Αναπαραγωγή Τα ζεμπράκια μου έκαναν 3 αυγά σε άδεια φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ετσι οπως διαβασα το αρθρο που τα λεει τοσο απλα και δε καταλαβαινω το λογο να πεταξω..
 
Ετσι οπως διαβασα το αρθρο που τα λεει τοσο απλα και δε καταλαβαινω το λογο να πεταξω..

Κλωσσάνε; Αν δεν κλωσσούν αδιάκοπα δεν έχεις τίποτα να περιμένεις, ούτε εσύ ούτε αυτά. Αν κλωσσούν τη μισή ημέρα είναι ήδη άχρηστα τα αυγά.

Για να φτιάχνουν όμως φωλιά υποθέτω ότι δεν κάθεται κάποιο μέσα αλλιώς δεν θα μπορούσαν.
 
Το ειπα και χθες και να ηθελαν να καθησουν αφου τα ζαλιζω συνεχεια δε μπορουν να καθησουν
 
Το ειπα και χθες και να ηθελαν να καθησουν αφου τα ζαλιζω συνεχεια δε μπορουν να καθησουν

Άρα δεν έχεις κάτι να περιμένεις Βάσια. Όλα έγιναν λάθος και τελείως ανάποδα, γέννα, στρώσιμο φωλιάς κτλ. Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους υπόλοιπους που σου είπαν να τα πετάξεις και να ξεκινήσεις απο την αρχή αφού διαβάσεις καλά σχετικά με το τι πρέπει να κάνεις.
 
Για καλη μου τυχη τα αυγα ηταν κολλημενα πανω στο νημα και δε τα επιασα.
Κολλημένα αυγά πάνω στο νήμα = άχρηστα ή νεκρωμένα αυγά για επώαση.
Αν μεινουν στη φωλια υπαρχει προβλημα;
Αν ένα αυγό καταστραφεί (π.χ. σπάσει) αυτόματα γίνεται πηγή καταστροφής και των γειτονικών του αυγών.
Είτε γιατί θα κολλήσουν πάνω στο υλικό της φωλιάς, είτε γιατί θα κολλήσουν μεταξύ τους, είτε γιατί θα κλείσουν οι πόροι από το αυγό...
Εαν είναι κλούβια και σπάσουν ναι, θα βρωμοκοπήσει ο τόπος.
Με απίθανα άσχημες οσμές.
 
Άφησέ τα μια δυο μέρες.
Το Σαβατοκύριακο που θα έχεις χρόνο θα επανεκτιμήσουμε την όλη κατάσταση αφού θα μας περιγράψεις όλα τα νέα δεδομένα της φωλιάς.
Θα μπορείς να κάνεις ωοσκόπηση ώστε να μας φύγει και η απορία ύπαρξης ή μη ζωής μέσα στα αυγά οπότε και θα συνεχίσουμε αναλόγως.
Υπομονή για όλους μας μια δυο μέρες.
Εσύ βρες το χρόνο να δεις video και συζήτηση για την ωοσκόπηση https://community.petbirds.gr/threads/Πληροφορίες-για-την-ωοσκόπηση-των-αυγών.125/page-2#post-186297
καθώς και να διαβάσεις ένα εξαιρετικό σε πληροφορίες άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Νεκρά-πουλάκια-μέσα-στο-αυγό.2795/
Συμφωνείς;
 
Ειναι ιδιο για να καταρινια και τα ζεμπρακια; Δηλαδη απλα βαζω ενα δυνατο φακο και κοιταζω;
 
Ειναι ιδιο για να καταρινια και τα ζεμπρακια; Δηλαδη απλα βαζω ενα δυνατο φακο και κοιταζω;
Σε όλα το ίδιο... αρκεί να υπάρχουν οι προϋποθέσεις.
Περίμενε όμως την Κυριακή... όχι νωρίτερα.
 
Κυριακη απογευμα θα το κανω... Την αυγοτροφη αφου σταματησε να κανει αυγα την βγαζω. Και περιμενω. Ο αντρας μου μου ειπε οτι ολο το πρωι ηταν μεσα στη φωλια η θυλικια και δε βγηκε καθολου... Το μεσημερι κατεβασα το κλουβι να δω τι γινετε και πηγαιναν ολο γυρω γυρω... εμπαιναν εβγαιναν... Οσο για τα αυγα που σου ειπα οτι ηταν κολημενα ειχαν κουτσουλισει και ειχαν κολησει στο κατω μερος... αυτο δε μπορουμε να το αποφυγουμε...
 
το μεσημερι κατεβασα το κλουβι να δω τι γινετε και πηγαιναν ολο γυρω γυρω... εμπαιναν εβγαιναν...
Αφού ξέρεις πως τα ενοχλείς...
Το ειπα και χθες και να ηθελαν να καθησουν αφου τα ζαλιζω συνεχεια δε μπορουν να καθησουν
Γιατί συνεχίζεις και πειραματίζεσαι σε βάρος της εξέλιξης και της απαραίτητης ησυχίας που απαιτούνται για τις αναπαραγωγικές "καταστάσεις" των πουλιών.
Καμία νέα παρέμβαση μέχρι την Κυριακή της ωοσκόπησης...
Διαφορετικά τα αυγά δεν θα κάνουν ούτε για "ομελέτα" !
οσο για τα αυγα που σου ειπα οτι ηταν κολημενα ειχαν κουτσουλισει και ειχαν κολησει στο κατω μερος... αυτο δε μπορουμε να το αποφυγουμε...
Λίγες ώρες ακινησίας (κολλημένο το αυγό) είναι αρκετές να σκοτώσουν τη ζωή που υπάρχει μέσα του.
Επειδή όμως κανείς μας δεν ξέρει, κανείς μας δεν μπορεί να προβλέψει... μιλάμε ξανά για το σχετικό θέμα την Κυριακή το απόγευμα, μετά την ωοσκόπηση.
 
Καλημερα! Μπορω να πω οτι μου λειψατε αρκετα! Λοιπον ειχαμε πει να κανω ωοσκοπηση σημερα αλλα η κυρια δεν καθησε το κωλο της κατω... Το προβλημα ειναι οτι δε βρηκα ψευτικα αυγα. Τι θα κάνω; Να βγαλω εντελως τη φωλια;
 
Αν δεν κάθισε σωστά να κλωσήσει, με τις θερμοκρασίες που υπάρχουν αυτή την εποχή.. Τα αυγά έχουν καταστραφεί.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απομακρύνεις τη φωλιά από το κλουβί και φυσικά να πετάξεις τα αυγά.
Σε λίγες βδομάδες θα ακολουθήσει και δεύτερη προσπάθεια από τα πουλιά οπότε θα πρέπει εσύ να παρουσιαστείς έτοιμη και να έχεις όλα όσα χρειάζονται για την αναπαραγωγή τους... μαζί και οι γνώσεις.
Φαντάζομαι πως εσύ θέλεις και θα προσπαθήσεις να βγάλεις μικρά...
Συνεπώς μείνε συντονισμένη για βοήθεια στην παρέα.
 
Αυριο λοιπον τη βγαζω γιατι τωρα κοιμουνται μεσα. Με το θεμα υπνο τι θα κανω ομως που εχουν συνηθισει να κοιμουνται στη φωλια... Οεο
 
Back
Top