Ασθένειες Πρόβλημα με το θηλυκό ζεμπράκι

Lovemyzebras

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2015
Μηνύματα
26
Πόλη
Λευκωσία
Γεια σας.. Εχω και γω καποιες αποριες.. Τα ζεπρακια μου μου γεννησαν χτες το πρωτο αυγο. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η θυληκια μου ειναι συνεχως φουντωμενη και κρυβει το κεφαλακι της στα φτερα της. Τρωει ομως κανονικα και φαινετε οκ. Ειναι φυσιολογικο; Επισης σημερα δεν μου εκανε αλλο αυγο. Κανονικα δεν γεννα 1 καθε μερα η υπαρχουν και εξαιρεσεις;.. Και μια τελευταια ερωτηση..συνηθως τα βγαζω εξω την ημερα η στην κουζινα που εχει αρκετο φως και το απογευμα τα βαζω στο δωματιο μου μεχρι το αλλο πρωι.. Τωρα που εχει γεννησει δεν πρεπει να τα μετακινω καθολου;τι πρεπει να κάνω; Ευχαριστω..
 
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η θυληκια μου ειναι συνεχως φουντωμενη και κρυβει το κεφαλακι της στα φτερα της. Τρωει ομως κανονικα και φαινετε οκ. Ειναι φυσιολογικο;
Όχι.. αυτό είναι δείγμα ασθένειας... ασβέστιο της έχεις δώσει; Τι διατροφή τους παρέχεις;
επισης σημερα δεν μου εκανε αλλο αυγο. Κανονικα δεν γεννα 1 καθε μερα η υπαρχουν και εξαιρεσεις;
Το μυαλό μου πάει σε δυστοκία.. https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/

και μια τελευταια ερωτηση..συνηθως τα βγαζω εξω την ημερα η στην κουζινα που εχει αρκετο φως και το απογευμα τα βαζω στο δωματιο μου μεχρι το αλλο πρωι.. Τωρα που εχει γεννησει δεν πρεπει να τα μετακινω καθολου;τι πρεπει να κάνω; Ευχαριστω..
Γενίκά οι μετακινήσεις μόνο κακό κάνουν. Και η κουζίνα είναι ακατάλληλο μέρος για να έχουμε εκεί τα πουλάκια μας. Να γιατί: https://community.petbirds.gr/threads/Θάνατος-καναρινιού-στην-κουζίνα.15210/

Να τα έχεις μόνιμα στο δωμάτιο σου, και να κοιμούνται από την δύση του ηλίου μέχρι την ανατολή. Και ειδικά όταν είναι σε φάση αναπαραγωγής δεν το μετακινούμε καθόλου το κλουβί. Ούτε τα ενοχλούμε πολύ..
 
Τους εχω σπορους, αυγοτροφη και σουπιοκοκκαλο..χρειαζεται να δοσω και κατι αλλο εκτος απο αυτα;της εχω βαλει και λαδι μηπως και την ευκολινω αλλα τιποτα ακομα.. Και αν τελικα ειναι και αρρωστη τι πρεπει να κανω εγω;τι να της δωσω;
 
Στον ποπο της. Ετσι μου ειπε να κανω ο ιδιοκτητης του petshop για να την βοηθησω να γεννησει αν δυσκολευεται.. Πες μου και συ τις συμβουλες σου σε αυτα που εχω απορια και τι πρεπει να κανω.. Παρεπειπτωντος πριν λιγο πηγα και τους πηρα στικ με βαταμινες και βιταμινες για το νερο..
 
ΝΑ μην την ξαναπιασεις... Βαλε ασβεστιο και σουπιοκοκκαλα και πιστευω δεν θα εχει προβλημα. Επισης βιταμινες+στικ δεν υπαρχει, υπαρχει σκετο στικ που ειναι εντελως αχρηστο. Δεν προσφερει τιποτα. Βιταμινες στο νερο επρεπε να εχεις δωσει αν ηθελες κ νωριτερα, αλλα εστω μπορεις να βαλεις. Αν παρολα αυτα παρεις υγρο ασβεστιο, ή το ενα ή το αλλο στο νερο, οχι κ τα δυο μαζι. Να προτιμησεις το ασβεστιο προς το παρον.
 
Η αυγοτροφη που της εχω,το σουπιοκοκκαλο και τα σπορακια δηλαδη δεν ειναι αρκετα;
 
Η αυγοτροφη λεει eggfood? Αν ναι ειναι οκ... επισης βραδτο αυγουλακι με τσοφλι ειναι οτι πρεπει.. Φυσικα και τα σπορια! Και το σουπιοκοκκαλο... επειδη ομως τεθηκε πιθανως θεμα δυστοκιας, πρεπει περα απο το σουπιοκοκκαλο να βαζεις τ τσοφλι του αυγου, σπασμενα οστρακα, ωμο σουσαμι αναποφλοιωτο και υγρο ασβεστιο στο νερο. Ετσι θα εχει στη διαθεση της πολλες πηγες ασβεστιου.
 
