Γενικά Συμβουλή για αγορά καρδερίνων

kostasoyk

PB New Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Γεια και χαρα σε ολους σας. Με λενε Κωστα και ειμαι νεος στο χωρο που μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον, την ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ. Δεν εχω καποια καρδερινα(ουτε αναλογη εμπειρια σαυτην) γιαυτο σκεφτομαι την αποκτηση μερικων τετοιων μαγικων πουλιων. Περναω κατευθειαν στο θεμα που χρειαζομαι τη ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ. Πηγα σημερα σε ενα καινουργιο σχετικα πετ σοπ στη γειτονια μου που δεν ειχα ξαναπαει και διεκρινα πανω σε μια γωνια μια κρυμενη κλουβα. Παρατηρησα εν τελει οτι ειχε 4 καρδερινες μεσα.ρωτησα την κοπελα και μου απαντησε οτι οι συγκεκριμενες δεν ειναι προς πωληση διοτι τις εχει 3 μηνες και δεν εχουν κελαηδησει οποτε και δεν μπορει να τις δωσει σε πελατες(ηταν πολυ ειληκρινης ομολογω). Παρατηρησα οτι ψιλοχτιπιοντουσαν και μου ειπε ( χωρις να ξερει και αυτη πολλα για καρδερινες) πως μαλλον ειναι αγριες. Μου ειπε οτι ή ηταν 2 αρσ. 2 θυλ. ή 3αρσ και 1 θυλ.. Ετσι της ειχε πει και ο εμπορος της και μαλιστα πως κελαηδουσανε κανονικα. τα πουλια ηταν υγιεστατα αλλα εμενα προσωπικα μου φαινοντουσαν αρκετα μικροσωμα σε σχεση με αλλες καρδερινες που εχω δει και τα χρωματα τους δεν ηταν ιδιαιτερα εντονα.στη συνεχεια την ρωτησα αν τις παρω με δικη μου ευθυνη και χωρις να την κατηγορησω αν δεν κελαηδησουν, ποσο μπορει να μου τις πουλησει; Και τοτε μου εβαλε τη ΦΩΤΙΑ ας το πουμε... μου ειπε και για τις 4 καρδερινες 100ευρω. Εγω ενθουσιαστηκα κατευθειαν γιατι οπου κι αν ρωτησα για "καρδερινα καλη" που να "λεει" δεν μου ειπαν κατω απο 70 ευρω(η κορυφαια ηταν μια Αλεξανδρειας που πουλιοταν 1500ευρω).
και τωρα μπορω να αποκτησω 4 με 100ε. Το θεμα ειναι τωρα οτι αν τα πουλια εχουν προβλημα, και τζαμπα να μου τα εδινε που λεει ο λογος δεν θα μου εκαναν. Επειδη ομως σκεφτομαι και για εκτροφη αργοτερα (παντα βημα βημα με τις συμβουλες σας) μηπως θα ηταν μια καλη αρχη για να ξεκινησω ασχετως τις επιδοσεις των πουλιων. Επειδη ειμαι καινουργιος στο χωρο και επειδη εδω μεσα βλεπω ατομα με απιστευτες γνωσεις και ιδεες, δε θελω να κανω του κεφαλιου μου και πραγματικα ΚΡΕΜΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.σας ευχαριστω προκαταβολικα,ΚΩΣΤΑΣ

ΕΡΩΤΗΣΗ~~Υπαρχει περιπτωση αρσενικη καρδερινα να μην κελαηδησει;
 
