Ασθένειες Πως να πιάσω το budgie μου

Kontienator

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2018
Μηνύματα
68
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ. Πρέπει να του βάλω φάρμακο για ακαρεα στο χαλινό και τα πόδια. Έλενα-παπαγάλος 0-1. Αδύνατον. Έκανα πέτρα την καρδιά μου και είπα «οκ θα σε φοβίσω αλλά πρέπει για το καλό σου». Στην πρώτη προσπάθεια μαδήθηκε η ουρά του και μόλις κατάφερα να τον πιάσω τσίριζε συνέχεια και κουνιόταν σαν τρελό. Ακαρπη προσπάθεια. Πφφφ τι θα κάνω... Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

7F37D501-F332-44EE-B8FD-B70008F0B2C5.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν υπάρχει "κόλπο". Αποφασιστικότητα θέλει και να κανεις την καρδιά σου πέτρα. Μη το σφίξεις το πουλάκι δε χρειάζεται απλά κράτα το μέσα στο χέρι σου.Φυσικά και θα τσιρίζει, δεν τους αρέσει να τα πιάνουμε. Ομως είναι για το καλό του. Πρέπει να γίνει, άρα να γίνει γρήγορα και αποφασιστικά. Μόλις το πιάσεις έχε έτοιμο το φάρμακο, βάλτο και άφησέ τον. Πέντε χρόνια μετά για να πιάσω τον δικό μου δίνω κανονικό αγώνα... Κατς και δεν κάθεται ήσυχος με τίποτα.
Να ξέρεις ότι συνήθως το σκορ είναι πάντα, συντριπτικό υπέρ των παπαγάλων μας :)
 
Σε πιστεύω το ίδιο νιώθω κι εγώ με τον διαβολάκο μου. Μολις του βαλεις το φαρμακάκι και ησυχάσει, μετα απο κανα πεντάλεπτο, "δωροδοκησέ" το και με λίγο κεχράκι ή όποιο σνακ του αρέσει περισσότερο :)
 
Σίγουρα αγχώθηκε και τρόμαξε. Ισως και να πόνεσε λιγάκι αλλά το πιθανότερο είναι λόγω εποχής πτερρόροιας τα φτεράκια να ήταν "ετοιμα" να πέσουν και να πεσανε. Βάλε αν μπορείς μια φωτογραφία του να δούμε την ουρίτσα και να πουν και άλλοι τη γνώμη τους.
Νομίζω πιο πολύ είναι απο το σοκ και το ξάφνιασμα.
 
Βλέπω και το μουσουδι του έτσι και στεναχωριέμαι και για αυτό.
Θα φτιάξει το μουσουδάκι του, θα του βάλεις το φάρμακο και θα γίνει μια χαρούλα :)
Σε νιώθω πραγματικά, γιατί όταν πριν λίγους μήνες έπρεπε να πιάνω κάθε μέρα 2 φορές τον Ερνεστάκο να του δίνω τα φαρμακάκια του ήμουνα έτοιμος για εισαγωγή σε ψυχιατρείο. Να ξέρεις όμως κάτι. Παρά το φόβο τους ξέρουν ότι είναι για καλό τους ότι κάνουμε, και θα δεις ότι θα σου δείξει την αγάπη του με χιλιους δυο τρόπους όταν γίνει καλά. Οσο τον πιάνεις μίλα του καθυσηχαστικα. Καταλαβαίνουν τον φοβο και το αγχος μας και γι' αυτό πρέπει να είμαστε εμείς ψύχραιμοι :)

Έχει ένα μισάωρο περίπου. Όχι δεν έφαγε τίποτε. Μόνο χτυπάει ένα κουδουνάκι που το κάνει όταν έχει νεύρα.
😀 κι αυτος τα ιδια με τον δικο μου ε; Κουδουνακι και νευράκια.
Ενταξει τα νευράκια είναι "καλό" σημάδι. Αγχώθηκε και τρόμαξε απλά. Θα του περάσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Άσε. ισχυρό ταμπεραμέντο. 😉
Nα, για να καταλαβεις τι έχεις να τραβήξεις με τα νεύρα του...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Πάντως χαλάρωσε, γιατί είναι έτσι κι αλλίως ψυχοφθόρα "δουλειά" να τους δίνουμε τα φαρμακάκια τους και θα πρέπει να το συνηθίσεις από νωρίς. Θα μάθει κι αυτός, θα το δεις.
 
Έλενα προσπάθησε σε μισοσκόταδο να το πιάσεις με μία πετσέτα και να το τυλίξεις σα "σουβλάκι".
Βάλε γρήγορα-γρήγορα την κρέμα και επέστρεψε το στο κλουβί!

Αν θεωρείς ότι έχεις στρεσαριστεί πολύ δοκιμάζεις πάλι αύριο, δεν χάθηκε ο κόσμος από μία μέρα.

Αν μπορείς βάλε μας μία φωτογραφία τα πόδια του.
 
Ναι και μου έδωσε το podagrine για 3 φορές τη μια εβδομάδα, διάλειμμα την επόμενη και επανάληψη την μεθεπόμενη. Δε με βλέπω να τα καταφέρνω ούτε μια φορά. Άσε που όλο το απόγευμα με το ζόρι έφαγε λίγο και δεν κελαιδισε καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι παπαγάλοι έχουν συγκεκριμένη λαβή που αμα τους πιάσεις με τέτοιο τροπο ακινητοποιούνται. Μπορεί να τσιρίζουν αλλα δε μπορουν να σε δαγκώσουν και μένουν ακίνητοι.
Προσπάθησε να να μπεί η πλάτη του πουλιου στη παλάμη σου και δείκτη και αντίχειρα να πιάσεις το κεφάλι του στο ύψος του μάγουλων του. Έτσι θα έχεις ελευθερο το ράμφος για να βάλεις το φάρμακο και τα ποδαράκια του.
Αν κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει θα ήταν καλύτερα γιατί μπορεί να μαζευει τα πόδια του και να σε δυσκολέψει.
Φτερά στην ουρίτσα θα βγάλει ξανά και πόνεσε λίγο τη στιγμή που βγήκαν... Τώρα απλά είναι στρεσαρισμένο το πουλάκι.

καπως έτσι...

veterinarian-doctor-making-check-kramer-260nw-675958855.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top