Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ερώτηση: Ποιο από τα παραπάνω είναι κατάλληλο για στρώμα πάρκου?
 
ζεολιθο μπορουμε να βαλουμε? ειναι ακριβως σαν την αμμο?
Μπορούμε, είναι σε μορφή χοντρών κόκκων και κάνει ακριβώς ότι και η άμμος, στεγνώνει γρήγορα τις κουτσουλιές, απορροφάει την υγρασία, καθαρίζεται εύκολα με ένα φαρασάκι και σκουπάκι κουζίνας και χρειάζεται ανανέωση σε αραιά διαστήματα.
 
Απλα ο ζεολιθος σηκωνει σκονη συνηθως.
καλησπέρα
εγώ χρησιμοποιώ ζεόλιθο 5mm-8mm και δεν μου σηκώνει καθόλου σκόνη. σε σχέση με την Οξιά που χρησιμοποιούσα σίγουρα απορροφάει πολύ γρηγορότερα και εξαφανίζει τις οσμές επίσης τα αποξηραινει τελείως
 
αμα ειναι σαν σπασμενο χαλικι ψιλο.κ παλι σηκωνει σκονη?

Σκονη εχει παντα το πολυ ή λιγο εξαρταται απο την κοκκομετρια.

@ΜΙΧΑΛΗΣ1989

Η συγκριση που κανω Μιχαλη ειναι σε σχεση με την Sanibird,για οσους εχουν εξω τα κλουβια δυσκολα αντιλαμβανονται την σκονη.
Οσοι τα εχουμε μεσα ομως ειναι ευκολο να το αντιληφθουμε!
 
Για την καθαριοτητα των καναρινιων αν και δεν ειμαι ειδικος πριν μερικα χρονια που ειχα και γω μια αλφα ποσοτητα πτηνων εβαζα εφημεριδα απο κατω και μου ειχαν δωσει κατι σαν αμμο τωρα δεν ξερω αν αυτη η αμμος ειχε μεσα ασβεστιο η οστρακα λεπτα σπασμενα διοτι εβλεπα τα καναρια μου και τσιμπαγαν απο κατω ομωσ ειχε σαν αποτελεσμα να μην μυριζει και να ειναι καθαρο το κλουβι αυτο το εκανα 2 φορες την εβδομαδα πιστευω πως ηταν μια καλη επιλογη . Αυτα παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη . Φυσικα οχι μονο εφημεριδα αλλα και απο περιοδικα εβαζα!
 
Ας γράψω και εγώ τη μικρή μου εμπειρία. Για μερικούς μήνες χρησιμοποιούσα χαρτί κουζίνας στα κλουβιά μου (έχουν σχάρα και δεν μπορούν να φτάσουν το χαρτί) και τα άλλαζα είτε καθημερινά είτε ανά δύο ημέρες.
Διαβάζοντας μέσα στο φόρουμ θέλησα να δοκιμάσω άμμο για να έχω και αυτή την εμπειρία.
Χρησιμοποιώ άμμο περίπου έναν μήνα και αυτό που κάνω πλέον είναι να βάζω πρώτα χαρτί κουζίνας και από πάνω μια λεπτή στρώση άμμου. Γιατί με διευκολύνει πολύ στον καθαρισμό και δεν χρειάζεται να φτυαριζω αλλά σηκώνοντας το χαρτί κυλάει η άμμος και τη βγάζω ουσιαστικά όλη μαζί. Επίσης δεν κολλάει η άμμος στον πάτο αν έχει υγρανθει αρκετά σε ένα σημείο και δεν χρειάζεται να τρίβω.
Θεωρώ πως η άμμος συγκρατεί πολύ περισσότερο τα τσόφλια, δεν μυρίζει καθόλου και έχω αυξήσει τις μερες καθαρισμού στην εβδομάδα-δεκαημερο όμως με καθημερινή απομάκρυνση των βρώμικων σημείων.
 
Χρησιμοποιώ άμμο περίπου έναν μήνα
Ποια χρησιμοποιείς Γιώργο;

Όταν πρόκειται για επώνυμα προϊόντα μπορείτε να λέτε τη μάρκα τους. Για την ακρίβεια, είναι καλό να αναφέρεστε στη μάρκα, βοήθα περισσότερο τον αναγνώστη να βγάλει συμπεράσματα.
 
Για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται:

Ένα μικρό συγκριτικό υποστρωμάτων μακράς διαρκείας...

Ημερομηνία διεξαγωγής: 05/02/2022 - 26/02/2022, ναι... τρεις εβδομάδες βρώμας...

