Γενικά Τα Yellow Crowned αμαζονάκια μου μεγαλώνοντας σε βίντεο

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Σκαλίζοντας τα βίντεο μου έπεσα πάνω σε αυτά που τα μικρά μου ήταν στ'αλήθεια μικρά. Με αυτά τα 2 πουλιά έζησα μια μεγάλη εμπειρία κι είμαι πολύ ευτυχής με το σημερινό αποτέλεσμα. Είναι 2 εξαιρετικά πλάσματα που δεν γκαρίζουν, δεν δαγκώνουν και δείχνουν ισσοροπημένα.

Στο αυτό το βίντεο είναι μόλις 3 και 3,5 εβδομάδων και το πουλάκι στην αρχή του βίντεο είναι η Μπεττούλα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μόλις 8 ημέρες μετά το χρώμα τους αρχίζει και δείχνει για τα καλά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

κι άλλες 3 ημέρες αργότερα τα πρώτα δειλά βήματα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αφού φτέρωσαν για τα καλά αρχίσαμε τα μαθήματα με το χάρνες
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και τα πρώτα ταίσματα απο την θετή μαμά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μετά από καθένα απο τα παραπάνω βίντεο τα μικρά επέστρεφαν στη φωλιά στο κλουβί των γονιών τους. Εδώ βρίσκονται στην είσοδο της φωλιάς και τα δύο κι ετοιμάζονται για τις πρώτες τους βόλτες στο κλουβί των γονιών τους,
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Μόλις άρχισαν να τρώνε μόνα τους τα πήρα σε άλλο κλουβί.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έπαιζαν και με τα παιχνίδια τους κι όλα κυλούσαν ομαλά χωρίς στρές.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ολόκληρωμένα πουλιά πια απολάμβαναν πολλά περισσότερα προνόμια απο τους γονείς τους αφού είχαν μεγαλώσει με το χάρνες και το δέχονταν αδιαμαρτύρητα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τα ταίσματα απο εμένα συνεχίστηκαν μέχρι που τα πουλιά έγιναν 6 μηνών και σταμάτησαν από μόνα τους να ζητάνε έστω κι ένα τάισμα όταν με βλέπουν.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πανεμορφα Ανεστη! Τα ''σκαλισματα'' εχουν επιτυχια! Εχω μια απορια οταν θα ειναι ωριμα ανπαραγωγικα εχεις σκεφτει τι θα γινει μηπως δεθουν σα ζευγαρι και υπαρξουν αιμομιξειες;

Ειναι χαρμα οφθαλμου οταν τα βλεπεις να παιζουν με τα παιχνιδια τους
 
Πανεμορφα Ανεστη! Τα ''σκαλισματα'' εχουν επιτυχια! Εχω μια απορια οταν θα ειναι ωριμα ανπαραγωγικα εχεις σκεφτει τι θα γινει μηπως δεθουν σα ζευγαρι και υπαρξουν αιμομιξειες;

Ειναι χαρμα οφθαλμου οταν τα βλεπεις να παιζουν με τα παιχνιδια τους
Tα πάντα είναι θέμα ανθρώπινης διαχείρισης. Δεν βάζεις φωλιά, απομακρύνεις τα αυγά κτλ.
 
... Είναι 2 εξαιρετικά πλάσματα που δεν γκαρίζουν, δεν δαγκώνουν και δείχνουν ισσοροπημένα...
Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς Ανέστη!
Έδειξες τόση υπευθυνότητα ως ιδιοκτήτης-εκτροφέας, έδωσες μεγάλη σημασία μέχρι και στην τελευταία λεπτομέρεια... Πως θα μπορούσε τα μικρά της Φοιβούκλας (άντε και του... Δολοφονάκου😛) να μην είναι τα τέλεια παιδιά;
Να΄ναι καλά και να μας τα δείχνεις συχνά να τα καμαρώνουμε!👍
 
Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς Ανέστη!
Έδειξες τόση υπευθυνότητα ως ιδιοκτήτης-εκτροφέας, έδωσες μεγάλη σημασία μέχρι και στην τελευταία λεπτομέρεια... Πως θα μπορούσε τα μικρά της Φοιβούκλας (άντε και του... Δολοφονάκου😛) να μην είναι τα τέλεια παιδιά;
Να΄ναι καλά και να μας τα δείχνεις συχνά να τα καμαρώνουμε!👍
Συμφωνώ και επαυξάνω! Μιας και αναφέρθηκε τι κάνει ο''δολοφονακος''; 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Μα πόση υπομονή, επιμονή, χρόνο, φροντίδα και πάνω από όλα ΑΓΑΠΗ γι αυτό το πανέμορφο αποτέλεσμα! Συγχαρητήρια Ανέστη σε σένα και την γυναίκα σου!

