Ασθένειες Τα λατρευτά αγριοπούλια μου και φλώρος με διάρροια

elena politidou

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2015
Μηνύματα
92
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω στην εκτροφή μου 3 καρδερινες[2 αρσενικες που τις εχω 4 με 5 χρονια και 1 που την εχω 2 μηνες μαλλον θηληκια την οποια μου την δωσανε]και 1 φλωρο[αρσενικος] επισης και αυτον τον εχω 4 χρονια περιπου. Ο αντρας μου ειχε πολλα πουλακια 100 συγκεγκριμενα ασχολιωταν πολυ μαζι με τον πατερα του,τωρα τα παρατησαν.Αλλα χάρισαν και τα περισσοτερα ψοφησαν και γω κρατησα τα 6 τελευταια για να τα φροντιζω.Βασικα θα μιλησω για το φλωρο μου εχει πριν κανα 2 βδομαδες που ενω ειναι αρκετα καλα τρωει πινει, ειναι αρκετα κεφατος ομως κανει διάροια βεβαια δεν νομιζω να''ναι κατι σοβαρο γιατι θα το εδειχνε και θα γινοτανε και το μοιραιο, ηθελα να τον παω σε ενα πτηνολογο εδω κοντα αλλ μου ζητησε παιδια 30€ χώρια που μου ειπε να του δωσω κατι τα οποια κοστιζαν επισης ακριβα, αν ειναι κατι σοβαρο να τα δωσω δεν λεω. Τον ειχα δωσει βιταμινη αυτη του εμποριου κιτρινη για καμια βδομαδα και τον ειχα εξω τωρα ειναι μεσα κανει παλι διάροια[πρασινη με ασπρη] και πρασινα ουρα γεμιζει το χαρτι κουζινας που του εχω στο κλουβι.Λεω να του δωσω μαυρο τσαι και χαμομηλι διαβασα οτι κανει καλο. Εσεις τι συμβουλη θα μου δωσετε να σταματησει το τσιρλιπι μας;Να του δωσω βοτανα[ριγανη-δυοσμο κλπ.]; Οσο για την καρδερινα που μου δωσανε ειναι αγρια χτυπιεται μεσα στο κλουβι τρωει πινει ολα καλα απλα δεν μπορω να το βλεπω να χτυπιεται και το''χω σκεπασμενο μονο τοτε εινα ηρεμο, μας την δωσανε αρρωστη και ο αντρας μου δεν ξερω τι εκανε συνηλθε απλα χτυπιεται και για αυτο τι λετε να κανω; Αν δω οτι συνεχιζει θα το ελευθερωσω! Αν ομως υπαρχει κατι να το ηρεμησω θα''θελα να το κρατησω και να το φροντιζω και αυτο.
 
