Αναπαραγωγή Προσκλητήριο ιδιοκτητών μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Συγχαρητηρια Μιλτιαδη...
Σου ευχομαι τα καλυτερα...
Επισης σημερα ειδα και εγω την θυληκια πριν λιγο μεσα στην φωλια...
Ειναι εκει πολλη ωρα...
Ελπιζω και εγω να εχω τα ιδια αποτελεσματα.. 😉
 
"ακουσα -διαβασα πολλα για μπατζι" εχω βαρεθει, ας μας πει ο καθενας ποσα πουλια πηρε και μετα να βγαλει συμπερασματα δλδ αν παμε στην αμερικη τα μπατζι το ρολοι τους θα πηγαινει 8 ωρες πισω;η μαλλον θακολουθουν την μερα και την νυχτα της περιοχης;

Ειπα εγω τετοιο πραγμα. Αν βαρεθηκες μην παρακολουθεις το φορουμ, δεν ειναι υποχρεωτικο
 
αυτα ποιος ταγραψε;
Εγω, αποψη μου ειναι, εσυ που θελεις να καταληξεις;

Εγω δεν ειπα τιποτα για τις ωρες και την αμερικη,το παραδειγμα σου ειναι αστοχο,ξαναδιαβασε αυτα που εγραψα,υπεθεσα οτι προτιμουν το φθινοπωρο γιατι στην αυστραλια τωρα εχουν ανοιξη...
 
ασχετα ειναι και τα δυο αλλα δεν λες να το καταλαβεις εκει θελω να καταληξω
 
καλώ όλους τους φίλους-μέλη του φόρουμ που και αυτοί με την σειρά τους έχουν κάνει από αρχές Σεπτεμβρίου την προετοιμασία των δικών τους μπάτζι για αναπαραγωγή, να ανταλλάσσουμε και καταγράφουμε εις το παρών τόπικ, τις παρατηρήσεις μας για την πρόοδο ή μη των ζευγαριών μας.
Ίσως μέσω αυτών των παρατηρήσεων, βοηθηθούμε στο να έχουμε θετικά αποτελέσματα σε αυτό που προσβλέπουμε.
Δυστυχώς ξεφύγαμε αρκετά από το θέμα μας☹
Αυτό το τόπικ δεν δημιουργήθηκε για την ανταλλαγή απόψεων περί της καταλληλότερης, ή μη εποχής ζευγαρώματος των μπάτζι.
Κάλεσα όσους προετοίμασαν από αρχές Σεπτεμβρίου τα μπάτζι τους για αναπαραγωγή, σε ανταλλαγή παρατηρήσεων, ασχέτως από την καλή ή κακή έκβαση των αποτελεσμάτων τους.
Πίστευα ότι θα υπήρχαν αρκετές συμμετοχές στο τόπικ, ώστε μέσω των παρατηρήσεων και των αποτελεσμάτων να έβγαινε ένα σωστό συμπέρασμα, αν πράγματι και ο Σεπτέμβριος είναι κατάλληλη ή όχι εποχή-μήνας για αναπαραγωγή.
Αν και οι συμμετοχές είναι ελάχιστες, δεν θα έπρεπε πρώτα να δούμε τα αποτελέσματα και από αυτά να κρίνουμε, αντί να "μαλώνουμε" για το ποιος έχει δίκαιο;
Βέβαια επειδή οι συμμετοχές είναι ελάχιστες, σίγουρο αποτέλεσμα για τον Σεπτέμβριο, δεν πρόκειται να εξαχθεί, οπότε καλύτερα είναι να το κλείσουμε εδώ το θέμα και οι διενέξεις περί της καταλληλότερης εποχής, ας μεταφερθούν σε άλλο τόπικ. Εκεί ας παραθέσουν όσοι είχαν προηγούμενες εμπειρίες από γέννες μπάτζι για να εξαχθεί επιτέλους ένα σίγουρο συμπέρασμα.
Όσον με αφορά, επειδή είμαι πρωτάρης και αρχάριος, έστω και αν λανθασμένα ξεκίνησα την αναπαραγωγή τον Σεπτέμβριο, αφήστε με να χαρώ λιγάκι αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία και μην μου την γρουσουζεύεται με τα καυγαδάκια σας.
Μου αρκούν ήδη η ανησυχία μου και το άγχος για την δυσοίωνη πρόβλεψη των καιρικών συνθηκών από την ερχόμενη Τετάρτη, για κατακόρυφη πτώση της θερμοκρασίας με πολύ κρύο, ή και χιόνια ακόμη.
Συνήθως, όπως έχω ξαναγράψει, πτώση της θερμοκρασίας παρατηρείται από αρχές, ή μέσα Νοεμβρίου, οπότε πίστευα ότι μέχρι τότε θα είχα όλο τον χρόνο για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή σε εξωτερικό χώρο... Τώρα η κατάσταση από την Τετάρτη και μετά θα είναι αρκετά δύσκολη και πρέπει να πάρω αποφάσεις για να μην χάσω τα αυγά ή και τους νεοσσούς λόγω ψύχους.
Πρέπει ή όχι να μετακινήσω το κλουβί σε εσωτερικό χώρο και αν το κάνω, θα αλλάξει η συμπεριφορά των γονέων (επώαση, τάϊσμα);
Αν σε αυτό το θέμα, στην λήψη απόφασης δηλαδή, μπορεί κάποιος να βοηθήσει, παρακαλώ ας το κάνει.
Και για να πω και την τελευταία μου λέξη, επειδή λόγω επαγγέλματος, γνωρίζω αρκετά καλά τις καιρικές συνθήκες που συνήθως επικρατούν κατά τις εποχές Φθινόπωρο και Χειμώνα, σας λέω ότι άσχημες καιρικές συνθήκες με πολύ κρύο και χιόνια είναι σύνηθες έως και τέλος Απριλίου κάθε έτους. Αυτό για εμένα σημαίνει ότι το να προσπαθούσα να βάλω τα πουλιά μου σε αναπαραγωγική διαδικασία, σε εξωτερικό χώρο, από τα μέσα Φεβρουαρίου, ή αρχές Μαρτίου, του 2009, θα ήταν το ίδιο, ή ίσως και χειρότερα από ότι είναι τώρα.
Θυμηθείτε τις καιρικές συνθήκες Φεβρουαρίου, Μαρτίου, Απριλίου, του φετινού έτους🙄
 
