Φροντίδα Πως είναι η καθημερινότητα με τους παπαγάλους μας;

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
Ανοίγοντας αυτό το post θα ήθελα να πούμε εδώ για την καθημερινή διαβίωση με τους φτερωτούς μας φίλους. Δηλαδή, να περιγράψουμε το χώρο διαμονής των πτηνών, σε τι κλουβιά μένουν, πόσες ώρες είναι στο κλουβί και πόσες ώρες είναι εκτός.Ακόμα πόσο χρόνο της ημέρας αφιερώνουμε μαζί τους, αν διαθέτουμε stand για τις εκτός κλουβιού ώρες, αν παίζουμε μαζί τους και τι παιχνίδια.Ακόμα τι είδους παιχνίδια είναι τα αγαπημένα τους δηλαδή από τι υλικό.Ακόμα βγαίνουν τα πτηνά μαζί μας εκτός σπιτιού; Πότε κάνουν μπάνιο και σε τι το κάνουν και οτιδήποτε άλλο κάνετε που θα ήταν χρήσιμο για όλους να μάθουμε.
Θα ξεκινήσω πρώτος και ελπίζω όλοι οι κάτοχοι παπαγάλων του φόρουμ να γράψετε την καθημερινότητά σας για να παίρνουμε ιδέες και οι υπόλοιποι.
Ο Πάρης μένει σε ένα μεγάλο κλουβί στο καθιστικό του σπιτιού μου μιας και είναι ο χώρος μα την περισσότερη ανθρώπινη δραστηριότητα, συνεπώς τις ώρες που είμαι σπίτι έχει πάντα οπτική επαφή μαζί μου μιας και ο χώρος του μικρού διαμερίσματος που μένω είναι ενιαίος. Στο κλουβί του περνά τις πρωινές ώρες όταν είμαι στη δουλειά από τις 06:30 έως τις 15:00 που επιστρέφω. Συνήθως αφήνω την τηλεόραση ανοιχτή η το ραδιόφωνο για να μην αισθάνεται μόνος και παρατήρησα ότι τον ηρεμεί πολύ τις ώρες που είμαι στη δουλειά. Το είχα διαβάσει σε ξένο site και γέλαγα, αλλά στη πράξη είδα ότι δουλεύει. Όλες τις υπόλοιπες ώρες είναι εκτός κλουβιού. Καθημερινά ασχολούμαι μαζί του γύρω στις δύο ώρες την ημέρα. Γύρω στης 17:00 έως της 19:00 πίνοντας τον απογευματινό καφέ μαζί του. Όταν φεύγω από το σπίτι είναι πάντα στο κλουβί του. Τα Σαββατοκύριακα οι ώρες εκτός κλουβιού αυξάνονται όπως και οι ώρες ενασχόλησης μαζί του. Κοιμάται γύρω στις 11 ώρες από της 20:00 έως της 06:00 την επομένη το πρωί.Λόγω του ότι ο χώρος μου είναι ενιαίος ο Πάρης ποτέ δεν έμαθε να κοιμάται αν δεν έχει ησυχία και σκοτάδι. Για αυτό το λόγω χρησιμοποιώ ένα μικρό κλουβί για τον ύπνο του στο οποίο έχω βάλει δύο δοχεία στο ένα έχει κροκέτες και στο άλλο νερό τοποθετημένο στο υπνοδωμάτιό μου. Του αρέσουν τα παιχνίδια με μικρές χάντρες περασμένες σε δερμάτινο σχοινί πιο πολύ.Ακόμα οτιδήποτε μπορεί να το καταστρέψει από χαρτί φωτοτυπικού που το κάνει χαρτοπόλεμο έως μικρά κομμάτια ξύλου και πλαστικού. Όλα μικρού μεγέθους,τα μεγάλα δεν τα συμπαθεί.
Μαζί τώρα, του αρέσει να του δίνω μικροαντικείμενα επάνω στο τραπέζι και να τα πετάει κάτω. Ενθουσιάζεται να κρύβεται σε χάρτινα κουτιά. Στην αρχή δεν ήξερε να κάνει τίποτα, αλλά μετά από τις πολλές φορές έμαθε να παίζει,όταν δεν βαριέται και θέλει να παίζει μόνος του. Κάθε Σαββατοκύριακο βγαίνει από το σπίτι και τον πάω σε φιλικά σπίτια που πάω για επίσκεψη η στο σπίτι των γονιών μου που έχουν κάποια μικρά δεντράκια και σκαρφαλώνει. Τώρα τελευταία τον έχω πάει και στη θάλασσα και ενθουσιάστηκε πολύ. Παρόλα αυτά όμως δεν έχει κοινωνικοποιηθεί καλά και δεν πάει σε κανένα εκτός εμένα. Θα σε αφήσει να τον ταΐσεις αλλά μέχρι εδώ. Τους γονείς μου κάπως συμπαθεί.Αν κάποιος έχει κάποια γνώμη στο θέμα της κοινωνικοποίησης δεκτή. Το πάθος του είναι το νερό. Κάνει μπάνιο κάθε δεύτερη ημέρα και τώρα που θα καλοκαιριάσει φαντάζομαι κάθε μέρα. Πλατσουρίζει γύρω στα είκοσι λεπτά σε ένα ρηχό δίσκο σερβιρίσματος. Το αγαπημένο του είναι όμως το ντους στο μπάνιο. Όταν του κλείνω τη βρύση φωνάζει και έχει πολύ πλάκα.
Περιμένω με αγωνία τις συνήθειες σας με τούς αγαπημένους παπαγάλους σας.
 
