Γενικά Την κατάκτησε εύκολα ο αρσενικός και σταμάτησε το κελάηδημα;

Στη δεύτερη γεννα σήμερα το πρωί αντικατέστησα το 3ο αυγό! Αυριο σκοπεύω να επιστρέψω τα αυγά κ να βάλω το χώρισμα! Στην φωλιά των νεοσσών δεν κάθεται κανένας πλέον μέσα να τη βγάλω ;
 
Εγώ θα την άφηνα λίγες ημέρες ακόμα, απλά σαν στήριγμα των μικρών, αλλά αν θέλεις, μπορείς να τη βγάλεις επίσης.
@ianos ευχαριστώ πολύ οι νεοσσοι σήμερα είναι 22ημερων κ 19 ο μικρός, αύριο που θα επιστρέψω τα αυγά κ θα βαλω διαχωριστικό τον αρσενικό από ποια πλευρά λες να τον αφήσω ;
 
Στη δεύτερη γεννα σήμερα το πρωί αντικατέστησα το 3ο αυγό! Αυριο σκοπεύω να επιστρέψω τα αυγά κ να βάλω το χώρισμα! Στην φωλιά των νεοσσών δεν κάθεται κανένας πλέον μέσα να τη βγάλω ;
Bιάζεσαι. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε απο αυτά ακόμα. Πάρε και το τέταρτο και το πέμπτο και το έκτο (πιθανόν) αυγό, χωρίς να βάλεις άλλα πλαστικά. Τα τρία ομοιώματα είναι αρκετά. Μπορείς να επιστρέψεις όλα τα αυγά, θα έλεγα την Τρίτη.Ετσι θα έχεις κερδίσει ακόμα 5 ημέρες χωρίς να διαταράξεις την ομαλότητα που γνωρίζουν μέχρι τώρα τα μικρά στην ζευγαρώστρα. Παρακολούθησε με προσοχή την πορεία και γράφε αν βλέπεις κάτι "περίεργο".
 
Bιάζεσαι. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε απο αυτά ακόμα. Πάρε και το τέταρτο και το πέμπτο και το έκτο (πιθανόν) αυγό, χωρίς να βάλεις άλλα πλαστικά. Τα τρία ομοιώματα είναι αρκετά. Μπορείς να επιστρέψεις όλα τα αυγά, θα έλεγα την Τρίτη.Ετσι θα έχεις κερδίσει ακόμα 5 ημέρες χωρίς να διαταράξεις την ομαλότητα που γνωρίζουν μέχρι τώρα τα μικρά στην ζευγαρώστρα. Παρακολούθησε με προσοχή την πορεία και γράφε αν βλέπεις κάτι "περίεργο".
Κύριε Μάκη δηλαδή να
Αφήσω μέσα 3
Πλαστικά κ να αφαιρώ κάθε πρωί τα αυγά ; Γιατί δεν έχω αλλά πλαστικά...
 
Γιάννη με κεφαλαίο το "δ".
Υπάρχει λόγος και προϊστορία για το θέμα, απλά δεν είναι για να γράφεται.

Να δεις όμως πως πρέπει να στηρίξεις τα αυγά και αν πρέπει να τα γυρίζεις.
Αν όλα αυτά έχουν καμία σημασία τελικά.
 
Σταματήστε το "λιβάνισμα" βρε. 😅
Αν όλα αυτά έχουν καμία σημασία τελικά.
Δεν υπάρχει καμιά επιστημονική έρευνα αλλά η εμπειρία δήνει περισσότερες πιθανότητες σ'αυτό που λέω ΣΩΣΤΗ φύλαξη. Ναι, θα έλεγα οτι προτιμώ σε όρθια θέση τα αυγά χωρίς γύρισμα, αλλά όχι σε αυτό το μείγμα σπόρων. Να προτιμάτε το σκέτο ασπούρι ή το φαρμακευτικό βαμβάκι.
 
Πόσα αυγά υπάρχουν Γιάννη τελικά ; (βάλε φωτό). Μπορείς να τα επιστρέψεις όλα, σήμερα το βράδυ αργούτσικα. Αυριο ανάλογα με την συμπεριφορά των μικρών, αποφασίζεις για την συνέχεια (χώρισμα κλπ.).
 
