Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οκ παιδιά, δεν αντιλέγω στα παραπάνω. Σίγουρα όλοι όσοι επιμένουν για το θέμα της τοξικότητας της εφημερίδας, έχουν τα δίκια τους, δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σας. Ούτε το θεωρώ παράλογο. Απλά, παρατηρώντας τα πουλιά μου, όταν κάθομαι στο μπαλκόνι μου π.χ., για καφεδάκι, όταν λόγω καιρικών συνθηκών τα έχω μέσα στο σπίτι και τα βλέπω συνέχεια, ζήτημα είναι αν θα πατήσουν την εφημερίδα μερικά δευτερόλεπτα καθημερινά. Συνέχεια είναι πάνω στις πατήθρες ή πάνω στα κάγκελα του κλουβιού. Εξαίρεση το καναρίνι μου που είναι πια γέρικο, και δεν μπορεί να πάει στις πατήθρες, και είναι συνέχεια στον πάτο, και του οποίου του σαπουνίζω σχεδόν καθημερινά τα ποδαράκια λόγω των κουτσουλιών. Πριν όμως το πάθει αυτό, σπάνια ως καθόλου ακούμπαγε την εφημερίδα. Ποτέ δεν πήγαινε στον πάτο. Πόσο μπορεί έτσι να εισπράτουν τοξικότητα όταν σπάνια πατάνε στην εφημερίδα;
 
Πόσο μπορεί έτσι να εισπράτουν τοξικότητα όταν σπάνια πατάνε στην εφημερίδα;

Μαίρη αναφέρθηκα γενικά. :) Κάποια πουλιά μπορεί να κατεβαίνουν στον πάτο και να παίζουν με την εφημερίδα ή να την κόβουν κομματάκια όταν είναι σε φάση αναπαραγωγής, με αποτέλεσμα να έχουν επαφή με το μελάνι. Κάποια άλλα μπορεί να είναι αδιάφορα και να μην ασχολούνται καθόλου, αλλά είναι τόσο ανάγκη να χρησιμοποιούμε εφημερίδα πια; 😉
 
Καλησπέρα, σήμερα μου ηρθε η ιδέα να χρησιμοποιήσω σαν υλικό για την υγιεινή των πουλιων στους πάτους των κλουβιών, σπόρους σιταριού, αυτούς που τρώνε οι κότες. Έβαλα για δοκιμή σε ένα κλουβί και περιμένω να δω πως θα πάει.
 
Καλησπέρα, σήμερα μου ηρθε η ιδέα να χρησιμοποιήσω σαν υλικό για την υγιεινή των πουλιων στους πάτους των κλουβιών, σπόρους σιταριού, αυτούς που τρώνε οι κότες. Έβαλα για δοκιμή σε ένα κλουβί και περιμένω να δω πως θα πάει.
Δεν είναι καλή ιδέα. Οι σπόροι σε συνδυασμό με τη ζέστη, την υγρασία από τις ποτίστρες και τα περιττώματα θα δημιουργήσουν μύκητες και βακτηρίδια. Το ιδανικό υπόστρωμα είναι αυτό που κρατάει την περιοχή στεγνή, αποτρέποντας έτσι όλα τα παραπάνω.

Άλλαξέ το, θα τα χάσεις τα πουλιά σου.
 
Έχω και άλλη μια ιδέα. Βότσαλα από παραλία, στο μέγεθος ρεβιθιού και όχι μικρότερο, δηλαδή να μη μπορεί το πουλί (αναφέρωμαι στα καναρίνια) να το καταπιεί. Το πλύσιμο του υλικού μπορεί να γίνει εύκολα μιας και δεν θα περιέχει καθόλου άμμο και επιπλέον το βρίσκομαι πολυ εύκολα κα δωρεάν, τουλάχιστον εμεις οι νησιώτες. Ποια είναι η γνώμη σας. Οσο για τους σπόρους σιταριού, το ξανασκεύτηκα και τους αφαίρεσα.
 
Τα βοτσαλα δεν απορωφουν τα υγρα απο τις κουτσουλιες των πουλιων.

Αν παλι θες να το κανεις αυτο πρεπει να ξεπλυνεις πολυ καλα τα βοτσαλα και να τα βρασεις πριν τα βαλεις στον πατο.
 
σποροι στον πατο; Οχι ρε παιδια... Με τιποτα. Αυτο με τα βοτσαλα ομολωγο οτι δεν το εχω ξανακουσει! Μπορει και να κανουν δουλεια ομως...
 
Καλημερα!βρηκα σε πετ σοπ της γειτονιας μου υποστρωμα κυτταρινης (σε κομματακια, ειναι για τρωκτικα αλλα πισω λεει οτι κανει και για πουλια! Το εχει δοκιμασει κανεις;
 
εγω εδω και 6 μηνες περιπου χρησιμοποιω αυτο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε κλουβια με σχαρα
Culpret.gr
 
πρωτα απ'ολα να πω οτι το κλουβι που εχω εχει και σχαρα και συρταρακι απο κατω το οποιο βγαινει, αυτο που χρησιμοποιω ειναι χαρτι το οποιο καλυπτω με αμμο για πουλια(η αληθεια ειναι οτι εβαζα απο περιοδικα και υστερα απο αυτα που διαβασα θα το αλλαξω και θα βαλω Α4 καθως με το ποδι του αν το βαλει αναμεσα απο τη σχαρα φτανει να το πιασει...)πιστευω παντως οτι η αμμος ειναι καλη επιλογη απο πολλες αποψεις και κυριως υγιεινης και για εμας τους ιδιουσ αλλα και για το πουλι... Το καθαρισμα που κανω γινεται μια φορα τη βδομαδα αλλα ολοκληρο το κλουβι και κυριως η βαση με το συρταρι και τη σχαρα καθαριζονται αρκετα καλα...
δεδομενου βεβαια οτι περναει αρκετες ωρες εκτος κλουβιου για'μενα η αμμος αποτελει ιδανικη λυση...
 