Ας ακολουθήσω Κώστα το παράδειγμα σου και με την σειρά μου να πω και εγώ για τα δικά μου. Μιας και δεν έχω έναν αλλά τρείς δεν θα αναλύσω για τον καθένα χωριστά αλλά σαν σύνολο, μιας και έτσι τους βλέπω σαν σύνολο. Το πρωί έχει δυστηχώς πρωινό ξύπνημα για αυτούς μιας και ξυπνάω αρκετά νωρίς αλλά κοιμούντε αρκετές ώρες και έτσι δεν με απασχολεί το πρωινό ξύπνημα. Ζούσαν στα κλουβιά τους αλλά ποτέ μέσα σε αυτά, πάντα απο πάνω. Λόγο έλειψης χώρου έδιωξα τα κλουβιά εκτός του κακατου, γιατί αισθάνεται μεγαλύτερη ασφάλεια πάνω σε αυτό και όχι σε σταντ, και έχουν απο ένα σταντ πλέον. Η καθημερινή επαφή είναι πάνω απο 6 ώρες μαζί τους. Μπάνιο δεν τους βάζω να κάνουν γιατί μόλις πω την μαγική λέξη 😉 ο καθένας πέρνει τον δρόμο του και ανεβαίνει στην σαπουνοθήκη του μπάνιου και απολαμβάνουν ο ένας μετά τον άλλον το ντουσάκι τους. Η τηλεόραση σβήνει μόνο το βράδυ που κοιμάμαι εγώ και όλη την υπόλοιπη μέρα παίζει ανιμαλ πλανετ (τους βάζω εκπαιδευτικό πρόγραμμα). Βόλτες δεν τα βγάζω όπως κάνει ο Κώστας εκτός όταν πηγαίνω στο χωριό μου, αλλά δεν τους λείπει ο καθαρός αέρας απο το μπαλκόνι που περνάνε λίγες ώρες την ημέρα το καλοκαίρι. Εκεί έχει πλάκα γιατί τους μιλάει ένας παπάς απο απέναντι και υπάρχει διάλογος μεταξύ των 4ων τους. Πότε θα τον βρίσουν δεν ξέρω:).

Φιλικά
 
αντε να πω και γω για την συμβιωση με τον πιπι(ζακο)
εχει ενα μεγαλο κλουβι στο καθηστικο στη τηλεοραση, συνηθως εκει παντα καποιος καθεται. Το πρωι σηκωνομαι πρωτος... Μολις με καταλαβει μου ριχνει ενα σφυριγμα η μου φωναζει πιπικος. Για να μη χαλασει τον κοσμο και ξυπνησει και τους αλλους
του ανοιγω και πηδα στη πλατη μου.. Παμε στο μπανιο και πλενομαι.. Του αρεσει να τον πιτσιλαω και αυτον... Μετα οταν πλενω τα δοντια μου του αρεσει να πεζει με το βουρτσακι... Το κουνα μαζι μου περα δωθε.. Μετα παμε και του βαζω φαγητο.. Του αρεσει να με βλεπει να του κοβω μηλο και να τον φροντιζω...Φτιαχνω και καφε και για κανα μισαωρο παιζουμε.. Κατοπιν τον κλεινω μεσα οποτε και χαλα τον κοσμο.. Παιχνιδι \
ξαναεχει το μεσημερι για καμια ωρα και μετα το βραδυ που συνηθως ξαπλωνω στον καναπε και ερχεται για αγκαλιτσες... Πολλες φορες τον παιρνει ο υπνος στην αγκαλια μου. Οποτε λειπουμε απο το σπιτι παντα αφηνουμε μια τηλεωραση ανοικτη
καπως ετσι ειναι λοιπον η καθημερινοτητα μας με τον πιπι
 
Καιρος λοιπον να μαθετε και την καθημερινοτητα του ζαχου.
εχει ενα τεραστιο κλουβι-σταντ στο οποιο δεν παταει σχεδον καθολου τον βαζω το βραδυ εκει για υπνο και τον σκεπαζω αλιως απο τις 7 το πρωι κατεβαινει και ερχεται εξω απο την πορτα του δωματιου μου και σκουζει μεχρι να με ξυπνησει...
το πρωι του το περναει με την μανα μου ωσοτου γυρισω απο την δουλεια οπου με υποδεχεται με τρελες τσιριδες και χαρες.
αυτο το κανει μονο σε μενα και να σας πω την αληθεια νιωθω μια υπερηφανεια χεχε!
απο το μεσημερι και μετα λοιπον την περισσοτερη ωρα του την περναει στον ωμο μου στα χερια μου στα ποδια γενικοτερα πανω μου.
του αρεσει πολυ να καθεται σε ενα πειρατικο καραβι των playmobil και να το διαλυει, χαλαλι του βεβαια γιατι πρεπει και γω να υσηχαζω καποιες ωρες...
γενικα ειναι κοινωνικος καθεται σε ολους, το μπανιο δεν τον τρελενει ιδιατερα, του βαζω ενα βαθυ πιατο με νερο και οταν θελει μπαινει πλατσουριζει αλλα οχι περισσοτερο απο 1 λεπτο.
του αρεσει να ειναι στο τραπεζι οταν τρωμε και να τσιμπαει απο τα πιατα μας οτι του αρεσει, κυριως μακαρονια,ρυζι, πατατες, ψωμι, μαρουλι και αγγουρι.
με τις κουτσουλιες του βεβαια εχω ενα προβλημα, ειναι ανεξελεγκτος αλλα προσπαθω οσο μπορω να τις μαζεβω.
εξω δεν τον βγαζω γιατι δεν του αρεσει να τον κλεινω στο κλουβι. Δοκιμασα πολλες φορες να τον βγαλω στο μπαλκονι αλλα σηκωσε ολη την γειτονια στο ποδι... Τσιριζει ασταματητα και πηγαινοερχεται μεσα στο κλουβι του σαν τρελαμενος οποτε τον λυπαμαι και τον ξαναβαζω μεσα στο σπιτι.
τωρα τελευταια εχει βρει ενα καλαθι με κρασια, ξερετε αυτα που φερνουν σε γιορτες, το οποιο εχει και σταχυα μεσα και καθεται και χουχουλιαζει εκει μεσα(αφου βεβαια το ανακατεψει και πεταξει τα μισα απ εξω). αυτο με ανυσηχει λιγο μηπως τελικα ειναι θυληκο και το βλεπει σαν φωλια, ελπιζω να μη βρω κανενα αβγο εκει μεσα καμια μερα...
το βραδυ κοιμαται οταν θα κοιμηθει και η οικογενεια, καπιες φορες τον παιρνω στο δωματιο μου το αλλα το πρωι ερχεται και καθεται πανω στην μουρη μου και κουλουριαζεται και φοβαμαι μην τον πλακωσω κατα λαθος στον υπνο μου.
περιγραφη χαρακτηρα με μια λεξη: σκανδαλιαρης-καταστροφεας!
 