Εχω στην εκτροφή μου 3 καρδερινες[2 αρσενικες που τις εχω 4 με 5 χρονια και 1 που την εχω 2 μηνες μαλλον θηληκια την οποια μου την δωσανε]και 1 φλωρο[αρσενικος] επισης και αυτον τον εχω 4 χρονια περιπου. Ο αντρας μου ειχε πολλα πουλακια 100 συγκεγκριμενα ασχολιωταν πολυ μαζι με τον πατερα του,τωρα τα παρατησαν.Αλλα χάρισαν και τα περισσοτερα ψοφησαν και γω κρατησα τα 6 τελευταια για να τα φροντιζω.Βασικα θα μιλησω για το φλωρο μου εχει πριν κανα 2 βδομαδες που ενω ειναι αρκετα καλα τρωει πινει, ειναι αρκετα κεφατος ομως κανει διάροια βεβαια δεν νομιζω να''ναι κατι σοβαρο γιατι θα το εδειχνε και θα γινοτανε και το μοιραιο, ηθελα να τον παω σε ενα πτηνολογο εδω κοντα αλλ μου ζητησε παιδια 30€ χώρια που μου ειπε να του δωσω κατι τα οποια κοστιζαν επισης ακριβα, αν ειναι κατι σοβαρο να τα δωσω δεν λεω. Τον ειχα δωσει βιταμινη αυτη του εμποριου κιτρινη για καμια βδομαδα και τον ειχα εξω τωρα ειναι μεσα κανει παλι διάροια[πρασινη με ασπρη] και πρασινα ουρα γεμιζει το χαρτι κουζινας που του εχω στο κλουβι.Λεω να του δωσω μαυρο τσαι και χαμομηλι διαβασα οτι κανει καλο. Εσεις τι συμβουλη θα μου δωσετε να σταματησει το τσιρλιπι μας;Να του δωσω βοτανα[ριγανη-δυοσμο κλπ.]; Οσο για την καρδερινα που μου δωσανε ειναι αγρια χτυπιεται μεσα στο κλουβι τρωει πινει ολα καλα απλα δεν μπορω να το βλεπω να χτυπιεται και το''χω σκεπασμενο μονο τοτε εινα ηρεμο, μας την δωσανε αρρωστη και ο αντρας μου δεν ξερω τι εκανε συνηλθε απλα χτυπιεται και για αυτο τι λετε να κανω; Αν δω οτι συνεχιζει θα το ελευθερωσω! Αν ομως υπαρχει κατι να το ηρεμησω θα''θελα να το κρατησω και να το φροντιζω και αυτο.
Έλενα χαίρομαι που δείχνεις αγάπη στα πτηνά σου, αλλά τόσο εσύ όσο και όσοι διαβάζουν το post... Θα πρέπει να ξέρετε... Πως στο χώρο του petbird και σύμφωνα με τους όρους που όλοι με την εγγραφή μας εδώ αποδεχόμαστε, απαγορεύεται οτιδήποτε σχετικό με άγρια πιασμένα πουλιά.
[QUOTE="elena politidou, post: 243363, member: 19500]Οσο για την καρδερινα που μου δωσανε ειναι αγρια χτυπιεται μεσα στο κλουβι τρωει πινει ολα καλα απλα δεν μπορω να το βλεπω να χτυπιεται και το''χω σκεπασμενο μονο τοτε εινα ηρεμο, μας την δωσανε αρρωστη και ο αντρας μου δεν ξερω τι εκανε συνηλθε απλα χτυπιεται και για αυτο τι λετε να κανω; Αν δω οτι συνεχιζει θα το ελευθερωσω! Αν ομως υπαρχει κατι να το ηρεμησω θα''θελα να το κρατησω και να το φροντιζω και αυτο.[/QUOTE]
Η μόνη βοήθεια που μπορούμε να δώσουμε ως ομάδα σχετικά με τέτοια πουλιά είναι να απευθυνθείς στο ΕΚΠΑΖ ή στην ΑΝΙΜΑ για να σε καθοδηγήσουν σχετικά για την επανένταξη τους στη φύση.
 
Έλενα, τα ουσιώδη και τυπικά στα είπε ο Γιάννης πιο πάνω.
Τώρα ο φλώρος που κάνει διάρροια, προφανώς κάτι έχει. Δυστυχώς από το στοιχείο αυτό δεν μπορούμε να πούμε τι έχει και πόσο σοβαρό είναι, αν είναι δηλαδή τόσο καθοριστικό για την ζωή του ώστε να αξίζει το έξοδο.
Καλό θα είναι πρώτα να περιμένεις κάποιο από τα άτομα που γνωρίζουν για φλώρους να σου δώσουν κάποιο πιο ασφαλή πληροφορία και μετά αποφασίζεις.
Όσο για τα αφεψήματα, το χαμομήλι δεν συνίσταται για την διάρροια. Καλύτερα τσάι ρίγανης ή ρυζόνερο σε πρώτη φάση και αν είναι κάτι απλό πχ από κρύωμα, θα καλυφθεί, διαφορετικά γιατρός και εξέταση κουτσουλιών.
Πάντως για καλύτερη βοήθεια, βάλε φωτογραφία από τις κουτσουλιές εδώ να δούμε πως είναι.

Για την καρδερίνα, είναι κρίμα να κοπανιέται στο κλουβί. Αν είναι υγιής, δεν έχεις κάτι να συζητήσεις μαζί μας, πάρε τηλέφωνο μία από τις δύο οργανώσεις ή και τις δύο να δεις με ποιαν θα μπορέσεις να συνεννοηθείς πιο βολικά για σένα και το πουλάκι, και ή δώσε την σ' αυτούς να την κρατήσουν για λίγο καιρό και να την απελευθερώσουν στην συνέχεια, ή ζήτα συμβουλές για τοποθεσίες και τρόπο και να την απελευθερώσεις μόνη σου, μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός.
Ζήτα να μάθεις κοντά σου που έχει κατάλληλο σημείο.
Αν το κάνεις μόνη σου, τράβηξε video και δείξε μας να χαρούμε κι εμείς, χωρίς να αναφέρεις το σημείο απελευθέρωσης.

Ό,τι άλλο χρειαστείς, τα λέμε.
 
