Φροντίδα Πως μπορώ να μάθω στο παπαγαλάκι να με αφήνει να το χαϊδεύω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Souzana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν τα λένε τυχαία lovebirds. Αυτά τα πουλάκια (όπως και όλοι οι παπαγάλοι) είναι πιο ευτυχισμένα όταν είναι 2 μαζί εκτός αν είσαι όλη μέρα σπίτι και ασχολείσαι μαζί του συνέχεια.
Ναι έχω στο μυαλό μου να πάρω και άλλο ένα.. Θέλω απλά να με συνηθίσει αυτό πρώτα. Για να είναι πιο εύκολα μετέπειτα
 
Καλημέρα! Ήδη με τον Ιγκόρ(έτσι τον ονόμασα) είμαστε πολύ καλά.. ακόμα όμως δεν με αφήνει το χαϊδεύω..
Να ρωτήσω μπορώ να τον αφήνω έξω τώρα; Ή είναι νωρίς ακόμη;
 
Εξήγησε μας λίγο αυτό το "είστε πολυ καλά" τι σημαίνει. Βάζεις το χέρι σου στο κλουβι με λιχουδιές και έρχεται; Αν το βάλεις χωρίς φαγητο, έρχεται πάλι;
 
Εξήγησε μας λίγο αυτό το "είστε πολυ καλά" τι σημαίνει. Βάζεις το χέρι σου στο κλουβι με λιχουδιές και έρχεται; Αν το βάλεις χωρίς φαγητο, έρχεται πάλι;
Ναι βάζω το χέρι μου και έρχεται πολύ γρήγορα. Παλιότερα ερχόταν πιο αργά. Εκτός από λιχουδιές του δίνω και την τροφή του τα σποράκια και έρχεται.
Όταν το βάζω χωρίς φαγητό Όχι.. Η αν θα έρθει για να με δαγκώσει μάλλον. Κάποιες φορές επειδή του αρέσει το καλαμάκι έχω ένα στο χέρι μου και έρχεται και παίζει.
 
Πόσο καιρό είστε σε αυτό το στάδιο; Εγώ νομίζω ότι μπορείς σιγά σιγά, αφού ελέγξεις όλο το σπίτι για οτιδήποτε που θα μπορούσε να τον τραυματίσει ή να τον βλάψει αν το δαγκώσει ή το φάει, να ανοίξεις την πόρτα και να τον φωνάξεις να έρθει σε εσένα 😊
Αν είναι έτοιμος, θα έρθει. Αν όχι, συνεχίζεις στο ίδιο στάδιο και ξαναπροσπαθεις λίγες μέρες αργότερα.
 
Πόσο καιρό είστε σε αυτό το στάδιο; Εγώ νομίζω ότι μπορείς σιγά σιγά, αφού ελέγξεις όλο το σπίτι για οτιδήποτε που θα μπορούσε να τον τραυματίσει ή να τον βλάψει αν το δαγκώσει ή το φάει, να ανοίξεις την πόρτα και να τον φωνάξεις να έρθει σε εσένα 😊
Αν είναι έτοιμος, θα έρθει. Αν όχι, συνεχίζεις στο ίδιο στάδιο και ξαναπροσπαθεις λίγες μέρες αργότερα.
Σε αυτό το στάδιο είμαστε ένα μήνα και... και λέω να μην περιμένω άλλο.. Να βγει να το ευχαριστηθεί. Γιατί από τότε που το πήρα είναι συνέχεια στο κλουβί.
Απλά ακόμα δεν έχω σταντ με παιχνίδια. Μήπως να πάρω πρώτα και μετά να το βγάλω;
 
Νομίζω πως δεν χρειάζεται να περιμένεις παραπανω. Μπορείς να ετοιμάσεις έναν χώρο πάνω σε κάποιο τραπέζι και να βάλεις πάνω ένα πιατακι με λιχουδιές, να φτιάξεις μπαλιτσες από χαρτάκι και μέσα να κρύψεις σπορακια και πολλά άλλα. Ο δικός μου για παράδειγμα που είχε το πάρκο από την πρώτη μέρα που βγηκε έξω, ποτέ δεν κάθισε σε αυτό μέχρι τη στιγμή που πήραμε το θηλυκό.
 
Νομίζω πως δεν χρειάζεται να περιμένεις παραπανω. Μπορείς να ετοιμάσεις έναν χώρο πάνω σε κάποιο τραπέζι και να βάλεις πάνω ένα πιατακι με λιχουδιές, να φτιάξεις μπαλιτσες από χαρτάκι και μέσα να κρύψεις σπορακια και πολλά άλλα. Ο δικός μου για παράδειγμα που είχε το πάρκο από την πρώτη μέρα που βγηκε έξω, ποτέ δεν κάθισε σε αυτό μέχρι τη στιγμή που πήραμε το θηλυκό.
Οκ..λες να τον ανοίξω σε ένα δωμάτιο; Ή να είναι όλα ανοιχτά;
 
Οκ..λες να τον ανοίξω σε ένα δωμάτιο; Ή να είναι όλα ανοιχτά;
Τουλάχιστον στην αρχή σε ένα δωμάτιο μόνο για να είναι και να νιώθει πιο ασφαλής αλλά και για να μπορείς κι εσύ πιο εύκολα να τον ελέγχεις χωρίς να τρέχεις από πίσω του και να τον τρομάζεις.
 