Γεια και χαρα σε ολους σας. Με λενε Κωστα και ειμαι νεος στο χωρο που μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον, την ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ. Δεν εχω καποια καρδερινα(ουτε αναλογη εμπειρια σαυτην) γιαυτο σκεφτομαι την αποκτηση μερικων τετοιων μαγικων πουλιων. Περναω κατευθειαν στο θεμα που χρειαζομαι τη ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ. Πηγα σημερα σε ενα καινουργιο σχετικα πετ σοπ στη γειτονια μου που δεν ειχα ξαναπαει και διεκρινα πανω σε μια γωνια μια κρυμενη κλουβα. Παρατηρησα εν τελει οτι ειχε 4 καρδερινες μεσα.ρωτησα την κοπελα και μου απαντησε οτι οι συγκεκριμενες δεν ειναι προς πωληση διοτι τις εχει 3 μηνες και δεν εχουν κελαηδησει οποτε και δεν μπορει να τις δωσει σε πελατες(ηταν πολυ ειληκρινης ομολογω). Παρατηρησα οτι ψιλοχτιπιοντουσαν και μου ειπε ( χωρις να ξερει και αυτη πολλα για καρδερινες) πως μαλλον ειναι αγριες. Μου ειπε οτι ή ηταν 2 αρσ. 2 θυλ. ή 3αρσ και 1 θυλ.. Ετσι της ειχε πει και ο εμπορος της και μαλιστα πως κελαηδουσανε κανονικα. τα πουλια ηταν υγιεστατα αλλα εμενα προσωπικα μου φαινοντουσαν αρκετα μικροσωμα σε σχεση με αλλες καρδερινες που εχω δει και τα χρωματα τους δεν ηταν ιδιαιτερα εντονα.στη συνεχεια την ρωτησα αν τις παρω με δικη μου ευθυνη και χωρις να την κατηγορησω αν δεν κελαηδησουν, ποσο μπορει να μου τις πουλησει; Και τοτε μου εβαλε τη ΦΩΤΙΑ ας το πουμε... μου ειπε και για τις 4 καρδερινες 100ευρω. Εγω ενθουσιαστηκα κατευθειαν γιατι οπου κι αν ρωτησα για "καρδερινα καλη" που να "λεει" δεν μου ειπαν κατω απο 70 ευρω(η κορυφαια ηταν μια Αλεξανδρειας που πουλιοταν 1500ευρω).
και τωρα μπορω να αποκτησω 4 με 100ε. Το θεμα ειναι τωρα οτι αν τα πουλια εχουν προβλημα, και τζαμπα να μου τα εδινε που λεει ο λογος δεν θα μου εκαναν. Επειδη ομως σκεφτομαι και για εκτροφη αργοτερα (παντα βημα βημα με τις συμβουλες σας) μηπως θα ηταν μια καλη αρχη για να ξεκινησω ασχετως τις επιδοσεις των πουλιων. Επειδη ειμαι καινουργιος στο χωρο και επειδη εδω μεσα βλεπω ατομα με απιστευτες γνωσεις και ιδεες, δε θελω να κανω του κεφαλιου μου και πραγματικα ΚΡΕΜΟΜΑΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.σας ευχαριστω προκαταβολικα,ΚΩΣΤΑΣ