Παιδια η αμμος ειναι μακραν, οτι καλυτερο εχω δοκιμασει. Παρα πολυ απορροφητικη και το κυριοτερο πιο υγιεινη απτο χαρτι.
 
το προιον που ανφερεται απο τον αποστολη (lee) και απο την κατερινα πιο πανω για ποσο διαστημα μενει μεσα στο κλουβι και ποση ποσοτητα χρειαζεται για σχεδον 1 τετρ. μετρο; Επισης αν εχει παρει καποιος προσφατα και ξερει το κοστος του
 
το προιον που ανφερεται απο τον αποστολη (lee) και απο την κατερινα πιο πανω για ποσο διαστημα μενει μεσα στο κλουβι και ποση ποσοτητα χρειαζεται για σχεδον 1 τετρ. μετρο; Επισης αν εχει παρει καποιος προσφατα και ξερει το κοστος του
δημητρη εγω το αλλαζω καθε 15 ημερες ποσοτητα περιπου1-1.5cm παχος τιμη περιπου 13E το τσουβαλι 30l
 
προχτες που πηγα να παρω τροφη για παπαγαλους ειδα ενα προιον της βιτακραφτ σαν πατακι το οποιο το εβαζες στον πατο του κλουβιου. Ειχε 8 κοματια μεσα τιμη γυρω στα 3 ευρο.ροτησα απο περιεργεια και με ειπε ο πετσοπας οτι μπορεις μια-δυο φορες να το πλυνςις κιολας. Μηπως ξερει κανεις καμοια περισσοτερη λεπτομερεια;
 
ειδα ενα προιον της βιτακραφτ σαν πατακι το οποιο το εβαζες στον πατο του κλουβιου

Το εχω χρησιμοποιησει εγω...
Δεν με ενθουσιασε...
Να το πλυνεις δεν γινεται γιατι χαλαει, δεν ισχυει αυτο που σου ειπε...
Ασε που σε δεσμευουν οι διαστασεις..
Αν δεν φτανει το ενα πατακι για το κλουβι θα πρεπει να βαλεις 2 οποτε δεν συμφερει οικονομικα...
 
Καλησπερα σε ολους. Εγω εαν και πιστευω οτι η αμμος ειναι οτι καλυτερο, χρησιμοποιω λευκο χαρτι Α4 γιατι τα πουλια τα εχω στο μπαλκονι και οταν φυσαει η αμμος σκορπιζεται παντου και γεμιζει τα παντα.
 
Γεια σας 🙂
Εχω 3 κλουβια καναρινιων και 2 μεγαλα κλουβια παπαγαλων.. Η αληθεια ειναι οτι ωρες ωρες με κουραζει αυτη η καθαριοτητα.. Ειδικα απο θεμα χρονου!Ψαχνω να βρω μια λυση και οικονομικη αλλα και να μην χρειαζεται να καθαριζω μερα παρα μερα.. Τωρα δυστυχως χρησιμοποιω εφημεριδα και περιοδικα... Ετσι εμαθα ετσι εκανα. Μεχρι που διαβασα οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο..
Απορια.. Πιο πανω διαβασα για καποια κομματακια ξυλου οξιας.. Μηπως ειναι αυτα που βαζουν στα ιγκουανα; Μπορω να παραγγειλω απο καπου μεγαλη ποσοτητα; Ποσο στοιχιζει;
Μετα αλλου διαβασα για την αμμο.. Η αμμος που ειχα βρει εγω σε ενα πετ σοπ μικρο επαρχειας, στοιχιζε 5 ευρω το κουτακι😱ε οχι...
Μαλλον ομως το βρισκεται σε μεγαλες σακουλες και φτηνοτερα η αληθεια ειναι ομως οτι δεν μ'ενθουσιαζει η αμμος..
Ειμαι αναμεσα σε χοντρο ροκανιδι και τα κομματια ξυλου..υπαρχει καποια σελιδα στο ιντρνετ να παραγγειλω;συμφερει να παρω απο ιντερνετ?
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις
Ευχαριστω πολυ!
 
εγω επειδη εχω παρα πολλα πουλια και με την εφημεριδα μυριζε ολο το μαγαζι, προτιμαω να βαζω αμμο λευκη, πουλανε τα καταστηματα, ειδα οτι με συμφερει περισσοτερο και δεν μυριζει το μαγαζι
 
φοβαμαι εξω στην αυλη μην εχουμε αμμοθυελλα φιλε μου!
Φιλικα,Τινα
 
Back
Top