Γενικά Πρώτη μέρα με παπαγάλο lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alexetai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alexetai

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2020
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην ομάδα, πριν από περίπου 30 λεπτά έφτασε το lovebird μου, είναι στο κλουβί με ότι χρειάζεται

ποια θα λέγατε ότι είναι τα βήματα που θα έπρεπε να κάνω;Είναι ήμερο 3 μηνών κοντά.
Ποσό καιρό θα χρειαστεί για να προσαρμοστεί;
 
Καλησπερα... Ο δικός μου παροτλετ που ήταν ταισμενος στο χέρι την δεύτερη μέρα βγήκε από το κλουβί. Για αρχή άφησε ε το να κοιμηθει σε ένα ήσυχο μέρος γιατί είναι αργά. Από αύριο πήγαινε ξυπνατο με γλυκόλογα και μίλησε του συνέχεια να δεις πως θα αντιδράσει και δωστου και καμιά λιχουδιά έξω από το κλουβί το χέρι σου να δεις πως θα αντιδράσει
 
Καλησπέρα και σε εσένα, δεν έχω γνώσεις για το συγκεκριμένο είδος. Το λογικό είναι να το αφήσεις να ηρεμήσει και να προσαρμοστεί με το καινούριο του περιβάλλον. Καμία πίεση ώστε να βγει η να έρθει στο χέρι σου. Ολα τα πουλάκια είναι διαφορετικά βέβαια, μπορει κ να βγει οικειοθελώς... Το βλέπεις ανάλογα τον χαρακτήρα του νέου σου φίλου.
Να τον χαίρεσαι!
 
Και κάτι ακόμη, θα πρέπει να τηρείς το πρόγραμμα ανατολής - δύσης. Αυτό σημαίνει ότι το πουλί θα πρέπει να κοιμάται με το που πέφτει ο ήλιος και να ξυπνάει όταν βγαίνει. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το σκεπάζεις με ένα πανί και να το αφαιρείς κάθε πρωί. Είναι πολύ αναγκαία διαδικασία για την υγεία του και την σωστή ψυχολογία του.
Και φυσικά αύριο περιμένουμε μερικές φωτογραφίες του 🙂
Να σου ζήσει και να το χαίρεσαι λοιπόν!
 
Καλώς το δέχτηκες...
Το αφήνεις να ηρεμήσει, όπως σου είπαν, και παρακολουθείς αν τρώει, πίνει κτλ... με την αλλαγή περιβάλλοντος θα είναι στρεσαρισμένο μερικές μέρες
 
Καλώς το δέχτηκες. :) Περιμένουμε συστάσεις με φωτογραφίες.

Και κάτι ακόμη, θα πρέπει να τηρείς το πρόγραμμα ανατολής - δύσης.

Για τα πουλιά που ζουν ως κατοικίδια μέσα στα σπίτια με ανάγκη την ανθρώπινη επαφή αυτό είναι αρκετά περιοριστικό και για την καθημερινότητα των περισσότερων σχεδόν ανέφικτο. Διότι έτσι το πουλί θα έπρεπε το χειμώνα να κοιμάται απο τις 4:30 το απόγευμα και δεν θα υπήρχε ίσως κοινός χρόνος με τον άνθρωπο που το φροντίζει κι ίσως δουλεύει. Οι περισσότεροι ακολουθούμε ως γενικό κανόνα τον 12ωρο ύπνο σε ήσυχο και σκοτεινό δωμάτιο προσαρμόζοντάς το με κάποια ελαστικότητα στο πρόγραμμά μας.
 
Προς το παρών δεν έχει φάει κάτι, ο εκτροφέας είπε ότι είναι περίπου 2.5 μηνών, ελπίζουμε ότι σήμερα θα φάει;

Λογκά θα φάει. Σου έδωσε την τροφή που ήξερε το πουλάκι; Σε τι ταίστρες την έβαλες; Μπορούμε να δούμε τη διάταξη του κλουβιού;
 
Καλημέρα, ορίστε και ένα sneak peek του Jonathan (θα κάνω παρουσιάσει όταν ηρεμήσει)

η τροφη δεν είναι αυτή που ξέρει όχι, ο εκτροφέας είπε οτιδήποτε συσκευασμένο κάνει.

Όταν πάω να ανεβάσω εικόνα μου λέει ότι είναι πολύ μεγάλη όποτε την ανέβασα στο imgur

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη
 
Βάλτου φαγητό σε ανοιχτό μπολ στο πάτωμα για αρχή. Θα πρότεινα το ίδιο και για το νερο.

Οι πατήθρες δεν είναι σωστά τοποθετημένες, καλύτερα θα είναι κατά μήκος των πλευρών του κλουβιού. Αν δεν κάνει το μήκος τους μπορείς να τις κόψεις.
 
Βάλτου φαγητό σε ανοιχτό μπολ στο πάτωμα για αρχή. Θα πρότεινα το ίδιο και για το νερο.

