Ασθένειες Σπυράκι στο ράμφος του κοκατιλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης koukis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδια καταρχην ειμαστε εδω να βοηθαμε οταν μπορουμε. Δεν υπαρχει λογος εντασης ουτε προσωπικων επιθεσεων και παρακαλω να σεβαστειτε το φορουμ και να εκφραζεστε ομορφα, γιατι το πληκτρολογιο δημιουργει παρεξηγησεις.

Στο θεμα μας, δεν προκειται να παθει τιποτα αν βαλει στο πουλι επιθολ. Εαν ο φιλος δεν θελει να το παει στο γιατρο, ή δεν το πηγε ακομα ειναι δικο του θεμα. Οποιος συμβουλευει το κανει με την καλη του τη διαθεση. Ειναι στην ευθυνη του ιδιοκτητη το τι θα κανει περα απο αυτο.

Παρακαλω να μεινετε εντος θεματος, το οποιο ειναι μονο να συμβουλευσουμε αν μπορουμε / ξερουμε / θελουμε το φιλο και τιποτα περισσοτερο. Ευχαριστω.
 
Θα παρει την ευθηνη το pet bird για οποιδηποτε διαπλοκη στο πουλι;, γιατι ενας γιατρος με λαθος διαγνωση παιρνει την ευθηνη, δεν μιλαω εντονα απλα, οπως καταλαβαινουν ολοι κανενας δεν μπορει να κανεις διαγνωσεις, εαν λεω κατι που δεν συμφωνει καποιος, ευχαριστος να το αναλυσουμε (σε π. Μ ομως γιατι αρκετα ασχετα ειπαμε )
 
Θα παρει την ευθηνη το pet bird για οποιδηποτε διαπλοκη στο πουλι;, γιατι ενας γιατρος με λαθος διαγνωση παιρνει την ευθηνη, δεν μιλαω εντονα απλα, οπως καταλαβαινουν ολοι κανενας δεν μπορει να κανεις διαγνωσεις, εαν λεω κατι που δεν συμφωνει καποιος, ευχαριστος να το αναλυσουμε (σε π. Μ ομως γιατι αρκετα ασχετα ειπαμε )
Ευθυνη εχει ο καθενας για τα λεγομενα του. Το αν καποια στιγμη καποιο ζωο παθει κατι απο μια συμβουλη που πηρε απο ενα μελος, ειναι δικο του το θεμα που δεν πηγε σε γιατρο εξαρχης παρα ζητησε βοηθεια σε ενα φορουμ που μονο εχει εμπειρικους γνωστες.

Ξαναλεω στο θεμα μας, η επιθολ δεν θα κανει κακο στο πουλι. Τωρα αν ειναι κατι αλλο που υποβοσκει, και δεν καταπολεμηθει εγκαιρα..σιγουρα δεν θα φταιει η επιθολ ή οποιος τη συστησε. Οτιδηποτε αλλο θελετε να συζητησετε περι ιατρικων ή ευθυνων, να ανοιξετε θεμα.
 
Θα παρει την ευθηνη το pet bird για οποιδηποτε διαπλοκη στο πουλι;, γιατι ενας γιατρος με λαθος διαγνωση παιρνει την ευθηνη
Ένας γιατρός εκτός από την ευθύνη, παίρνει και 50 € την επίσκεψη. Εδώ τα μέλη βοηθούν άλλα μέλη εντελώς εθελοντικά. Η ευθύνη είναι αποκλειστικά αυτού που αποφασίζει να χρησιμοποιήσει τις πληροφορίες που γράφτηκαν. Διάβασε παρακαλώ προσεκτικά τους κανόνες. Υποτίθεται ότι το έχετε κάνει ήδη κατά την εγγραφή σας.
 
Δεν θα ερθω σε συγκρουση με κανεναν... Οσο για τους κανονες αλλοι δεν τους διαβασαν μαλλον
 
Εγώ παίζω τον γιατρό;
Και εσύ τότε τι κάνεις; Ο μόνος λόγος που συμμετήχες σε αυτή τη συζήτηση είναι επειδή έψαχνες μια αφορμή να ''τσακωθείς''. Από εσένα αγοράκι μου δεν έχω να καταλάβω τίποτε. Το φάρμακο που ΛΕΩ να χορηγήσει ο άνθρωπος είναι ένα φάρμακο που ΘΑ βοηθήσει το πουλί.
Εάν οι διαγνώσεις μου δεν μου ανήκουν, μου ανήκουν όμως οι γνώσεις μου που εσύ προφανώς δεν έχεις και πήρες μέρος στο φόρουμ αυτό γιατί δεν ήθελες κάποιο άλλο δημοφιλέστερο διαδικτυακό σαιτ.
Όλοι μπορούν να το παίξουν έξυπνοι Γιάννη, εάν σε λένε όντως έτσι.
Μην μου πουλάς μούρη εάν δεν έχεις τίποτα να προτείνεις εκτός από τους γιατρούς τους οποίους ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ να πάει ο koukis.
Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τις παιδιάστικες παρεξηγήσεις σου γιατί στην πραγματικότητα δεν είναι αληθινές.
Δυο άνθρωποι τους οποίους κανείς δεν ξέρει ούτε γνωρίζονται οι ίδιοι ΓΡΑΦΟΥΝ στο πληκτρολόγιο ενός υπολογιστή.
Και κάτι ακόμη... Το πουλί αυτό δεν θα πεθάνει. Μην τρομοκρατείς τον άνθρωπο χωρίς λόγο. Κάτι ξέρουμε και εμείς οι ταπεινοί...
Τώρα γεια και αντίο.
 
Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να εχει προβλημα το πουλι επειδη εχει κιτρινα πουπουλα. Τρωει πινει νερο σφυριζει κελαιδαει.Αν ειχε θεμα δεν θα ηταν κατηφης; Αν ειχε προβλημα με το συκωτι του μονο απο το χρωμα του θα φαινοταν; Θα του βαλω μονο επιθολ επειδη ξυνετε τιποτα αλλο.

Οι βηταμινες ηταν για τα πουπουλα. Κατω απο τα φτερα εχει κενα,ισως μαδιεται μονος γιατι ξυνετε
 
@koukis πες μας αν μπορεις το ονομα των βιταμινων.

Για το ξυσιμο... Μηπως το εχεις ελεγξει για ψειρες;
 
Δεν το θυμαμαι εχει περασει 1 χρονος. Το πηρα απο πετ σοπ. Εχω σπει για ψειρες pinex spray και αυτο απο πετ σοπ. Δεν φαινονται οι ψειρες;Για να τον πιασω να τον ψαξω ουτε συζητηση τα θελω τα χερια μου.
 
@koukis την ψειρα την ξεχωριζεις πολυ ευκολα ειδικα την μαυρη, φαινεται πανω στο πουλι τωρα δεν ξερω για τα κοκατιλ επιδη ειναι και γκρι και δεν μπορει να πολυφαινεται. Τωρα αν ειναι κοκκινη ψειρα σκεπασε το βραδυ το κλουβι με ενα ασπρο πανι και αν δεις κοκκινα στιγματα το πουλι εχει κοκκινη ψειρα. Σου ευχομαι το πουλακι να ναι καθαρο και να προσεχεις την διατροφη του γιατι και γω εκανα τα λαθη με την χυμα εως οτου μπηκα στο θαυματουργο Pet Birds.
 
Με έχει δαγκώσει και ξέρω πως πονάει και φορουσα και γαντια! Με δαγκωσε και δεν με αφηνε ειχα μελανιασει!

Τον σκεπαζω και δεν εχω δει τιποτα κοκκινο στο σεντονακι

Σημερα το πρωι το σπυρακι στο ραμφος δεν υπηρχε. Τις τελευταιες μερες απο μπεζ εγινε καφε μαυρο και σημερα τιποτα
 
Με έχει δαγκώσει και ξέρω πως πονάει και φορουσα και γαντια! Με δαγκωσε και δεν με αφηνε ειχα μελανιασει!

Τον σκεπαζω και δεν εχω δει τιποτα κοκκινο στο σεντονακι

Σημερα το πρωι το σπυρακι στο ραμφος δεν υπηρχε. Τις τελευταιες μερες απο μπεζ εγινε καφε μαυρο και σημερα τιποτα

Οκ τοτε δεν εχεις φοβο για κοκκινη ψειρα. Πιασ τον με μια πετσετα και ψαξε τα φτερα πτησης και παρε ενα ασπρο χαρτι και βγαλε τις πατηθρες και χτυπατες πανο στο ασπρο χαρτι, αν δεις μαυρα στιγματακια παρακολουθησετα να δεις αν κινουνται.
 
Οκ και οι πατηθρες. Μηπως ξέρετε πόσο κοστίζει η επιθολ; Για να δω αν ο κτηνίατρος έκανε εξυπηρέτηση τελικα
 
Καλημερα. Ποσες φορες να του βαλω επιθολ?ελπιζω οχι πολλες γιατι μολις τον πλησιαζω με το πινελο φευγει. Νομιζω οτι τελικα θα πρεπει να τον πιασω δηλ αυτο που δεν θελω. Πως θα ξερω οτι δεν εχει πια ακαραια;
 
Καλημερα. Ποσες φορες να του βαλω επιθολ?ελπιζω οχι πολλες γιατι μολις τον πλησιαζω με το πινελο φευγει. Νομιζω οτι τελικα θα πρεπει να τον πιασω δηλ αυτο που δεν θελω. Πως θα ξερω οτι δεν εχει πια ακαραια;
Πρέπει να τον πιάσεις με γάντια και με μία πετσέτα ώστε να κάτσει ήσυχος για να βάλεις επιθόλ. Νομίζω το βράδυ πριν κοιμηθεί είναι καλή ώρα!
 
Μια φορα φτανει; Πως θα ξερω οτι δεν εχει πια ακαραια;
 
Μια φορα φτανει; Πως θα ξερω οτι δεν εχει πια ακαραια;
Πρεπει να το βαζεις καθε βραδυ εως οτου δεις τα ποδια να ειναι σαν μικρου πουλιου. Να εχουν καθαρισει εντελως.
 
Back
Top