Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

εχω μηχανημα που φτιαχνω ψωμι. Απλα βαζω το αλευρι κλτ και τα κανει μονο του. Μπορω να φτιαξω το birdbread που προτεινεις εκει;

Ναι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μηχανή για ψωμί. Ωστόσο, τα ψωμιά μου γίνονται με cornmeal (δεν ξέρω την ελληνική λέξη για αυτό) και όχι με αλεύρι από σιτάρι. Γι 'αυτό και χρησιμοποιώ μια μεταλλική κατσαρόλα.

Amazon.com: Lodge Logic Pre-Seasoned 15 Inch Cast-Iron Skillet: Kitchen & Dining

- Post added at 20:38 PM - Previous post was at 20:35 PM -

Η συνταγή του ψωμιού σήμερα:

3-4 φλιτζάνια cornmeal (εξαρτάται από το πόσο υγρή είναι)

Κάνουμε ένα πουρέ από γλυκοπατάτα, πιπέρι Cayenne, jalapeno πιπέρι, καμπάνα πιπερι, μια ντομάτα, 1 / 2 σακούλα ανάμικτα λαχανικά (μπιζέλια, καλαμπόκι, καρότα, πράσινα φασόλια) και αρκετό νερό για να φέρει την υφή ενός milkshake

1 αυγό

Ανακατεύουμε όλα μαζί και το ψήνουμε στο φούρνο μέχρι να γίνει στη μέση. Το ψήνω σε 375F για περίπου 40-45 λεπτά ή λίγο περισσότερο.

Όταν γίνει, το αφήνουμε να κρυώσει και έπειτα το κόβουμε σε κομμάτια και το αποθηκεύουμε σε ένα πλαστικό δοχείο στο ψυγείο. Μπορείτε να το βάλετε στην κατάψυξη, επίσης, αλλά αν το χρησιμοποιήσετε σε περίπου 3 ή 4 ημέρες, δεν χρειάζεται.

Αυτή την εβδομάδα θα μαγειρέψω 4 φλιτζάνια φακές στο νερό. Όταν οι φακές μαλακώσουν, μπορώ να τις αφήσω κρυώσουν. Όταν κρυώσουν, τις βάζω στο μπλέντερ με νερό. Τις πολτοποιώ. Προσθέτω αυτό στο μίγμα του ψωμιού. Τα πουλιά μου δεν τρώνε κανονικά φασόλια. Ωστόσο, με αυτό τον τρόπο μπορώ να τους ξεγελάσω και να φάνε φασόλια.
 
εμενα τρωνε μονο σπορουσ στικακια και φρυγανιεσ που τουσ αρεσει πολυ. Εχω δοκιμασει φρουτα, αυγο, λαχανικα, διαφορεσ λιχουδιεσ.. Τιποτα..η μονη διαφορα ειναι οτι πρωτα τα φοβοτανε τωρα τα γλειφει και τα παιζει-ειδικα το ροδι.. Ελπιζω να ναι το πρωτο βημα.. Μαλιστα τα φρουτα τα κανω φρουτοκρεμα και βαζω σπορακια μεσα οπωσ ειχε προτεινει η μαρια, αλλα τα χαζα πετανε κατω τα σπορακια και πανε και τα τρωνε υστερα απο κει διαβασα σε πολλα ποστ για κασερι και φετα.. Δεν ειναι απαγορευτικα τα γαλακτοκομικα ρε παιδια; Επισησ κρεασ κανει να τρωνε ολα τα πουλια η μονο η μεγαλοι παπαγαλοι; Στα λοβ μου μπορω να δινω δηλαδη;
 
Το cornmeal είναι το καλαμποκάλευρο.

Ευχαριστώ φίλος, :D, θα πρέπει να θυμάμαι τη λέξη!

- Post added at 22:46 PM - Previous post was at 22:42 PM -

Μια μικρή ποσότητα τυριού είναι εντάξει. Μερικοί άνθρωποι δίνουν στα πτηνά τους κρέας. Θα πρέπει να βεβαιωθείτε ότι δεν είναι λιπαρό και δεν έχει πολύ αλάτι ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να είναι ακατάλληλο για το πουλί.
Γνωρίζω ότι πολλοί άνθρωποι δίνουν στους παπαγάλους κόκαλα από κοτόπουλο. Ορισμένα πτηνά, τρώνε το εσωτερικό του μυελού των οστών.

Αυτό είναι ένα άρθρο που ασχολείται με το γάλα και τα τρόφιμα για παπαγάλους:
Dairy Products and Birds

Οι λέξεις είναι στα αγγλικά. Θα προσπαθήσω να το μεταφράσω, ωστόσο, έχω προβλήματα με μεγάλα άρθρα.
 
