Αναπαραγωγή Πως να το πάρω από τη φωλιά;

Είναι υπέροχο, να σου ζήσει!
Όπου να 'ναι περίμενέ το, 40-50 ημερών κάνουν την πρώτη πτήση τους :)
Μαρια σημερα βγηκε για λιγο απο την φωλια σαν χαζο κειταγε

Το οικογενειακό δέσιμο, θα λήξει σύντομα στα πουλιά και πρέπει να αποχωριστούν αλλιώς θα έχουμε δράματα.
Ξερεις σε ποσες μερες αφου βγη πρεπει να το βαλο σε αλλο κλουβι;
 
Ωραία, πάντως όπως διάβασα και παραπάνω καλύτερα δε θα ήταν να είναι μόνο του;
Μαρια 01 περημενω να βγενη μερικες μερες να δω αν τρωη μονο του κ θα τον βαλω μονο του
 
Συμφωνω φυσικα, απλα εσυ βλεπεις το οικογενειακο δεσιμο πραγμα που εγω δεν τοχω ζησει! Απλα αν το κρατησεις και βλεπει τους γονεις του δεν ξερω πως θα αισθάνεται👎 ειμαι κ ψυχικιαρης!
Τακι μου μετα απο λιγο οι γονεις δεν θα το θελουν κ μπορει να το σκοτωσουν οπωτε πρεπει να μπει σε κλουβι μονο του κ εγω λυπαμε να το χωρισο αλλα αν το σκοτωσουν;
 
2017-05-12 08.59.28.webp ο χεστης... εγινε 2 μηνων κ ακομα στη φωλια ειναι οι γονεις ακομα τον κανακευουν κ εκαναν κ 3 αυγουλακια τα νευρα μου ποτε θα τον διωξουν που ακομα τον ταιζουν σαν μωρο;
 
Ωραία τα νέα σου. Μακάρι να βγει και κάποιο γκριζόπτερο σαν τη μαμά του πουλί. Αλήθεια πότε υποτίθεται ότι απογαλακτίζονται; Υπάρχει επικινδυνότητα για τον μικρό τώρα που υπάρχουν νέα αυγά στη φωλιά;
 
Όπου να 'ναι περίμενέ το, 40-50 ημερών κάνουν την πρώτη πτήση τους :)
Πάνω Γιάννη.
Αλήθεια πότε υποτίθεται ότι απογαλακτίζονται;
Υπάρχει επικινδυνότητα για τον μικρό τώρα που υπάρχουν νέα αυγά στη φωλιά;
Θέλει προσοχή, πάντα εξαρτάται και από τα πουλιά. Αλλά αν ο μικρός γίνεται φορτικός μπορεί να εξελιχθεί άσχημα η υπόθεση.
 
Ωραία τα νέα σου. Μακάρι να βγει και κάποιο γκριζόπτερο σαν τη μαμά του πουλί. Αλήθεια πότε υποτίθεται ότι απογαλακτίζονται; Υπάρχει επικινδυνότητα για τον μικρό τώρα που υπάρχουν νέα αυγά στη φωλιά;
Iane μου επρεπε να εχει απογαλακτιστη κ να ειχε φυγη απο την φωλια τη να πω ολα τα περιεργα σε μενα 😀 θα περημενω λιγες μερες ακομα κ θα τον βγαλω με το ζορι
 
Iane μου επρεπε να εχει απογαλακτιστη κ να ειχε φυγη απο την φωλια τη να πω ολα τα περιεργα σε μενα 😀 θα περημενω λιγες μερες ακομα κ θα τον βγαλω με το ζορι
Μπούλης και χέστης λοιπόν🙄
 
Mε τόσο φοβικούς γονείς είναι λογικό να κρύβεται περισσότερο απο το συνηθισμένο. Αυτό εισπράττει ότι πρέπει να κάνει.
Φοιβο μου πι γονεις δεν με φοβουντε απλα ειναι αγριοι την θυληκια οταν την βρηκα για 6 μηνες ειχα στο κλουβι πανω στο τραπεζι της κουζινας κ ειχα το χερι μου μεσα.. μετα απο μια εβδομαδα κ αφου μου εφαγε τα δαχτυλα μου ξεριζωσε τα νυχια ερτωγε απο το χερι μου καθοταν αλλα δεν με εμπιστευοταν την αφηνα ελευθερη κ ετρεχε στο κλουβι αν ερχωταν καποιος σπιτι γινοταν χαμος εκραζε μεχρι να φυγη γενικα δεν εγινε ηρεμη απολητα ισως επειδη ειναι μεγαλη σε ηλικια ο αρσενικος ειναι φοβιτσιαρης κ το μικρο
 
