Γενικά Την κατάκτησε εύκολα ο αρσενικός και σταμάτησε το κελάηδημα;

από ποια ημέρα κ έπειτα να προσφέρω δεύτερη φωλιά κ νήμα στη καναρα για να προχωρήσει σε δεύτερη γεννά ;
Εγώ τοποθετώ 2η φωλιά στις 15-17 ημέρες και παρακολουθώ την συμπεριφορά των γονέων προσπαθώντας να το καθυστερήσω όσο μπορώ περισσότερο.
Η συμπεριφορά των γονιών θα σε καθοδηγήσει καλύτερα, αν δεις να ενοχλούν τα μικρά ή ακόμα χειρότερα να προσπαθούν να μαδήσουν τους νεοσσούς ή αν αρχίσουν να χαλάνε την υπάρχουσα φωλιά τραβώντας κλωστές πρέπει άμεσα να τοποθετηθεί νέα φωλια και νήμα.
 
🧿 μεγαλώνουμε σιγά σιγά όλοι μαζί απο τους μικρότερους στους μεγαλύτερους η 5αδα μου!
Ρε συ Γιάννη τα δικά σου ο καναρος με την θηλυκιά μαλωνουνε καθόλου;
 
Ρε συ Γιάννη τα δικά σου ο καναρος με την θηλυκιά μαλωνουνε καθόλου;
Φίλε Στάθη είχα παρατηρήσει μια φορά μόνο τον κυνήγησε η καναρα ενώ είχε νεοσσούς αλλά ήταν καυγαδακι της στιγμής! Σημερα είδα κ βατεμα σκέψου είμαστε για δεύτερη γεννά σε λίγες μέρες
 
Φίλε Στάθη είχα παρατηρήσει μια φορά μόνο τον κυνήγησε η καναρα ενώ είχε νεοσσούς αλλά ήταν καυγαδακι της στιγμής! Σημερα είδα κ βατεμα σκέψου είμαστε για δεύτερη γεννά σε λίγες μέρες
Και εμένα τον κυνηγάει πολυ! Δευτερη γεννά εγώ δεν θα αφήσω μόλις πεταχτουν τα μικρά θα μετακομίσουν έξω!
 
Και εμένα τον κυνηγάει πολυ! Δευτερη γεννά εγώ δεν θα αφήσω μόλις πεταχτουν τα μικρά θα μετακομίσουν έξω!
Με το που πλησίασα τη πρώτη φορά που τον κυνήγησε έκατσε στα πουλακια της κ συνέχισε ο αρσενικος να τη ταΐζει! Σκεφτομαι να κάνω κ δεύτερη γεννά να χαρίσω σε φιλους κ γνωστούς τα αγαπημένα μας πουλακια να κρατήσω κ ένα αρσενικό εγώ για ΠΟΛΥΒΟΛΟ 😆
 
Με το που πλησίασα τη πρώτη φορά που τον κυνήγησε έκατσε στα πουλακια της κ συνέχισε ο αρσενικος να τη ταΐζει! Σκεφτομαι να κάνω κ δεύτερη γεννά να χαρίσω σε φιλους κ γνωστούς τα αγαπημένα μας πουλακια να κρατήσω κ ένα αρσενικό εγώ για ΠΟΛΥΒΟΛΟ 😆
Με το καλό φίλε μου!
 
Σήμερα έβγαλα τους νεοσσούς από τη φωλιά για να τη καθαρίσω, αφού ήταν δραστήριοι όλοι όταν τους ξανά έβαλα κ τοποθέτησα τη φωλιά στη θέση της 2-3 άρχισαν να πηδούν έξω από τη φωλιά! Τους ξανά έβαλα κ μετά βγήκαν κ οι 5 μικροί μεγάλοι... Τους έβαλα ξανά μέσα κ τα κράτησα λίγο από πάνω μέσα μείνανε για λίγο κ έφυγα να τα αφήσω στην ησυχία τους θα ξανά πάω σε κανα δυωρο να τσεκάρω! Να ανησυχήσω ή ήρθε η ώρα;απλά είναι μικρά νομίζω κ δε θα φτάσουν επάνω να ξαναμπούν ! Οι γονεις ξέρω πως θα τα ταΐζουν όπου κ αν είναι αλλά μου φάνηκε περίεργο τόσο μικρά εκτός;ισως κρυώσουν πχ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτες ειναι επικίνδυνες ημερες για να "πειραζεις" την φωλια γιατι αν για καποιο λογο βγουν δυσκολα μπαινουν ξανα.
Ειναι οντως μικρα ακομα για εξοδους απο την φωλια.

