Ασθένειες Τι έπαθε το καναρίνι μου;

VasMel1981

PB New Member
Εγγραφή
4 Οκτ 2021
Μηνύματα
77
Πόλη
Λάρνακα
Καλησπερα σας,
Γνωριζει καποιος τι επαθε;
Ειναι εσωτερικη εκτροφη
Φιλικα
 

Συνημμένα

  • 72F5830D-9E67-4FA4-BAA5-0EEA1DE79735.webp
    72F5830D-9E67-4FA4-BAA5-0EEA1DE79735.webp
    173,8 KB · Προβολές: 35
  • 5D58C73B-24CE-41FD-A515-E9B90CCE23DC.webp
    5D58C73B-24CE-41FD-A515-E9B90CCE23DC.webp
    25,3 KB · Προβολές: 36
@VasMel1981 Είχε και τούφες από φτερά κάτω στο κλουβί; Έχεις άλλα πτηνά μαζί; Αν ναι τα έβαλες πρόσφατα μαζί ή όχι; Έχει αίμα στο μενού αυτό που έχει δημιουργηθεί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Kostas Pyl
Καλησπερα
Ναι εχει αιμα
Το πουλι ειναι σε ζευγαρωστρα με χωρισμα
Δεν βλεπει το αρσενικο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@VasMel1981 Αν έχει αίμα και το έχεις έξω μπορεί να είναι από κάποιο αρπακτικό. Καλό θα ήταν να το κοιτάξεις ο ίδιος και ανέβασε καμιά φωτογραφία καθαρή όμως να το δούνε και κάποια έμπειρα μέλη του petbirds. Να κάνεις όμως στο πλάι τα φτερά με μια βρεγμένη μπατονετα
 
@VasMel1981 δυστυχώς υπάρχουν αρπακτικά κ σε εσωτερικές εκτροφές. Εγώ σκέφτηκα ποντίκι. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Που την έχεις την Ζευγαρώστρα; Υπάρχουν αίματα στον πάτο του κλουβιού ή κ έξω από αυτό;
Πρέπει να του βάλεις αραιωμένο μπεταντιν να μην μολυνθεί η πληγή αφού είναι ανοικτή, μέχρι να το δει πτηνιατρος.
 
Αν είναι και μικρά παιδιά στον χώρο και έχουν με κάτι προκαλέσει τραύμα, αν υπάρχει κάτι εσωτερικά του κλουβιού κάποιο μεταλλικό αντικείμενο που προεξέχει θα μπορούσαν ενδεχομένως να έχουν προκαλέσει κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω κάτι άλλο που να προκαλεί σε ένα βράδυ τέτοιο κενό. Εγώ είχα πάθει κάτι παρόμοιο με ένα πουλί πού είχα βάλει με ένα άλλο (θηλυκά και τα δύο). Το βράδυ κοιμήθηκαν μαζί και το πρωί είδα ένα τέτοιο κενό σαν αυτό που βλέπω στο δικό σου τώρα και κάτω στο έδαφος και πολλά πρωτεύοντα κατεύθυντήρια φτερά. Μιλάμε από τη μια φτερούγα έλειπαν 3 κατευθυντήρια φτερά και το πουλί δεν είχε καλή ισορροπία στο πέταγμα. Ακουγόταν ατσούμπαλο και χωρίς ισορροπία. Την ίδια μέρα τα έβαλα χώρια, στον ίδιο περιβάλλοντα χώρο και δεν ξαναπαρουσιαστηκε πρόβλημα. Οπότε μάλλον καταλήγω ότι έγινε μάχη. Μην ξεχάσεις να του βάλεις μπενταντιν όπως σωστά ανέφερε η @MARY58
 
Back
Top