Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τη τροφη που οπως σας ειπα μου ειχαν πει οτι δε χρειαζετε κατι αλλο. Τους βαζω φρουτα λαχανικα και τα σχετικα αυγο τους εβαζα μεχρι μεσα ιουλιου το απογευμα για 4 ωρες το ειχα. Και χθες τους εβαλα γλιστριδα που καποιος ειπε την οποια και δεν ακουμπησαν. Σουπιοκοκκαλο και τη σκονη που μου εδωσαν την οποια την εβαλα σε αλλη ποτηστρα και την εβγαλα το πρωι. Αυτα
 
Τη τροφη που οπως σας ειπα μου ειχαν πει οτι δε χρειαζετε κατι αλλο...

Άσε τι σου είπαν. Όπως βλέπεις δεν σου τα είπαν καλά γι'αυτό βρέθηκες με 2 πουλιά και μια φωλιά χωρίς να ξέρεις τι κάνεις. Εδώ θα βρεις βοήθεια που δεν θα σου δώσει κανείς σε πετ σοπ. Σε πετ σοπς δεν ρωτάμε ΤΙΠΟΤΑ. :)
 
Τους βαζω φρουτα λαχανικα και τα σχετικα
Αν θέλεις να δεις ποια φρούτα, λαχανικά και χορταρικά - βότανα επιτρέπονται πάτα πάνω στις πορτοκαλί λέξεις να σου ανοίξουν τα links.

τη σκονη που μου εδωσαν την οποια την εβαλα σε αλλη ποτηστρα και την εβγαλα το πρωι.
Την σκόνη που είναι ασβέστιο δεν την βάζεις σε άλλη ποτίστρα. Φτιάχνεις ένα διάλυμα, βάζεις όση ποσότητα σκόνης λένε οι οδηγίες σε όση ποσότητα νερού πρέπει, και μόλις ανακατέψεις καλά, γεμίζεις την ποτίστρα τους από αυτό το διάλυμα. Και τους έχεις διαθέσιμη μόνο αυτή την ποτίστρα για νερό ώστε αναγκαστικά να πιουν από κει και να λάβουν το ασβέστιο που πρέπει. Κάθε μέρα φτιάχνεις νέο διάλυμα και τους δίνεις. Αυτό μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλα μη φανταστεις οτι ειναι τις προκοπης εδω στη Λευκαδα... Τιποτα δεν εχουν.

Ξεχασα να σας πω οτι τους αρεσει και το γκαζον... Οταν τα καθαριζω τα βαζω κατω με το κλουβι( χωρις τη βαση) και το παιθαινουν...
 
Καλα μη φανταστεις οτι ειναι τις προκοπης εδω στη Λευκαδα... Τιποτα δεν εχουν.

Ξεχασα να σας πω οτι τους αρεσει και το γκαζον... Οταν τα καθαριζω τα βαζω κατω με το κλουβι( χωρις τη βαση) και το παιθαινουν...


Προσοχή μόνο στα λιπάσματα και στα λοιπά χημικά.
 
Δεν εχει...

Αυτό μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία. Εννοεις οτι θα συνεχισει να γενναει;
 
Εννοεις οτι θα συνεχισει να γενναει;
Βάσια στο ποστ #9 ο Σταύρος σου επισύναψε ένα πολύ ενδιαφέρον αρχείο για τα ζεμπράκια. Αν είχες κάτσει και το είχες διαβάσεις θα ήξερες ότι τα ζεμπράκια το εξής:
"Η θηλυκιά γεννάει από 3-6 αυγά την φορά ενώ συνολικά σε όλη την αναπαραγωγική περίοδο δεν μπορεί να ξεπεράσει τα δώδεκα αυγά."
Οπότε ναι μπορεί να βρεις και άλλα αυγά στη φωλιά...

Και με αυτό προβληματίζομαι και σκέφτομαι.. Άραγε όλα αυτά τα links που σου έχουμε δώσει να διαβάσεις τα έχεις διαβάσει;
 
Το εχω διαβασει ολα. αλλα απο χθες ολα αυτα που μου λετε ειναι σα να σταματησε... εδω απο τα 3 αυγα μου λεγατε να τα παιξω... εγω που ειμαι ασχετη τι πρεπει να καταλαβω; Εδω για πολλα πραγματα διαφωνητε μεταξυ σας που ξερετε τι γινετε...
 
