Αναπαραγωγή Προσκλητήριο ιδιοκτητών μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έτσι είναι Ανατολή.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τώρα είμαι πρωτάρης, του χρόνου θα ξέρω περισσότερα:)
 
Θα κάνω και πάλι μια-δύο ερωτήσεις.
Όπως ήδη γνωρίζετε, τα κλουβιά τα έχω έξω στην βεράντα. Ευτυχώς η θερμοκρασία είναι αρκετά υψηλή ακόμη κατά την διάρκεια της ημέρας, αλλά την νύχτα πέφτει αισθητά.
Υπάρχει περίπτωση έως ότου εκκολαφθούν οι νεοσσοί (σε τουλάχιστον 10 ημέρες ακόμη), να κρυώσουν τα αυγά και να έχω απώλειες, ή καθόλου νεοσσούς;
Αλλά και έως ότου απογαλακτιστούν (40 περίπου ημέρες ακόμη), μιας και βαίνουμε προς τον χειμώνα, αν πέσει αρκετά χαμηλά η θερμοκρασία (συνήθως από 1η Νοεμβρίου), τι να κάνω;
Να βάλω τότε μέσα το κλουβί, ή η αλλαγή περιβάλλοντος θα επηρεάσει το τάισμα τους από τους γονείς τους, δεδομένου και του ότι θα πρέπει να τους έχω αναμμένο και το σκαφάκι που έχουν πάνω από το κλουβί τους στο dexion?
 
μηλτιαδη η αγαπη για τα πουλακια μας δεν τα υποχρεωνει να αναπαραγονται οποτε εμεις θελουμε, λες οτι αρχισες προετοιμασια απο το σεπτεμβριο, με σκοπο ποιον;να βγαλεις τον οκτωβριο μεσα στο κρυο και τα χιονια πουλακια; Αν ειχες καποιο χωρο με θερμανση και φως ισως, αλλα στο μπαλκονι ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα. Γιατι δεν περιμενεις την ανοιξη;
 
αφου ειναι καταλληλη η εποχη τωρα τι ανυσηχεις;
Μπράβο παλικάρι μου, με βοήθησες πολύ με τις τόσο "χρήσιμες" απαντήσεις σου...
Κρίμα και συμπαθώ τους Καρδιτσιώτες.☹
Φαίνεται όμως ότι η ειρωνεία, σου περισσεύει!
 
περιμενω να δω τις χρησιμες συμβουλες που θα σου πουν οι αλλοι, οσοι θεωρουν καταλληλη την εποχη τωρακαι πιστευω δυστυχως για σενα που δεν ακους, οτι τον μαρτιο θα δικαιωθω
 
γιατι δεν ειναι η καταλληλη εποχη τορα; Ετσι που εχει γινει ο καιρος... Εγω εδω που μενω ακομα καλοκαιρι ειναι(δεν ειρωνευομαι)
 
περιμενω να δω τις χρησιμες συμβουλες που θα σου πουν οι αλλοι, οσοι θεωρουν καταλληλη την εποχη τωρακαι πιστευω δυστυχως για σενα που δεν ακους, οτι τον μαρτιο θα δικαιωθω
Που ήσουν Δημήτρη, τον περασμένο Μάρτιο, όταν τα είχα και πάλι προετοιμάσει για αναπαραγωγή, που όμως δεν ευδόκησε, παρ όλον ότι τα είχα σε εσωτερικό χώρο και με κατάλληλο φωτισμό (μέσω χρονοδιακόπτη);
Και όταν τα πουλιά έρχονται από μόνα τους σε κατάλληλες συνθήκες (πύρωμα, αλλαγές χαλινού, ερωτοτροπίες), τί κάνεις; Τους λες "περιμένετε τον Μάρτιο";
Άλλωστε κανείς δεν έχει πει, ότι και τον Μάρτιο δεν είναι κατάλληλη εποχή, αλλά έχουν υπάρξει και άλλοι που είχανε νεοσσούς και τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο και μάλιστα σε εξωτερικό χώρο.
Πόσο μάλλον που τα δικά μου είναι προστατευμένα με το κλουβί τους μέσα σε dexion, περιφραγμένο από τα 3 ανοίγματα με τζάμι και πόσο μάλλον που και η βεράντα μου είναι περιφραγμένη ολόκληρη με χοντρό πλαστικό διαφανές (αυτό για τα τραπεζομάντηλα)
Στο κάτω κάτω της γραφής, αν κάτι δεν πάει καλά, αυτό θα χρησιμεύσει ως μάθημα για τα περαιτέρω.
Εγώ τους πρόσφερα, αυτό που μου φάνηκε πως θέλουν, δεν τα εκβίασα και δεν είναι η αναπαραγωγή τους αυτοσκοπός μου. Τα όσα συναισθήματα όμως ένοιωσα έως τώρα με την εν γένει συμπεριφορά τους, με έκαναν πιο πλούσιο εσωτερικά.
 
