Φροντίδα Σκέφτομαι να πάρω σενεγαλης

Πήρα τηλέφωνο αυτόν από την χρυσή ευκαιρία καιμου είπε ότι τα ήμερα τα έχει δώσει και έχει άγρια και μωρά στο χέρι. Μου είπε ότι έχει μονκ μικρά απογαλατισμενα
 
έχει άγρια και μωρά στο χέρι. Μου είπε ότι έχει μονκ μικρά απογαλατισμενα
Τα μωρά να τα απογαλακτίσει και τότε βλέπεις αν θα τα πάρεις. Εξαρτάται και από την τιμή.
Τι ηλικία έχουν τα μονκ και πόσο ζητάει;
Μίλησε κάποιος από τους γονείς μαζί του;
 
Μίλησε και η μαμά μου μαζί του τα μονκ μου είπε ότι τα δίνει 150 τα ήμερα
 
εγω παντως θα σε συμβουλευα να μην προχωρησεις ακομα σε αγορα παπαγαλου. Ο παπαγαλος δεν ειναι ευκολο πλασμα και δεν ειναι ολοι ιδιοι. Πχ το ριγκνεκ που λες, ειναι αρκετα ιδιορρυθμος χαρακτηρας απο οσα εχω διαβασει, συν οτι υπαρχει περιπτωση να χασεις την εμπιστοσυνη του αν λειψεις για μεγαλα χρονικα διαστηματα (πχ στρατος). Απο αυτα που γραφεις αυτες τις μερες εγω εχω καταλαβει οτι δεν ξερεις τι παπαγαλο θελεις και μπορεις να συντιρησεις, απλα θελεις εναν. Οπως φιανεται εχεις ενθουσιαστει με την ιδεα και λογικο ειναι,(ολοι μας πιστευω εχουμε περασει αυτη την φαση, μικροι) αλλα σκεψου τι θα γινει αν παρεις πτηνο και σου περασει ο ενθουσιαμος, το ζωντανο απ την μια θα μαραζωσει και εσυ απ την αλλη θα προσπαθεις να το ξεφορτωθεις. Για αυτο σκεψου πρωτα πως αυτο το ζωντανο δεν θα το εχεις για ενα εξαμηνο αλλα για 20+ χρονια, σκεψου πως θα ειναι η καθημερινότητα σου μαζι του, σκεψου οτι θα πρεπει να εισαι επιρρεπης στις υποχρεωσεις σου (καθημερινές-εβδομαδιαιες-μηνιαιες ρουτινες), σκεψου το συνολικο κοστος χωρια του παπαγαλου(κλουβι παιχνιδια, γιατροι, καλες τροφες κα) και αν καταλαβεις οτι δεν εισαι ενθουσιασμενος αλλα οντως το θελεις, τοτε θα σου πρόοτεινα για αρχη, ενα κοκατιλ μιας και ριγκνεκ, σενεγαλης και ζακο πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει μια μικρη εμπειρία πριν τα αναλαβει καποιος.
 
Διαβαζοντας το θεμα μου γεννηθηκε μια απορια πως απο το σενεγαλης κατεληξες στο ρικ νεκ? Τι σε κερδισε και τι διαβασες (ισως που σε εκανε να αλλαξεις γνωμη)
 
Προτίμησα το ringneck καθώς όπως μου είπαν είναι πιο παπαγάλος.
 
Προτίμησα το ringneck καθώς όπως μου είπαν είναι πιο παπαγάλος.
Για να μην παρεξηγηθω 😛
Δεν ειπα οτι το ρινγκνεκ ειναι πιο παπαγαλος απο το Σενεγαλης.
Απλα επειδη σκεφτοσουν το κοκατιλ , ειπα οτι υπαρχουν και τα ρινγκνεκ , αν και ειναι ιδιοτροπα πουλια!
Για τα Μονκ εχω ακουσει πολυ καλα λογια παντς. Μιλησατε παλι με τον εκτροφεα; :)
 
@takis1964 μίλησα και με το έκτροφειο στην Ορεστιάδα και μου είπαν πως τέτοια εποχή δεν έχει μωρά ringneck.Αλλά μίλησα και με αυτόν στην χρυσή αγγέλια και μου είπε πως τα μωρά ringneck τα ήμερα τα έχει δώσει και έχει μόνο μωρά για τάισμα στο χέρι. Μου είπε επίσης πως καλύτερα είναι να πάρω ένα παπαγάλο μονκ για αρχή καθώς οι ringneck είναι πιο ιδιότροποι τώρα περιμένω συμβουλές
 
μίλησα και με αυτόν στην χρυσή αγγέλια και μου είπε πως τα μωρά ringneck τα ήμερα τα έχει δώσει και έχει μόνο μωρά για τάισμα στο χέρι.
Μα δεν καταλαβαίνω. Ας τα κρατήσει αυτά τα πολύ μωρά, να τα ταΐσει αυτός και να το πάρεις έτοιμο. Γιατί να ρισκάρετε εσείς κάτι που δεν ξέρετε να κάνετε και είναι επικίνδυνο να πεθάνει ο νεοσσός;
 
Back
Top