Γενικά Την κατάκτησε εύκολα ο αρσενικός και σταμάτησε το κελάηδημα;

Δεν είναι κάτι Γιάννη.
Νιώθεις με το χέρι σου.. Και αν είναι να σηκωθεί κεφάλι παραμένεις εκεί.
Μετά από λίγο τραβάς.

Πρόσεχε τις πόρτες, μην φύγει κανένα πουλί ειδικά οι γεννήτορες.
 
Τώρα εγώ θα πω μια ιδέα η οποία μπορεί να είναι και βλακεία αλλά εσείς θα μου πειτε. Αν χρησιμοποιώντας πατηθρες δημιουργούσε μια διακλάδωση γυρω απο τη φωλιά ώστε όταν βγαίνουν να κάθονται κοντά στη φωλιά ; κάτι σαν πλεγμα ας πουμε από πατηθρες! Θα βγαίνουν μεν τα μικρά αλλά θα μπορουν να επιστρέψουν.
το σκέφτηκα κ εγώ Στάθη! Προς το παρόν τα έβαλα μέσα κ παρακολουθώ.
[automerge]1586869187[/automerge]
Κ μέσα σ όλα τα αλλά έχω κ τα βατεματα του ζευγαριού! Οσο παρατηρώ μόνο ένα κάνει το νταή κ σιγοψιθύριζει κ είναι έτοιμο για έξοδο τα υπόλοιπα είναι ήσυχα μέσα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
το σκέφτηκα κ εγώ Στάθη! Προς το παρόν τα έβαλα μέσα κ παρακολουθώ.
[automerge]1586869187[/automerge]
Κ μέσα σ όλα τα αλλά έχω κ τα βατεματα του ζευγαριού! Οσο παρατηρώ μόνο ένα κάνει το νταή κ σιγοψιθύριζει κ είναι έτοιμο για έξοδο τα υπόλοιπα είναι ήσυχα μέσα...
Μακάρι ρε φίλε να κάτσει ήσυχος!
 
Μακάρι ρε φίλε να κάτσει ήσυχος!
Δεν τ βλέπω ξαναπηδησε έξω κ απ τα συχνά άλματα φοβάμαι μη τραυματιστεί ! Μονο τ βράδυ αν νυχτώσει ίσως τον καταφέρω
 
Δεν τ βλέπω ξαναπηδησε έξω κ απ τα συχνά άλματα φοβάμαι μη τραυματιστεί ! Μονο τ βράδυ αν νυχτώσει ίσως τον καταφέρω

Σωστα Γιαννη, οσο και να προσπαθησεις τωρα αν δεν θελει δεν θα κατσει.
Το βραδυ εχεις καλυτερες πιθανότητες.
 
Κάνε ξανά τα ίδια το σούρουπο, βάλε και μια δεύτερη φωλιά με νήμα τέρμα κάτω στο κλουβί.
Θα πάνε όλα καλά και θα καμαρώνεις ότι κλάρωσες 14 ημερών καναρίνι στην πρώτη σου αναπαραγωγή!
Τελικά η εμπειρία όχι μόνο φαίνεται αλλά βγάζει μάτι! 😀!
Αν το λες για εμένα, ούτε πολλά πουλιά είχα, ούτε και χρόνια σαν εμπειρία.Απλά έκανα εντατικά μαθήματα και όποτε πήγαινα στον δάσκαλο για καφέ εκείνος θυμόταν να κάνει τα απίστευτα. Οπότε έμαθα.
Αν δεν έχεις δει τον κ. Μάκη να βάζει χέρι σε κλουβάρα και να πιάνει με ένα χέρι, στην πρώτη προσπάθεια, δύο πουλιά, δεν έχεις δει τίποτα.
 
Κάνε ξανά τα ίδια το σούρουπο, βάλε και μια δεύτερη φωλιά με νήμα τέρμα κάτω στο κλουβί.
Θα πάνε όλα καλά και θα καμαρώνεις ότι κλάρωσες 14 ημερών καναρίνι στην πρώτη σου αναπαραγωγή!

Αν το λες για εμένα, ούτε πολλά πουλιά είχα, ούτε και χρόνια σαν εμπειρία.Απλά έκανα εντατικά μαθήματα και όποτε πήγαινα στον δάσκαλο για καφέ εκείνος θυμόταν να κάνει τα απίστευτα. Οπότε έμαθα.
Αν δεν έχεις δει τον κ. Μάκη να βάζει χέρι σε κλουβάρα και να πιάνει με ένα χέρι, στην πρώτη προσπάθεια, δύο πουλιά, δεν έχεις δει τίποτα.
Δεν έχω δει τον κυριο Μάκη και όντως δεν έχω δει τίποτα!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
εδώ δείτε ένα λεβέντη ρε που δε κάθεται ήσυχα. Προσπαθεί να τον ταΐσει αλλά δε τρελενεται νομίζω έχει στρεσαριστει πολύ δυστηχως
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
εδώ δείτε ένα λεβέντη ρε που δε κάθεται ήσυχα. Προσπαθεί να τον ταΐσει αλλά δε τρελενεται νομίζω έχει στρεσαριστει πολύ δυστηχως
Μια χαρά ρε φίλε αστον εκεί! Θα δει τους άλλους να τρωνε και θα φάει!
 