ΕΡΩΤΗΣΗ~~Υπαρχει περιπτωση αρσενικη καρδερινα να μην κελαηδησει;
Κατ' αρχας εχεις ξαναασχοληθει με καποια εκτροφη εως τωρα η πας να μπεις στα πολυ βαθια με τη μια; Σ'αυτες τις σειρες που εγραψες διακρινω ενα σωρο τεραστιας εκτασης θεματα που συνεχως τα αναλυουμε εδω και παντα βρισκουμε καινουριους λογους και προβληματα να μας απασχολουν. Το καλυτερο που εχεις να κανεις και για σενα ( τσεπη, βαθμος δυσκολιας, κπογοητευση η επιτυχια) αλλα και για την μελλοντικη εκτροφη σου ειναι κατα τη γνωμη μου να πεσεις με τα μουτρα στο διαβασμα σε ολα ( τα βασικα κατ' αρχην ) θεματα των αντιστοιχων forum οπως διατροφη, διαμονη, αποκτηση νεων πουλιων, ιθαγενη και ασθενειες κ. Α κ. Α ... Μην περνεις φορα και μην ενθουσιαζεσαι. Δεν κρεμεσαι απο κανεναν μιας και εσυ θα εισαι αυτος που θα ζυγησεις την κατασταση και θα αποφασισεις τι τελικα θα πραξεις. Γι' αυτα που ρωτας να σου πω δυο λογια, οι 4 καρδερινες που βρηκες με 100 ευρω ειναι αιχμαλωτισμενες και υπερεκτιμημενες και οι πιθανοτητες να ασθενησουν πολλες ενω οι πιθανοτητες να αναπαραχθουν ελαχιστες εως μηδαμινες, πιθανως να κελαηδισουν αν χωριστουν αλλα οπως και να' χει η αποκτηση τους ειναι ρισκο. Αυτες που σου ειπαν για 70 ευρω + ειναι πιθανον αυτες που πρεπει δηλ. εκτροφης αλλα αυτο θα πρεπει πρωτα να το τσεκαρεις ( πρωτα - πρωτα απο τα δαχτυλιδια που θα φορουν ), με αυτες εχεις την δυνατοτητα για ενα καλο ξεκινημα αλλα θελει και παλι προσοχη και πολλη μελετη. Αυτη με τα 1500 ευρω αστην ησυχη, θα τα χρειαστεις τα χρηματα για τροφες, φαρμακα, εξωπαρασιτικα, βιταμινες, κλουβια, ασεξουαρ και ενα σωρο αλλα. Καταλαβες Κωστα; ΚΑΛΗ ΜΕΛΕΤΗ ( βρε την Ελεωνορα, πηρε μεταγραφη :D )
ΥΓ Ξεκινα εσυ το διαβασμα και η αναπαραγωγικη περιοδος αργει ακομα, εδω ειμαστε για οτι αποριες θα εχεις. Μην βιαστεις.
 
Καλά θα κάνεις να ρίξεις μια ματιά εδώ προτού αποφασίσεις εξαιρετικά χρήσιμο.

kiklos.info/Haupt-Wildv.html
 
Γιωργο και Νικο σας ευχαριστω πολυ. Τελικα Γιωργο εχεις δικιο. Δεν θα το ρισκαρω γιατι βλεπω να παιρνω τρελη απογοητευση. Πως με συμβουλευετε να ξεκινησω;
 
Κώστα αφού σου αρέσουν τόσο πολύ οι καρδερίνες θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ζευγάρι εκτροφής, διαβάζοντας και παρατηρώντας τα πουλάκια θα καταλάβεις αρκετά πράγματα για το είδος έτσι όταν φτάσει η περίοδος της αναπαραγωγής να γνωρίζεις αρκετά, εξάλλου καθε αρχή και δύσκολη που λένε και στο χωριό μου.
 