ευχαριστω πολυ Γιαννη σημαντικες πληροφοριες και με ενδιαφερουν πολυ, μονο που εχω στην κατοχη μου αγρια πουλια αλλα οχι πιασμενα[τα δικα μου] μία καρδερινα μου φερανε αλλα εγω θα την παω καπου σε καποιο pet shop kai θα τους την χαρισω και ας την κανουν οτι ξερουν οι ειδικοι και αυτο γιατι την βλεπω να τυρρανιεται αλλιως ειλικρινα θα το κρατουσα. Οι δικες μου ειναι παρα πολυ ηρεμες μολις με βλεπουν με κελαηδουν και μου κουνανε την ουρα περα δωθε ασε τα λατρευωωω. Οσο για τον φλωρο μου θα αν συνεχιστει θα τον παω στον πτηνολογο και ας δωσω και 50€ ευρω αρκει να''καλα ο αρχοντας μου!
 
αλλα εγω θα την παω καπου σε καποιο pet shop kai θα τους την χαρισω και ας την κανουν οτι ξερουν οι ειδικοι
Επειδή βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι για την κατάσταση και το μέλλον του πουλιού, θα σου πρότεινα να βρεις μια άλλη λύση για αυτό, γιατί αυτό που γνωρίζουν οι συγκεκριμένοι ειδικοί σε τέτοιες περιπτώσεις δεν επιφυλάσσει και πολύ καλό μέλλον για το πουλάκι.
 
Ευχαριστω Μαρια θα του δωσω ρυζονερο για αρχη, παντως δεν θα τον αφησω ετσι, οσο για φωτο θα δω πως γινεται και θα σας το δειξω γιατι ειμαι και αρχάρια και η μικρουλα καρδερινουλα θα δω τι θα μου πουνε απο''κει που θα το παω. Τα λεμε ξανα.
 
εγω θα την παω καπου σε καποιο pet shop kai θα τους την χαρισω και ας την κανουν οτι ξερουν οι ειδικοι και αυτο γιατι την βλεπω να τυρρανιεται αλλιως ειλικρινα θα το κρατουσα.
Μην το κάνεις αυτό Έλενα σε παρακαλώ πολύ! Θα το δώσουν το πουλάκι, θα βγάλουν λεφτά και θα συνεχίσει να κοπανιεται μέσα σε ένα κλουβάκι! Και φυσικά ο χρόνος ζωής του θα είναι πολύ μικρός! Δε θα αντέξει τη φυλακή! Είναι κρίμα! Αφού το αγαπάς γιατί δεν το αφήνεις στη φύση εκεί που ανήκει!? Και οι πετσοπαδες μόνο ειδικοί δεν είναι! Πιο. Αισχροκερδης και πιο αδαης άνθρωποι δεν υπάρχουν!

Στο φλωρο κόψε την κίτρινη βιταμίνη! Σε όλα βασικά! Μόνο κακό τους κάνει! Βράσε αυγό και δωστου! Το αυγό να μένει στο κλουβί για 5-7 ώρες. Όχι παραπάνω γιατί χαλάει. Και φυσικά να παραμείνει μέσα στο σπίτι στη ζέστη! Ανέβασε φώτο άμεσα και πήγαινε σε κάποιον γιατρό από την λίστα άμεσα γιατί αν φουσκώνει και δείξει την ασθένεια του, θα τον χάσεις! Δε θα προλάβεις να κάνεις τίποτα!

Οι δικες μου ειναι παρα πολυ ηρεμες μολις με βλεπουν με κελαηδουν και μου κουνανε την ουρα περα δωθε ασε τα λατρευωωω.
Οι άλλες καρδερίνες και ο φλωρος είναι άραγε εκτροφής ή και αυτά πιασμένα; Φοράνε δαχτυλίδι στο πόδι;
 
Προς θεού, όχι σε petshop. Θα την πουλήσουν για ένα 10 ευρω και θα έχει μαύρη τύχη το πουλάκι.
Με ελάχιστη προσπάθεια θα βρεις τρόπο να συννενοηθείς με τις οργανώσεις. Αλλιώς περίμενε να μπει η άνοιξη και αμόλα την εσύ σε κάποιο δάσος. Τι να πω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Σχετικά με την καρδερίνα που χτυπιέται το καλύτερο που έχεις να κάνεις (μόλις ανοίξει λίγο και ζεστάνει ο καιρός), είναι να την απελευθερώσεις στην ύπαιθρο, σε ένα δάσος η γενικά στο φυσικό της περιβάλλον.
Σχετικά με το φλώρο σου, η διάρροια μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, οπότε αντίστοιχα δεν μπορεί να διακινδυνέψει κανείς τυχαία ''διάγνωση''.
Βγάζεις άμεσα φωτογραφία την κοιλιά του και τις κουτσουλιές και τα ξαναλέμε.
 
