Γενικά Ταξιδεύοντας με το πουλί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Στο λεωφορείο φροντίζω να κάθομαι στα πίσω καθίσματα, αλλά και πιο μπροστά δεν έχω πρόβλημα κάποιες φορές που έτυχε! Έχω στερεώσει μέσα δυο αβγοθήκες μια για τροφή και η άλλη για νερό, μόνο που επειδή κάνω τη διαδρομή Αθήνα- Πάτρα που είναι σύντομη, δεν βάζω συνήθως νερό, παρά μόνο πολύ λίγο και του βάζω και πορτοκάλι ή μήλο για να έχει υγρά. Μετά στο καράβι για Κέρκυρα, του βάζω κανονικά το νερό του. Από θόρυβο δεν έχω πρόβλημα, συνήθως βάζω κάτι ελαφρί από πάνω του και τον σκεπάζω και έτσι δεν φωνάζει ποτέ πάρα κάτι μικρούς ήχους και αυτούς σπάνια. Ούτε που το προσέχει κανείς.
 
Αυτο ειναι το δικο μας καινουριο κλουβι μεταφορας. Στην πρωτη το κλουβι με ανοιχτη τη μεγαλη πορτα και στη δευτερη το εξερευνα...
Το περιμενα καποιον καιρο αυτο το κλουβι διοτι ειχαν τελειωσει και δεν τα προλαβα και η μεγαλη πορτα ηταν απαραιτητη για να μπαινει και να βγαινει ο Φοιβος ευκολα. 😉
 

Συνημμένα

  • DSCN2576.webp
    DSCN2576.webp
    29 KB · Προβολές: 124
  • DSCN2591.webp
    DSCN2591.webp
    42,6 KB · Προβολές: 114
Ανέστη-έχω ένα κλουβί παρόμοιο με αυτό που επίσης μία. Είναι ένα σωστό μέγεθος για ένα ταξιδιωτικό κλουβί. Η μεγαλύτερη πόρτα βοηθά το πουλί γίνει πιο άνετα.
 
Ανέστη-έχω ένα κλουβί παρόμοιο με αυτό που επίσης μία. Είναι ένα σωστό μέγεθος για ένα ταξιδιωτικό κλουβί. Η μεγαλύτερη πόρτα βοηθά το πουλί γίνει πιο άνετα.

Aυτος ειναι και ο λογος που το περιμενα λιγο καιρο. Δεν εβρισκα αλλο με τοσο μεγαλη πορτα και απο τις μικροτερες δεν θελει καθολου να μπαινει... 😀
 
Μου αρεσει πολυ Ανεστη! Ειναι στο σωστο μεγεθος (για τον ογκο του Φοιβουλη) και πραγματικα, η τοσο μεγαλη πορτα ειναι το δυνατο του σημειο (του ταιριαζει και στο χρωμα 😉:D)
 
Στα καράβια που πάνε Κυκλάδες τα πουλάκια τα έχουν στα κανονικά κλουβιά τους στους χώρους των επιβατών ακόμα και στα αεροπορικά καθίσματα. Πάντως για κάποιον που έχει πάνω απο 2-3 πουλιά κάποιος φίλος τα μεταφέρει σε βαλιτσάκι που τα χρησιμοποιούν οι εκτροφείς για τις εκθέσεις. Ξέρω ακόμα ότι και κάποια ενοικιαζόμενα τα επιτρέπουν και τα πουλιά όπως και άλλα κατοικίδια κατόπιν συνεννοήσεως.:beach_relax:Το καλοκαιράκι δεν αργεί._
 
παιδιά καλά είναι να εχουμε σωστό μέγεθος σε κλουβιά μεταφοράς κ πολύ καλά δεμένα μεσα στο αυτοκίνητο...χθες την έπαθα κ το είδα first-hand.
 
τι εσωτερικες διαστασεις πρεπει να εχει ενα κουτι μεταφορας για εγγλεζικο μπατζυ;
θελω να φτιαξω ενα ξυλινο με μια πλευρα απο πλεγμα...
 
δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με το δικο σου σοφια...
αλλα σε αυτο Buy Wingabago Cover from Northern Parrots απο οτι καταλαβα βγενει το πλαστικο πορτακι και μπενει καγκελενια... Πιστευω το πλαστικο ειναι καλυτερο για το χειμωνα και το καγκελενιο για το καλοκαιρι...🙄
 
Αυτα που ειναι ολο plexiglass ομως εχω την εντυπωση πως δεν βοηθανε τα πουλια να στηριχτουνε σωστα τουλαχιστον κρινοντας απο τον δικο μου παπαγαλο μεσα στο αυτοκινητο.
Ας πουμε σε δρομο με στροφες και ενω το πουλι κουνιεται εκεινη τη στιγμη μεσα στο carrier νομιζω πως αν βρισκοταν σε ενα τετοιο οτι θα καθοταν τελικα στο πατωμα. Και με τις κουτσουλιες τι γινεται; Αν κατεβει στο πατωμα δεν θα λερωθει στα ποδια, ουρα, κοιλια κτλ?
 
Αυτα που ειναι ολο plexiglass ομως εχω την εντυπωση πως δεν βοηθανε τα πουλια να στηριχτουνε σωστα τουλαχιστον κρινοντας απο τον δικο μου παπαγαλο μεσα στο αυτοκινητο.
Ας πουμε σε δρομο με στροφες και ενω το πουλι κουνιεται εκεινη τη στιγμη μεσα στο carrier νομιζω πως αν βρισκοταν σε ενα τετοιο οτι θα καθοταν τελικα στο πατωμα. Και με τις κουτσουλιες τι γινεται; Αν κατεβει στο πατωμα δεν θα λερωθει στα ποδια, ουρα, κοιλια κτλ?
την πατήθρα γιατί την έχει Ανέστη μου;και στο πάτωμα, βάζεις υπόστρωμα, δεν σε περιορίζει κάποιος... 😉
καλά του δικού μου,του αρέσει να βλέπει έξω, απολαμβάνει κάθε διαδρομή με τρελή χαρά!
 
την πατήθρα γιατί την έχει Ανέστη μου;και στο πάτωμα, βάζεις υπόστρωμα, δεν σε περιορίζει κάποιος... 😉
καλά του δικού μου,του αρέσει να βλέπει έξω, απολαμβάνει κάθε διαδρομή με τρελή χαρά!

Ναι την ειδα την πατηθρα αλλα εκτος απο αυτην δεν βλεπω καπου οπου θα μπορουσε να στηριχτει με το ραμφος του οπως θα εκανε στα καγκελα του κλουβιου. Κι ο δικος μου διασκεδαζει πολυ με το αυτοκινητο, δε βαζει γλωσσα μεσα αλλα θελει και να κουνιεται μεσα στο κλουβι του, σκαρφαλωνει και παιζει και με τα παιχνιδια που του εχω μαζι του καποιες φορες.
Ειναι βεβαια αναλογα με το καθε πουλι. :D
 
Το επόμενο Σαββατοκύριακο (23-27 Ιουλίου), θα πρέπει να επισκεφθώ το Beaufort, South Carolina. Beaufort - Wikipedia, the free encyclopedia

Το Beaufort είναι η πόλη που είναι Parris Island σχεδόν. (Marine Corps Recruit Depot Parris Island - Wikipedia, the free encyclopedia) Είναι ένα από τα κύρια κέντρα κατάρτισης για το Σώμα των Πεζοναυτών των ΗΠΑ.

Ο φίλος μου έχει αποσυρθεί από το Αμερικανικό Ναυτικό. Έχει στο ναυτικό, για 21 χρόνια. Τώρα θέλει άλλη δουλειά. Θα επισκεφθώ επίσης το Savannah, στη Γεωργία. Έχω πάει στο Savannah δύο φορές στο παρελθόν. Μου αρέσει αυτή η πόλη.

