Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έρωτας κ με κλειστά ματιαView attachment 69453
Τάκη, τέτοια στάση παίρνουν τα θυλικά, όταν θέλουν να ζευγαρώσουν Προσοχή στα χάδια, λοιπόν, αλλιώς θα καταλήξετε πάλι με αυγουλάκια και ορμόνες
 
Και ένα βιντεακι από ψεκαστο μπανακι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Χθες τον εβγαλα από το κλουβι και ανακάλυψε ένα κουτί σε μια γωνιά σκοτεινή κ άρχισε κ έκοβε χαρτονακια, δεν κρατιέται λέμε! Τα δικα σου Ανατολη ζευγαρωσανε;
 
Χθες τον εβγαλα από το κλουβι και ανακάλυψε ένα κουτί σε μια γωνιά σκοτεινή κ άρχισε κ έκοβε χαρτονακια, δεν κρατιέται λέμε! Τα δικα σου Ανατολη ζευγαρωσανε;
Καλό είναι αυτή τη συμπεριφορά να μην την ενθαρρύνεις, Τάκη, θα σου κάνει πάλι αυγά η κότα!) Τα δικά μου ζευγάρωσαν, αλλά και φέτος τίποτε... Πάλι όλα άδεια τα αυγά... (
 
Καλό είναι αυτή τη συμπεριφορά να μην την ενθαρρύνεις, Τάκη, θα σου κάνει πάλι αυγά η κότα!) Τα δικά μου ζευγάρωσαν, αλλά και φέτος τίποτε... Πάλι όλα άδεια τα αυγά... (
χαχα θα σου στείλω την δικια μου που αποδεδειγμένα κάνει αυγα! (Εννοείται ότι το κουτί εξαφανίστηκε)
Επίσης έχει καιρό που την σιτα του σώματος του καλοριφέρ, την εχει για σιτα του αγαπημένου της υπογείου κλουβιου και οταν πάω να την πάρω κατευθείαν κάνει επιθεση! Τρελοπουλο
 
χαχα θα σου στείλω την δικια μου που αποδεδειγμένα κάνει αυγα! (Εννοείται ότι το κουτί εξαφανίστηκε)
Επίσης έχει καιρό που την σιτα του σώματος του καλοριφέρ, την εχει για σιτα του αγαπημένου της υπογείου κλουβιου και οταν πάω να την πάρω κατευθείαν κάνει επιθεση! Τρελοπουλο
Κάνει και η δική μου αυγά, Τάκη! Αλλά, δεν θα πω όχι, ας κάνει χαρέμι ο Ρόκκος μου
 
Σημερα πρωτο αυγο για την Τουκη αναπαντεχα😏
Περισυ τις τα μαζεψα, φετος θα την αφησω να τα κανει οτι θελει,θα της βαλω κ για υποστρωμα πριονιδι οξιας τουλαχιστον να τα γενναει στα μαλακα 🙂
 
Χθες πήρα ένα ταψάκι του έβαλα ροκανιδι οξιάς έβαλα το αυγό μέσα και βάλαμε την Τουκη στο κλουβι!
Σήμερα το πρωί το αυγό ήταν έξω από το ταψάκι και τα μισά ροκανιδια σκορπισμενα! Σήμερα της έβαλα και στο νερό ασβέστιο σταγόνες!
 
Χθες πήρα ένα ταψάκι του έβαλα ροκανιδι οξιάς έβαλα το αυγό μέσα και βάλαμε την Τουκη στο κλουβι!
Σήμερα το πρωί το αυγό ήταν έξω από το ταψάκι και τα μισά ροκανιδια σκορπισμενα! Σήμερα της έβαλα και στο νερό ασβέστιο σταγόνες!
Τάκη, καλημέρα! Αν μου επιτρέπεις να σε συμβουλεύψω λίγο επί του πράγματος) Σταγόνες μην της βάζεις, είναι επικίνδυνές, προκαλούν δυσκοίλια. Εχασα πουλί από τέτοιες σταγόνες σε ακριβώς μια τέτοια φάση κάποτε. Για ασβέστιο το καλύτερο είναι πέτρα ασβεστίου, σουπιοκόκκαλο και, για όσο κάνει δικά της αυγά, να της δίνεις κάθε μέρα βραστό αυγό σφιχτά, αφού το κομματιάσεις με ένα πιρούνι. Τώρα όσο για το ταψί, δεν είναι η καλύτερη λύση, θα πρότεινα είτε να της φτιάξεις μια φωλιά κανονική για Αλεξανδρινούς (σε σχήμα Γ), είτε βάλε ένα κουτί από χαρτόνι κάτω στον πάτο του κλουβιού με τη μια πλευρά ανοιχτή, ώστε να μπορεί να κάθεται μέσα η κούκλα και να έχει τα αυγουλάκια της μαζί. Μέσα στο κουτί μπορείς για υπόστρωμα να βάλεις διαφημιστικά φυλλάδια από σούπερ μάρκετ (αφού βγάλεις τους τυχόν συνδετήρες) ή απλό χαρτί Α4 5-6 φύλλα μαζί, για να τα σκίζει.
 
Μέσα στο κουτί μπορείς για υπόστρωμα να βάλεις διαφημιστικά φυλλάδια από σούπερ μάρκετ
@anatolia , τα χαρτιά τα λεγόμενα illustration μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε όταν τα πτηνά μας μπορούν να τα προσεγγίσουν με το ράμφος τους;
 
@anatolia , τα χαρτιά τα λεγόμενα illustration μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε όταν τα πτηνά μας μπορούν να τα προσεγγίσουν με το ράμφος τους;
Συγγνώμη, τι ακριβώς εννοείς;
 
Back
Top