Για μια ακομη φορα δηλαδη αντιλαμβανομαστε ολοι ποσο εχει ο παπαγαλος την αναγκη ανθρωπινης επαφης κι ενασχολησης
 
  • Like
Αντιδράσεις: johnny
Θα πω κι γω με τη σειρα μου για το Φοιβο... :)

Ξυπναει γυρω στις 8 το πρωι και για υπνο πηγαινει μεταξυ 10-10.30 το βραδυ μολις τελειωσει το βραδυνο του πηγαινει και καθεται στο κλαδι που κοιμαται και κανει εναν ηχο που κανει οταν θελει να τον παω μεσα να κοιμηθει. Κοιμαται στην κουζινα σε μια γωνια παντα σκεπασμενος ωστε να μην μπαινει καοθολου φως και εχει αποκτησει και αποψη γι αυτο... Θελει να κοιμηθει οπωσδηποτε εκει αλλιως δεν θα κοιμηθει και θα στριφογυρναει και θα σκαρφαλωνει στα καγγελα και θα χτυπαει ολο το βραδυ με μανια ενα παιχνιδι με κουδουνι που εχει! Γενικα εχω παρατηρησει πως θελει να ακουμπαει σε τοιχο το κλουβι του προφανως νιωθει ασφαλεια ετσι! Οταν ξυπναει καποιες φορες (οταν ειναι οι γονεις μου στο σπιτι) εχει ορεξη για να εξασκησει τη φωνη του αλλα ευτυχως η πολυκατοικια ειναι σχεδον αδεια εκεινη την ωρα. Οταν ειμαι μονος μου τον ελεγχω μια χαρα σε αυτο το θεμα. Αντιθετα με τα περισσοτερα πουλια που ειχα η εχω γνωρισει δεν τρωει απο λιγο συνεχομενα στη διαρκεια της ημερας! Εχει δικο του προγραμμα. Τρωει το πρωι, το μεσημερι, το απογευμα και το βραδυ 4 μικρα γευματακια και ενα που περιεχει φρεσκα φρουτα-λαχανικα το μεσημερι αν και το φαγητο του το εχει διαθεσιμο 24 h to 24ωρο. Καθε δευτερη μερα το πρωι πινει πορτοκαλαδα μαζι μου και ο λογος που δεν του δινω καθε μερα ειναι για να μην το θεωρησει παγια συνηθεια και το απαιτει και δεν τρωει αν δεν πιει πρωτα την πορτοκαλαδα γιατι κανει και κατι τετοια κατα καιρους... Εαν ειμαι στο σπιτι βγαινει απο το κλουβι του μολις τελειωσει το πρωινο του διαφορετικα μολις γυρισω το μεσημερι και συνηθως μενει εξω ως τις 21.00 εκτος και αν χρειαστει να λειψω απο το σπιτι οποτε ξαναμπαινει στο κλουβι του. Οταν βγει εξω εχει στο ενα απο τα 2 κρεβατια που υπαρχουν στο δωματιο μου σχεδον ολα του τα παιχνιδια και πηγαινει εκει και παιζει η ερχεται στο γραφειο μου και παιζει με τον εκτυπωτη και το λαπ τοπ μου... Ολα τα καλωδια ειναι καλα κρυμενα και τον αποτρεπω να ακουμπαει οτιδηποτε και ανεβαινει και καθεται στον εκτυπωτη και προσπαθει να τον σπασει... μετα απο ολα αυτα ερχεται στον ωμο μου και βαζει το κεφαλι του στο λαιμο μου και ζηταει αγγαλιες και φιλια... μπορει να καθισει εκει πολυ ωρα ωσπου προχτες ψιλοκοιμηθηκε κιολας. 🙂

αυτη ειναι η ρουτινα του πανω κατω και την αγαπαει πολυ και δεν θελει να την αλλαζω αλλα καποιες φορες που ηρθε Σαββατοκυριακα μαζι μου αντεδρασε πολυ καλα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: johnny
Εμένα το πρωί τα βγάζω έξω όπου παίζουν όλλη μέρα ματαξύ τους το μασημέρι τα βάζω μέσα και τα βάζω στην παιδική χαρά που τους έφτιαξα (φοτο σύντομα) με τις ώρες μέτα παίζω κι εγώ μαζί τους μετά τα μαζεύω στο κλουβί και τα βγάζω πάλι στο μπαλκόνι το βράδυ τα ξαναμαζεύω και τα σκεπάζω νερό τους βάζω κάθε πρωί μπάνιο κάνουν κάθε 2 μέρες...
 