Πόσα αυγά υπάρχουν Γιάννη τελικά ; (βάλε φωτό). Μπορείς να τα επιστρέψεις όλα, σήμερα το βράδυ αργούτσικα. Αυριο ανάλογα με την συμπεριφορά των μικρών, αποφασίζεις για την συνέχεια (χώρισμα κλπ.).
Κύριε Μάκη τα επέστρεψα το Σάββατο το πρωί κ από τότε κλωσσαει! Εβαλα το χώρισμα κ άφησα ζευγάρι από τη μια κ νεοσσούς από την άλλη! Μου φαίνεται περίεργο που οι νεοσσοι 26-27ημερων δε δοκιμάζουν λίγο αυγό μόνοι τους ή έστω δεν τους έχω δει εγώ !7381FE2F-51DF-4982-9CAE-FF23799EAF7D.webp
[automerge]1587992006[/automerge]
Θελω να πω πως όντως θα αρχίσουν να τρέφονται μόνοι τους στις 30 μέρες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
μου φαίνεται περίεργο που οι νεοσσοι 26-27ημερων δε δοκιμάζουν λίγο αυγό μόνοι
Δοκίμασε να βάλεις σε ένα μικρό ρηχό σκεύος αυγοτροφή και σπόρους και να το τοποθετήσεις στην σχάρα του κλουβιού.
 
Κατ' αρχάς πρόσεχε τις ταΐστρες σου. Αν είναι συνεχώς στην κατάσταση που τις βλέπω (άδειες) θα λιμοκτονήσουν. Οταν υπάρχουν νεούδια χρειάζεται πολύ τροφή και φρέσκια. 26-27 ημερών κάποιες φορές δεν λέει τίποτα, αν δεν είναι και καλοθρεμένα. Προσωπικά νομίζω οτι θα ξεκινήσουν να δοκιμάζουν αν κάνεις αυτό που λέει ο Γιάννης. Θα ήταν προτιμότερο το αρσενικό να είναι με τα μικρά μέχρι να απογαλακτιστούν εντελώς. Τα αυγά τα επιστρέφουμε βραδυνές ώρες ώστε να σκάσουν πρωί και να έχουν μια ολόκληρη μέρα μπροστά τους για τάισμα.
Υ. Γ Ποιό μείγμα σπόρων χρησιμοποιείς; Είδες το αρσενικό να βατεύει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@mgerom, γεμάτες είναι απλά βλέπετε τα τσόφλια στις φωτό από πάνω τις τσεκάρω συχνά πυκνά κ τις ανανεώνω! Οι νεοσσοι είναι όλοι στα κλαριά ! Ο αρσενικος βατευε φουλ το είχα αναφέρει στο ποστ κ χρησιμοποιώ Manitoba best premium
 
γεμάτες είναι απλά βλέπετε τα τσόφλια στις φωτό από πάνω
Ξέρεις πόσοι την έχουν πατήσει έτσι;
Βάζε λιγη τροφή και άλλαζέ την συχνά, ό,τι κατανάλωση και άν έχει. Ο βασικότερος κανόνας ιδιαίτερα αυτή την εποχή της αναπαραγωγής. Βλέπω πάντως, είναι ένα μείγμα με πολύ καλή αποδοχή. Ωραία!
Αντε και καλή συνέχεια λοιπόν.
 
Καλημέρα κ καλό μήνα! Ειμαστε έτοιμοι να απογαλακτιστούμε!100% επιτυχία στην πρώτη μου απόπειρα αναπαραγωγής με 5 στα 5 της πρώτης γεννάς! Σας ευχαριστώ πολύ όλους κ τον καθένα ξεχωριστά για τις πολύτιμες συμβουλές σας.Χωρις αυτες σίγουρα δεν θα χαμε αυτά τα αποτελέσματα! Ευχομαι καλη συνέχεια σε όλους και θα σας ενημερώσω για την πορεία της δεύτερης γεννάς
 

Συνημμένα

  • E5860CD5-7045-4E29-9850-5F114E78BBB9.webp
    E5860CD5-7045-4E29-9850-5F114E78BBB9.webp
    68,7 KB · Προβολές: 16
  • E0BD7C9F-DD3C-4FF7-94B8-B63525EB51A2.webp
    E0BD7C9F-DD3C-4FF7-94B8-B63525EB51A2.webp
    57,2 KB · Προβολές: 18
  • 593451BD-BD9F-4FAA-A8DB-6E559690C3E7.webp
    593451BD-BD9F-4FAA-A8DB-6E559690C3E7.webp
    62,5 KB · Προβολές: 17
Καλησπερα σε όλους!βρισκομαστε στο κλωσσημα των 6 αυγων της δεύτερης γεννάς! Αν έχω κάνει σωστά την ωοσκοπηση θεωρώ πως τα 5 απ τα 6 αυγά θα είναι γόνιμα κ ελπίζω να πάνε όλα καλά ! Περιμενω στο τέλος την εβδομάδας αυτής Παρασκευή -Σάββατο την εκκόλαψη τους! Καλη συνέχεια σε όλους
 
@Giannis77 Μπράβο Γιάννη! Και εγώ ξεκίνησα την δευτερη και έχω 6 αυγά! Πιθανή ημερομηνία 16 Μαΐου έκανα αντικατάσταση! Ωοσκοπηση δεν ξέρω αν θα κάνω θα δω! Καλη επιτυχία!
 
Back
Top