Σε μια συζήτηση συμμετέχουν άνθρωποι με διαφορετικές σκέψεις και απόψεις.
Προτάσεις κατατίθενται σύμφωνα με αυτό που θα κάναμε εμείς αν ήμασταν στη θέση σου.
Κρίνεις και ασπάζεσαι όποια νομίζεις ως σωστή.
Θα δεις πως η παρέα θα σε στηρίξει ακόμη κι αν αυτό που θα κάνεις είναι κόντρα στις προτάσεις της...
Γιατί για μας εδώ δεν έχει σημασία ποιος θα "νικήσει", αλλά πως δε θα κινδυνέψουν τα πτηνά που όλοι αγαπάμε.
Εδω για πολλα πραγματα διαφωνητε μεταξυ σας που ξερετε τι γινετε...
Αυτό ακριβώς δίνει αξία στη συζήτηση και ομορφιά στην παρέα μας.
εδω απο τα 3 αυγα μου λεγατε να τα παιξω...
πετάξω... υποθέτω!
 
Ασπαζομαι και σεβομαι τις αποψεις σας... αλλα ειναι στιγμες που νιωθω οτι με δικαζεται... Τελοσπαντων. Πηρα και αυγοτροφη... Βασικα εστειλα και μου πηραν...
 
Πηρα και αυγοτροφη...
Ωραία... μήπως μπορείς να μας πεις μάρκα;
αλλα ειναι στιγμες που νιωθω οτι με δικαζεται...
Ασφαλώς και στην αγωνία μας κάποιες φορές αφήνουμε λάθος εντυπώσεις...
Άλλωστε εύκολα "παρεξηγείται" ο γραπτός λόγος.
Ασπαζομαι και σεβομαι τις αποψεις σας...
Κι εμείς τη δική σου...
Να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη και αν χρειάζεσαι βοήθεια ρωτάς...
 
, αλλα ειναι στιγμες που νιωθω οτι με δικαζεται..

Τι θα κερδίζαμε απο αυτό? Να σε βοηθήσουμε προσπαθούμε αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι ο καθένας έχει το προσωπικό του ύφος.
 
Πολύ ωραία...
Ολοκληρώνεται η διατροφή τους...
Το θηλυκό σήμερα είναι στη φωλιά και κλωσάει;
Έχει κάνει κι άλλο (πέμπτο) αυγό?
 
Το μεσημερι που θα παω θα τους βαλω την αυγοτροφη και θα δω. Φευγω συνηθως απο το σπιτι το πρωι πριν βγουν απο τη φωλια.
 
Πηρα και αυγοτροφη... Βασικα εστειλα και μου πηραν...
Τέλεια!

Απλά δε ξέρω αν η συγκεκριμένη κάνει για παραδείσια πουλιά, για τα ζεμπράκια σου δλδ, μιας και απ έξω έχει παπαγάλους... @YannisK @Wind-sa μπορείτε να βοηθήσετε την φίλη μας, μιας και έχετε πολύ περισσότερη εμπειρία στα παραδείσια και στην αναπαραγωγή τους;
 
αλλα του ειπε οτι κανει.
Όπως σου είπε και ο Ανέστης για τα πετ σοπ
Άσε τι σου είπαν. Όπως βλέπεις δεν σου τα είπαν καλά γι'αυτό βρέθηκες με 2 πουλιά και μια φωλιά χωρίς να ξέρεις τι κάνεις. Εδώ θα βρεις βοήθεια που δεν θα σου δώσει κανείς σε πετ σοπ. Σε πετ σοπς δεν ρωτάμε ΤΙΠΟΤΑ. :)
Δυστυχώς δεν έχουν ιδέα και δίνουν και συμβουλές. Κάτσε να μπει κάποιος που ξέρει, πριν ανοίξεις και δώσεις από αυτή την αυγοτροφή.
 
Back
Top