Με το ποστ αυτό θέλω να επαναφέρω το θέμα μιας και οι φίλοι τον παπαγάλων έχουν γίνει αρκετοί πλέον. Θα ήθελα να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι σχετικά με την ώρα που ασχολούμαστε με αυτούς. Δηλαδή να πούμε τι παιχνίδια παίζουμε με λίγα λόγια(αν κάποιος δεν έχει χρόνο και διάθεση να γράψει) και όχι μόνο τη διάρκεια και πια διαστήματα της ημέρας ασχολούμαστε μαζί τους.Λέμε ασχολούμαι δύο, τρεις ώρες κλπ ναι αλλά τι κάνεις αυτές τις ώρες αυτό ενδιαφέρει. Ελπίζω όλοι να γράψουμε για την δημιουργικότητά μας, μιας και τον τελευταίο καιρό χρειάζομαι νέες ιδέες και φαντάζομαι και όλοι μας.
 
Παιδια η Σεβαχ εχει ενα πολυ μεγαλο κλουβι στο σαλονι του σπιτιου οπου παντα καποιος ειναι, εκτος και λειπουμε ολοι οποτε εχει για παρεα τα 3 σκυλια που εχω, και τα οποια ειναι συνεχως λιτα μεσα στο σπιτι, και στις 2 βεραντες. Τους μιλαει συχνα φωναζοντας τα με τα ονοματα τους, η τα μαλωνει οταν γαυγιζουν π.χ Ραντι σκασε. Το πρωι ξυπναει γυρω στις 7.30 και αρχιζει να λεει τα δικα της. Την ξεσκεπαζω, μου λεει "καλημερα αγαπη μου " και μου δινει φιλια. Την βγαζω εξω απο το κλουβικαι την παω σ ενα αλλο δωματιο που ειναι ο παιγνιδοτοπος της και παιζει μεχρι να της καθαρισω το κλουβι της, και να της βαλω φρεσκια τροφη και νερο. Μετα την ξαναβαζω στο κλουβι της, γιατι φευγω απο το σπιτι. Οταν εχει καλο καιρο την εχω στην βεραντα, που της αρεση πολυ γιατι χαζευει με την κινηση του δρομου και μιλα και τραγουδα συνεχως. Το απογευμα παλι την βαζω στο δωματιο με τον παγνιδοτοπο της, οπου εχω και το laptop και καθομαστε για αρκετη ωρα. Δεν την αφηνω μονη της συνεχεια εξω, γιατι φοβαμαι μηπως κανενα απο τα σκυλια μου, τα οποια ειναι και κυνηγετικα μηπως την αρπαξει απο ενστικτο, αν και δειχνουν οτι την αγαπανε. Μαλιστα οταν ειναι μεσα στο κλουβι της τα φωναζει και πανε στα καγκελα του κλουβιου κι αυτη κατεβαινει και βγαζει την γλωσσα της και τα φιλαει στην μουσουδα. Αλλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο δεν την αφηνω εξω μονη, μαζι τους. Το βραδυ στις 9πμ την σκεπαζω, χαμηλωνω πολυ τα φωτα και παρακολουθω τηλεοραση. Δεν την ενοχλει ο ηχος της τ.v, ανεβαινει στο ξυλο που της αρεσει και κοιματε μεχρι το πρωι.
 
Χμμμ! Από πού να αρχίσω; Το κλουβί του Ρόκο είναι αρκετά μεγάλο, αλλά δεν θέλει να μένει μέσα ούτε λεπτό, αν αυτό ήταν δυνατόν. Είναι τοποθετημένο στο σαλόνι στο ισόγειο του σπιτιού, αλλά έχει συνέχεια οπτική επαφή μ' εμάς, γιατί ο χώρος είναι ενιαίος. Επειδή πλέον ούτε εγώ ούτε η Μαρία δουλεύουμε, είμαστε όλη την ημέρα σπίτι μαζί του, εκτός από 2 φορές την εβδομάδα που μέχρι το μεσημέρι κατεβαίνουμε στην πόλη. Αυτό σημαίνει ότι ασχολούμαστε μαζί του σχεδόν συνέχεια. Βέβαια φροντίζουμε κάποιες ώρες να τις περνάει κλεισμένος στο κλουβί του, για να ασχοληθούμε και με μας. 🙂 πράγμα που δεν του αρέσει καθόλου. Στην αρχή τσιρίζει και όταν δει ότι μ' αυτό δεν βγάζει τίποτα, αρχίζει τις παραπονιάρικες φωνούλες. Και στο τέλος μας αγνοεί και αρχίζει να μιλάει με τον εαυτό του! Γεγονός πάντως είναι ότι κάθε 2 ώρες βγαίνει από το κλουβί του. Τρελαίνεται να κάνει τις δουλειές μαζί με την Μαρία. Μόνος του με παιχνίδια δεν παίζει παρά μόνο όταν είναι μέσα. Έξω παίζει με μας. Λατρεύει να ξεκουμπώνει (όχι να τις σπάζει) τις χρυσές αλυσίδες από τον λαιμό μας. Μπορεί ένα κούμπωμα να του πάρει και 2 μέρες, αλλά θα το ανοίξει! Τις τελευταίες μέρες κόλλησε με τον πάγκο της κουζίνας, όπου αν βρει κουτάλια ή πιρούνια πάει και τα πετάει μέσα στο νεροχύτη! Μπάνιο τον κάνει η Μαρία σε μεγάλο pyrex (θέλει πολύ νερό) κάθε 3 μέρες για 20 λεπτά. Αν ξεχαστούμε πάει πάνω στη βρύση και φωνάζει. Μετά θέλει τρίψιμο με την πετσέτα του να στεγνώσει! 😕 Επειδή του έχω μεγαλώσει τα φτερά, όταν βαριέται πετάει στον πρώτο όροφο για να τον κυνηγήσουμε και να ξεπιαστεί. Το καλοκαίρι τον βγάζουμε με το κλουβί του στην αυλή, όπου μιμείται ό,τι φωνές ακούει. Πουλιά, σκυλιά και το... καναρίνι της γειτόνισας (εδώ πέφτει πολύ γέλιο) Έχω καταφέρει τις 6 από τις 10 φορές, να πηγαίνει μόνος του πάνω στο κλουβί του για να κουτσουλίσει. Αυτό ακόμη το... Δουλεύω για να το τελειοποιήσω! Σε ξένους δεν πηγαίνει, εκτός αν κρατάνε κάποιο εργαλείο (π.χ κατσαβίδι). Τότε πετάει πάνω τους για να ελέγξει τι κάνουν στα πράγματά μας! Αν κάποιος ακουμπήσει αντικείμενα του σπιτιού ή σταματήσει μπροστά στα κάγκελα, τότε σημαίνει συναγερμός! (ΚΑΙ παπαγάλος ΚΑΙ σκύλος!) Κάθε μεσημέρι από τις 3 μέχρι τις 6 θέλει απόλυτη ησυχία στο ισόγειο για να κοιμηθεί. Δεν τον ενοχλεί η τηλεόραση από τον 1ο όροφο, αλλά στον χώρο του δεν θέλει κανέναν. Το βράδυ κοιμάται γύρω στις 11.30 αφού πρώτα σκεπαστεί(!) με την κουβέρτα του και αφού σκεπάσουμε το κλουβί με ένα πανί, το οποίο βγαίνει το πρωϊ μετά τις 9. Αν τον ξυπνήσουμε πιο νωρίς εκνευρίζεται (υπναράς ε;). Την υπόλοιπη μέρα... Ξεσαλώνει! Τώρα ψάχνω για ένα σταντ, μήπως και ξεκολήσει από πάνω μας και αρχίσει να ασχολείται μ' αυτό...
 