Μια χαρά ρε φίλε αστον εκεί! Θα δει τους άλλους να τρωνε και θα φάει!
Τρώει Στάθη μάλλον τώρα πείνασε κ τον τάισαν ! Το θέμα είναι να
Μην πηδήξει πάλι αν κ
Η μάνα του τον περιτριγυρίζει σαν να τον προσέχει! Μακαρι να πάνε ολα
καλα γιατί το σημερινο αγχος θα μου μείνει αξέχαστο
 
@StathisS μπορείς να δεις στο νεοσσό, ο οποίος φέρει τα μισά γονίδια του κόκκινου (είναι ετερόζυγο δηλαδή) και προορίζεται για τελικά πορτοκαλί φαινότυπο, πως ο τόνος που έχει αποκτήσει και από την διατροφή με κρόκο είναι ροζ-πορτοκαλί.
Χρώμα βοηθητικό. Σκέψου τον ίδιο νεοσσό (αλλά σε ομοζυγωτία κόκκινων) με την βοήθεια σκευασμάτων χρωστικής.
Υποθέτω ότι ο φίλος δεν βάφει αλλά και να έβαφε δεν θα έφευγε πολύ πιο μακριά από αυτό που βλέπουμε.
 
Τώρα μπήκε μέσα παιδιά σας ευχαριστώ κι ελπίζω να παραμείνει εκεί ! Γ σε μια δυο μέρες θα χουμε κ δεύτερη φωλιά γιατί βλέπω η μαμα του στηνεται μονίμως.συγχωρέστε μου την έκφραση 😂
[automerge]1586872105[/automerge]
Δεν βάφω όχι εντελώς ερασιτεχνικά το κάνω στη πρώτη αναπαραγωγή της ζωής μου!
 
Τρώει Στάθη μάλλον τώρα πείνασε κ τον τάισαν ! Το θέμα είναι να
Μην πηδήξει πάλι αν κ
Η μάνα του τον περιτριγυρίζει σαν να τον προσέχει! Μακαρι να πάνε ολα
καλα γιατί το σημερινο αγχος θα μου μείνει αξέχαστο
Το φαντάζομαι το άγχος και εγώ το ίδιο θα παθαινα!
[automerge]1586875192[/automerge]
@StathisS μπορείς να δεις στο νεοσσό, ο οποίος φέρει τα μισά γονίδια του κόκκινου (είναι ετερόζυγο δηλαδή) και προορίζεται για τελικά πορτοκαλί φαινότυπο, πως ο τόνος που έχει αποκτήσει και από την διατροφή με κρόκο είναι ροζ-πορτοκαλί.
Χρώμα βοηθητικό. Σκέψου τον ίδιο νεοσσό (αλλά σε ομοζυγωτία κόκκινων) με την βοήθεια σκευασμάτων χρωστικής.
Υποθέτω ότι ο φίλος δεν βάφει αλλά και να έβαφε δεν θα έφευγε πολύ πιο μακριά από αυτό που βλέπουμε.
Δηλαδή στα δικά μου με χρωστική στο νερό να περιμενω φτερά πιο κόκκινα και από τα αυγά του Πάσχα!
[automerge]1586875404[/automerge]
Πάντως μια που αναφέραμε για βάψιμο τη χρωστική στο νερό θα τη συνεχίσω μέχρι να γίνουν 30 ημερών. Μετά μου είναι αδύνατον, θα το γυρισω σε κόκκινη αυγοτροφη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα σ όλη την παρέα! Σημερα είμαστε οι μεγάλοι 16 ημερών κ οι μικροί 12-13 αντίστοιχα.έχω δει παρά πολύ βατεμα τις τελευταίες ημέρες και αποφάσισα να βάλω δεύτερη φωλιά στη ζευγαρωστρα κ να προσφέρω κ νήμα! Εχω διαβάσει εδώ πως αν η καναρα φτιάξει τη δεύτερη φωλιά να βάλω το χώρισμα όμως κ οι 5 νεοσσοι είναι στη φωλιά ακόμα οποτε θα το τρενάρω λίγο! Τι γνώμη έχετε;
 
Εχω διαβάσει εδώ πως αν η καναρα φτιάξει τη δεύτερη φωλιά να βάλω το χώρισμα
Δεν υπάρχει κανένας λόγος. Απλά παίρνεις τα αυγά κάθε πρωί και βάζεις 2-3 πλαστικά στην θέση τους. Οταν γίνουν 25 ημερών τα νεούδια μπορείς να βάλεις χώρισμα. Να την αφήσεις στην μια πλευρά μόνη και να επιστρέψεις τα αυγά της να τα κλωσήσει.
 
Φίλε καλημέρα! Πως πανε τα μικρά!
Kαλησπερα κ καλη Ανάσταση! Μεγαλωνουν...ήδη 2-3 φτερουγίζουν κ με άλμα χοροπηδώντας αφηνουν τη φωλιά.όλα καλά θελω να πιστεύω! Η θηλυκιά έχει χτίσει ήδη δεύτερη φωλιά...
 
Back
Top