να ληξει το θεμα αμεσως, εσεις δεν ακουτε κανεναν, επιμενετε χωρις να ξερετε οποτε κακως ρωτατε και ανοιγετε θεματα αφου το δικο σας θα κανετε. Τωρα για το αν πρεπει να μετακινησεις το κλουβι δεν θα σου απαντησω γιατι παλι θα κανεις το δικο σου οποτε ρωτα αυτους που κανουν προετοιμασια το σεπτεμβρη
 
κακως ρωτατε και ανοιγετε θεματα αφου το δικο σας θα κανετε.
Κακώς όντως! Από την άλλη πάλι, εφόσον αποφασίσει κάποιος να συμμετέχει σε αυτά τα θέματα, είναι το ίδιο κακό να απαιτεί από τους άλλους να δεχτούν την άποψή του ακόμη και αν είναι σωστή.
τωρα για το αν πρεπει να μετακινησεις το κλουβι δεν θα σου απαντησω γιατι παλι θα κανεις το δικο σου οποτε ρωτα αυτους που κανουν προετοιμασια το σεπτεμβρη
Οπότε καλά θα κάνεις να μην του απαντήσεις εξαρχής, εφόσον δεν έχεις σκοπό να το κάνεις. Διαφορετικά πρόκειται απλώς για ένα ακόμη ανούσιο ποστ σε ένα ήδη αρκετά φορτωμένο θέμα. Αν θέλεις να βοηθήσεις κάποιον, πες απλώς την άποψή σου και αν είναι σωστή, πίστεψέ με ότι αργά ή γρήγορα θα το καταλάβει. Αν δε θέλεις να βοηθήσεις, δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Σταμάτα όμως σε παρακαλώ να προκαλείς και αποφάσισε επιτέλους αν θέλεις τελικά να συμμετέχεις ή όχι.
οποιος θελει συμβουλες για την αναπαραγωγη των μπατζι ας στειλει πμ, απο κει και περα κοβω καθε δημοσια συζητηση υποτιμησης και απαξιωσης ολων των κοπων θυσιων και συμπερασματων που εβγαλα απο την ενασχοληση μου με τα συγκεκριμενα πουλια
 
ποιον προκαλεσα;την γνωμη μου ειπα, αποκει και περα οποιος θελει την δεχεται η οχι και στην τελικη εφοσων δεν βριζω και ειμαι εντος των κανονισμων που το προβλημα;συμφωνω οτι ειναι ανουσιο το ποστ μου, αλλα τα αλλα δεν ειναι;νομιζω οτι ειναι και μαλιστα πιο πολυ οποτε ξεκινα αποκει
 
Μαμαλε δηλαδη εσυ και μερικοι αλλοι εδω μεσα βγαζετε πουλια την ανοιξη;
 
Ναι αλλα τα εξωτικα και τα παπαγαλακια δεν εχουν στανταρ εποχη, στο βιβλιο που εχω λεει οτι ειναι δυνατον να παρουμε νεοσσους ολο το χρονο αλλα καλα ειναι να μην βαζουμε φωλια πριν το Μαρτιο, εγω οποτε τα εβαλα φωλια μετα το Μαρτιο δε μπορεσα να παρω νεοσσους, περσυ πηρα το Νοεμβριο και φετος μου κανε αυγα το σεπτεμβριο... Παντως καλα ειναι να χουμε τη φωλια ολο το χρονο μεσα στο κλουβι γιατι ειναι απροβλεπτα πουλια... Αντε μονο το καλοκαιρι να τη βγαζουμε που εχει πολυ ζεστη...

Χθες πηγα να δω τα πουλια και παρατηρησα οτι ενας νεοσσος βγηκε απο τα 5 αυγα αλλα τον βρηκα ψωφιο, πιθανον να τον ποδοπατησε η θηλυκια, δε μπορω να καταλαβω, μου εμειναν αλλα 4 ελπιζω να παρω πουλια φετος...

ενα βιντεακι που βρηκα στο ιντερνετ

.
 
Back
Top