Φροντίδα Πως μπορώ να μάθω στο παπαγαλάκι να με αφήνει να το χαϊδεύω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Souzana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επίσης αυτό που σου έκανε δεν είναι δάγκωμα. Είναι ένα "φιλικό" (εντάξει καμιά φορά και τα φιλικά πονάνε καθως ειναι ακόμα μικρα και δεν εχουν μαθει να "ελεγχουν" τη δύναμη του δαγκώματος τους) νεύμα που μπορεί να σημαίνει "εεεεπ, φιλαράκι που είναι τα σποράκια; Αυτά τελειώσανε" ή "ευχαριστώ ήταν πολύ νοστιμο", ή ακόμα "παρε κι ένα φτιαξιματάκι στα πούπουλά σου γιατί σε συμπαθώ" ή "για να δω πίσω απ' αυτον τον αντίχειρα έχει αλλο φαγητό;"
Κάθε άλλο παρά επιθετική η στάση του και δεν δείχνει να θέλει να σε απομακρύνει.
 
Επίσης αυτό που σου έκανε δεν είναι δάγκωμα. Είναι ένα "φιλικό" (εντάξει καμιά φορά και τα φιλικά πονάνε καθως ειναι ακόμα μικρα και δεν εχουν μαθει να "ελεγχουν" τη δύναμη του δαγκώματος τους) νεύμα που μπορεί να σημαίνει "εεεεπ, φιλαράκι που είναι τα σποράκια; Αυτά τελειώσανε" ή "ευχαριστώ ήταν πολύ νοστιμο", ή ακόμα "παρε κι ένα φτιαξιματάκι στα πούπουλά σου γιατί σε συμπαθώ" ή "για να δω πίσω απ' αυτον τον αντίχειρα έχει αλλο φαγητό;"
Κάθε άλλο παρά επιθετική η στάση του και δεν δείχνει να θέλει να σε απομακρύνει.
Ναι η αλήθεια είναι καταλαβαίνω ποτέ το κάνει φιλικά και ποτέ λίγο πιο επιθετικά.
Όταν με δαγκώνει φιλικά δεν πονάω και τόσο. Βέβαια ανάλογα και σε πιο σημείο
 
Είναι γλυκάκι... Να το χαιρεσαι ❤️️️️️

Όταν το βγάζεις έξω, το προσέχεις έτσι;
Να μην το αφήνεις μόνο του...
Στο μπαλκόνι εννοείς έτσι;
Όχι τον αφήσω έξω στο μπαλκόνι όσο είμαι σπίτι. Και πάντα Ρίχνω ματιές έξω. Όταν δεν είναι κανένας σπίτι το βάζουμε μέσα.
[automerge]1561577485[/automerge]
Στο μπαλκόνι εννοείς έτσι;
Όχι τον αφήσω έξω στο μπαλκόνι όσο είμαι σπίτι. Και πάντα Ρίχνω ματιές έξω. Όταν δεν είναι κανένας σπίτι το βάζουμε μέσα.
Αφήνω*
 
Στο μπαλκόνι εννοείς έτσι;
Όχι τον αφήσω έξω στο μπαλκόνι όσο είμαι σπίτι. Και πάντα Ρίχνω ματιές έξω. Όταν δεν είναι κανένας σπίτι το βάζουμε μέσα.
Καλό είναι να του κάνεις παρέα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί...
Αν δεν μπορείς απλά μην το βγάζεις έξω...
 
Και πάντα Ρίχνω ματιές έξω.
Δεν είναι αρκετό να ρίχνετε ματιές. Δεν αργεί το κακό να γίνει. Να κάθεσαι πάντοτε μαζί του έξω. Και 15 λεπτακια την ημέρα να μένει έξω είναι αρκετά.
 
Δεν είναι αρκετό να ρίχνετε ματιές. Δεν αργεί το κακό να γίνει. Να κάθεσαι πάντοτε μαζί του έξω. Και 15 λεπτακια την ημέρα να μένει έξω είναι αρκετά.
Του κάνω παρέα ναι.. Κάθομαι μαζί του. Αλλά τον αφήνω και μόνο του. Όταν είναι στο μπαλκόνι έχει όρεξη και παίζει.. Όταν είναι μέσα είναι πιο ήσυχο.
 