Εχουν κατσει τωρα;
 
Εξαρτάται από το πλήθος και την ανάπτυξή τους αλλά εγώ χέρι σε φωλιά με νεοσσούς 12+ ημερών δεν θα έβαζα...
[automerge]1586866004[/automerge]
Γιατί όπως έγραψε και ο Αντώνης νεοσσός σε αυτή την ηλικία που εγκαταλείπει τη φωλιά γιατί τρόμαξε δύσκολα ξαναγυρίζει πίσω...
 
Σήμερα έβγαλα τους νεοσσούς από τη φωλιά για να τη καθαρίσω, αφού ήταν δραστήριοι όλοι όταν τους ξανά έβαλα κ τοποθέτησα τη φωλιά στη θέση της 2-3 άρχισαν να πηδούν έξω από τη φωλιά! Τους ξανά έβαλα κ μετά βγήκαν κ οι 5 μικροί μεγάλοι... Τους έβαλα ξανά μέσα κ τα κράτησα λίγο από πάνω μέσα μείνανε για λίγο κ έφυγα να τα αφήσω στην ησυχία τους θα ξανά πάω σε κανα δυωρο να τσεκάρω! Να ανησυχήσω ή ήρθε η ώρα;απλά είναι μικρά νομίζω κ δε θα φτάσουν επάνω να ξαναμπούν ! Οι γονεις ξέρω πως θα τα ταΐζουν όπου κ αν είναι αλλά μου φάνηκε περίεργο τόσο μικρά εκτός;ισως κρυώσουν πχ
Ναι ρε αδερφέ νομίζω δεν έπρεπε αν και οι παλαιοτεροι ξέρουν καλύτερα!
 
Αυτες ειναι επικίνδυνες ημερες για να "πειραζεις" την φωλια γιατι αν για καποιο λογο βγουν δυσκολα μπαινουν ξανα.
Ειναι οντως μικρα ακομα για εξοδους απο την φωλια.

Εχουν κατσει τωρα;
Τα δυο είναι έξω κ δεν ξέρω τι να κάνω
 
Βάλε ένα πετσετακι πάνω στην φωλιά με τους νεοσσούς. Πιασε αυτούς που είναι έξω, βάλτους μέσα και κράτα με το χέρι σου κάτω την πετσέτα να κουρνιασουν. Περιμενε έτσι λίγα δευτερόλεπτα και τράβα την πετσέτα αργά.

Το θέμα της φωλιάς είναι για να μην νιώθουν στρες.
 
Βάλε ένα πετσετακι πάνω στην φωλιά με τους νεοσσούς. Πιασε αυτούς που είναι έξω, βάλτους μέσα και κράτα με το χέρι σου κάτω την πετσέτα να κουρνιασουν. Περιμενε έτσι λίγα δευτερόλεπτα και τράβα την πετσέτα αργά.

Το θέμα της φωλιάς είναι για να μην νιώθουν στρες.
Ευχαριστώ ελπίζω να τα καταφέρω! Ξερετε είναι η πρώτη μ προσπάθεια κ είναι αυτό που λέμε αν δεν πάθεις δε θα μάθεις
 
Τα δυο είναι έξω κ δεν ξέρω τι να κάνω
Τώρα εγώ θα πω μια ιδέα η οποία μπορεί να είναι και βλακεία αλλά εσείς θα μου πειτε. Αν χρησιμοποιώντας πατηθρες δημιουργούσε μια διακλάδωση γυρω απο τη φωλιά ώστε όταν βγαίνουν να κάθονται κοντά στη φωλιά ; κάτι σαν πλεγμα ας πουμε από πατηθρες! Θα βγαίνουν μεν τα μικρά αλλά θα μπορουν να επιστρέψουν.
 
Back
Top