Δίνω μου πουλιά τους πρωινό μεταξύ 5:30 και 6:00 το πρωί. Αφήνω για την εργασία έγκαιρα, προκειμένου αυτό είναι απαραίτητο. Συνήθως, τα πουλιά είναι ακόμη στον ύπνο και δεν ενδιαφέρονται για τα τρόφιμα. Ωστόσο, το φαγητό είναι έτοιμο όταν ξυπνήσουν.

Θα επιστρέψουν στην πατρίδα το απόγευμα στις 15:30. Άφησα το cockatiels και conures από τους κλωβούς. Θα έχουν τη δυνατότητα να μετακινούνται στο εσωτερικό της birdroom κατά τον ελεύθερο χρόνο τους. Ωστόσο, συχνά πρέπει να προχωρήσει σε ένα δωμάτιο για να βεβαιωθείτε ότι κανένα από αυτά δεν έχουν πάρει σε μπελάδες. Επίσης, μερικές φορές η conures θα πιάσουμε πάνω στο δάπεδο. Αυτό μπερδεύει τους και πρέπει να πηγαίνω για να επιστρέψετε στην αρχή της κλουβί τους ή να τους playstand.

Φέρω μαζί μου μεγαλύτερο lorikeets αναφέρονται στο σαλόνι ατομικά. Αυτά τα πουλιά είναι επιθετικές και σε άλλα πτηνά. Έτσι, δεν μπορώ να τους επιτρέψει να αναφέρονται στο πουλί δωμάτιο με τα μικρά πτηνά. Δεν είναι σφάλμα των πτηνών, είναι χαρακτηριστική για το είδος τους. Έχω 2 playstands για τα μεγάλα lorikeets. Υπάρχουν παιχνίδια και χαρτί για τον θρυμματισμό.

Επίσης, Απολαύουν συνεδρίαση για μένα. Απολαύουν ακούγοντας να μου μιλήσετε γι 'αυτά. Haggie θα είναι στην πλάτη του και με κοιτάς όπως μιλώ γι 'αυτόν. Μερικές φορές θα παίξει το "I Love You παιχνίδι". Saffron Haggie ή θα πει "I Love You". Θα κρατήσει επαναλαμβάνοντας ότι η φράση, μέχρι να ακούσω τα λόγια να πω. Στη συνέχεια, επαναλάβετε. Θα ήθελα να επαναλάβω ξανά. Αυτό συνεχίζεται για αρκετά λεπτά. Haggie επίσης του αρέσει να παίζει "Haggie Bird παιχνίδι". Θα έλεγα "Haggie, Haggie Bird" και περιμένετε για μένα να επαναλάβω. Αν δεν επαναλαμβάνω, θα μιλήσει μέχρι να κάνω.

Dewey μου αρέσει να εγκαταστήσουν μια μπάλα σε αυτόν. Θα ωθήσει πίσω σε μένα. Μερικές φορές, αυτό που ξεχωρίζει και να ρίχνει σε αυτό το λόγο. Είμαι αναμένεται να ανακτήσει την μπάλα.

Έρχομαι τα φώτα στο birdroom περίπου 21:00. Εκείνη την εποχή, τα περισσότερα από τα πτηνά που έχουν αρχίσει να γίνονται υπνηλία.. Θα επιστρέφουν στα κλουβιά και θα κλείσει τις πόρτες. Μερικές φορές η cockatiels προσπαθήσουμε ύπνο και έξω από το κλουβί, αλλά δεν το επιτρέπει αυτό.
 