Έχουν κάπου συγκεκριμένα αδυναμία τα μικρά;
 
Συμφωνώ και επαυξάνω! Μιας και αναφέρθηκε τι κάνει ο''δολοφονακος''; 😛

Kαλά είναι. Έχει μουγκαθεί από τότε που έχασε το ταίρι του αλλά κατά τ'άλλα είναι καλά. Δεν σκοπεύω να τον αφήσω για πολύ καιρό ακόμη μόνο του.

Μα πόση υπομονή, επιμονή, χρόνο, φροντίδα και πάνω από όλα ΑΓΑΠΗ γι αυτό το πανέμορφο αποτέλεσμα! Συγχαρητήρια Ανέστη σε σένα και την γυναίκα σου!

Έχουν κάπου συγκεκριμένα αδυναμία τα μικρά;
Όχι Αλίκη. Δεν δείχνουν αδυναμία σε κάποιον από τους δυό μας. Η Μπέττυ που είναι και η πιο εξωστρεφής από τα δύο, τελευταία έχει αρχίσει να μιλάει και να τραγουδάει ακόμη κι όταν την κρατάει κάποιος (όποιος απο τους δυό μας τύχει) στο χέρι του και την παρακινήσει μιλώντας της.

Το άλλο που κάνουν τελευταία (και δεν έχω εξακριβώσει ποιός ή αν το κάνουν και οι δύο) είναι να γαβγίζουν ακριβώς με το γάβγισμα της Σάμερ. Στην αρχή ξαφνιαστήκαμε όλοι μιας κι έτυχε η Σάμερ να κοιμάται δίπλα μας και να την κάνουν να πεταχτεί πάνω έξαλλη να τρέξει να βρει απο που στο καλό ήρθε άλλο σκυλί στο σπίτι. :D Την φωνάζουν και με έντονη φωνή κάποιες φορές "Σαμερίτσα!" όπως τη φωνάζουμε εμείς όταν κάνει κάτι το οποίο θέλουμε να σταματήσει. Τώρα πια τους έχει πάρει χαμπάρι και τους αγνοεί. 😛
 
Kαλά είναι. Έχει μουγκαθεί από τότε που έχασε το ταίρι του αλλά κατά τ'άλλα είναι καλά. Δεν σκοπεύω να τον αφήσω για πολύ καιρό ακόμη μόνο του...
αα! Ωραία!👍
 

Έχει σταματήσει και να μου επιτίθεται τώρα που δεν έχει κανέναν να προστατέψει. Μπορώ να ανοίγω άνετα την πόρτα και να καθαρίζω σωστά το κλουβί χωρίς τρομοκρατία. Βάζω τα χέρια μου σχεδόν δίπλα του και δεν δείχνει καν σημάδια επίθεσης.

Βέβαια προτιμούσα τον καιρό της τρομοκρατίας, τότε που είχα τη Φοιβούκλα μου. ☹
 
Έχει σταματήσει και να μου επιτίθεται τώρα που δεν έχει κανέναν να προστατέψει. Μπορώ να ανοίγω άνετα την πόρτα και να καθαρίζω σωστά το κλουβί χωρίς τρομοκρατία. Βάζω σχεδόν τα χέρια μου δίπλα του και δεν δείχνει καν σημάδια επίθεσης.
Βέβαια προτιμούσα τον καιρό της τρομοκρατίας, τότε που είχα τη Φοιβούκλα μου.
αχ!☹Σε νιώθω...
Τι να κάνει κι αυτός,έγινε ''καλό παιδί'', αλλά αφού θα του πάρεις παρέα θα ξαναβρεί τον... Εαυτό του:D για άγριο πουλί σκέφτεσαι έτσι Ανέστη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: fox
Έχει σταματήσει και να μου επιτίθεται τώρα που δεν έχει κανέναν να προστατέψει. Μπορώ να ανοίγω άνετα την πόρτα και να καθαρίζω σωστά το κλουβί χωρίς τρομοκρατία. Βάζω τα χέρια μου σχεδόν δίπλα του και δεν δείχνει καν σημάδια επίθεσης.

Βέβαια προτιμούσα τον καιρό της τρομοκρατίας, τότε που είχα τη Φοιβούκλα μου. ☹
Ανέστη για θηλυκό πουλί σκέφτεσαι έτσι!; Σκέφτεσαι να εξημερωσεις το νεο ταίρι;
 
Ανέστη για θηλυκό πουλί σκέφτεσαι έτσι!; Σκέφτεσαι να εξημερωσεις το νεο ταίρι;

Ναι θηλυκό θα πάρω. Όχι δεν έχω σκοπό να το εξημερώσω, όπως έγραψα πιο πάνω το θέλω για παρέα του κακούργου, όχι δικιά μου. 😉
 
...ψάχνω εκείνο το δολοφονικό του μάτι (αλλά δεν βρίσκω την φωτογραφία)...όταν το δεις θα καταλάβεις!😱😛

Σε άλλο θέμα αυτός. Δεν βάζω εδώ φωτο του, δίπλα στα γλυκούλια μου. 😎
 
Back
Top