Του κάνω παρέα ναι.. Κάθομαι μαζί του. Αλλά τον αφήνω και μόνο του. Όταν είναι στο μπαλκόνι έχει όρεξη και παίζει.. Όταν είναι μέσα είναι πιο ήσυχο.
Αν θεωρείς ότι είναι απαραίτητο να μενει αρκετές ώρες έξω τότε αγόρασε ή φτιάξε του μια κατασκευή που θα μπαίνει γύρω από το κλουβί και θα το προφυλάσσει από δίποδα και τετραποδα.

Αν δεν το κάνεις μπορείς απλά να του προσφέρεις πολλά παιχνιδάκια για να ασχολείται μέσα στο σπίτι. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να είναι ήσυχος πάρα τραυματισμένος.

Με κάθε καλή πρόθεση σου ξαναλέω να μην τον ξανααφησεις έξω μόνο ούτε για ένα λεπτό.
 
Καλημέρα παιδιά! Βλέπω ότι ήδη με έχει συνηθίσει και ανεβαινει κατευθείαν στο χέρι μου μόλις του δώσω κάτι.
Θέλω σιγά σιγά να αρχίσω να το χαϊδεύω γτ ακόμα δεν με αφήνει. Τι μπορώ να κάνω;
Με πολλή αγάπη και υπομονή θα το καταφέρεις και αυτό 😀
 
Αν θεωρείς ότι είναι απαραίτητο να μενει αρκετές ώρες έξω τότε αγόρασε ή φτιάξε του μια κατασκευή που θα μπαίνει γύρω από το κλουβί και θα το προφυλάσσει από δίποδα και τετραποδα.

Αν δεν το κάνεις μπορείς απλά να του προσφέρεις πολλά παιχνιδάκια για να ασχολείται μέσα στο σπίτι. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να είναι ήσυχος πάρα τραυματισμένος.

Με κάθε καλή πρόθεση σου ξαναλέω να μην τον ξανααφησεις έξω μόνο ούτε για ένα λεπτό.
Οκ ευχαριστώ για την συμβουλή. Θα δω τι θα κάνω.
 
Σκέφτηκα τις ώρες που είναι μέσα στο σπίτι και τις ώρες που λείπουμε και είναι μόνο του, να του βάζω ήχους πουλιών. Δοκίμασα σήμερα και φαίνεται να του αρέσει. Γιατί όταν είναι μέσα στο σπίτι είναι πολύ ήσυχο. Τι λέτε;
 
Δοκίμασες να του βάλεις ήχους από λοβακια Σουζάνα; θα σε διώξουν με τις κλωτσιές 😄
Δοκίμασα...άσε κανει σαν τρελό... Του έβαλα γενικά απο διαφορά πουλιά...
 
Τους αρέσει να ακούνε διάφορους ήχους. Εμένα όταν τα έχω στο μπαλκόνι και ακούνε τα άλλα πουλιά κάνουν σαν λυσασμενα. Μιμούνται ήχους πολύ εύκολα. Το θηλυκό μου εμένα κάνει το ορτυκι. Προτού πάρω το αρσενικό είχα δίπλα από το κλουβί του ένα αρσενικό ορτυκι. Αυτό λαλουσε όλη μέρα και μετά το κόλλησε και το λοβακι. Ακόμα το κάνει καμία φορά.
 
Και εμενα το ίδιο... Κάθε πρωί μας ξυπνάει να το βγάλουμε έξω.
Γι αυτο ρωτάω ...όταν το βάζω μέσα σαν την μαύρη χήρα ειναι. Το λυπάμαι.

Δεν τα λένε τυχαία lovebirds. Αυτά τα πουλάκια (όπως και όλοι οι παπαγάλοι) είναι πιο ευτυχισμένα όταν είναι 2 μαζί εκτός αν είσαι όλη μέρα σπίτι και ασχολείσαι μαζί του συνέχεια.
 
Back
Top