Κώστα, καλημέρα & καλώς όρισες στο φόρουμ αλλά κυρίως στο χώρο της μαγικής(όντως) καρδερίνας.
Διαβάζοντας τα γραφόμενά σου,
διέκρινα ότι είσαι αρχάριος στην διατήρηση όχι εκτροφή πουλιών
αλλά & στην "πιάτσα".
(Οι παραπάνω διαπιστώσεις γίνονται ασφαλώς με καλή διάθεση).
Όσο αφορά το πρώτο θα σου πρότεινα να ασχοληθείς πρώτα για ένα σεβαστό διάστημα με καναρίνια-κάποια ζευγαράκια-
ώστε να αποκομίσεις εμπειρίες οι οποίες θα είναι πάλι ένα πολύ μικρό βοήθημα ώστε να διατηρήσεις & να αναπαράξεις αυτά τα πολύ δύσκολα πουλιά.
Όσον αφορά το δεύτερο θα σου πρότεινα να το αντιμετωπίσεις με πιο πολύ σύνεση, ενθουσιασμό & υπομονή, ώστε να μην πέσεις θύμα επιτηδίων.
Οι οποίοι είναι & πολλοί...
Αν & εσύ-όπως λέμε στο χωριό μου-
πήγες "να βάλεις μόνος σου το κεφάλι στον τορβά"! 🙂
Αναφέρομαι στην επιμονή σου να πάρεις πουλιά αμφιβόλου
ποιότητος, φύλου, αξίας & πολλών άλλων
όντας παράλληλα... Πανέτοιμος να αντιμετωπίσεις
& την άρνηση της ιδιοκτήτριας να στις..."φορτώσει"!
Να είσαι σίγουρος ότι ο επόμενος μαγάτορας δεν θα είναι τόσο..."προσεχτικός"...
Θα ήταν λοιπόν πιο συνετό να ασχοληθείς κάποια χρόνια με καναρίνια
-επαναλαμβάνω κάποια ζευγάρια-
& ύστερα να ασχοληθείς με τα "βαθειά"
που εύστοχα ανέφερε παραπάνω ο Γιώργος.
Τώρα αν η αγάπη σου για αυτά τα πουλιά είναι μεγάλη,
απόκτησε παράλληλα & ένα ζευγάρι-κατά προτίμηση εκτροφής.
Όλα αυτά μπορεί ίσως να σου φαίνονται απογοητευτικά & αποτρεπτικά,
αποτελούν όμως ίσως έναν από τους δρόμους
για να μην βιώσεις μεγάλες απογοητεύσεις.
Αν δεις στο φόρουμ εδώ αλλά & στο φόρουμ των "καρδερινάδων"
-ειδικά τώρα με την απότομη αλλαγή του καιρού-
θα αρχίσουν τα περίφημα "καρδερινοφουσκώματα".
Εάν μάλιστα δεις παλαιότερα μηνήματα (περσινά)
θα δεις να χάνονται πουλιά, πανάκριβα ακόμα & από έμπειρους εκτροφείς.
Όλα αυτά με καλή διάθεση & με την δεδομένη χαρά μου όταν βλέπω ανθρώπους να θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με την πολυαγαπημένη μου καρδερίνα.
Καλή τύχη, σε όποια σου απόφαση...
 
Εαν θελεις καποια αρσενικα πουλια για κελαηδημα δε χρειαζεται να περιμενεις μεχρι το χειμωνα, τα λεγομενα "γυφτακια" πουλια μικροσωμα και σιδεροκεφαλα, το κεφαλι ειναι ενωμενο με το ραμφος, εμφανισιακα δε λενε και πολλα αλλα ειναι δυνατοφωνα πουλια
Εαν θελεις να κανεις εκτροφη πρεπει να βρεις καρδερινες εκτροφης που ειναι πολυ σπανιες και πανακριβες
 
Γειά σας παιδιά εμένα θα μου επιτρέψετε να εκφραστώ με διαφορετική άποψη επί του θέματος. Εκ πρώτης αν ακι προβάλει σχετικά πιθανό τα πουλιά που είδε ο Κώστας να είναι αιχμαλωτισμένα και παρανόμως κάποιος να τα εμπορεύεται ωστόσο σίγουρα εμείς εδώ δεν έχουμε κανένα στοιχείο για να το καταγγέλουμε. Εγώ λοιπόν να θεωρήσω ότι οι καρδερίνες που είδες να είναι πουλιά εκτροφής έστω και αν δεν φέρουν το σχετικό δακτύλιο που όπως θα έχεις διαβάσει ήδη Κώστα οφείλουν να φέρουν τα πουλιά εκτροφής καθόσον είναι η ελάχιστη απόδειξη ότι είναι εκτροφής και όχι παγιδευμένα. Εγώ Κώστα δεν θα σου πώ τί να κάνεις αλλά τι πιστεύω ότι θα οδηγηθείς εκ των πραγμάτων να κάνεις. Νομίζω ότι στο τέλος θα αγοράσεις μια καρδερίνα αρσενική και θα επιδιώξεις την αναπαραγωγή της. Γιαυτό το λόγο νομιζω ότι το καλύτερο είναι τοποθετήσεις την αρσενική καρδερίνα μόνη της σε όσο το δυνατόν πιο ευρύχωρο κλουβί και εφόσον αρχίσει να κελαηδά να τοποθετήσεις το ζευγάρι της που θα αποκτήσεις τέλη Ιανουαρίου καρδερινα ή έστω καναρίνι μαζί της και να αρχίσεις να φροντίζεις το ζευγάρι με τον πιο επιμελή και συστηματικό τρόπο χωρίς μετακινήσεις και παρεμβάσεις εώς τα μέσα απριλίου. Είναι σημαντικό να τα κάνεις ΟΛΑ όσα διαβάσεις σε βιβλία για ζητήματα διατροφής και υγείας με μέθοδο και χωρίς ΚΑΜΜΙΑ παράλειψη. Στα πουλιά θα τοποθετήσεις φωλιά όχι πριν τον Απρίλιο και εφόσον το κάνεις θα αφήσεις τα πράγματα να εξελιχθούν από μόνα τους. ΜΗΝ παρέμβαίνεις ακόμα και όταν νομίζεις ότι το ζευγάρωμα τον πουλιών δεν βαίνει καλώς. Πιθανότατα νοζιζεις λάθος. Εάν τα αγαπάς και αγαπάς αυτό που κάνεις είμαι σίγουρος ότι του χρόνου θα μας δείχνεις τους απογόνους. Καλή τύχη και μην ξεχνάς είμαι ένας από τους πολλούς μπορεί να κάνω λάθος!
 
