Γενικά Την κατάκτησε εύκολα ο αρσενικός και σταμάτησε το κελάηδημα;

Kαλησπερα κ καλη Ανάσταση! Μεγαλωνουν...ήδη 2-3 φτερουγίζουν κ με άλμα χοροπηδώντας αφηνουν τη φωλιά.όλα καλά θελω να πιστεύω! Η θηλυκιά έχει χτίσει ήδη δεύτερη φωλιά...
Καλη Ανάσταση φίλε και εύχομαι και η δεύτερη παρτιδα πετυχημενη!
 
Ο μόνος ενδοιασμος μου είναι πως ο πρωτότοκος πάει στη δεύτερη φωλιά που κ που κ θα τη λερώσει
Βάλε διαχωριστικό από τη μια ο αρσενικός με τα μικρά και από την άλλη η θηλυκιά με τα αυγά! Έτσι νομίζω ότι διάβασα. Τώρα παλι ρωτα και κανένα παλιο!
 
@Giannis77 , θα μπορούσες κάθε βράδυ την ώρα που κουρνιάζουν να ελέγχεις τη φωλιά και να αφαιρείς ακαθαρσίες. Το πιθανότερο μάλιστα είναι ότι το θηλυκό προτού γεννήσει θα κοιμηθεί σε εκείνη τη φωλιά, οπότε θα είναι κατειλημμένη το επόμενο πρωί που θα γεννά. Και αν αυτά τα συνδυάσεις με το να αφαιρείς το αυγό κάθε ημέρα, τις 3-4 πρώτες ημέρες της ωοτοκίας, τότε "κερδίζεις" πολλές ημέρες στις οποίες τα μικρά θα έχουν μεγαλώσει και θα μπορείς με ασφάλεια να τα χωρίσεις με κάγκελο αν τρέφονται ακόμα από τον πατέρα τους. Πόσων ημερών είναι το μικρότερο;
 
@Giannis77 , θα μπορούσες κάθε βράδυ την ώρα που κουρνιάζουν να ελέγχεις τη φωλιά και να αφαιρείς ακαθαρσίες. Το πιθανότερο μάλιστα είναι ότι το θηλυκό προτού γεννήσει θα κοιμηθεί σε εκείνη τη φωλιά, οπότε θα είναι κατειλημμένη το επόμενο πρωί που θα γεννά. Και αν αυτά τα συνδυάσεις με το να αφαιρείς το αυγό κάθε ημέρα, τις 3-4 πρώτες ημέρες της ωοτοκίας, τότε "κερδίζεις" πολλές ημέρες στις οποίες τα μικρά θα έχουν μεγαλώσει και θα μπορείς με ασφάλεια να τα χωρίσεις με κάγκελο αν τρέφονται ακόμα από τον πατέρα τους. Πόσων ημερών είναι το μικρότερο;
2 εβδομάδων είναι το μικρότερο κ το μεγαλύτερο 18 ημερών ! Προς το παρόν τα έχω όλα μαζί ! Αυτο που με ανησυχεί είναι πως έχω εσωτερική φωλιά κ όταν βάλω το διαχωριστικό θα υπάρχουν 5 πουλακια κ είναι στενά νομίζω!βουτανε ήδη απ τη φωλιά πάνω στα κάγκελα κ φοβάμαι μη τραυματίσουν καμία φτερούγα στα κάγκελα κ στα κλαράκια απ το πεταρισμα
 
Περίμενε να δούμε πότε θα χρειαστεί (και αν θα χρειαστεί ) να βάλεις χώρισμα
Αν δω αυγό στη δεύτερη φωλιά λέω να αφήσω τον αρσενικό με τα μικρά να τα ταΐζει κ να βάλω χώρισμα... Ποια η γνώμη σου;
 
Αν δω αυγό στη δεύτερη φωλιά λέω να αφήσω τον αρσενικό με τα μικρά να τα ταΐζει κ να βάλω χώρισμα... Ποια η γνώμη σου;
Φυσικά. Απλά κάποιες ώρες θα πρέπει να τον αφήνεις και στην πλευρά του θηλυκού για να ζευγαρώνει και μαζί της, έως τη λήξη της ωοτοκίας. Και επειδή συχνά ζευγαρώνουν και ταΐζουν παραπλήσιες ώρες τουλάχιστον όσον αφορά πρωί και απόγευμα πριν το σούρουπο, θα πρέπει να του μοιράζεις τον χρόνο ώστε να εκτελεί και τα δύο.
 
Φυσικά. Απλά κάποιες ώρες θα πρέπει να τον αφήνεις και στην πλευρά του θηλυκού για να ζευγαρώνει και μαζί της, έως τη λήξη της ωοτοκίας. Και επειδή συχνά ζευγαρώνουν και ταΐζουν παραπλήσιες ώρες τουλάχιστον όσον αφορά πρωί και απόγευμα πριν το σούρουπο, θα πρέπει να του μοιράζεις τον χρόνο ώστε να εκτελεί και τα δύο.
Ευχαριστώ κ πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές καλο
Πάσχα κ
Καλη Ανάσταση! Χρονια πολλά με υγεία
 
Μέχρι το 2ο αυγό και με την προϋπόθεση πως έχει ήδη υπάρξει επιτυχημένο βάτεμα δεν είναι υποχρεωτική άλλη συνεύρεση του ζευγαριού.

