Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπήκε κουτί παπουτσιών με μια στρογγυλή τρύπα, πριονίδι κ 4 Χ Α4 σελιδες τσαλακωμενες!
Η Τουκη μας είναι ποτε μέσα ποτε έξω, αφού έγινε η σχετική εξερεύνηση του Αρειανου αντικειμένου! Μετά από λίγο έβαλε σκούπα και οι Α4 βγήκαν έξω 😎
 
Το πρωί βγαίνει στο χέρι της Μαρίας και πάει στο ρετιρέ της αλλά όταν πάει 2 το μεσημέρι αρχίζει να φωνάζει και λυσσάξει για να πάει στην... Φωλιά! Αφού πάει, οταν ακούσει θόρυβο, δικό μου εννοείται, βγαίνει από την κουτα ριχνει μερικές δαγκωνιές στα καγκελα και μετα ξαναμπαίνει μεσα
 
Λοιπόν τα νεότερα είναι ότι την Κυριακή μην έχοντας άλλο αυγό θεώρησα ότι ήταν πρώιμο και έτσι την Δευτέρα έβγαλα το κουτί φωλιά, κρατωντας όμως τα ροκανιδια στο ταψί! Τρίτη ήρθε το δεύτερο και πριν λίγο το τρίτο αυγουλακι!
 
Τι κρίμα βρε παιδί μου, να μην υπάρχει αρσενικό διαθέσιμο. Ίσως του χρόνου, δεν ξέρεις καμιά φορά πως τα φέρνει η τύχη.
χαχα! Μου έχει δηλωθεί ευθαρσώς :
Διαθέσιμο αρσενικό =βαλιτσάκι και δρομο
 
Από χθες δεν θέλει να βγει έξω, σημερα το πρωί άνοιξα το κουτί να δω τα αυγα και το ένα ήταν σπασμένο και μισό φαγωμενο
[automerge]1583660952[/automerge]
Έβγαλα το κουτί τελείως και αμέσως βγήκε έξω, της βράζω αυγουλακι τωρα
[automerge]1583661079[/automerge]
Τα 2 αυγουλακια που μεινανε! 20200308_114939_copy_2016x1512.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
🙂Τάκη, θα ήθελα να σε ρωτήσω, έτσι για δική μου ''στατιστική'' περιέργεια...
1) Κοιμάται 13-14 ώρες; ή βρίσκεται σε σκοτάδι τις ανάλογες ώρες;
2) Την χαϊδεύετε κάπου αλλού εκτός του κεφαλιού;
3) Όταν τρώει αυγό της δίνετε και κρόκο; Γενικά τρώει συχνά πρωτεΐνες;
4) Κάθε πότε ''κάνει'' μπάνιο;
5) Χρησιμοποιεί κάποιο παιχνίδι της ή οτιδήποτε άλλο δείχνοντας σεξουαλική διάθεση;
6) Βρίσκει εύκολα ''φωλιές'' (κουτιά-υφάσματα κτλ)
. Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά όταν γεννούν οι παπαγάλοι μας συστηματικά, πιστεύω πως κάτι δεν γίνεται όπως θα έπρεπε🤔

Στα 28 χρόνια που έζησε μαζί μας το cockatoo (η) Κόκυ, παρότι την εποχή εκείνη αρχές '80 οι γνώσεις ήταν λιγοστές και ο κάτοχοι μετρημένοι στα δάχτυλα (ούτε) του ενός χεριού, μόνο μια φορά έκανε ένα αυγό... (την πήραμε ενήλικη από κάποιον Ελληνοαυστραλό, που αναγκάστηκε να την πουλήσει, φορούσε δαχτυλίδι κλειστού τύπου, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου τι έγραφε).
 
1. Είναι στο σκοτάδι 13 ώρες (σκάλες υπογείου) όμως δεν κοιμάται, την ακούω που ροκανιζει το κλουβι, σπάει το πλαστικο ταψί! Τοχει για χομπι.
2.Χαδια μόνο από την Μαρία δέχετε, ε όλο και το χέρι ξεφεύγει προς την πλάτη, ξέρω δεν κάνει, αλλά δεν μπορώ να επιβληθω!
3. Γενικα λίγο ασπράδι τσιμπάει, ένα τσίμπημα στον κρόκο κ το υπόλοιπο το πετάει!
4. Μπανιο κάνει όταν το ζηταει(της βάζω τον ψεκαστήρα μπροστά της και έρχεται και κάθεται στο δεξί μέρος του κλουβιού όταν είναι έξω το πρωί! Στατιστικά 2 φορες την εβδομάδα θέλει!
5. Οχι δεν έχει πάθος με κάποιο αντικειμενο
6. Μονο όταν ανεβαίνουν οι ορμόνες και θα κάνει αυγά, η στον μήνα που έχει κάνει, μετά της έβαλα ένα κουτί στο επάνω κλουβι και δεν ασχολήθηκε! Για αυτήν η φωλιά της είναι το κατω κλουβι στην σκάλα όπως έχω ξαναπεί! Όταν μπαίνει μέσα δεν κάνει κουτσουλιές, το επόμενο πρωί μόνο όταν βγαίνει! Για τον λόγο αυτόν της ανοίγω στις 8 το βράδυ την πόρτα και πετάει ως τον πάνω όροφο και εκεί κάνει άλλη μια κουτσουλιά, μετά ξαναπάει μόνη της κάτω!
Γενικά τώρα με την περίπτωση που υπάρχει, το σπίτι ησυχάζει από τον μικρό στις 12! Βεβαια την έχω δει απογεύματα να χαζό κοιμάται κ με θόρυβο αλλά μόνο στο ησυχαστήριο της
 
Back
Top