Εαν θελεις καποια αρσενικα πουλια για κελαηδημα δε χρειαζεται να περιμενεις μεχρι το χειμωνα, τα λεγομενα "γυφτακια" πουλια μικροσωμα και σιδεροκεφαλα, το κεφαλι ειναι ενωμενο με το ραμφος, εμφανισιακα δε λενε και πολλα αλλα ειναι δυνατοφωνα πουλια
Εαν θελεις να κανεις εκτροφη πρεπει να βρεις καρδερινες εκτροφης που ειναι πολυ σπανιες και πανακριβες

Επειδή εγώ δεν κατάλαβα και πιθανόν και ο φίλος μας,θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς με τα γραφόμενα σου καθώς και ποια είναι η τελική σου πρόταση;
Αν θέλεις φυσικά!
 
"γυφτακια" πουλια μικροσωμα και σιδεροκεφαλα,το κεφαλι ειναι ενωμενο με το ραμφος
Sta ala poulia den einai enomeno to kefali me to ramfos ;

Εαν θελεις να κανεις εκτροφη πρεπει να βρεις καρδερινες εκτροφης που ειναι πολυ σπανιες και πανακριβες
Seleis na les an selei mono gia kelandima, na MIN pernei ektrofeis; Apo pou pernei tote an den einai apo ektrofei ;
 
Καλέ μου Κώστα, το θέμα έχει ήδη συζητηθεί εδώ Καρδερίνες, Άγριες ή Εκτροφής;
αν και θα πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο για να διαβάσεις όλες τις σελίδες.
Επειδή η εμπειρία του ενός πρέπει να γίνεται μάθημα στον ίδιο και στους άλλους, ψάξε για καρδερίνα εκτροφής, ένα ζευγαράκι αν πάρεις, αμέσως θα δεις τη διαφορά.
Μην πάρεις καρδερίνες που για τη φύση είναι θησαυρός, αλλά "σκέτος μπελάς" για το κλουβί.
 
Επειδή εγώ δεν κατάλαβα και πιθανόν και ο φίλος μας,θα μπορούσες να μου διευκρινήσεις τι ακριβώς εννοείς με τα γραφόμενα σου καθώς και ποια είναι η τελική σου πρόταση;
Αν θέλεις φυσικά!