Εμενα μολις πριν 2 μερες βγηκαν τα μικρα απο την φωλια.. Σημαδι οτι γεννανε και τον Σεπτεμβρη... Την εβγαλα ομως για να την ξαναβαλω τον Φλεβαρη...
Ο λογος που γεννανε και τωρα ειναι οτι εχει ακομα καλο καιρο και εχουν μπερδευτει...

Το οτι τα εχεις σε τετοιο χωρο πιστευω πως κανει καλο εν μερη γιατι τα κραταει ζεστα οποτε μπορουν να γεννουν ολο το χρονο αλλα απο την αλλη δεν ξερω μηπως ετσι χαλαει το ρολοϊ τους...

Δεν εχει αποφασιστει τελικα ποτε ειναι η εποχη τους... Εγω θα συγκρινω τις γεννες που ειχα τωρα με αυτες του Μαρτη και θα σας πω...Αν και να πω την αληθεια ειχα περισσοτερες επιτυχιες την ανοιξη αλλα μπορει και να ετυχε...

Θα δειξει.. Συνεχιστε ολοι τις προσπαθιες και... Εδω ειμαστε...
 
Δεν εχει αποφασιστει τελικα ποτε ειναι η εποχη τους... Εγω θα συγκρινω τις γεννες που ειχα τωρα με αυτες του Μαρτη και θα σας πω...Αν και να πω την αληθεια ειχα περισσοτερες επιτυχιες την ανοιξη αλλα μπορει και να ετυχε...

Θα δειξει.. Συνεχιστε ολοι τις προσπαθιες και... Εδω ειμαστε...
Αυτό ακριβώς φίλε Νίκο και για αυτόν ακριβώς τον λόγο ανοίχθηκε και αυτό το τόπικ
για να γίνει και οδηγός σύγκρισης.
Κρίμα μόνο που δεν συμμετέχουν περισσότεροι φίλοι.
 
Δεν συμμετεχουν γιατι πολυ απο αυτους δεν τα ζευγαρωνουν...Αλλοι γιατι δεν εχουν εμπειριες και αλλοι γιατι πολυ απλα εχουν τις ιδιες αποριες με εμας, αρα δεν βρησουν λογο να γραψουν αφου καλυπτονται με αυτα που διαβαζουν
 
Εμενα μολις πριν 2 μερες βγηκαν τα μικρα απο την φωλια.. Σημαδι οτι γεννανε και τον Σεπτεμβρη... Την εβγαλα ομως για να την ξαναβαλω τον Φλεβαρη...
Και εγώ αυτό πρόκειται να κάνω, είτε βγούνε μικρά, είτε όχι.
Θα βγάλω μετά την φωλιά και θα την ξαναβάλω... Του Αγ.Βαλεντίνου 😉 στις 14/02/10
Πάντως και τώρα, όταν τα έβλεπα να ζευγαρώνουν, "φώναζα" Βάλε Ντίνο, Βάλε Ντίνο
 
η αναπαραγωγικη περιοδος ειναι 1 καθε χρονο. Αν θελεις καθε φορα που εχει 10 μερες ηλιο να βαφτιζεις εκεινες τις μερες "αναπαραγωγικη περιοδο" δεν υπαρχει προβλημα απλα "χαλας" τα πουλια. Εγω φετος ειχα 25 ζευγαρια καναρινια, τα 24 σταματησανε να γεννανε τον ιουλιο και το 1 γενναγε μεχρι τον οκτωβριο,τι πρεπει να κανω τωρα;να αρχισω να δινω αυγα και να προετοιμαζω και αλλα 24?πουλια μπορει να παρεις και τα χριστουγεννα αυτο ομως δε λεει τιποτα. Τα πουλια εχουν ενα ρολοι μεσα τους και αυτο λειτουργει οπως και οποτε θελουν τα πουλια
 