Οι ''ειδικοί'' έχουν καταστρέψει τον κόσμο μας, το περιβάλλον, τα οικοσυστήματα, τις οικονομίες... Οι ''ειδικοί''... Ειδικά στα πετ σόπς μιλάμε για πολλή εξειδίκευση.
 
Να του δώσεις... Και αν μπορείς και τσάϊ από τσουκνίδα αντί για νερό, αλλά αν είναι παθολογικό το αίτιο (π.χ. κοκκίδια, π.χ. από e-coli) χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή -αντιβίωση, αλλά δεν μπορούμε να το πάμε στα ζάρια που μπορεί να οφείλεται..σε 1η φάση ανέβασε φωτός μήπως κάτι καταλάβουμε (πρησμένο συκώτι, καρίνα, εικόνα κουτσουλιάς).
 
το ξερω αρα αυτο που μου μενει ειναι να το κρατησω και να το ελευθερωσω μονη, οταν καλυτερευσει ο καιρος! Και να το εχω ετσι σκεπασμενο βρε θα μαραζωσει. Ααα! Θα τους το παω πισω αν και μου το φερανε απο την Δραμα.
 
Βρε Έλενα τι δεν καταλαβαίνεις;
Αν το πας πίσω, είναι σα να το καταδικάζεις. Αν το δώσεις σε πετ σόπ, ίδια εξέλιξη. Η μόνη διέξοδος - λύτρωση είναι η απελευθέρωση.
*Αφήνω σχετικά ασχολίαστο το ότι ο άντρας σου είχε 100 πουλιά και μείνανε 6 ... Ελπίζω να έχει αποβάλλει τις ''κακές συνήθειες''...

Α και να μην το έχεις σκεπασμένο..Απλά να μην είναι κοντά σε ανθρώπινη παρουσία, γιατί έτσι νοιώθει σκλαβιά, απειλή και χτυπιέται.
 
Βρε Έλενα τι δεν καταλαβαίνεις; ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ ΛΙΓΟ ΣΕΒΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. Οπως απαντησαν και οι αλλοι φιλοι. Ευχαριστω και καλο μεσημερι.
Αν το πας πίσω, είναι σα να το καταδικάζεις. Αν το δώσεις σε πετ σόπ, ίδια εξέλιξη. Η μόνη διέξοδος - λύτρωση είναι η απελευθέρωση.
*Αφήνω σχετικά ασχολίαστο το ότι ο άντρας σου είχε 100 πουλιά και μείνανε 6 ... Ελπίζω να έχει αποβάλλει τις ''κακές συνήθειες''...
Οσο για το θεμα των πουλιων μας που χασαμε!50 ΧΑΡΙΣΑΜΕ τα οποια ακομα και τωρα τα βλεπω! Καρδερινοκαναρα-φλωροκαναρα ολα βγαλμενα απο τον ιδιο.6 ζευγαρια απο 8 νεοσσους το καθενα περυσι την πρωτομαγια μας τα εφαγαν τα κορακια και τα βρηκαμε αποκεφαλισμενα αυτες οι 2 που εχω τωρα μονο σωθηκαν καρδερινες τετοιο τραγικο πραγμα να μην το δεις κ νικο εκλαιγε σαν μωρο παιδι και ετσι τα εδωσε ολα και αποφασισα να τα κρατησω εγω. Αυτα τα 6 τα καλυτερα! ανθρωποι τα μιλας και σου μιλουν και οχι γιατι ειχε ''κακες συνηθειες''! Σας παρακαλω δεν το ΕΠΙΤΡΕΠΩ. ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΓΙΑΝΝΗ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΠΛΑΓΙΩΣ ΟΤΙ ΠΙΑΝΩ ΠΟΥΛΙΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΩ. ΕΓΩ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΚΑΙ ΑΓΑΠΩ ΤΑ ΠΤΗΝΑ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΥΛΑΚΙΖΩ ΟΥΤΕ ΒΑΣΑΝΙΖΩ.
Α και να μην το έχεις σκεπασμένο..Απλά να μην είναι κοντά σε ανθρώπινη παρουσία, γιατί έτσι νοιώθει σκλαβιά, απειλή και χτυπιέται.
ευχαριστω κ. Νικο αλλα ξερω πολυ καλα εγω την θα την κανω την καρδερινα απλα ηθελα να παρω και αλλες γνωμες απο ατομα που γνωριζουν απο αγριοπούλια.
 