Ελπίζω ότι μπορείτε να καταλάβετε ότι το μήνυμα... αφού μεταφράστηκε και επεξεργασία, θα ήταν ακόμα λίγο δύσκολο να γίνει κατανοητό
 
Θα πρέπει να προσθέσω ... Lorikeets έχουν μικρό προσοχή, συνήθως. Saffron και Haggie θα καθίσει πάνω μου για 10 ή 15 λεπτά. Μετά από αυτό, θέλουν να πάμε να κάνουμε κάτι άλλο. Μετά από λίγο περισσότερο χρόνο, θα επανέλθω σε εμένα για κάποια προσοχή. Dewey είναι διαφορετική. Θα κάθονται για 20 ή 30 λεπτά με μένα.

My μικρότερες παπαγαλοι δεν θέλουν τόσο μεμονωμένα φορά. Θα χαρούμε να απολαύσει το κοπάδι ή περνούν το χρόνο τους για τους δικούς τους. Θεόδωρος απολαμβάνει συνεδρίαση για το χέρι μου ή με τον ώμο μου για λίγο. Στη συνέχεια, θέλει να επιστρέψει στο playstand του.
 
Ελπίζω ότι μπορείτε να καταλάβετε ότι το μήνυμα... αφού μεταφράστηκε και επεξεργασία, θα ήταν ακόμα λίγο δύσκολο να γίνει κατανοητό

Jamie καταλαβαίνουμε τι θέλεις να πεις δεν υπάρχει πρόβλημα μια χαρά το μετάφρασες.
 
Μενουν και τα δυο (καναρινι και λοβμπρεντ) σε ενα δικο τους δωματιο διαμπερες και ευρυχωρο. Το ακναρινι σε κλουβι μεσαιου μεγεθους και το παπαγαλακι σε ενα μεγαλο κλουβι με καμπλοτη "σκεπη" και ακμια φορα κρεμεται απο εκει αναποδα. Ο χρονος που αφιερωνω ειναι περριπου 3 ωρες καμια φορα και 4 απο πρωι ξερς γω 1 ωρα μεσημερι 1 και απογευμα μια. Το παπαγαλακι δεν ειναι εξημερωμενο και το καναρινι το ποιανω καμια φορα και το βγαζω εξω κρατωντας το ελαφρα. Δεν βγαινουν εξω και σταντ στο παπαγαλακι επροκειτω να φτιαξω εσωτερικο. Κανουν μπανιο μονο το καλοκαιρι συχνα και τον χειμωνα μια φορα τον μηνα, εκτος απο το καναρινι που θελει και κανει
1 φορα την βδομαδα. Παιχνιδια εχω σκαλα,4 κουνιες, ενα αναρηχησης και μερικα κατασκευασμενα με ιδεες μελων.


1)η Διατροφη:
καναρινι:καροτο, λαχανο, αγγουρακι,ροκα(τρελενονται), μαρουλι, αυγο 1 την εβδομαδα, σπορους, κανα μανταρινι, αχλαδι, μηλο, μπανανα και γενικα πολλα λαχανικα και φρουτα
παπαγαλακι:δεν τρωει λαχανικα και φρουτα, μονο ροκα τρωει, αυγο 1 την εβδομαδα, σπορους, παστελι μια φορα τον μηνα γιατι παχαινει και σπορους με ποικιλια(με φρουτα, γαι λοβμπερντς κανονικη, με βιταμινες καιεππροσθετα υλικα) και καμια τσιμπια απο το μηλο παραπανο δεν τρωει.

2)ο Υπνος: 7μιση 8 η ωρα τα σκεπαζω με μια μεσαια κουβερτουλα και ενα μακρυ σεντονι

3)η Φυλλαξη των πραγματων:σε μια μινι ντουλαπα με τρια ραφια 1ο ραφι:περρισιες ταιστρες ποτιστηρες, αυγοθηκες και παιχνιδια.2ο ραφι:τροφες, αμμος, παστελια και και βαζακια και 3ο ραφι:σακουλες γαι τον σκουπιδοντενεκε, περιοδιακα και εφημεριδες που βαζω καμια φορα
και φαρμακα
 
Θα βαρεθιται να διαβάζετε αν γράψω όλα αυτά αυτά που ζω καθημερινά με τον μικρούλι μου. Έτσι θα περιγράψω μια ημέρα μαζί του όσο ποιο σύντομα μπορώ.
Το πρωί ξυπνάμε γύρω στις 7.00 Βγαίνει από το κλουβί του και κάθετε στον ώμο μου. Κόβουμε την σαλάτα του μαζί και μετά από παιχνίδι μισής ώρας ξανά μπαίνουμε στο κλουβί. Μέχρι να ετοιμαστώ για την δουλεία έχει φάει τα φρούτα του και αρχίζει τα σφυρίγματα και τις φωνές."μικρούλι, μικρούλι, μικρουκρουλι, μικουλι, μικρούλι μου "φωνάζει και εγώ λιώνω. Αφού μιλήσουμε για λίγη ώρα και πούμε τα δικά μας (χε χε χε χε )του δίνω ένα καρύδι όπου προσπαθεί να το ανοίξει και τρελαίνετε με αυτό. Ασχολείται αρκετή ώρα με αυτό ( του το έχω ανοίξει λίγο πριν ).
Από τις 8.30 μέχρι τις 18.30 περίπου μένει με την θεία μου όπου δεν φαίνεται να την συμπαθεί και ιδιαίτερα παρ'ολες τις προσπάθειες που κάνει εκείνη για να την συμπαθήσει (φανταστείτε ότι στη θεία μου δεν αρέσουν τα ζώα και μάλιστα να συμβιώνει στον ίδιο χώρο με αυτά, αλλά αυτόν τον έχει λατρέψει )
Το απόγευμα όταν γυρίσω από την δουλειά ενώ είναι ήσυχος στο κλουβί του μόλις ανοίξω την πόρτα του σπιτιού αρχίζει τις φωνές φωνάζει το όνομα του...χαμηλώνει το σώμα του και ανοίγει ελαφρώς τις φτερούγες του. Στάση που δηλώνει '' θέλω να βγω έξω''.Αφού τον βγάλω έξω πέφτει πάνω μου για παιχνίδια όπου τα δάκτυλα μου δεν γλιτώνουν κάποια δαγκώματα όταν το παιχνίδι του αγριέψει.
Μπαίνει για το βραδινό του ξανά μέσα (συνήθως λαχανικά)και ξαναβγαίνει για χάδια και αγκαλιές. Αυτές οι ώρες είναι και οι καλύτερες μας αφού απολαμβάνει τα χάδια τρίβει τι ράμφος του στα δάκτυλα μου και κουρνιαζει στη ποδιά μου. Κάποιες φορές από την μεγάλη του χαρά βγάζει τροφή (σπόρους η πολτοποιημένη τροφή)από την κοιλιά του και τα αφήνει στη παλάμη μου.