εμενα η "σουκι μου" τρελαινεται για μαρουλι, καλαμποκι, αρακα,ρυζι, καροτο. Ειδικα οταν παραγγελνουμε κινεζικο και βλεπει το ρυζι προσγειωνεται κατευθειαν στο πιατο. Εχει φαει και βραστο κοτοπουλο και της αρεσε.
 
πολυ ωραιες οι απαντησεις σας ευχαριστω ολους για τις συνταγες. Θα τις δοκιμασω. μου αρεσει και η ιδεα των δημητριακων και των οσπριων. Θα τα βρασω σε ατμομαγηρα... Οσο για το ψωμι θελει λιγη εξασκηση...
 
το σταφύλι επιτρέπεται ή είναι ''απαγορευμένο'' για τους παπαγάλους;
 
Εμενα το caiqueακι μου θελει να φαει τα παντα!
Του εχω καθημερινα το μπολακι του με τα σπορακια του τα οποια αποτελουνται απο 4 διαφορετικες τροφες. Καθε δευτερη μερα τρωει βρασμενα αναμικτα λαχανικα με ρυζι, η μακαρονακι η κριθαρακι.
Απο φρουτα τρελαινεται για μηλο, αχλαδι,ροδι, σταφυλλι.
Σημερα εφαγε λιγο ψαρι-αναλατο κ χωρις λαδι-του αρεσει το ψωμι-τις προαλλες δοκιμασε μια μικρη δαγκωνια με λαδι-τρωει λιγο κρουασαν σφολιατα μονο κ γενικα θελει να φαει οτιδηποτε τρωμε κ εμεις! Σε σημειο που μου κλεβει μπουκιες απο το στομα..
 
καλησπερα σε όλους διαβασα προσεκτικά τους διαλόγους. Δηλαδή μήπως καί καταλάβω ένα κοκατίλ μπορεί να τρώει βραστό κοτόπουλο; Μακαρόνια; κριθαράκι; υποθέτω χωρίς γλουτένη.Και το σκορδόζουμο το φτιάχνουμε μόνοι μας;
 
Όσοι έχουν ελεύθερα τα πουλιά αρκετές ώρες, βλέπουν ότι τους αρέσει να τσιμπολογούν από αυτά τα τρόφιμα. Μόνο εξαιρετικά μπορούμε να επιτρέπουμε κάτι τέτοιο. Κοτόπουλο, πολύ αραιά, βρασμένο σε σκέτο νερό χωρίς αλάτι.
Ακριβώς λόγω αυτής της προτίμησής τους η φίλη μας η Sissy έχει δημιουργήσει πολύ ενδιαφέρουσες συνταγές για τους παπαγάλους της Φρεσκα ζυμαρικα για παπαγαλους .
Το σκορδόζουμο, το δίνουμε 3-4 μέρες κάθε μήνα και το προετοιμάζουμε αφήνοντας μια καθαρισμένη σκελίδα σκόρδο ένα ολόκληρο βράδυ στο νερό που πρόκειται να δώσουμε στα πουλιά το πρωί. (μία σκελίδα για μια ποτίστρα μεσαίου μεγέθους. εγώ που χρειάζομαι 1,5 λ. Νερό, βάζω 3 σκελίδες σε μπουκάλι). Αφαιρούμε το σκόρδο και προσφέρουμε το νερό.
 
Εγω στο ρινκνεκ μου δινω τη prestige premium της versel laga, μαζι με βρεγμενο πελλετ μια κουταλια αυγοτροφη και ξερη ριγανη.. απο φρουτα μηλο νεκταρινι και αχλαδι τρωει πολυ και απο χορτα κ λαχανικα τρωει πολυ κοκκινη πιπερια, δυοσμο ανηθο σπανακι.. και σιγα σιγα δοκιμαζει κι αλλα.. σημερα του εβρασα και λιγο ρυζι και επεσε με τα μουτρα..
 
καλησπερα σε ολους, εγω θα μιλησω για τη διατροφη που κανω στο ζακουδακι μου. Ας ξεκινησουμε με το πρωινο του,το οποιο αποτελειται απο, καροτα, μπροκολα, γλυκοπατατα βρασμενη, αγγουρακι, πιπερια, καλαμποκι, επισησ του βραζω ρυζακι, φακεσ, φασολια μαυροματικακαι λιγο μακαρονι μαυρο. Το απογευμα θα φαει φρουτακια. Τωρα για παραδειγμα το μενου περιεχει πεπονακι καρπουζακι ροδακινακι. Κ φυσικα μπανανα μηλο αχλαδικαι μολις αρχιζει να σουρουπωνει,θα φαει και λιγα σπορακια απο το μιγμα prestige premium της versel laga. Α, να μην ξεχασω επισησ και το αυγο του. Εννοειτε καθημερινη αλλαγη νερου και καλο πλυσιμο στα μπολ του. Και η προσωπικη μου γνωμη στο θεμα πελλετ ειναι κατα, διοτι ειναι μια επεξεργασμενη τροφηκαι δεν μπορει να ειναι καλυτερη απο τη φρεσκια καθημερινη τροφη που του παρεχω.
 