Τόπος: το μπαλκονάκι μου

Πρωταγωνιστές:

Birds.jpeg

1. EOO AL046 E21 011
2. EOO AL046 E21 016
3. EOO AL046 E21 017
4. EOO AL046 E21 018

60άρες.jpg

ανά μονάς σε 60άρες Κινέζικες ζευγαρώστρες, όλα τα πουλάκια τρέφονταν ακριβώς το ίδιο σε ποσότητα, ποικιλία και ποιότητα, είναι χρονιάρικα και αδέλφια για μεγαλύτερη αντικειμενικότητα στο συγκριτικό, λέμε τώρα...

Τα υλικά προς σύγκριση:

1. Landmark Ζεόλιθος 2,5mm - 5,0mm (χοντρός) 25Kg 18,00€

Zeolite.jpeg

2. Vadigran Ξύλο Οξιάς 6,00mm 60lt 15Kg 23,00€

Vadigran.jpeg

3. Sanibird Άμμος Υπόστρωμα ?mm (πολύ - πολύ ψιλή) 35lt 23,00€

Sanibird.jpeg


4. Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ εφημερίδα (Ο ΣΚΑΙ σε έντυπο) ?€

Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ.jpg
Τα παραπάνω υλικά προς σύγκριση μετά από 21 ημέρες... χ€σίμ@τος:

1. Landmark Ζεόλιθος 2,5mm - 5,0mm (χοντρός) 25Kg 18,00€

Zeolite - dirty.jpeg

2. Vadigran Ξύλο Οξιάς 6,00mm 60lt 15Kg 23,00€

Vadigran - dirty.jpeg

3. Sanibird Άμμος Υπόστρωμα ?mm (πολύ - πολύ ψιλή) 35lt 23,00€

Sanibird - dirty.jpeg

4. Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΘΑΡΜΑΤΙΝΗ εφημερίδα (Ο ΣΚΑΙ σε έντυπο) ?€
ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ γιατί δεν άντεξε ούτε αυτή ούτε και εμείς το χρονικό διάστημα της σύγκρισης...

Τα παραπάνω υλικά (βρώμικα) προς σύγκριση σε αντιπαράθεση:

Three - dirty.jpeg


Τα παραπάνω υλικά προς σύγκριση αφού καθαρίστηκαν με σκουπάκι και φαρασάκι, το Sanibird επιπλέον πέρασε από κόσκινο, κάτι που αδυνατούσαν να κάνουν τα υπόλοιπα, ενώ να σημειωθεί πως επίτηδες δεν συμπληρώθηκε νέο φρέσκο υλικό σε κανένα:

1. Landmark Ζεόλιθος 2,5mm - 5,0mm (χοντρός) 25Kg 18,00€

Zeolite - spot.jpeg

2. Vadigran Ξύλο Οξιάς 6,00mm 60lt 15Kg 23,00€

Vadigran - spot.jpeg

3. Sanibird Άμμος Υπόστρωμα ?mm (πολύ - πολύ ψιλή) 35lt 23,00€

Sanibird - spot.jpeg


Τα παραπάνω υλικά (μετά την καθαριότητα) προς σύγκριση σε αντιπαράθεση:

Three - clean.jpeg

Αποτέλεσμα σύγκρισης:





...Δικό σας...!

Εγώ θα πω μόνο πως και τα τρία έχουν τα υπέρ και τα κατά τους, για την εφημερίδα ούτε λόγος.
Με σκουπάκι και φαρασάκι νεροχύτη καθαρίζουν από τις ακαθαρσίες των πουλιών, υπολείμματα φρούτων και λαχανικών και τα τρία πανεύκολα.
Ενώ η άμμος της Sanibird μπορεί να περάσει από κόσκινο και να γίνει σαν καινούργια χωρίς υπολείμματα από σπόρους που δύσκολα ως αδύνατον να απομακρυνθούν τελείως στα άλλα δύο υλικά.
Και τα τρία έχουν λογικές τιμές... Τουλάχιστον οι παλιές γιατί τώρα δεν γνωρίζω που έχουν φτάσει...

Τελική επιλογή δική σας...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κάτι επίσης σημαντικό που φαίνεται πολύ καλά στις φώτο, είναι πως σχεδόν όλες οι κουτσουλιές συγκεντρώνονται κάτω από τις πατήθρες, άντε και καμία σκόρπια κάτω από τις ταϊστρες.
Στην υπόλοιπη περιοχή μπορεί απλά να υπάρχει χαρτί (εγώ έτσι κι αλλιώς βάζω κάτω από το υπόστρωμα για να προστατεύεται η λαμαρίνα) ή μια ελάχιστη στρώση υποστρώματος.
 
Back
Top