Όταν θέλει να κατουρήσει κατεβαίνει στο πάτωμα την αφήνει και ξανά 'νεβαίνει στην ποδιά μου.

Δεν αφήνει κανένα άλλο να τον ακουμπήσει εκτός από έμενα.

Καταστρέφει τα πάντα στο πέρασμα του

δαγκώνει τούς πάντες αν απλώσουν χέρι εκτός από εμένα

είναι παμφάγος

είναι πολύ περίεργος 😛

είναι πολύ πεισματάρης

είναι παιχνιδιάρης

είναι απίστευτα ομιλητικός

είναι έξυπνος🙄

είναι γλυκός

είναι ΚΟΥΚΛΟΣ:D

Θα έγραφα και για άλλες συνήθειες και αγαπημένα του παιχνίδια και λιχουδιές αλλά κινδυνεύω να γίνω βαρετός αν δεν έχω γίνει ήδη.
 
ξεχασα...
είναι πολύ πολύ ζηλιάρης (γινετε χαμος αν χαιδεψω κανα παιδάκι)
 
Φιλε δημητρη καλημερα και χρονια πολλα
ολα αυτα που περιγραφεις ακουγονται τοσο ωραια και μας κανουν τουλαχιστον εμας τους..ζακοπαθεις.. Να χαμογελαμε
το μονο που θαθελα να σου πω να προσεξεις ειναι το θεμα της κοινωνικοποιησης του παπαγαλου σου.. Μηπως θαπρεπε να προσπαθησεις να συνηθησει και αλλους ανθρωπους.. Δε ξερεις πως τα φερνει η ζωη και αν καποτε αναγκαστεις να τον αφησεις για λιγο η πολυ(ευχομαι ποτε)
σκεψου τη δυστυχια που θα νοιωθει αν δεν εχει μαθει να ειναι φιλικος και
με αλλους..
 
Συμφωνώ με την επισήμανση του Theo στο τελευταίο #18, για κοινωνικοποίηση - δέσιμο με >1 άτομα, για ανάγκη ή στο μέλλον, το θεωρήσαμε βασικό, ήταν στις προτεραιότητές μας. Κατανοώντας την επιθυμία του torres να βρίσκεται συνέχεια άνθρωπος δίπλα του, που ήταν και δική μας ανάγκη, (υπήρχε & η δυνατότητα), κανονίσαμε τα προγράμματά μας, & μοιράσαμε το χρόνο ενασχόλησης μαζί του τρεις άνθρωποι, έτσι ώστε να προλαβαίνουμε τις ανάγκες του & να έχει την αποκλειστική φροντίδα (& δέσιμο) με τον καθ'ένα από εμάς, (+1 εκτάκτως), όλες τις ώρες, εκτός από το βράδυ που κλείνεται στο κλουβάκι του & σκεπάζεται.
Το πρωί, ξεσκεπάζουμε - ανοίγουμε πόρτα κλουβιού, ανεβαίνει επάνω (youtube στο Παρουσ. Πουλιών), απομακρύνεται λίγο όταν καθαρίζεται, χαρτοπετσέτες από κάτω, μετά τσιμπάει κάτι, φωνάζει Έληηη, ανεβαίνει στο χέρι μας, τον πηγαίνουμε στο κρεββάτι του αγαπημένου του Βαγγέλη, με γλυκούς ήχους ανυπομονησίας & χαράς. Παίζουν πολύ λίγο για να μη ξαναλερώσει, σηκώνεται & του κάνει χαρούμενη - τρυφερή παρέα όσο ετοιμάζεται. Κάποια πρωινά αλλάζει διάθεση, δεν έρχεται μαζί μας, αλλά τον φωνάζει επίμονα & περιμένει να έλθει ο ίδιος να τον πάρει στο δωμάτιό του για να παίξουν & χαϊδεύονται τρυφερά. Εμείς του ετοιμάζουμε το καλαθάκι με την τροφούλα για την εκδρομούλα του προς τη δουλειά, (ένα τετράγωνο), μπαίνει στην τσάντα μεταφοράς γάτας, σκεπάζουμε με πετσέτα την οποία σηκώνουμε στο δρόμο όταν δούμε πουλάκια που αγαπά. Εκεί περνάνε χαρούμενα, πολύ όμορφα, μένει στο κλουβί μόνο όσο είναι ανάγκη, γνωρίζει κάποιους ανθρώπους, έχει συνέχεια παρέα, φλυαρεί, τραγουδά, όταν μου τον δίνουν στο τηλέφωνο φωνάζει το όνομά μου. Το μεσημέρι 2:00 - 2:30 που σχολνάω μου το φέρνουν στο σπίτι, ανεβαίνει & αφού εξετάσει γύρω - γύρω το κλουβί του! όταν δεν πετά, κινείται συνέχεια, κάνει ακροβατικά - κρεμιέται από πετσέτες, τραπεζομάνδηλα ή καλύματα υπό την επίβλεψή μου, ή όταν ανεβαίνει πάνω στο κλουβί του αρέσει να βλέπει τα πουλιά που πετούν έξω, ελικόπτερα ή στο βάθος, πολύ μακριά αεροπλάνα, & από εκεί, (πάνω στο κλουβί - youtube), στην αγαπημένη του θέση, λέει τα πιό πολλά, φλυαρεί συνέχεια, σπάει - τρώει καρότα, καλαμπόκι, σουπιοκόκκαλο παίζει - πετά παιχνίδια, κλπ. Όταν θέλει μπαινοβγαίνει μόνο του. Όταν μαζευτεί η οικογένεια κάνει απίστευτα πράγματα για να κερδίζει το θαυμασμό & την αγάπη όλων. 9:00 - 9:30, αφού του δώσουμε με το χέρι το τελευταίο φρούτο, μπαίνει μέσα, σκεπάζεται, αρχίζει να τρίζει το ράμφος, του απαντάμε απ'έξω με κάτι σαν φιλιά, και κοιμάται. Είναι πολύ γλυκός & τρυφερός ο κόσμος του & η συνύπαρξη μαζί του εκπληκτική & απίστευτα ευχάριστη!
 
