Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εγω εφημεριδα χρησιμοποιω χρονια και δεν εχω κανενα προβλημα.. Θα αλλαζω ομως συντομα σε ατνικοκκιδιακη αμμο...
 
εγω χρησιμοποιω χαρτι απο περιοδικα και διαφημιστικα φυλλαδια, διαβαζοντας ομως τα παραπανω συνειδητοποιω ποσο λαθος κανω τοσο καιρο.στα pet πουλανε της vitacraft πατους καθαρισματος για κλουβια σαν κομματι μοκετας μοιαζει και μου ειπανε οτι ειναι καλο! Το εχει χρησιμοποιησει κανενας;
 
Όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν εφημερίδες ή περιοδικά, για υπόστρωμα στα κλουβιά τους έχουν αναρωτηθεί πόσο τοξικό είναι το μελάνι τυπογραφείου; Μήπως θά'ταν καλύτερο να προσφέρετε λίγο καλύτερο περιβάλλον στα πουλιά;
 
εγω χρησιμοποιω χαρτι απο περιοδικα και διαφημιστικα φυλλαδια, διαβαζοντας ομως τα παραπανω συνειδητοποιω ποσο λαθος κανω τοσο καιρο.στα pet πουλανε της vitacraft πατους καθαρισματος για κλουβια σαν κομματι μοκετας μοιαζει και μου ειπανε οτι ειναι καλο! Το εχει χρησιμοποιησει κανενας;
Δεν κάνει. Μόλις βραχεί λίγο γίνεται χάλια, άχρηστο.
 
υποστρωμα κλουβιων

γιωργο οσο ζουμε μαθαινουμε, για αυτο και υπαρχουν και τα forum να συνειδητοποιουμε τα λαθη μας και να γινομαστε καλυτεροι απεναντι στους μικρους συντροφουσ μας
 
Μετά χαράς να τα ξαναπούμε, αλλά στο συγκεκριμένο αντικείμενο συζήτησης υπάρχουν ήδη 9 σελίδες μηνυμάτων που καλύπτουν - πιστεύω - όλες τις δυνατές επιλογές.
Η εφημερίδα είναι ίσως η χειρότερη επιλογή λόγω τοξικότητας.
 
καλησπερα
πια η τιμη του του vitacraft και πως πωλειται σε τεμαχια ας απαντηση καποιος αν ξερει
ευχαριστω
 
εμενα το κλουβι μου δεν εχει σχαρα κατω και χρησιμοποιω μονο αμμο πουλιων καλης εταιριας με οστρακο και γλυκανισο. Ειναι αποστειρωμενη και δε μυριζουν οι ακαθαρισιες τους τα χαρτια τα φοβαμαι ειδικα τα ιλουστρασιονγιατι εχω διαβασει οτι ειναι πολυ χημικα και επικυνδινα τωρα εαν υπαρχει σχαρα και δεν εχουν προσβαση... Οτι εξυπηρετει τον καθενα
 
Καλημερα σε ολους, εγω βαζω αμμο και μονο αμμο, οι λογοι πολλοι.
1ο πολυ καλη υγειεινη για το πουλι
2ο πολυ γρηγορο καθαρισμα του πατου
3ο δεν αναπτυσσει μουχλες & γενικα δυσοσμιες
4ο δεν κολλαει στα ποδια των πουλιων
5ο μιλαω για την καφε αμμο θαλασσης πληρης σε οστρακα εμποτισμενη με φαρμακο για τις ψειρες
6ο καθαριοτητα κανω καθε 10 ημερες
7ο με βολευει να δινω γκριτ μαζι με την αμμο χωρις να βαζω προσθετες αυγοθηκες στο κλουβι

Περιστασιακα εχω δοκιμασει το σπασμενο ξυλακι οξιας αλλα διαπιστωσα το καλοκαιρι λογω θερμοκρασιας οτι ''αναβει'' και δημιουργει παρασιτα ενω η αμμο οχι λογω της φυσης του υλικου. Υπαρχουν ομως τα μειον που ειναι με το φτερουγισμα σκορπαει λιγο εξω απο το κλουβι τι να κανουμε μονα - ζυγα δικα μας δεν γινεται...
 
