Ασθένειες Σπυράκι στο ράμφος του κοκατιλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης koukis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ηρεμησε, ολα θα τα καταφερετε μαζι.

Εδω ας εστιασουμε στο ραμφος και τη θεραπεια του, και ο,τι αλλο χρειαστεις στην καταλληλη ενοτητα 😉
 
παω για επιθολ. και αυτο με πινελο;οταν τελεiωσω μαζι του θα σου πω αν το πινελο εχει ακομα τις τριχες του χα χα χα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
παω για επιθολ. και αυτο με πινελο;οταν τελεiωσω μαζι του θα σου πω αν το πινελο εχει ακομα τις τριχες του χα χα χα
Μπορεις και με το δαχτυλο..ή πινελακι..ή μπατονετα αν φοβασαι για τη σωματικη σου ακεραιοτητα!
 
το πιστευεις οτι δεν βρηκα την επιθολ?ρωτησα σε 6 φαρμακεια και η απαντηση ηταν οτι ειναι κτηνιατρηκη και δεν την ΕΧΟΥΝ!
 
το πιστευεις οτι δεν βρηκα την επιθολ?ρωτησα σε 6 φαρμακεια και η απαντηση ηταν οτι ειναι κτηνιατρηκη και δεν την ΕΧΟΥΝ!
Σε πετσοπ ή κτηνιατρικα φαρμακεια θα βρεις!
 
Εάν πάλι δεν το βρεις να βάλεις παραφινέλαιο...
Ναι το κλασικό απλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός...
Σαφώς καλύτερο το epithol.
 
ουτε εγω μπορω να καταλαβω πολλα απο τις φωτογραφιες.. μια εξοδος απο το κλουβι μπορει να ακουγεται απλο αλλα δεν ειναι.. μην ξεχναμε οτι το πουλι ειναι 7+ χρονων οποτε ενα εντονο στρες μπορει να αποβει μοιραιο γιαυτο...
επισης η ολη εικονα του δειχνει ενα κοκατιλ που φανεται οντως μεγαλο σε ηλικια
αυτο που με προβληματιζει ειναι η διχρωμια στα φτερα.. συνηθως αυτη η διχρωμια δηλωνει προβλημα στο ηπαρ πιθανον απο χρονια λαθος διατροφη... λογο οτι ειναι και μεγαλο σε ηλικια το πουλακι σου καλο ειναι να κανεις φτιαξεις τη διατροφη του ωστε να αποτοξινωθει το συκωτι του

gianna-118-jpg.35576
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ήταν γκρι με άσπρο όταν τον πήρε του έδωσα βιταμίνες του έδωσα συσκευασμένη τροφή μετά από λίγο άρχισε να γίνετε γκρι με κιτρινο
 
Πολυ μεγαλο λαθος αφου το πουλι δεν ειναι εκπαιδευμενο ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΞΩ μπορει να μην μπορεις να το βαλεις μετα μπορει να χτυπησει χειροτερα υπαρχουν πολλοι λογοι
 
Ήταν γκρι με άσπρο όταν τον πήρε του έδωσα βιταμίνες του έδωσα συσκευασμένη τροφή μετά από λίγο άρχισε να γίνετε γκρι με κιτρινο
Δηλαδή ήταν έτσι όταν το πήρατε
large_Bird%20002.jpg

και μετά όταν λες γκρι κίτρινο τι εννοείς. Πώς το είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης;
 
Μετά τις βιταμίνες μια εβδομάδα του έδωσα τα καινούρια πούπουλα του ήταν κιτρινα

Οι προηγούμενοι ιδιοκτητες του έδιναν χύμα τροφή δεν μου άρεσε η όψη της σε μια εβδομάδα είχε αράχνες και σκουλήκια. Στον κάδο κατευθείαν μόνο συσκευασμενη
 
Από την τροφη δηλαδή έγινε έτσι;δεν του δινουμε κάτι άλλο και μηλο
 
Ορισμένες τροφές μπορούν να βάψουν ορισμένα είδη πουλιών που έχουν πτέρωμα που μπορεί να βαφτεί από τις τροφές (λιποχρωμικά) και συμβαίνει μόνο κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας και μέχρι να ολοκληρωθεί.
 
ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΟΛ! Μέσο κτηνιάτρου θαμου την στείλουν από Θεσσαλονίκη την Δευτερα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μετά τις βιταμίνες μια εβδομάδα του έδωσα τα καινούρια πούπουλα του ήταν κιτρινα

Οι προηγούμενοι ιδιοκτητες του έδιναν χύμα τροφή δεν μου άρεσε η όψη της σε μια εβδομάδα είχε αράχνες και σκουλήκια. Στον κάδο κατευθείαν μόνο συσκευασμενη

Και τι βιταμινες ηταν αυτες;
 
Λοιπον κοκατιλοπουλε δεν καταλαβαινω πως βγαζεις συμπερασματα απο μια φωτογραφια "θωλη" οπως λες και εσυ, ακαραια και ιστοριες.,... Τσαμπα θα βαλει την επιθολ, εαν ειναι κατι αλλο. Το πουλι οπως λαει και η Μαριλενα εχει οντως πολυ περιεργα πουπουλα,Εγω θα προτεινα να πας σε εναν κτηνιατρο για διαλευκανει την υπαθεση...
 
Λοιπον κοκατιλοπουλε δεν καταλαβαινω πως βγαζεις συμπερασματα απο μια φωτογραφια "θωλη" οπως λες και εσυ, ακαραια και ιστοριες.,... Τσαμπα θα βαλει την επιθολ, εαν ειναι κατι αλλο. Το πουλι οπως λαει και η Μαριλενα εχει οντως πολυ περιεργα πουπουλα,Εγω θα προτεινα να πας σε εναν κτηνιατρο για διαλευκανει την υπαθεση...
Δεν διαφωνώ να πάει σε κτηνίατρο αλλά εάν εσύ δεν μπορείς να διακρίνεις το πρόβλημα μη μου λες ιστορίες.
Το είδα το πρόβλημα και τα χαρακτηρίστηκα του προβλήματος. Και το δικό μου κοκατίλ έχει ακάραια και ''ιστορίες'' οπότε ξέρω πως είναι. Η φωτογραφία δεν είναι τόσο χάλια για να μην μπορείς να δεις ότι το πουλάκι έχει χάλια φτέρωμα και απουσία φτερώματος γύρο από τα μάτια. Δεν είναι τυχαία αυτά. Εσωτερικά παράσιτα...
Κάνε την έρευνά σου:).
 
Δεν διαφωνώ να πάει σε κτηνίατρο αλλά εάν εσύ δεν μπορείς να διακρίνεις το πρόβλημα μη μου λες ιστορίες.
Το είδα το πρόβλημα και τα χαρακτηρίστηκα του προβλήματος. Και το δικό μου κοκατίλ έχει ακάραια και ''ιστορίες'' οπότε ξέρω πως είναι. Η φωτογραφία δεν είναι τόσο χάλια για να μην μπορείς να δεις ότι το πουλάκι έχει χάλια φτέρωμα και απουσία φτερώματος γύρο από τα μάτια. Δεν είναι τυχαία αυτά. Εσωτερικά παράσιτα...
Κάνε την έρευνά σου:).
Οι διαγνωσεις δεν σου ανηκουν και καλα θα κανεις να το καταλαβεις...
Δεν εισαι γιατρος και δεν μπορεις ουτε να συγκρινεις ουτε να χοριγισεις καποιο φαρμακο γιατι πολυ απλα δεν ειναι η δουλεια σου,
Υπαρχουν ανθρωποι που εχου αφηερωσει χρονια μελετης και προσπαθειας για να ειναι στην θεση να διαγνωσουν
και να χωριγισουν καποιο φαρμακο.. (γιατροι)
Για ολλα τα παραπανω λοιπον το σωστο ειναι να στηλεις τον φιλο μας σε ενα γιατρο και οχι να παιζεις το γιατρο λες και ειμαστε παιδια νηπιου και παιζουμε..
Λοιπον κατα τα αλλα μην παρεις τιποτα ουτε επιθολ ουτε τιποτα πριν στο πτοτειενει γιατρο και μονο γιατρος. Ειναι κριμα να πεθανει, απο λαθη...
 
Back
Top