Φροντίδα Πως μπορώ να μάθω στο παπαγαλάκι να με αφήνει να το χαϊδεύω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Souzana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Την καλησπέρα μου! Πολλά μπράβο που "χτίζεις" μια καλή σχέση με το lovebird σου, θέτοντας σε εφαρμογή τις συμβουλές των μελών μας! Καλή σας συνέχεια! 😉
Ναι όλες οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες και το βασικότερο χρήσιμες.
 
Σήμερα παιδιά έβαλα το χέρι μου μέσα στο κλουβί και του έδωσα κεχρι. Ήρθε.. 😊 και έφαγε. Αυτή είναι η δεύτερη φορά. Την πρώτη δεν πλησίασε.
Τέλεια καλή συνέχεια να έχετε 😊
 
Καταπληκτική αίσθηση... Η 1η φορά που ανεβαίνει :)
Τώρα προσπαθούμε γι αυτό. Με δάγκωσε 2 3 φορές όταν ήθελε να φάει κεχρι.. Αλλά είμαστε σε καλό δρόμο! Και μόνο που με εμπιστεύεται για μένα είναι υπεραρκετο.
 
Τώρα προσπαθούμε γι αυτό. Με δάγκωσε 2 3 φορές όταν ήθελε να φάει κεχρι.. Αλλά είμαστε σε καλό δρόμο! Και μόνο που με εμπιστεύεται για μένα είναι υπεραρκετο.
Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι εξάλλου είσαι σε πολύ καλό δρόμο 😉
 
Καλημέρα παιδιά! Βλέπω ότι ήδη με έχει συνηθίσει και ανεβαινει κατευθείαν στο χέρι μου μόλις του δώσω κάτι.
Θέλω σιγά σιγά να αρχίσω να το χαϊδεύω γτ ακόμα δεν με αφήνει. Τι μπορώ να κάνω;
 
Το χάδι είναι θέμα εμπιστοσύνης. Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις το παπαγαλάκι, ο δικός μου με άφησε να τον χαϊδέψω μετά το πέρας του 5μηνου και αφού είχα ξοδέψει απειρη ώρα μαζί του. Ακόμα και σήμερα φαίνεται να μην προτιμα το χάδι και κάποιες φορές με διώχνει. Άρα είναι και θέμα του πουλιού, του χαρακτήρα του. Μπορεί αντι για χάδια να προτιμά τα παιγνίδια. Θα φανεί στην πορεία.

Χρειάζεται υπομονή, να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του. Το ότι ανεβαίνει στο χέρι σου είναι καλό σημάδι αλλά μη βιαστείς να κάνεις κάτι που δε θέλει γιατί θα γκρεμίσεις όσα χτίσατε.
Εχε πάντα υπ' οψιν οτι στα παπαγαλάκια χαϊδεύουμε κυρίως στο κεφάλι και αποφεύγουμε σώμα-πόδια γιατί διεγείρουμε τις ερωτογενείς περιοχές τους με αποτέλεσμα να τα φέρνουμε σε ερωτική διάθεση.

Οπως έχω πει σε κάθε έναν που ρωτάει κάτι παρόμοιο η υπομονή και η γλυκιά διάθεση που θα του δειξεις σύντομα θα ανταμοιφθεί και τα χάδια θα είναι το λιγότερο που θα προσφέρετε ο ένας στον άλλον. Εχει να σου δώσει πολλά απλά πρέπει να περιμένεις να βρει τα πατήματά του και να καταλάβει ότι μπορεί να σε εμπιστευτεί. Από εκεί και πέρα θα έχετε ένα δεσμό που, πίστεψέ με, θα αξίζει κάθε τι που θα έχεις δώσει.

Σαν ένα αρχικό σημάδι σου λέω πως όταν φτάσει η ώρα να το χαϊδέψεις θα σκύψει το ίδιο το κεφάλι του προς εσένα προσφέροντας τον λαιμό του για χάδι. Με προσοχή και απαλά (γιατί τα τσιμπάνε τα νέα φτεράκια που φυτρώνουν καμιά φορά) θα το προσπαθήσεις όταν έρθει η ώρα.
 
