Αναπαραγωγή Προσπάθεια ζευγαρώματος καναρινιών

Giagalakis

PB New Member
Εγγραφή
8 Οκτ 2019
Μηνύματα
55
Καλησπέρα στην ομάδα, μετά από πολλά χρόνια (20+) και με παρότρυνση του γιου μου πήρα ένα ζευγάρι gloster με σκοπό το ζευγάρωμα τους.
Έχω κάνει όλη την διαδικασία προετοιμασίαςσε χωριστά κλουβια (αυγο ή αυγοτροφη, μήλο, μπρόκολο,τσοχο κλπ) και αφού είδα για αρκετές ημέρες να κελαϊδαει ο αρσενικός και η θηλυκια να είναι πάνω στα κάγκελα είπα να της βάλω μια φωλιά και νήμα για να δω, αλλά τίποτα, η θηλυκια ρίχνει το νήμα κάτω.
Αρσενικός είναι του18 κι η θηλυκια του 19,τα πουλάκια τα έχω έξω, για πείτε μου εσείς οι πιο έμπειροι τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Κάνε και έναν οπτικό έλεγχο. Φυσηξε από κάτω και τα δύο να δεις κατά πόσο "έτοιμα" είναι. Για εξωτερική εκτροφή τώρα ξεκινάει σιγά σιγά, θεωρώ ότι μετά τα μέσα Μαρτίου που θα έχει 12 ώρες φως θα ειναι πιο ιδανικά.

Το ότι πετάει τα νηματα κάτω όπως είπε και ο @Tony Forpus δείχνει ότι δεν είναι έτοιμη ακόμα. Υπάρχει βέβαια μια περίπτωση αν είναι έτοιμη αλλά δεν χτίζει φωλιά ακόμα, να θέλει και την συμμετοχή του αρσενικού στην όλη διαδικασία.

Φωλιά δοκίμασες εξωτερική ή εσωτερική;
 
Αυτό που θα κανεις, ειναι ότι θα περιμένεις. Στην αρχή, σχεδόν όλες οι κανάτες παίζουν με το νήμα, μα ξαφνικά μπορεί να δεις μέσα σε λίγες ώρες τη φωλιά σχεδόν τελειωμένη. Οπότε συνεχίζεις και της δίνεις νήμα, και αναλόγως του ενδιαφέροντός της μειώνεις την ποσότητα, μέχρι να την αυξήσεις.
Το αντίστοιχο άρθρο το έχεις δει;
 
Κάνε και έναν οπτικό έλεγχο. Φυσηξε από κάτω και τα δύο να δεις κατά πόσο "έτοιμα" είναι. Για εξωτερική εκτροφή τώρα ξεκινάει σιγά σιγά, θεωρώ ότι μετά τα μέσα Μαρτίου που θα έχει 12 ώρες φως θα ειναι πιο ιδανικά.

Το ότι πετάει τα νηματα κάτω όπως είπε και ο @Tony Forpus δείχνει ότι δεν είναι έτοιμη ακόμα. Υπάρχει βέβαια μια περίπτωση αν είναι έτοιμη αλλά δεν χτίζει φωλιά ακόμα, να θέλει και την συμμετοχή του αρσενικού στην όλη διαδικασία.

Φωλιά δοκίμασες εξωτερική ή εσωτερική;
Εσωτερική
 
Back
Top