Αναπαραγωγή Προετοιμασία αναπαραγωγής για Gouldian

Κοκοφοίνικα της Donald ανακατεμένο με φυσικό που έπλυνα και στέγνωσα. Δεν έχουν πρόβλημα το παίρνουν.Λοιπόν εδώ και δυο ώρες που έκανα το προηγούμενο post η ταχύτητα κατασκευής διπλασιάστηκε και ο αρσενικός κάνει μόνο αυτό.
 
Πιστεύω ότι το υλικότης φωλιάς (πχ σαν και αυτό που χρησιμοποιείς) παίζει σημαντικό ρόλο στην όλη ιεροτελεστία της προετοιμασίας τους για τη γέννα.
 
Eπιτελους ηρθε η ωρα τους.:D

Ελπιζω τα νεα να ναι ευχαριστα το γρηγοροτερο. Θα κανεις ωοσκοπηση;
 
Εύχομαι καλή τύχη και να τον Joseph Kimberly. Επίσης, καλή τύχη στην Πάππος Κωνσταντίνε!
 
Eπιτελους ηρθε η ωρα τους.:D

Ελπιζω τα νεα να ναι ευχαριστα το γρηγοροτερο. Θα κανεις ωοσκοπηση;

Δε ξέρω ακόμη. Δεν έχω ξανακάνει και φοβάμαι μην κάνω κάτι λάθος. Πάντως από το μεσημέρι η θηλυκή δεν βγαίνει από τη φωλιά. Για καμιά μισή ώρα ήταν έξω και καθόταν το αρσενικό μέσα.Λέτε να μην κάνει άλλα και να άρχισε το κλώσημα;
Ευχαριστώ Jamie.
 
Πριν από λίγο έκανα τσεκ στη φωλιά που κοιμόντουσαν αυτά έξω από αυτή και τα αυγά έγιναν τρία.
 
Το οτι κοιμουνται εξω ειναι καλο(προς το παρον) Κωνσταντινε γιατι σημαινει πως θα κανει κι αλλα και πως δεν ξεκινησε προωρα να κλωσσαει. Την νυχτα που θα κοιμηθει μεσα η θυληκια θα ειναι το σημαδι πως δεν θα κανει αλλα αυγα και πως πρεπει να ξεκινας την αντιστροφη μετρηση.

Μια ερωτηση. Ειχες τσεκαρει και το πρωι και ειχε 2 αυγα; Γιατι κανονικα τα κανουν πρωι πρωι.
 
Κωνσταντίνε καλησπέρα. Όλα θα πάνε καλά. Από ότι γνωρίζω συνήθως γεννάνε γύρω στις 07:00 - 07:30. Οπότε λογικά είδες 2 το πρωί και 3 το βραδάκι. Εύχομαι καλή επιτυχία. Αντώνης
 
Κωνσταντίνε καλησπέρα. Όλα θα πάνε καλά. Από ότι γνωρίζω συνήθως γεννάνε γύρω στις 07:00 - 07:30. Οπότε λογικά είδες 2 το πρωί και 3 το βραδάκι. Εύχομαι καλή επιτυχία. Αντώνης

Μακάρι να είναι γόνιμα τα αυγά. Ευχαριστώ.
Ευχαριστώ και εσένα Βασιλική.
 
Σήμερα ήρθε και τέταρτο αυγό αλλά δεν κοιμάται η θυλυκή στη φωλιά. Να ανησυχήσω; 😕
 
Από το πρωί μπαίνουν και βγαίνουν στη φωλιά. Δεν κάθεται η θηλυκή ούτε μισό λεπτό μέσα. Νομίζω ότι τα παράτησαν.
 
Και σήμερα αγνοούν τα αυγά πηγαίνουν στην είσοδο της φωλιάς αλλά δεν μπαίνουν μέσα.Αφού μέχρι και μπάνιο στη ποτίστρα έκαναν εκτός από το να πάνε στα αυγά. Να αφήσω τα αυγά για κανα δυο ημέρες ακόμα η να τα αφαιρέσω από τη φωλιά.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο αρσενικός πήρε υλικό φωλιάς από το πάτο του κλουβιού που είχε περισσέψει και σκέπασε τα αυγά.
 
Τελικά πήρα τα αυγά σήμερα και καθάρισα το κλουβί τους. Θα περιμένω, λογικά σε μερικές μέρες θα κάνουν και άλλα.
 
Δεν ξέρω θα τα βάλω και φωτογραφία να τα δείτε τα κράτησα.Απλά κλώσησαν μόνο δύο ημέρες και μετά σταμάτησαν δεν καθόντουσαν στη φωλιά και τα αγνόησαν, ενώ όπως είπα παραπάνω ο αρσενικός πήρε υλικό και τα σκέπασε.😕
 
Back
Top