Θεόδωρε συμφωνα με τον 7ο λογο που αναφέρεις, αν καταλαβα καλά, τα πουλιά τρωνε την ίδια άμμο που βρίσκεται στον πάτο των κλουβιών και η οποια είναι ανακατεμενη με τις κοτσουλιές τους; 😕
 
Το θέμα της καθαριότητας και της υγιεινής των πουλιών είναι κάτι που απασχολεί όλους μας. Ποιο όμως από τα υλικά που χρησιμοποιούνται συνήθως για το σκοπό αυτό είναι πιο αποτελεσματικό; Ποια είναι τα προτερήματα και ποια τα μειονεκτήματα του καθενός; Ποιο από όλα συνδυάζει καλύτερα: Την πρακτικότητα (χρόνος εφαρμογής), την υγιεινή (οσμές, μικρόβια), το κόστος;

Μεγάλο ενδιαφέρον εκτός από την ψήφο σας, θα είχε και η άποψή σας για το θέμα.

Σταυρο καλημερα πως μπορω να ψηφισω για το υλικο;
 
Σταυρο καλημερα πως μπορω να ψηφισω για το υλικο;
Κάνεις κλικ στην επιλογή σου και πατάς "ψηφίστε"

Υ. Γ. Παρακαλώ μην κάνετε ποστ για τέτοιες ερωτήσεις. Στείλτε pm στον αρμόδιο Moderator και θα σας βοηθήσει.
 
Τζωρτζινα εχω μελετησει τον ογκο περιτωματων που βγαινουν σε αυτο το διαστημα των 10 ημερων και δεν ειναι οπως φανταζονται μερικοι. Επισης η ''βοσκη'' του πουλιου γινεται την 1η ωρα - μετα σχεδον τελος περιστασιακα ισως αλλα δεν πιστευω οτι το ιδιο το πουλακι τρωει εν γνωση του περιτωματα γιατι κανενα υλικο δεν προσφερει 100% τετοια δυνατοτητα...
 
Νομιζω πως ολα τα υλικα που αναφερθηκαν εκτος απο εφημεριδα εχουν τα συν και τα πλην. Εγω βαζω αμμο για τα πουλια αλλα εχω προβλημα οταν κανουν μπανιο κολαει η αμμος πανω τους γιατι καποια απο τα κλουβια μου δεν εχουν συρμα στον πατο τους και καποια εχουν παθει ποδαγρα σε σχεση με διπλανα κλουβια που εχουν αμμο αλλα με συρμα στον πατο.
 
Υλικο στους πατους για την υγιεινη των πουλιων

Φιλοι μου εγω μεχρι και πριν τρια χρονια εβαζα εφημεριδα
σαν πιο φθηνο υλικο εχανα ομως πουλια απο την τοξικοτιτα του
μελανιου και ειχα και μεγαλο ποσοστο στηροτητας παλι
απο το μελανι που εχουν οι εφημεριδες μην αναφερω και τι αλλο
εχουν.
Σκευτητε μονο τι χημικα πευτουν για να γινει πολτος...😱
Τορα βαζω αμο για πουλια με οστρακο και αμο για γατες μη
αρωματικη ανακατεβοντας και τα δυο [ ενα μερος αμο για
πουλια δυο μερη αμο γατας] και το αποτελεσμα ειναι παρα
πολη ικανοποιητικο.
Εδιοξα απο την εκτροφη μου τα τοξικα και βρηκαν την υγια τους.
 
Πολύ καλά. Αν μάλιστα αντί για άμμο γάτας, χρησιμοποιούσες το
προιόν της φωτό (έχει περίπου την ίδια μορφή), θα ήταν ακόμα καλύτερα. 😉
 

Συνημμένα

  • PICT1039 copy.webp
    PICT1039 copy.webp
    37,6 KB · Προβολές: 192
Back
Top