Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το μονο, τα κλαδια δεσιμο με καποιο τροπο στα καγγελα!
Ναι πρόσεχε μόνο τον τρόπο του δεσίματος, να είναι σφιχτός και ασφαλής, μην σου πνιγεί το πουλί παίζοντας. Μην αφήσεις χαλαρούς κρίκους πχ.
Ελιες εχω αρκετες, κανουν τα κλαδια με τα φυλλα; Επισης ροδιες εχω!
Ναι κάνουν, πρόσεχε μην έχουν πάνω μυρμήγκια ή ιστούς και οι ροδιές έχουν και αγκάθια. Περιποιήσου τα πριν του τα δώσεις.
 
Οτι του βαζω σε λιγα λεπτα παει στον πατο, η χαρτοπετσετα θα πεσει στις κουτσουλιες,το μονο, τα κλαδια δεσιμο με καποιο τροπο στα καγγελα!
Ελιες εχω αρκετες, κανουν τα κλαδια με τα φυλλα; Επισης ροδιες εχω!
Μπορείς να δέσεις και τα χαρτιά στα κάγκελα του κλουβιού. Κόψε χάρτινες λωρίδες ή βάλε ολόκληρες χάρτινες σακούλες ( πχ του μανάβη) τσαλακωμένες και δέσε με σπάγκο στα κάγκελα, καθώς και τα κλαδιά που προανέφερες αφού τα περιποιηθείς όπως σου έγραψε η Μαρία (πλύνε τα από το βράδυ σε νερό και ξύδι ώστε να στεγνώσουν).
 
Εγώ βάζω τηλεόραση γιατί έχει ''κίνηση" και εναλλαγές, με σχετικά χαμηλή ένταση στον ήχο (ώστε να ακούν μεν αλλά να μην κουράζονται, ιδιαίτερα για τον Μάριο να μην τον εκνευρίζει)
Να του βαζω και dvd το Ριο; χαχα!
... Επιλέγω ελληνικό πρόγραμμα (για να καταλαβαίνουν τι ακούν😛 ), τα παιδικά είναι τέλεια γιατί με τις διάφορες περίεργες φωνούλες, προκαλούν ενδιαφέρον στα πουλιά 😉
 
Οτι του βαζω σε λιγα λεπτα παει στον πατο, η χαρτοπετσετα θα πεσει στις κουτσουλιες,το μονο, τα κλαδια δεσιμο με καποιο τροπο στα καγγελα!
Ελιες εχω αρκετες, κανουν τα κλαδια με τα φυλλα; Επισης ροδιες εχω!


Οι ελιες ειναι εξαιρετικές, μείνε με αυτές. 😉
 
Εδω και 3 μερες σταματησε και η κρεμα, δεν την ζηταει πλεον! Στους 5 .5 μηνες! Επισης το πρωι του ζεσταινω μιξ λαχανικων κατεψυγμενων και πραγματικα τρελενεται για αυτα! IMG_20160623_072655-1024x576.webp
 
Λοιπον παιδια απο σημερα αρχισε και λεει μπερδεμενα λογακια, του λεει η Μαρια : TOYKHTOYKHTOYKHTOYKH και του γυρναει την πλατη κ αυτος προσπαθει να επαναλαβει, πολυ πλακα τον ακουσα στο skype και γελαγα! Η θερμοκρασια στο δωματιο ειναι 29,00 ολη μερα, κλιματιστικο δεν ανοιξα γιατι πεταει αρκετες φορες και φοβηθηκα μην κρυωσει! Ειναι μεγαλη η θερμοκρασια;
 
Η θερμοκρασια στο δωματιο ειναι 29,00 ολη μερα, κλιματιστικο δεν ανοιξα γιατι πεταει αρκετες φορες και φοβηθηκα μην κρυωσει! Ειναι μεγαλη η θερμοκρασια;
Όχι ανεκτή, καλά έκανες, μην βάλεις κλιματιστικό. Μπανάκι κάνει; άρχισε;
 
Τον βαζω στο μικροτερο κλουβι πανω σε ενα τραπεζι,(μεσα στο μεγαλο κλουβι κτυπιεται! )κρυβω το ψεκαστηρι και απο κατω προς τα πανω φλιτάρω! Καθεται αγαλμα και κοιταει σαν χανος! Στην αρχη τρομαζει μετα ηρεμει!
 