Savannah, Georgia - Wikipedia, the free encyclopedia

Ένας τεχνικός που εργάζεται στο γραφείο του κτηνιάτρου μου θα έρθει στο σπίτι μου για τη φροντίδα των πτηνών. Τα σκυλιά μου θα πάνε στο γραφείο του κτηνιάτρου και θα μείνουν σε ένα από τα κυνοκομεία.

Δεν έχω φύγει από την πόλη σε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Αλλά πιστεύω ότι όλα θα είναι εντάξει
 
η δικια μου εμπειρια οταν μεταφερω παπαγαλους(κυριως μωρα με κρεμα ή και απογαλακτισμενα) απο Αθηνα-Κρητη ειναι αυτη!😎 τους παω παντα με καραβι και τα εχω σε ενα μεταφορικο κλουβι μικροσωμου σκυλου! Με εχει καταβολεψει! Ειναι ανετο μεσα τα πουλια μπορουν να τεντωθουν αμα θελουν και μπωραω να κρεμζαω τα δοχεια φαγητου και νερου! τα πουλια μου εχουν εκλεκτη θεση γιατι ενω τα σκυλια και η γατες ειναι εξω τα δικα μου ειναι στο σαλονι μαζι μου! Ολοι οσοι ειναι εκει παραξενευονται τοσο πολυ που κοιτανε και δεν λενε τιποτα! Μονο μια φορα που ενας μου εκανε τον εξυπνακια και μου ελεγε ολα τα ζωα εξω πηγα στον αντιπλοιαρχο και οχι μονο με αφησε μετα χαρας αλλα πιασαμε και κουβεντα και βγηκε και αδελφος μιας γνωστης μου και μου εδωσε και καμπινα μονη μου(μαζι με τα πουλια!)! 😛 στα κτελ οταν βλεπουν το μεταφορικο του σκυλου μου λενε κατω στις βαλιτσες αλλα τους πεταω παπαγαλοι και ανεβαινω σαν κυρια και κανεις ποτε δεν μου εχει πει ποτε τιποτα! Μονο καθονται και τα χαζευουν και ρωτανε!
 
Επίκαιρο θέμα τώρα που ξεκινούν οι διακοπές... (και όχι μόνο)

tinypic-no-longer-available.jpg


Εκτός από τα μικρά κλουβιά μεταφοράς, φροντίζω να υπάρχουν πάντα
1) μικρά πετσετάκια (κατάλληλα για σκίαση ή προστασία από το air condition )
2) ένα κομμάτι τούλι (προστασία από έντομα)
3) νερό σε βαθύ κυπελλάκι (ώστε να μη χύνεται κατά τη διάρκεια της διαδρομής)
4) μπουκαλάκι με έξτρα πόσιμο νερό (ποσότητα αναλόγως του ταξιδιού)
5) ένα μικρό ψεκαστήρι νερού (χρησιμοποιώ μέγεθος για άρωμα, αφού τα πουλάκια μου είναι λιλιπούτεια:D)
... Και φυσικά όλες οι τροφές και τα συμπληρώματα που συνηθίζουν να καταναλώνουν.
 
Σκεφτομαι και γω να παρω ενα κλουβακι μεταφορας σκυλων... Το ταξιδι ταξιδι θα γινει με κτελ Αθήνα-δραμα και διαρκει κανενα 8ωρο... εχετε να προτινετε κατι διαφορετικο σχετικα με τον τροπο μεταφορας; Εχω διαβασει ολα τα υπολοιπα σχετικα με τροφες, νερο κλπ.. Α και το πουλακι μου ειναι ρινκνεκ...
 
Foudoukos να μην δεχτεις σε καμια περιπτωση να μπει το πουλακι στις αποσκευες ετσι; 8 ωρες δρομος καλοκαιριατικα με το ΚΤΕΛ σιγουρα δεν θα βγει ζωντανο απο εκει κατω.
 
Back
Top