Φοιβο μου πι γονεις δεν με φοβουντε απλα ειναι αγριοι...
Ένα και το αυτό. Η άγρια κατάσταση εμπεριέχει φόβο Μαρία. Το ότι κρύβονταν μέσα στη φωλιά απο τότε που την έβαλες αυτό δεν δείχνει; Τέλοσπάντων το γεγονός είναι ότι φοβάται και το μικρό.

Η θηλυκιά κλωσσάει;
 
2017-05-17 19.32.32.webp 2017-05-17 19.33.36.webp τα νεα μας αυγουλακια στη μια γωνιά κ ο χεστης στην αλλη... 66 ημερων κ ακομα δεν τον διωχνουν απο την φωλια μαλλον επειδη ειναι πολυ μεγαλη η φωλια τη να πω .. αλλα εχω δει κ τα ελευθερα που εχουμε στην γειτονια μου οτι δεν αφηνουν την φωλια μενουν με τους γονεις ολα τα παιδια για χρονια κ πετανε σαν σμηνος ολοι μαζι
 
αλλα εχω δει κ τα ελευθερα που εχουμε στην γειτονια μου οτι δεν αφηνουν την φωλια μενουν με τους γονεις ολα τα παιδια για χρονια κ πετανε σαν σμηνος ολοι μαζι
Πολύ σημαντική πληροφορία αυτή!
 
Πολύ σημαντική πληροφορία αυτή!
Iane εχουμε στη γειτονια μου στο ελληνικο πανω απο 15 χρονια ενα ζευγαρακι που εχει φωλια σε μια σκεπη με κεραμιδια κ καθε χρονο κανουν 5-6 παιδια που μενουν μαζι τους δεν φεγουν ουτε οταν κανουν αλλα παιδια κ πετανε ολοι μαζι τους φυτευω ηλιοσπορους κ μολις γινουν ερχωνται κ τρωνε το πρωι κατα τις 6.30 ανεβενω κ καθωμε στην ταρατσα μου κ τους σφυριζω κ μου απαντανε γιατι με ξερουν κ ερχωνται.. Δυστηχως πολλα απο τα παιδια τα πιανουν με καπατσεδες.. εγω παλι τα θελω ελευθερα μιας κ γεννηθηκαν ετσι κ ειναι πανεμορφα να τα βλεπεις να πετανε πανω απο το κεφαλι σου σαν σμηνος ❤️️️️
 
δυστηχως πολλα απο τα παιδια τα πιανουν με καπατσεδες.. εγω παλι τα θελω ελευθερα
Να τα μας... ☹
Το φοβόμουν πολύ αν και δεν είναι τόσο αφελείς οι παπαγάλοι και δεν κατεβαίνουν εύκολα στα χαμηλά αλλά...
 
Το φοβόμουν πολύ αν και δεν είναι τόσο αφελείς οι παπαγάλοι και δεν κατεβαίνουν εύκολα στα χαμηλά αλλά...
Ναι, αλλά τα μικρά των παπαγάλων σίγουρα θα είναι πιο αφελή...
Κι εμένα μου χάλασε η διάθεση.
Το ερώτημά μου είναι πόσο καιρό έχεις παρατηρήσει ότι τα μικρά - νεαρά πουλιά μένουν με τους γονείς; Δλδ, τώρα στο ζευγάρι που παρατηρείς, πόσα πουλιά περίπου ανήκουν στο ίδιο κοπάδι;
@maria p , αν θυμάμαι καλά, στην ίδια περιοχή πέρυσι, ένα παιδί είχε βρει στη βεράντα του ένα μικρό ρινγκνεκ, το οποίο όμως έρχονταν οι γονείς και το τάιζαν, και μετά το παιδί μάλλον το είχε βάλει σε ένα κλουβί στη βεράντα του και μετά... Εξαφανίστηκε και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
 
Back
Top