Τον βαζω στο μικροτερο κλουβι πανω σε ενα τραπεζι,(μεσα στο μεγαλο κλουβι κτυπιεται! )κρυβω το ψεκαστηρι και απο κατω προς τα πανω φλιτάρω! Καθεται αγαλμα και κοιταει σαν χανος! Στην αρχη τρομαζει μετα ηρεμει!

Δοκίμασε λίγο πριν το μπάνιο να βάλεις να ακούει κάτι τέτοιο. Ίσως μπει στο ανάλογο mood. :D
 
Λοιπον, σε συνέχεια για την συμπεριφορά των Αλεξανδρινών. Ζήλεψα και αγόρασα το κλουβί σαν του φίλου μας του takis1964. Το έστηνα όλη μέρα και τα πουλιά με παρακολουθούσαν σαστισμένα. Μου πήρε πολλή ώρα να βάλω την Κοκό σε πειρασμό να πάει μέσα (ας όψεται η πείνα και η τροφή!), αλλά ο Ροκκο ανέβηκε πάνω στο πιο ψιλά κρεμασμένο κλουβί του Τσίκι και δεν κατέβαινε με τίποτα! Μετά από 2 ώρες προσπάθειας (κατέβανε στο ώμο μου, πλησίαζα το καινούριο κλουβί, την κοπανούσε και ξανά από την αρχή) τελικά κατάφερα να τον βάλω μέσα. Γύρισε όλο το κλουβί δυσαρεστημένος και γκρίναζε μέχρι την ώρα που τα πήγα μέσα για ύπνο. Τη νύχτα κοιμήθηκαν αρκετά χαμηλά από ότι έχουν συνηθίσει (το πρώτο κλουβί ήταν πολύ πιο ψηλό και οι πατήθρες συνεπώς ήταν σε ψηλότερο επίπεδο). Μόλις τα έβγαλα σήμερα το πρωί, ο Ρόκκο πάλι σκαρφάλωσε ψηλά και δεν ήθελε με τίποτε να πάει στο καινούριο του σπίτι. Πάλι για μεσημέρι με χίλια ζόρια τον έβαλα μέσα και σκεφτόμουν γιατί δεν του αρεσει... Τελικά βρήκα τι φταίει. Στο παλιό κλουβί οι πατήθρες ήταν ψηλά, στο ύψος των ματιών μου και έτσι τα πουλιά αισθάνονταν κάπως ισότιμα με εμένα και όταν σκαρφάλωναν στην εξωτερική πατήθρα-σταντ ήταν "ανώτερα" μου...
Με το καινούριο κλουβί τα πράγματα αλλάξανε: τώρα είναι η ψηλότερη πατήθρα στο ύψος της μέσης μου και εκείνα αισθάνονται σαν να τα κοιτάζω "αφ'υψηλού", τώρα εγώ είμαι το αφεντικό, χεχε...
Μάλιστα, για να αισθάνονται ασφαλεια σκαρφάλωσαν ο ένας πάνω στην πέτρα που είναι κρεμασμένη λίγο ψηλά και η άλλη πάνω σε ένα παιχνίδι.
Τι σου είναι τα πεισματάρικα!) Αν σου πάρουν τον αέρα - αυτό ήταν!)
Πρέπει τώρα να βρω λύση στο καινούριο "ψηχολογικό" τους..)
 
Δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις πατήθρα πιο ψηλά; Ή είναι συνολικά πιο κοντό το κλουβί; Όντως καλύτερα να σε βλέπουν στα μάτια.

Με γεια σας καλέ δεν είπα! 🙂
 
Δεν υπάρχει τρόπος να βάλεις πατήθρα πιο ψηλά; Ή είναι συνολικά πιο κοντό το κλουβί; Όντως καλύτερα να σε βλέπουν στα μάτια.

Με γεια σας καλέ δεν είπα! 🙂
Ευχαριστωωω!) Είναι πιο χαμηλό το καινούριο κλουβι, παρόλο που είναι πιο ευρύχωρο και εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ. Αλλά οι παπαγάλοι είναι πλάσματα της συνήθειας, οπότε μένει να το συνηθίσουν μάλλον!) Θα βάλω και μία τρίτη παήθρα κάπως πιο ψηλά, μπας και κάνει δουλειά)
 
Οι παπαγάλοι δεν αλλάζουν κλουβιά τόσο εύκολα καθώς είναι πλάσματα της συνήθειας. Δεν τους έφταιγαν οι πατήθρες αλλά το νέο κλουβί γενικά, εξάλλου δεν διαθέτουν αισθητική του χώρου περιορισμού τους όπως εμείς. Αν είχες κάνει ομαλή τη αλλαγή σε διάστημα μερικών εβδομάδων δεν θα αγχώνονταν καθόλου.
 
εξάλλου δεν διαθέτουν αισθητική του χώρου περιορισμού τους όπως εμείς
Αναφέρεσαι σε μικροδιαφορές στις διαστάσεις μιας κλούβας ή λές κάτι πιο γενικό που δεν καταλαβαίνω;
 
Πάλι για μεσημέρι με χίλια ζόρια τον έβαλα μέσα και σκεφτόμουν γιατί δεν του αρεσει...
Αναφέρεσαι σε μικροδιαφορές στις διαστάσεις μιας κλούβας ή λές κάτι πιο γενικό που δεν καταλαβαίνω;
Αναφέρομαι στη γενικότερη απορία της Ανατολίας γιατί να μην του αρέσει το καινούριο, μεγάλο και καλύτερο ποιοτικά κλουβί κι αν το απασχόλησε το ύψος και η θέση των πατήθρων.
 
Αναφέρομαι στη γενικότερη απορία της Ανατολίας γιατί να μην του αρέσει το καινούριο, μεγάλο και καλύτερο ποιοτικά κλουβί κι αν το απασχόλησε το ύψος και η θέση των πατήθρων.
Οκ, έφτιαξα και τρίτη πατήθρα και άλλαξα λίγο θέση στις πρώτες 2, ώστε να φτάνουν τα μπολ πιο εύκολα. Η Κοκό μπαίνει τώρα πια μια χαρά, ο Ρόκκο τσινάει ακόμη κάπως, αλλά οκ, ακοιλουθεί και εκείνος μετά. Σήμερα έκαναν και κούνια μέσα για πρώτη φορά. Ολα καλά! Ευχαριστώ!)
 
Καλοριζικο! Μπορεις να αφαιρεις το πανω ταψακι (για ποιο αερα)και να το βαζεις πανω στον βατηρα 45 μοιρες υπο γωνια στην πισω πλευρα για αποθηκευση και οταν τα βγαζεις εξω να το ξαναβαζεις στην θεση του!
 
Καλοριζικο! Μπορεις να αφαιρεις το πανω ταψακι (για ποιο αερα)και να το βαζεις πανω στον βατηρα 45 μοιρες υπο γωνια στην πισω πλευρα για αποθηκευση και οταν τα βγαζεις εξω να το ξαναβαζεις στην θεση του!
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, αν και δύσκολα μπορώ να φανταστώ πως ακριβώς γίνεται!) Και προπάντων ευχαριστώ που με βοηθήσατε να βρω αυτό το κλουβί)
 
Back
Top