συμφωνω με ολους σας απο την τελευταια μου παρατηρηση,θελω να πω τα εξης τα οποια δεν τα ειδα στον υπνο μου αλλα μετα απο δυο ετων σφαλιαρες που προσπαθουσα να βγαλω 1 μπατζι και δεν τα καταφερνα και ελεγα τι φταιει και αγχωνομουν
1)γεννανε ολο το χρονο ακομα και χειμωνα(σε αντιθεση με τα καναρινια αρι). Δεν σημαινει ομως οτι ειναι σωστο γιατι τα ποσοστα επιτυχιας ειναι ελαχιστα(μικραινει η μερα, πεφτει η θερμοκρασια και αλλα) εκει ΔΙΑΦΩΝΩ καθετα και δεν το διαπραγματευομαι με κανεναν ποιυ θεωρει καταλληλη εποχη τον σεπτεμβρη στην ελλαδα για αναπαραγωγη
2)αν τα βαλεις τωρα θα χαλασεις τα πουλια και το φλεβαρη μαρτη που θα ευνοει η εποχη τα πουλια σου θαναι ταλαιπωρημενα(δυσκολο να ξαναπυρωσουν και αν πυρωσουν θα εχουν υψηλη ποσοστα αποτυχιας;
3)κανενας δεν τα βαζει να ζευγαρωνουν με το ζορι αλλα αν εχουν φωλια θα το κανουν οποτε εξαντλουνται
περιμενω απαντησεις οχι αποσενα ισως δεν γνωριζεις και το σεβομαι αλλα αποαυτους που αποτι φαινεται χωριις ναχουν πειρα λενε κουβεντες που ακουσανε καπου και δεν εχουν βγαλει ουτε φτερο, μονον και μονο να γινουν αρεστοι
 
Επειδη εχω ακουσει κι εχω διαβασει πολλα πραγματα για τα μπατζι θεωρω κι εγω απο τη πλευρα οτι η εποχη τους ειναι το φθινοπωρο κι οχι η ανοιξη, αυτο ισως να οφειλεται στο οτι ειναι πουλια που καταγονται απο την αυστραλια οποτε οταν εχουμε εμεις φθινοπωρο στην αυστραλια εχουνε ανοιξη, μπορει να εκτρεφονται στην Ελλαδα αλλα δεν αλλαζει το βιολογικο ρολοι τους, οσες φορες εκανα προσπαθειες να παρω πουλια την ανοιξη δεν τα καταφερα, αυτη τη στιγμη εχω ενα ζευγαρι μπλε και τα δυο,την φωλια την εβαλα μεσα στον αυγουστο και αρχες Σεπτεμβριου ειδα μεγαλη δραστηριοτητα μεχρι που στο τελος Σεπτεμβριου μου κανε αυγα η θηλυκια, δεν εκανα σωστη διατροφικη προετοιμασια, ενα μειγμα σπορων τα δινω και οποτε θυμωμουνα τα δινα αυγοτροφη CEDE,τελικα μετα απο ενα χρονο που τα εχω στην κατοχη μου ζευγαρωσανε,τωρα εχω 5 αυγα μεσα στη φωλια και τα κλωσαει η θηλυκια, δεν ειναι απαιτητικα πουλια οπως τα αγριοπουλια, αν εχεις λιγο φωτισμο τα χεις σε μια γωνια χωρις να τα στρεσαρεις και βαλεις φωλια μετα απο καποιο χρονικο διαστημα σιγουρα θα ζευγαρωσουν.
 
λετε η σωστη εποχη να ειναι το φθινοπωρο;δοκιμαστε να αφησετε ελευθερο στη φυση ενα ζευγαρι παπαγαλακια το φθινοπωρο και ελατε την ανοιξη να μου πειτε πρωτα αν εζησε και μετα ποσα πουλια εβγαλε
 
"ακουσα -διαβασα πολλα για μπατζι" εχω βαρεθει, ας μας πει ο καθενας ποσα πουλια πηρε και μετα να βγαλει συμπερασματα δλδ αν παμε στην αμερικη τα μπατζι το ρολοι τους θα πηγαινει 8 ωρες πισω;η μαλλον θακολουθουν την μερα και την νυχτα της περιοχης;
 
Το τόλμησα😱
Πριν 5 λεπτά έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά στο εσωτερικό της φωλιάς
Πάνω σε πτερά και πούπουλα κάθονται 4 αυγουλάκια
 
μπραβο μιλτιαδη αντε να δουμε και μικρα ελπιζω να μασ βαλεις φωτο! Εγω εβγαλα τις φωλιες δεν το βλεπω φετος...
 
Back
Top