Τι κάνει ο Κωστάκης κάθε μέρα!

Ξυπνάει από τα χαράματα και κοπανάει το κλουβί του. Αμέσως ο άντρας μου πετάγεται, του ανοίγει, το χαϊδεύει, το αφήνει να ξενυστάξει και του δίνει φρουτάκι. Μετά από λίγο του δίνει καρυδάκι ή ηλιόσπορο. Όταν ξυπνάω και φτιάχνω πρωϊνό, έρχεται για μερίδιο. Του δίνω αβγό βραστό και κουάκερ με άπαχο γάλα. Στη συνέχεια ξαναπετά στο κλουβί του. Πάνω από το κλουβί έχουμε φτιάξει μία ξύλινη σκάλα, η οποία συνδέεται με ένα ανοιχτό ξύλινο σπίτι. Μπροστά από το σπιτάκι κρέμεται ένα χοντρό στριφογυριστό σχοινί περασμένο σε σύρμα. Εκεί σκαρφαλώνει και χουζουρεύει. Στις 9 αρχίζει τις φωνές, το τραγούδι και την ξυλουργική. Ροκανίζει ό, τι βρει, το σπιτάκι, τη σκάλα, τις καρέκλες μου, το γραφείο μου, τα βιβλία και τα τετράδιά μου. Γι' αυτό και έχω απόθεμα από βιβλία που δεν χρειάζομαι για να του δίνω. Έπειτα σκαρφαλώνει στον ώμο μου, τον πάω βόλτα στο σπίτι, τον βάζω σε μια καρέκλα και βλέπει από την μπαλκονόπορτα έξω τον κήπο. Ξανακοιμάται. Μετά μου φωνάζει, ξαναπετά στον ώμο μου, τον βάζω να δει βίντεο από το ίντερνετ με παπαγάλους, τραγουδάμε, τον ξαναταϊζω και ξαναπάει στο κλουβί για ζημιές. Μόλις βάλω να μαγειρεψω, έρχεται ελέγχει την κατσαρόλα κι αν του αρέσει το φαγητό κάνει "μμμμ... ωραίο". Μόλις δει να στρώσω τραπέζι, πετά πρώτος. Του βάζω από το φαγητό σε ένα καθαρό κουτάλι ή σε ένα πιατάκι και ανάλογα με τη διάθεση τρώει είτε μαζί μου είτε πάνω στο κλουβί. Μετά το φαγητό αρχίζει να καταστρέφει τη λαδόκολλα που του έχω στρώσει γύρω από το κλουβί, μπαίνει στα ράφια της βιβλιοθήκης και σπάει τα καλύμματα των cd (έχω κι εκεί άχρηστα cd) τονκυνηγάω τάχα θυμωμένη και παίζουμε. Μετά κοιμάται ένα τρίωρο γερό. Το απόγευμα ξανά μανά τα ίδια. 7.30 το βράδυ του χτυπάω παλαμάκια για να κατεβεί από το σπιτάκι και να μπει στο κλουβί για ύπνο. Ταυτόχρονα του τραγουδάω ένα δικής μου έμπνευσης αριστούργημα: Μέσα μέσα κερατά με την κόκκινη ουρά. Μέσα για να κοιμηθείς και να μου ξεκουραστείς! Τρελαίνεται γι' αυτό, αν δεν του το κάνω αυτό δεν κατεβαίνει για ύπνο. Τον φιλάμε από μακριά (για να μην του μεταδώσουμε μικρόβια, ποτέ δεν τον φιλάμε ), του λέμε καληνύχτα, τον σκεπάζουμε με ένα βαμβακερό σεντόνι (που το κάνει κομμάτια κάθε 2 μήνες) και με λεπτή κουβερτούλα και κοιμάται. Φυσικά στο σπίτι επικρατεί απόλυτη ησυχία μήν ξυπνήσει ο μπέμπης!
 
Back
Top