Οι πατήθρες δεν είναι σωστά τοποθετημένες, καλύτερα θα είναι κατά μήκος των πλευρών του κλουβιού. Αν δεν κάνει το μήκος τους μπορείς να τις κόψεις.
θα στείλω φωτογραφία με τις πατηθρες

να βγάλω τις ταιστρες;

αυτήν την στιγμή έχει ένα ανοιχτό μπολάκι με φαγητό και τις 2 ταιστρες (όλα γεμάτα με φαγητό)να βγάλω τις ταιστρες η τις αφήνω;
 
Αφησέ τες και τις εξωτερικές να συνηθίζει να τις βλέπει αλλά έχε κι ανοιχτά εσωτερικά μπολ φαγητού και νερού. Τα μικρά πουλάκια είναι πολλά φορές "μουδιασμένα" με τις νέες αλλαγές και τα πράγματα που δεν γνωρίζουν. Είναι ήμερο; Δοκίμασες να του δώσεις με το χέρι μέσα ή έξω απο το κλουβί;
 
Αφησέ τες και τις εξωτερικές να συνηθίζει να τις βλέπει αλλά έχε κι ανοιχτά εσωτερικά μπολ φαγητού και νερού. Τα μικρά πουλάκια είναι πολλά φορές "μουδιασμένα" με τις νέες αλλαγές και τα πράγματα που δεν γνωρίζουν. Είναι ήμερο; Δοκίμασες να του δώσεις με το χέρι μέσα ή έξω απο το κλουβί;
Είναι ήμερο,όταν βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί δεν κάνει κάτι απλά μένει εκεί που είναι.

να δοκιμάσω να βαλω το χέρι μου μέσα στο κλουβί με κεχρί;
[automerge]1586241432[/automerge]
Δεν ξέρω εάν ανησυχώ χωρίς λόγο αλλά ήρθε από Αθήνα άρα είναι κουρασμένο, ελπίζω να έχει πιει νερό και εγώ να μην το είδα.


Υπάρχει κίνδυνος να πεθάνει γιατί δεν έχει πιει νερό για 12-13 ώρες;
 
Μπορεί να ήπιε και να μην το είδες όπως λες. Έχε το σε φωτεινό μέρος (με φως ημέρας καλύτερα) και κάνε του παρέα, φάε κι εσυ δίπλα του, τα πουλιά είναι ζώα που ζουν σε σμήνη και ξεσηκώνουν συμπεριφορές και απο τα άλλα άτομα.
 
Καλησπέρα στην ομάδα, πριν από περίπου 30 λεπτά έφτασε το lovebird μου, είναι στο κλουβί με ότι χρειάζεται

ποια θα λέγατε ότι είναι τα βήματα που θα έπρεπε να κάνω;Είναι ήμερο 3 μηνών κοντά.
Ποσό καιρό θα χρειαστεί για να προσαρμοστεί;
Να το χαίρεσαι καλως ήρθε στην ζωή σου! Κι εγω το πρώτο μου πλασματάκι ήταν η αγάπη ένας αγαπορνης με υπέροχη ψυχούλα! Ελπίζω να προσαρμοστείτε γρήγορα και να γίνει η αγάπη σου!
 
Καλησπέρα, συστηματικά πλέον τρώει ωστόσο δεν την έχω δει να πίνει νερό

και ευχαριστώ πολύ τον @Φοίβος για την συμβουλή με τις πατηθρες, φαίνεται να του αρέσει περισσότερο

αφού τρώει κανονικά φαντάζομαι ότι θα πιει και νερό κάποια στιγμη;Είναι ακριβώς δίπλα στο φαγητό
 
Καλησπέρα, συστηματικά πλέον τρώει ωστόσο δεν την έχω δει να πίνει νερό

και ευχαριστώ πολύ τον @Φοίβος για την συμβουλή με τις πατηθρες, φαίνεται να του αρέσει περισσότερο

αφού τρώει κανονικά φαντάζομαι ότι θα πιει και νερό κάποια στιγμη;Είναι ακριβώς δίπλα στο φαγητό

Θα πιει σίγουρα αν κ πιστεύω ότι θα έχει πιει αλλά όταν δεν εβλεπες, εξάλλου πίνουν τόσο μικρή ποσότητα νερού που δεν φαίνεται εύκολα με το μάτι ότι καταναλωθηκε στην ποτίστρα σου..
 
Τρώει αρκετά από όσο μπορώ να δω,ωστόσο δεν το έχω δει να πίνει νερό. Μακαρι πραγματικά να πίνει νερό και να μην το βλεπω

κάθε ποτέ πρεπει να πίνουν νερό;

Οπότε νιώσουν την ανάγκη για νερό. Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα μέχρι που έβαλα σημάδι στην ποτίστρα να δω αν κατεβαίνει η στάθμη προς τα κάτω η αν παραμένει ίδια, όμως δεν έβλεπα διάφορα. Όταν τον πέτυχα κ έπινε τότε είδα ότι με τη ποσότητα που πίνουν είναι πολύ λογικό να μην φαίνεται διαφορά.
Μην σε αγχωνει καθόλου, σίγουρα πίνει όταν έχει ανάγκη. Τι ποτίστρα του έχεις; Είναι αυτή από την φωτό; Τον βολεύει σιγουρα αυτή; Ίσως να ρωτούσα τον εκτροφέα τι είχε προηγουμένως.
 
Back
Top