καλησπερα σε ολους, εγω θα μιλησω για τη διατροφη που κανω στο ζακουδακι μου. Ας ξεκινησουμε με το πρωινο του,το οποιο αποτελειται απο, καροτα, μπροκολα, γλυκοπατατα βρασμενη, αγγουρακι, πιπερια, καλαμποκι, επισησ του βραζω ρυζακι, φακεσ, φασολια μαυροματικακαι λιγο μακαρονι μαυρο. Το απογευμα θα φαει φρουτακια. Τωρα για παραδειγμα το μενου περιεχει πεπονακι καρπουζακι ροδακινακι. Κ φυσικα μπανανα μηλο αχλαδικαι μολις αρχιζει να σουρουπωνει,θα φαει και λιγα σπορακια απο το μιγμα prestige premium της versel laga. Α, να μην ξεχασω επισησ και το αυγο του. Εννοειτε καθημερινη αλλαγη νερου και καλο πλυσιμο στα μπολ του. Και η προσωπικη μου γνωμη στο θεμα πελλετ ειναι κατα, διοτι ειναι μια επεξεργασμενη τροφηκαι δεν μπορει να ειναι καλυτερη απο τη φρεσκια καθημερινη τροφη που του παρεχω.
μακάρι να ήμουν ο ζακουδάκης σου :)
 
εγω στο ρινγκνεκ μου σμηγω την parrot prestige και την big parakeet prestige της versele-laga.σημερα αρχεισα να του δεινω σουπιοκοκκαλο και αυγοτροφη και αποτη φενετε δεν του αρεσαν πολυ. Απο φρουτα και λαχανικα του δεινω μηλο,ροδι, μπανανα, σταφυλι, καρπουζι, αχλαδι, μαρουλι, αγγουρακι και καροτο. Αν εχεται κατι να μου εισυγηθειτε για να κανω καλυτερη την διατροφη του Ρινγκο, πειτε μου.:)
 
Μια χαρά τα πας, με την έννοια ότι το έχεις εισαγάγει στην ποικιλία των τροφών.
Προσπάθησε να μειώσεις λίγο τα φρούτα υπέρ των χορταρικών εποχής, σπανάκι, βλίτα, αντίδια, ραδίκια ό,τι υπάρχει, των φρέσκων και ξηρών αρωματικών βοτάνων, ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο, δενδρολίβανο, τσουκνίδα κτλ και λαχανικών όπως μπρόκολο και κυρίως τα φύλλα του, κουνουπίδι, πατζάρια και κυρίως τα φύλλα του, πιπεριές όλες και τις καυτερές, καλαμπόκι, αρακά. Μπορείς να δίνεις ελαφρά βρασμένο ρύζι. Μπαχαρικά ξύλο και σκόνη κανέλλας, πιπέρι καγιέν.
 
Μια χαρά τα πας, με την έννοια ότι το έχεις εισαγάγει στην ποικιλία των τροφών.
Προσπάθησε να μειώσεις λίγο τα φρούτα υπέρ των χορταρικών εποχής, σπανάκι, βλίτα, αντίδια, ραδίκια ό,τι υπάρχει, των φρέσκων και ξηρών αρωματικών βοτάνων, ρίγανη, θυμάρι, βασιλικό, δυόσμο, δενδρολίβανο, τσουκνίδα κτλ και λαχανικών όπως μπρόκολο και κυρίως τα φύλλα του, κουνουπίδι, πατζάρια και κυρίως τα φύλλα του, πιπεριές όλες και τις καυτερές, καλαμπόκι, αρακά. Μπορείς να δίνεις ελαφρά βρασμένο ρύζι. Μπαχαρικά ξύλο και σκόνη κανέλλας, πιπέρι καγιέν.
η ντοματα και το αγγουρακι καλα ειναι; γιατι σπανακι, βλιτα, αντιδια και ραδικια δεν εχω στην διαθεση μου.
 
Μαναβικα δεν εχετε; Ντοματα κι αγγουρακι καθε μερα; Βαρετο κι ελλιπες... Τη ντοματα να την δινεις χωρις τα πρασινα μερη της, κοτσανι, φυλλα κτλ τα οποια περιεχουν στρυχνινη.
 
Back
Top