Τα ειρωνικα σχολια αλλου ετσι, καταλαβες. Απαντησα ηδη

Sta ala poulia den einai enomeno to kefali me to ramfos ;

Το πανω μερος του κεφαλιου και το ραμφος να ειναι στην ιδια ευθεια


Seleis na les an selei mono gia kelandima, na MIN pernei ektrofeis; Apo pou pernei tote an den einai apo ektrofei ;

Αγοραζεις απο αυτα που εχουν πιαστει απο τη φυση, αυτα εχουν στα pet shops
 
Ειρωνεία;Καλό κι αυτό!
Θες ειρωνεία; Ορίστε!
(Σαν μια διαφήμιση για σαμπουάν μου θυμίζουν όλοι αυτοί)

Εμείς μπλα μπλα μπλα καρδερίνες εκτροφής μπλα μπλα μπλα;
Απαπα μπλα μπλα μπλα φωτιά! Καλύτερα μπλα μπλα μπλα άγριες μπλα μπλα μπλα τζάμπα.Ψοφάνε μπλα μπλα μπλα δίχτυα μπλα μπλα μπλα και καπατσέδες μπλα μπλα μπλα και πάμε πάλι.

Σαν δεν ντρεπόσαστε λέω εγώ! Αισθάνεστε και θιγμένοι!
Πάντα στην διάθεση σου!
 
Εαν θελεις καποια αρσενικα πουλια για κελαηδημα δε χρειαζεται να περιμενεις μεχρι το χειμωνα, τα λεγομενα "γυφτακια" πουλια μικροσωμα και σιδεροκεφαλα, το κεφαλι ειναι ενωμενο με το ραμφος, εμφανισιακα δε λενε και πολλα αλλα ειναι δυνατοφωνα πουλια
Afto einai ola FIMI, kai me ta "γυφτακια" kai me tis "kerasoules kei me ta "σιδεροκεφαλα". I esei pistebeis kapio anthropo pou exei megala aftia dragudai kalitero ;

Αγοραζεις απο αυτα που εχουν πιαστει απο τη φυση, αυτα εχουν στα pet shops
Kanemas ti xari kai diabase afto proto:
petbirds.gr/help/terms#native-birds

Kai merika post gia afto to thema:
https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-μόνο-εκτροφής-και-όχι-και-άγριες-καρδερίνες.395/
https://community.petbirds.gr/threads/Αυτοτραυματισμός-καρδερίνας.6804/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλησπέρα Κώστα,
Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με καναρίνια για μερικά χρόνια, να μάθεις να κάνεις διαχείριση του κοτετσιού σου (αρρώστιες αυγοτροφές κλπ), παράλληλα να γραφτείς σε κάποιο σύλλογο εκεί θα αποκτήσεις επαφές με άλλους εκτροφείς θα επισκεφτείς τα κοτέτσια τους θα δεις πως κάνουν την εκτροφή τους, επιπλέον όσοι κάνουν εκτροφή σχεδόν ποτέ δεν έχουν μόνο καναρίνια διατηρούν και καρδερίνες και άλλα πουλιά. Παράλληλα μελέτη και από το διαδίκτυο αλλά μην περιμένεις μόνο από εδώ κάνε και καμιά βόλτα από τον Παπασωτηρίου.

Φιλικά Νίκος
 
@Alexandros, @andreasrodos, Γελαω με κατι τυπους που το παιζουν καποιοι σε ενα ιντερνετικο φορουμ, ειναι ωραια να κρυβεσαι πισω απο εναν υπολογιστη να κριτικαρεις, να ειρωνευεσαι, να χλευαζεις και οι αλλοι απο κατω να στελνουν τα ευχαριστω τους ως ενδειξη συμπαραστασης, οκ ειμαι πουλοπιαστης με πεισατε...
 
Γελαω με κατι τυπους που το παιζουν καποιοι σε ενα ιντερνετικο φορουμ, ειναι ωραια να κρυβεσαι πισω απο εναν υπολογιστη να κριτικαρεις, να ειρωνευεσαι, να χλευαζεις και οι αλλοι απο κατω να στελνουν τα ευχαριστω τους ως ενδειξη συμπαραστασης, οκ ειμαι πουλοπιαστης με πεισατε...