Προσωπικά μου έχουν τύχει ένσπορα αυγά μετά από 14+ ημέρες επιτυχημένης συνεύρεσης ενώ έχω ακούσει και για αρκετά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
 
Σήμερα έχουμε το πρώτο αυγό στην δεύτερη φωλιά έτσι αποφάσισα να βάλω χώρισμα κι άφησα από τη μια τους νεοσσούς κ απ την άλλη το ζευγάρι! Ποια η γνώμη σας;θα τα ταΐζει κ τα 5 απ το χώρισμα;
 
Γιατί
Γιατί δεν το αντικαθιστάς με πλαστικό, ώστε να μη χρειάζεται να χωρίσεις ακόμα;
Γιατί δεν έχω κύριε Μάκη πλαστικά, είναι η πρώτη φορά που βάζω κ φοβόμουν μην τα σπάσω κ άφησα τη φύση να λειτουργήσει για μένα κ με δικαίωσε 5/5 έβγαλε η πρώτη γεννα!
 
Μα δεν έχει καμία σχέση η πρώτη με την δεύτερη γέννα. Δεν θα έκανες αυτή την ερώτηση αν δεν ήσουν στην δεύτερη γέννα και αν αυτή δεν κρίβει προβλήματα.
Τι εννοείται;η ερώτηση μου είναι αν θα τα ταΐζει όλα ο αρσενικος απ το χώρισμα; Τι προβλήματα να κρύβει;απλως διατυπώνω τις σκέψεις μου! Πχ αναρωτιέμαι αν είναι σωστό να αφήσω τη μάνα μόνη της απ τη μια κ το πατέρα με τους νέοσσους μετά το 2ο αυγό ή να τον αφήσω απ την άλλη πλευρά κ να ταΐζει απ το χώρισμα...
 
Τι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς; Λέω, δεν θα έκανες αυτή την ερώτηση αν το πέρασμα απο την μια γέννα στην άλλη δεν είναι μια δύσκολη υπόθεση με πιθανά προβλήματα. Για να αποφύγεις λοιπόν ή έστω να καθυστερήσεις να τα σκέπτεσαι καλόν είναι να φύγουν ένα - ενα τα καινούργια αυγά απο την φωλιά, έτσι ώστε να μη κινδυνεύουν απο ατυχήματα. Με αυτό τον τρόπο δεν μπαίνεις στην διαδικασία χωρίσματος για αρκετές μέρες ακόμα. Το πρόβλημα του τρόπου χωρίσματος υπάρχει πάντα, μιάς και κάθε πουλάκι έχει δικό του χαρακτήρα και η συμπεριφορά του δεν είναι προβλέψιμη.Ετσι λοιπόν δεν υπάρχουν και ΣΙΓΟΥΡΕΣ απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς, γι' αυτό έγινε και η πρότασή μου.
 
Τι δεν καταλαβαίνεις ακριβώς; Λέω, δεν θα έκανες αυτή την ερώτηση αν το πέρασμα απο την μια γέννα στην άλλη δεν είναι μια δύσκολη υπόθεση με πιθανά προβλήματα. Για να αποφύγεις λοιπόν ή έστω να καθυστερήσεις να τα σκέπτεσαι καλόν είναι να φύγουν ένα - ενα τα καινούργια αυγά απο την φωλιά, έτσι ώστε να μη κινδυνεύουν απο ατυχήματα. Με αυτό τον τρόπο δεν μπαίνεις στην διαδικασία χωρίσματος για αρκετές μέρες ακόμα. Το πρόβλημα του τρόπου χωρίσματος υπάρχει πάντα, μιάς και κάθε πουλάκι έχει δικό του χαρακτήρα και η συμπεριφορά του δεν είναι προβλέψιμη.Ετσι λοιπόν δεν υπάρχουν και ΣΙΓΟΥΡΕΣ απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς, γι' αυτό έγινε και η πρότασή μου.
Τώρα κατάλαβα! Σας ευχαριστώ κύριε Μάκη κ θα ακολουθήσω την συμβουλή σας!
 
Εδώ, μια τέτοια φωλιά. Τα αυγά μπήκαν τρείς μέρες μετά απο το τελευταίο(άρα 8 απο το πρώτο).
Δεν πήγε άσχημα. Τα τέσσερα βγήκαν χθες αργά και το πέμπτο (που δεν φαίνεται) σήμερα το πρωί. IMG_20200420_204531.webpIMG_20200420_204534.webp
 
Εδώ, μια τέτοια φωλιά. Τα αυγά μπήκαν τρείς μέρες μετά απο το τελευταίο(άρα 8 απο το πρώτο).
Δεν πήγε άσχημα. Τα τέσσερα βγήκαν χθες αργά και το πέμπτο (που δεν φαίνεται) σήμερα το πρωί. View attachment 71920View attachment 71921
Πολύ ωραία δάσκαλε... Προμηθεύτηκα αυγά κ το αντικατέστησα όπως με συμβουλεύσατε, σας ευχαριστώ κ πάλι!
 
Επανέρχομαι στο θέμα... Εφόσον αντικαταστήσω τα αυγά της δεύτερης γεννάς όταν τα επιστρέψω πρέπει να καθαρίσω λίγο τη φωλιά γιατί απ τους νεοσσούς θα εχει λιγες κοτσιλιες μέσα! Αυτο δεν θα ανησυχήσει την καναρα;
[automerge]1587476980[/automerge]
754197B8-47BF-438C-9895-9240613CB682.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top