Τουλάχιστον στην αρχή σε ένα δωμάτιο μόνο για να είναι και να νιώθει πιο ασφαλής αλλά και για να μπορείς κι εσύ πιο εύκολα να τον ελέγχεις χωρίς να τρέχεις από πίσω του και να τον τρομάζεις.
Οκ μόλις πάω σπίτι θα τον βγάλω.. και θα σας πω πως πήγε. Ευχαριστώ
 
Οκ μόλις πάω σπίτι θα τον βγάλω.. και θα σας πω πως πήγε. Ευχαριστώ
Εάν επιστρέψεις αργά καλύτερα να το αφήσεις για αύριο ώστε αν δεν επιστρέψει εύκολα στο κλουβί να έχεις το περιθώριο να τον περιμένεις. Επίσης καλύτερα την ώρα που θα τον αφήσεις να βγει να μην πεινάει, νυστάζει κτλ
 
Συμβουλή. Άνοιξε την θύρα και βάλε μια πατήθρα στην πόρτα έξω από το κλουβί. Απομακρύνσουν και παρακολουθησε το. Μπορείς να βάλεις και λίγο Κεχρί ώστε να το δελεάσεις. Το πόσο γρήγορα θα βγει εξαρτάται από το πόσο άνετα νιώθει στο χώρο. Εμένα πάντως βγήκαν με την πρώτη και μετά από λίγο επέστρεψαν πάλι μόνα τους στο κλουβί. Σε καμία περίπτωση μην το αναγκάσεις να βγει ή να μπει. Θα το κάνει όταν νιώσει έτοιμος από μόνος του. Για να το δελεάσεις να ξανά μπει μπορείς να βάλεις μια εξωτερική ταιστρα δίπλα από την πόρτα. Καλές πτήσεις 🙂
 
Εάν επιστρέψεις αργά καλύτερα να το αφήσεις για αύριο ώστε αν δεν επιστρέψει εύκολα στο κλουβί να έχεις το περιθώριο να τον περιμένεις. Επίσης καλύτερα την ώρα που θα τον αφήσεις να βγει να μην πεινάει, νυστάζει κτλ
Όχι τώρα έφτασα. Οπότε έχω χρόνο. Οκ θα φάει πριν βγει.
[automerge]1563114343[/automerge]
Συμβουλή. Άνοιξε την θύρα και βάλε μια πατήθρα στην πόρτα έξω από το κλουβί. Απομακρύνσουν και παρακολουθησε το. Μπορείς να βάλεις και λίγο Κεχρί ώστε να το δελεάσεις. Το πόσο γρήγορα θα βγει εξαρτάται από το πόσο άνετα νιώθει στο χώρο. Εμένα πάντως βγήκαν με την πρώτη και μετά από λίγο επέστρεψαν πάλι μόνα τους στο κλουβί. Σε καμία περίπτωση μην το αναγκάσεις να βγει ή να μπει. Θα το κάνει όταν νιώσει έτοιμος από μόνος του. Για να το δελεάσεις να ξανά μπει μπορείς να βάλεις μια εξωτερική ταιστρα δίπλα από την πόρτα. Καλές πτήσεις 🙂
Ευχαριστώ για την συμβουλή πολύ χρήσιμη.. άντε να δούμε. 😊
 
Ήρθε καθόλου πάνω σου; Παίξατε;
Αν δέχεται το χέρι σου, πάρε λίγο κεχρί και πήγαινε σιγά σιγά κοντά του για να ανέβει στο χέρι σου και να τον πάρεις και να τον οδηγήσεις πίσω στο κλουβί του
 
Ευχάριστα νέα! Βγήκε..Αλλά δεν λέει να μπει τώρα... Παίζει με το κουρτινοξυλο.. Τι κάνουμε;
Μια χαρά η πρώτη πτήση!
Πάρε μια πατηθρα, προσέγγισέ το σιγά σιγά... Εχε και καμιά λιχουδιά να το δελεασεις και βάλτο στο κλουβί...
 
Μια χαρά η πρώτη πτήση!
Πάρε μια πατηθρα, προσέγγισέ το σιγά σιγά... Εχε και καμιά λιχουδιά να το δελεασεις και βάλτο στο κλουβί...
Παιδιά τίποτα δοκίμασα... Αλλά θα ξαναπροσπαθησω.
[automerge]1563127851[/automerge]
Δεν πιάνει με τίποτα.. έχει τώρα ασχοληθεί και με κάτι και παίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top