Γίναμε και γελοίοι τώρα, ακούς Αλέξανδρε;
Πρόλαβε σε 24 ώρες ο κύριος και μας αξιολόγησε.
Δεν υπάρχει περίπτωση,όσο γράφω στο παρόν forum, να σας αφήσω σε χλωρό κλαρί αγαπητοί λάτρεις της αιχμαλωσίας άγριων ατόμων. Ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι που βοηθούν σε αυτό.
Οι περισσότεροι δε από εσάς είστε και φοβερά προβλέψιμοι.
Ίδιες τοποθετήσεις, δικαιολογίες και ιδέες. Πολύ εύκολη μας κάνετε πλέον την δουλειά του αντίλογου. Σας έχω βαρεθεί πλέον, ευτυχώς όχι σε τέτοιο σημείο να βαριέμαι να σας "την λέω"!

ΥΓ.Ακαι που είσαι, για μένα μπορείς να λες ότι θες. Για τον Αλέξανδρο λίγος σεβασμός θα σου έκανε καλό πάντως.
 
Γελαω με κατι τυπους που το παιζουν καποιοι σε ενα ιντερνετικο φορουμ, ειναι ωραια να κρυβεσαι πισω απο εναν υπολογιστη να κριτικαρεις, να ειρωνευεσαι, να χλευαζεις και οι αλλοι απο κατω να στελνουν τα ευχαριστω τους ως ενδειξη συμπαραστασης, οκ ειμαι πουλοπιαστης με πεισατε...
Krima pou to blepeis etsi, poli krima. Oute pistebo eisai poulopiastei, oute pistebo pragmatika gelas. To mono pou pistebo einai egrapses kati pou akouses apo tous "balious".

Kai emeis den kriboume mpiso apo ta computer, oute mpiso apo to forum. Mono leme tin gnomi mas, kai afto pou pisteboume. Kai afto epitrepete se kathe forum kai se kathe zitisi pou ginete se forum kai apo prosopo se prosopo. Kai parxei edo ena "klima" pou einai pros ektrofei kai kontra piasmena. An tha diabaseis ligo apo ta Link pou sou edina, katalabeneis giati pisteboume etsi einai me tis Karderines, kai me kathe Pouli europaikon dasson. Kai eimai sigura o Andreas apo Rodo enoouse to idio, mono xrisiomopei ligo pio skliro logia. Ala gia ta kala ton poulion to kanei.

Makari na katalabeneis tin thesi mas kai min fefgeis tora apo lathos arxei. Giati poli boris na perneis apo edo meza.
 
Γίναμε και γελοίοι τώρα, ακούς Αλέξανδρε;
Πρόλαβε σε 24 ώρες ο κύριος και μας αξιολόγησε.
Δεν υπάρχει περίπτωση,όσο γράφω στο παρόν forum, να σας αφήσω σε χλωρό κλαρί αγαπητοί λάτρεις της αιχμαλωσίας άγριων ατόμων. Ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι που βοηθούν σε αυτό.
Οι περισσότεροι δε από εσάς είστε και φοβερά προβλέψιμοι.
Ίδιες τοποθετήσεις, δικαιολογίες και ιδέες. Πολύ εύκολη μας κάνετε πλέον την δουλειά του αντίλογου. Σας έχω βαρεθεί πλέον, ευτυχώς όχι σε τέτοιο σημείο να βαριέμαι να σας "την λέω"!

ΥΓ.Ακαι που είσαι, για μένα μπορείς να λες ότι θες. Για τον Αλέξανδρο λίγος σεβασμός θα σου έκανε καλό πάντως.

Πας καλα ανθρωπε μου; Σε αξιολογησα εγω; Εσεις μου στειλατε δυο αρνητικες, να φανταστεις το ποσο κομπλεξ εχετε με τα αγριοπουλια και τι προσπαθειτε να περασετε στον κοσμο, λες και ολοι οι εκτροφεις ειναι αθωοι και σεβονται τα πουλια και σου λεω εγω οτι δε γουσταρω να ασχοληθω μαζι σου απο δω που ειμαι, αν εχεις προβλημα μαζι μου ελα να με βρεις να το συζητησουμε απο κοντα οχι απο δω μεσα, οκ?
 
Back
Top