Το χάδι είναι θέμα εμπιστοσύνης. Δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις το παπαγαλάκι, ο δικός μου με άφησε να τον χαϊδέψω μετά το πέρας του 5μηνου και αφού είχα ξοδέψει απειρη ώρα μαζί του. Ακόμα και σήμερα φαίνεται να μην προτιμα το χάδι και κάποιες φορές με διώχνει. Άρα είναι και θέμα του πουλιού, του χαρακτήρα του. Μπορεί αντι για χάδια να προτιμά τα παιγνίδια. Θα φανεί στην πορεία.

Χρειάζεται υπομονή, να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του. Το ότι ανεβαίνει στο χέρι σου είναι καλό σημάδι αλλά μη βιαστείς να κάνεις κάτι που δε θέλει γιατί θα γκρεμίσεις όσα χτίσατε.
Εχε πάντα υπ' οψιν οτι στα παπαγαλάκια χαϊδεύουμε κυρίως στο κεφάλι και αποφεύγουμε σώμα-πόδια γιατί διεγείρουμε τις ερωτογενείς περιοχές τους με αποτέλεσμα να τα φέρνουμε σε ερωτική διάθεση.

Οπως έχω πει σε κάθε έναν που ρωτάει κάτι παρόμοιο η υπομονή και η γλυκιά διάθεση που θα του δειξεις σύντομα θα ανταμοιφθεί και τα χάδια θα είναι το λιγότερο που θα προσφέρετε ο ένας στον άλλον. Εχει να σου δώσει πολλά απλά πρέπει να περιμένεις να βρει τα πατήματά του και να καταλάβει ότι μπορεί να σε εμπιστευτεί. Από εκεί και πέρα θα έχετε ένα δεσμό που, πίστεψέ με, θα αξίζει κάθε τι που θα έχεις δώσει.

Σαν ένα αρχικό σημάδι σου λέω πως όταν φτάσει η ώρα να το χαϊδέψεις θα σκύψει το ίδιο το κεφάλι του προς εσένα προσφέροντας τον λαιμό του για χάδι. Με προσοχή και απαλά (γιατί τα τσιμπάνε τα νέα φτεράκια που φυτρώνουν καμιά φορά) θα το προσπαθήσεις όταν έρθει η ώρα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Το λοβακι το εχω σχεδόν 1 μισή μήνα. Θα περιμένω όταν είναι αυτό έτοιμο.
 
Νέες φωτογραφίες...
Και με τα δύο του τα ποδαράκια.
[automerge]1561542696[/automerge]

[automerge]1561542737[/automerge]
Και εδώ πάει να με δαγκώσει. (Με δαγκωσε)
 

Συνημμένα

  • 20190626_124008_640x480 (1).webp
    20190626_124008_640x480 (1).webp
    32,5 KB · Προβολές: 29
  • 20190626_124010_640x480.webp
    20190626_124010_640x480.webp
    28,5 KB · Προβολές: 28
Αρχικά να επαναλάβω, όπως θα πουν πολλοί ότι είναι κουκλάκι. Το ματόχαντρο να μην ξεχάσεις στο κλουβάκι του 😁
Δείχνει οτι σε εμπιστεύτηκε αρχικά και έστω και φοβισμένα ανεβαίνει στο χέρι σου. Μη βιαστείς, θα σε καθοδηγήσει αυτό. Είναι φωτό βέβαια και τα συμπεράσματα είναι "σχετικά" αλλά το πουλάκι κοιτάει τα σπόρια και όχι εσένα, που σημαίνει οτι σε εμπιστεύεται. Μη προσπαθήσεις να το αγγίξεις πρώτη και χαλάσεις την σχέση που ήδη έχει αρχίσει να χτίζεται.
Πιστεύω ότι πιο σύντομα απ' οσο περιμένεις θα σου... "ριχτεί" για χάδια. Συνέχισε έτσι, να το εξοικειώνεις με το χέρι σου και με την επαφή μεταξύ σας.

Αντε μπράβο, και περιμένουμε και περισσότερες φωτο και νέα σας.
 
@ErnestoTheParrotlet, Σε ευχαριστώ πολύ... είμαι πολύ χαρούμενη που με εμπιστεύεται.. Δεν μπορείς να φανταστείς πως νιώθω.. Είναι κούκλος Ναι..
Δεν βιάζομαι καθόλου θα συνεχίσω έτσι και βλέπουμε.

Στο κοντινό μέλλον θα σας κάνω και μια ολοκληρωμένη παρουσίαση.
 
Back
Top