Αναπαραγωγή Τα πρώτα φλώρια

Να σου ζήσουν φίλε!
Είσαι από τους πολύ τυχερούς!

Είμαι πραγματικά. Και μετά το καλοκαίρι που θα έχω και την κοράκλα θα είμαι ακόμη πιο πολύ:D.
Για να επιστρέψω όμως σήμερα βγήκε άλλο ένα μικρό. Τελικά μάλλον ένα την ημέρα θα βγαίνει. Μας περιμένει πολύ τάϊσμα.
 
Βασίλη να σου ζήσουνε, και καλο κουράγιο.
 
Bασιλη με το καλοκαι ολα στο κλαρι. Θελω να σε ρωτησω δυο χρησιμα πραγματα. Εβαλες τα αυγα των φλωρων σε ενα ζευγαρι καναρινιων που ειχαν κανει φωλια αλλα δεν ειχαν γεννησει ακομη τα δικα τους αυγα και η θυληκια εκατσε και τα κλωσησε; και τι δακτυλιδια (διαμετρο) περναμε στους νεαρους φλωρους;
 
Bασιλη με το καλοκαι ολα στο κλαρι. Θελω να σε ρωτησω δυο χρησιμα πραγματα. Εβαλες τα αυγα των φλωρων σε ενα ζευγαρι καναρινιων που ειχαν κανει φωλια αλλα δεν ειχαν γεννησει ακομη τα δικα τους αυγα και η θυληκια εκατσε και τα κλωσησε; και τι δακτυλιδια (διαμετρο) περναμε στους νεαρους φλωρους;
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους. Αυτή τη στιγμή έχουμε 3 μικρά και ένα νεοσσό που δεν τα κατάφερε να βγει από το αυγό (δυστυχώς). Ορέστη η κανάρα ήταν ζευγάρι εδώ και 2 μήνες και για κάποιο λόγο δεν έκανε αυγά. Είχε φτιάξει φωλιά 2 φορές και κλωσσούσε χωρίς να έχει αυγά. Μόλις της τα έβαλα τα δέχτηκε σαν δικά της και αυτή και ο αρσενικός ο οποίος βοηθούσε τόσο στο κλώσσημα όσο και στο τάϊσμα. Για τα δαχτυλίδια θα σας γράψω μεθαύριο που θα τα έχω στα χέρια μου αλλά νομίζω είναι ίδια με τον καναρινιών (με κάθε επιφύλαξη δεν έχω ξαναδαχτυλιδώσει φλώρο). Περιμένω κι εγώ να μου πούνε.
 
Ηθελα να ρωτησω πωε δεχτηκε τα αυγα η καναρα αλλ αμε προλαβε ο Ορεστης! Να σου ζησουν! Και με το καλο και η κορη!
 
Back
Top