Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδια δεν ειχα βρει σε σταγονες και πηρα σε σκονη το οποιο ή το βαζεις σε νερο ή στην αυγοτροφη. Ονομα αυριο γιατι το εχω εξω σε ντουλαπι και δε μπορω να βγω.
 
Ωραία μη το παρακάνεις με το ασβέστιο. Έχεις μόνιμα στο κλουβί σουπιοκόκκαλο και η θηλυκιά σου ήδη έχει τρία αυγά, αν δεν κάνω λάθος. Ακόμα αύριο βάλε και μετά τέλος. Η υπερβολή έχει τα αντίθετα αποτελέσματα.
 
Σε σκονη το βαζω. Νομιζω ειναι 2 κοφτες μεζουρες στα 200 γραμμαρια. Το ανακατεβω πολυ καλα να διαλυθει και τους το δινω. Η καθε ποτιστρα χωραει 100 γραμμαρια
Από την δοσολογία θα τολμήσω να πω πως έχει το Calci-lux. Καλό προιόν αλλά ακριβό.

Όσο για το νερό που πίνουν τα ζεμπράκια και τα καναρίνια κτλ τα παιδιά έχουν δίκιο. Ή που κάνουν μπάνιο με αυτό το νερό και δεν τα βλέπεις (μην μου πεις ότι όλη μέρα τα παρακολουθείς; 😛 ) ή έχει χαλάσει η ποτίστρα σου και το νερό χύνεται ή πιάνει την ποτίστρα ο ήλιος και το νερό εξατμίζεται. άλλη εξήγηση δεν μπορώ να βρω. Είναι αλήθεια πως τόσο μικρά πουλάκια ημερησίως πίνουν πολύ λίγα ml νερό. Και με το ασβέστιο επίσης δεν έχουν θέμα. Μόλις διψάσουν όπως είπε και ο Γιάννης θα πιουν. Δεν μυρίζει άσχημα για να αρνούνται πεισματικά να πιουν.
 
rsz_1rsz_20160927_075823-1.webp
αυτο ειναι το ασβεστιο.

rsz_1rsz_120160927_075909.webp
και αυτες η οδηγιες. Εκανε 14 ευρω και δεν ειχε κατι αλλο. Μονο αυτο
 
@Vasia24 , στην εποχή των online αγορών γιατί δυσκολεύετε τόσο τις ζωές σας με ότι σας σερβίρουν αναγκαστικά τα συνοικιακά μαγαζάκια; 14 ευρω ασβέστιο;😱 Τι να το κάνεις επίσης τόσο μεγάλο κουτί για 2 ζεμπράκια;
 
Φοιβο μου εχεις απολυτο δικιο... Οταν πηγα στο πετ να παρω το ασβεστιο που καποιος μου προτεινε μου ειπε οτι δεν το εχει και μου εδωσε τη σκονη και μου ειπε οτι ειναι εξησου καλο... απο κει και περα οπως εχω πει ειμαι ασχετη οποτε δε μπορω να ξερω αν τα 14 ευρω ειναι πολλα ή λιγα, σε καποιο ποστ απο τα πρωτα σας ειχα ζητησει να μου πειτε ενα eshop καλο για να μπορεσω να ψωνισω...
 
Γράφεις το προϊόν που ζητάς στο ψαχτήρι και με το enter θα εμφανιστούν αρκετά online καταστήματα. επιλέγεις το οικονομικότερο και ρωτάς εδώ για ότι δεν ξέρεις.
Τα πράγματα είναι εντελώς απλά.
 
Οκ... μπηκα σε μια και επαθα σοοκκκκκ... Ολα τα εχει πιο φθηνα... εκτος απο το σουπιοκοκκαλο που εδω το εχει 0,30 λεπτα λιγοτερο ολα τα αλλα ειναι πολυ πιο ακριβα...