Έλενα, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να λογοδοτήσει σε κανέναν.
Αυτονόητο είναι πως αν είχες πονηρούς και περίεργους σκοπούς, δεν θα έμπαινες εδώ να μοιραστείς μαζί μας τις σκέψεις και τις ανησυχίες σου για το πουλάκι.
Απλά μια λύση που όταν δεν ξέρεις σου φαίνεται λογική, όπως το να το πας ας πούμε σε petshop, είναι λάθος, γιατί εκεί το πουλάκι θα πουληθεί και αντί να κοπανιέται σ' εσένα θα κοπανιέται σε κάποιον άλλον, ίσως λιγότερο ευσυνείδητο απ' ότι είσαι εσύ.
Σκέψου κατά την συνείδησή σου και κάνε το καλύτερο. Και όπως σου είπα και πριν, φρόντισε να παραμείνει υγιές και ακμαίο μέχρι την άνοιξη, να μπορέσεις να το αφήσεις ελεύθερο.
Αυτό είναι και το σημαντικό θέμα, καθώς φυσικά και η υγεία του φλώρου σου.
Τα υπόλοιπα ας μην γίνουν αφορμή να χαθούν τα ουσιώδη.
Ό,τι χρειαστείς, ρωτάς ελεύθερα.
 
Μην στεναχωριεσαι Αλικη μου ολα καλα θα πανε με την καρδερινα. Ο αρχοντας μου και αυτον θα τον δω σημερα το χαρτι του πιο καθαρο τον εδωσα και ρυζονερο θα δω εδω τον βλεπω με την καναρα κανει παιχνιδι βλεπω να τους ζευγαρωνω μαζι οπως περυσι.Λες να την θυμαται;χα! Χα!

Να''σαι καλα κοριτσι μου ευχαριστω. Τα λεμε ξανα για εξελιξεις
 
ευχαριστω πολυ Γιαννη σημαντικες πληροφοριες και με ενδιαφερουν πολυ, μονο που εχω στην κατοχη μου αγρια πουλια αλλα οχι πιασμενα[τα δικα μου] μία καρδερινα μου φερανε αλλα εγω θα την παω καπου σε καποιο pet shop kai θα τους την χαρισω και ας την κανουν οτι ξερουν οι ειδικοι και αυτο γιατι την βλεπω να τυρρανιεται αλλιως ειλικρινα θα το κρατουσα. Οι δικες μου ειναι παρα πολυ ηρεμες μολις με βλεπουν με κελαηδουν και μου κουνανε την ουρα περα δωθε ασε τα λατρευωωω. Οσο για τον φλωρο μου θα αν συνεχιστει θα τον παω στον πτηνολογο και ας δωσω και 50€ ευρω αρκει να''καλα ο αρχοντας μου!
Πολύ καλά Έλενα... απλά να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη τόσο της καρδερίνας όσο και του άρρωστου φλώρου...
 
Καλή σας μέρα και σήμερα φίλοι. Σημερα επειδη τα πουλάκια τα εχω μεσα σε''να δωματιο τα εβγαλα λιγο στην βεραντα που ειδα και πρωινο ηλιο μαζι και την καρδερινα βεβαια, οσο δεν βλεπει παρουσια ανθρωπου ειναι ησυχη την εβαλα και διπλα στις αλλες καρδερινες να νιωθει οτι ειναι στην οικογενεια της σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την ελευθερωσω κατα το μεσημερι. Τον φλωρο χθες τον εβαλα ρυζονερο να πω οτι ειναι καλυτερα;δεν ξερω οι κουτσουλιες του ειναι πιο σταθερες απλα επειδη ασχολουμαι πολυ μαζι του οποτε πλησιαζω τρομαζει ενω αλλες φορες δεν το εκανε αυτο κελαηδαει κιολας αυτον δεν τον εβγαλα εξω στην βεραντα μην μου χειροτερεψει. Σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις ποτε ενας φτερωτος φιλος σου ειναι αρρωστος γιατι το δειχνουν οταν φτασει σε σταδιο που ισως να''ναι αργα οι ενδειξεις ομως του φλωρου δεν ειναι τετοιες ουτε φουσκωνει ουτε καθεται στο πατο του κλουβιου τρωει φυσιολογικα πινει φυσιολογικα. Οταν καθεται στο κλαδί και γυριζει το κεφαλι γυρω γυρω πιανεται με τα ποδια του στα καγκελα του κλουβιου και χτυπαει το ραμφος του τι μπορει να σημαινει αυτο; Καλό?υποθέτω.
 
Back
Top