Η αυγοτροφη που της εχω,το σουπιοκοκκαλο και τα σπορακια δηλαδη δεν ειναι αρκετα;
Το τι είναι αρκετό για κάθε πουλί εξαρτάται από την γενική κατάσταση του οργανισμού του. Την διατροφή που έχει προηγηθεί, την ηλικία του κτλ.
Τα πουλάκια αυτά αναπαράγονται την εποχή των βροχών με υψηλή ατμοσφαιρική υγρασία. Ίσως πρέπει να βάλεις ένα βρεγμένο πετσετάκι πάνω στο κλουβί να αυξήσεις την υγρασία του χώρου.
Επίσης όταν προχωράμε σε αναπαραγωγή ή όταν απλά έχουμε θηλυκό πουλί που κάνει αυγά έστω και μόνο του, πάντα χρειαζόμαστε υγρό ασβέστιο στο σπίτι.
Πρέπει να εφοδιαστείς με κάποιο επειγόντως και να της δώσεις επιπλέον στο νερό ή και στο στόμα αν δεις πως χειροτερεύει.
Υπάρχει αναλυτικό άρθρο στο φόρουμ, δεν χρειάζεται να ρωτάμε τα μαγαζιά και είναι επικίνδυνο που έβαλες το λάδι https://community.petbirds.gr/threads/Δυστοκία-των-πτηνών.2759/
 
Γεια σας.. Εχω και γω καποιες αποριες.. Τα ζεπρακια μου μου γεννησαν χτες το πρωτο αυγο. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι η θυληκια μου ειναι συνεχως φουντωμενη και κρυβει το κεφαλακι της στα φτερα της. Τρωει ομως κανονικα και φαινετε οκ. Ειναι φυσιολογικο; Επισης σημερα δεν μου εκανε αλλο αυγο. Κανονικα δεν γεννα 1 καθε μερα η υπαρχουν και εξαιρεσεις;.. Και μια τελευταια ερωτηση..συνηθως τα βγαζω εξω την ημερα η στην κουζινα που εχει αρκετο φως και το απογευμα τα βαζω στο δωματιο μου μεχρι το αλλο πρωι.. Τωρα που εχει γεννησει δεν πρεπει να τα μετακινω καθολου;τι πρεπει να κάνω; Ευχαριστω..

Κατά πάσα πιθανότητα έχει δυστοκία. Χρειάζεται ζεστό χώρο >25 βαθμούς, ηρεμία και μία σταγόνα υγρό ασβέστιο με επανάληψη μετά από μισή ώρα. Tafarm Ostex, Tabernil Calco...
Μην τα ξανά μετακινήσεις ενώ βρίσκονται σε αναπαραγωγική φάση και μην τα ενοχλείς το πρωί που γεννιούνται τα αυγά.
Στην αναπαραγωγή χρειάζονται πολλή καλή διατροφή. Εκτός από τους σπόρους φρούτα, λαχανικά, αυγό και πολλές πηγές ασβεστίου και ιχνοστοιχείων (κόκκαλο σουπιάς, όστρακα και τσόφλια αυγού τα πιο κοινά)
Διάβασε τα θέματα σχετικά με την διατροφή υπάρχουν πολλές πληροφορίες.
 
Α οκ. Δεν θα την ξαναπιασω τοτε.. Θα την αφησω ησυχη..ως αυριο λογικα πρεπει να μου γεννησει και το επομενο αυγο;
 
Στο αρθρο ομως διαβαζω πως σε περιπτωση δυστοκιας κανεις μαλαξεις στην κοιλια του πουλιου κτλ. Αφου υποτιθεται πως δεν πρεπει να πιανω το πουλι για να μην το στρεσαρω..
 
Στο αρθρο ομως διαβαζω πως σε περιπτωση δυστοκιας κανεις μαλαξεις στην κοιλια του πουλιου κτλ. Αφου υποτιθεται πως δεν πρεπει να πιανω το πουλι για να μην το στρεσαρω..
Όχι δεν διάβασες αυτό αλλά αυτό:
Η πιο επικίνδυνη μέθοδος που άκουσα είναι οι συνεχείς μαλάξεις της κοιλιάς και η πίεση του αυγού ώστε να βγει. Αν δεν είμαστε πολύ προσεκτικοί, πολύ πιθανόν να σπάσει το αυγό επιφέροντας τον θάνατο του πουλιού.
 
"Μια μέθοδος, που μου είχε αναφέρει κάποιος παλιότερος εκτροφέας, ήταν η εξής. Έβαζε το πουλί κάτω από την βρύση για 20-30 δευτερόλεπτα κρυώνοντας την κοιλιά του. Έλεγε ότι έτσι τελείωνε η κράμπα που είχε το πουλί. Έπειτα το έβαζε σε κλουβί με θερμοκρασία 30 βαθμών και μετά από 2 ώρες το πουλί γεννούσε"

Αυτο διαβασα βασικα και αναρωτηθηκα..
 
Ναι κάπου το έχω διαβάσει κι εγώ. Αλλά συνήθως δεν είναι κράμπα αλλά μαλακό αυγό από έλλειψη ασβεστίου.
 
Με την αυγοτροφη περνει ικανοποιητικη ποσοτητα ασβεστιου;
Οχι. Σουπιοκοκκαλο, τσοφλι αυγου, οστρακα, σουσαμι, υγρο ασβεστιο. Ττε θα εισαι σιγουρος.
 
Back
Top