Αυτη τη διαδικασια αγαπητε τη ξερω. Απλα ειπα μηπως εσεις που ειστε πιο ψαγμενοι ξερατε καποιο καλυτερο... αν ηταν απλα να ψαξω στο google δεν θα ειχα γραφτει εδω να σας κανω να γελατε με τις ηλιθιες ερωτησεις μου... αυτα!
 
Οι διαφορές είναι τεράστιες στα προϊόντα και καλό είναι να ψαχνόμαστε πριν δίνουμε τα χρήματά μας.
Αυτη τη διαδικασια αγαπητε τη ξερω. Απλα ειπα μηπως εσεις που ειστε πιο ψαγμενοι ξερατε καποιο καλυτερο...
Το ήξερα πως μπορείς από την αρχή. Απλά είναι άδικο για τα υπόλοιπα καταστήματα, αν οι mod ενός τεράστιου forum προτείνουν μόνο 2-3 καταστήματα. Ακόμη όμως κι έτσι αν δεν υπήρχε χρόνος και ήταν ανάγκη για τη ζωή του πτηνού να είσαι σίγουρη πως θα δίναμε λύσεις.
δεν θα ειχα γραφτει εδω να σας κανω να γελατε με τις ηλιθιες ερωτησεις μου.
Κανείς δεν γελάει και σίγουρα σου απαντούμε σε όλες τις απορίες με τη δέουσα προσοχή
Άλλωστε είμαστε εθελοντικά εδώ για όσους έχουν απορίες, αναζητούν λύσεις, χρειάζονται βοήθεια και προσωπικά σ' αυτούς απαντώ με εξαιρετικά μεγάλο σεβασμό.
 
Μα εγω δεν ειπα οτι δε μου απαντατε με σεβασμο... χιουμορακι πηγα να κανω αλλα μαλλον αποτυχιμενο... Τεσπα...

Να κανω ομως μια πραγματικα ηλιθια ερωτηση; Μου ειχες πει οτι τα αυγα που ειναι κολημενα στην ουσια ειναι νεκρομενα... Πως μπορω να αποφυγω το κολημα; Πως θα γινει να μη κουτσουλανε τη φωλια;
 
Να κανω ομως μια πραγματικα ηλιθια ερωτηση; Μου ειχες πει οτι τα αυγα που ειναι κολημενα στην ουσια ειναι νεκρομενα... Πως μπορω να αποφυγω το κολημα; Πως θα γινει να μη κουτσουλανε τη φωλια;
Μα σπάνια κουτσουλάνε τα αυγά τους, προφανώς δεν έχουν σκοπό να τα κλωσσήσουν. Τώρα αυτά είναι πάλι λερωμένα; Εντάξει δεν λέμε λίγο να έχει ξεφύγει κάτι. Αλλά γεμάτα κουτσουλιές ποτέ δεν μου έχει τύχει.
 
Όχι δεν ειναι γεμάτα... Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία μετώπου θα τα καθαρίσω... Εχει μια κουτσουλιτσα που την έκανε ο αρσενικός δίπλα απο ενα αυγό.. Δεν εχει ακουμπήσει αλλα πολύ θέλει;
 
Εχει μια κουτσουλιτσα που την έκανε ο αρσενικός δίπλα απο ενα αυγό.. Δεν εχει ακουμπήσει αλλα πολύ θέλει;
Τέτοια θα υπάρχουν, μην αγχώνεσαι και τα ενοχλείς. Οι ενοχλήσεις τα ωθούν πολλές φορές να τα παρατάνε. Και της κότας τα αυγά δεν τα βλέπεις κάποτε κάποτε λερωμένα; :)
 
Να βλεπεις ειναι γυρο γυρο... σκιαομαι που λενε και στο χωριο μου μη παθουν τιποτα...
Όχι, έχω δει και πολύ χειρότερες φωλιές. Γύρω-γύρω θα γίνει χάλια. Με κάποια μπατονέτα για τ' αυτιά, την ώρα του σέρβις θα μαζεύεις τα πολλά-πολλά. Όχι καθαριότητα επί της ουσίας. Μην ενοχλείς :)
 
Back
Top