Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

Πολλοί παπαγάλοι θελουν να τρώνε μήλα. Άλλα λαχανικά και φρούτα που είναι καλά είναι τα εξής:

μάνγκο

Το μανγκο εδω δεν εχει αναφερθει ως ενα απο τα απογορευμενα φρουτα; 😕
 
Γεια σου Φώτη - Τα μάγγος είναι ασφαλή φρούτα για παπαγάλους. Είναι, επίσης, υγιεινά να τρώνε. Τα μάγγος μπορούν να βοηθήσουν στην πέψη. Επίσης, περιέχουν αντιοξειδωτικά και πολλά από β-καροτένιο.
 
έχω 12 ringnecks
τα τελευταία 2χρόνια έχω καταλήξει στην εξής διατροφή:
  1. μίγμα σπόρων για παπαγάλους με κυρίαρχο τον ηλιόσπορο και 5 φυστίκια αράπικα ημερησίως
  2. μίγμα μικρών σπόρων (κεχρί, παπαγαλίνη, καναβούρι, κά)
  3. καθημερινά φρουτα και λαχανικά (μήλο, αχλάδι, σταφύλι, κεράσι, αγγούρι, καρότο, καλαμπόκι φρέσκο ή κατεψυγμένο το χειμώνα, χόρτα, κά)
  4. χρησιμοποιώ καθημερινά τα συμπληρώματα της The Birdcare Company, birdcare, health, nutrition and breeding advice for bird keepers., τα οποία συνδιάζονται μεταξύ τους ανάλογα με την περίοδο του πουλιού, συντήρηση, προετοιμασία αναπαραγωγής και αναπαραγωγή, Χρησιμοποιώ 5 σκευάσματα, ένα μίγμα βιταμινών, ιχνοστοιχείων και αμινοξέων, ένα πρωτείνης, ένα με βότανα, ένα με ασβέστιο και ένα με ζωντανούς μικροοργανισμούς, τα οποία τα ανακατεύω κάθε μέρα στα φρούτα και τα λαχανικά τους και τα προμηθεύομαι από το ιντερνετ
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Το ψωμί μου απόψε

3 φλιτζάνια cornmeal (σιμιγδάλι καλαμποκιού;)
2 αυγά
1 / 2 σακούλα κατεψυγμένο σπανάκι
1 / 2 σακούλα κατεψυγμένα ανάμικτα λαχανικά (καρότα, τα μπιζέλια, πράσινα φασόλια, καλαμπόκι)
2 μικρές γλυκοπατάτες (ψημένες με τη φλούδα)
νερό
1 κουταλιά ελαιόλαδο
2 κουταλάκια του γλυκού πιπέρι καγιέν.

Κάνουμε πολτό τις γλυκοπατάτες με το νερό σε ένα μπλέντερ. , θα πρέπει να γίνει παχύρευστο.

ανακατεύουμε όλα τα συστατικά μαζί. Προσθέτουμε νερό εάν το μείγμα είναι πολύ παχύ.

Ψήνουμε στο φούρνο. Η θερμοκρασία του φούρνου θα πρέπει να είναι μετρίως ζεστή. Ψήνω αυτό ψωμί στους 200 βαθμούς Κελσίου.
 
Το ψωμί μου απόψε

3 φλιτζάνια cornmeal (σιμιγδάλι καλαμποκιού;)
2 αυγά
1 / 2 σακούλα κατεψυγμένο σπανάκι
1 / 2 σακούλα κατεψυγμένα ανάμικτα λαχανικά (καρότα, τα μπιζέλια, πράσινα φασόλια, καλαμπόκι)
2 μικρές γλυκοπατάτες (ψημένες με τη φλούδα)
νερό
1 κουταλιά ελαιόλαδο
2 κουταλάκια του γλυκού πιπέρι καγιέν.

Κάνουμε πολτό τις γλυκοπατάτες με το νερό σε ένα μπλέντερ. , θα πρέπει να γίνει παχύρευστο.

ανακατεύουμε όλα τα συστατικά μαζί. Προσθέτουμε νερό εάν το μείγμα είναι πολύ παχύ.

Ψήνουμε στο φούρνο. Η θερμοκρασία του φούρνου θα πρέπει να είναι μετρίως ζεστή. Ψήνω αυτό ψωμί στους 200 βαθμούς Κελσίου.

Στα cockatiels άρεσε αυτό το ψωμί. Όταν έφτασα σπίτι το απόγευμα, παρατήρησα ότι είχαν αδειάσει το μπολ.
 
Στα cockatiels άρεσε αυτό το ψωμί. Όταν έφτασα σπίτι το απόγευμα, παρατήρησα ότι είχαν αδειάσει το μπολ.


Εφοσον λες οτι αρεσε στα cockatiels σου θα το κανω κι εγω.:D


Ισως το φτιαξω αυριο. Θα ανεβασω και φωτο.Jamie αυτο το κεικ διατηρειται στο ψυγειο;
 
Ναι, Φώτη. Το διατηρουμε σε ένα πλαστικό δοχείο στο ψυγείο. Διαρκεί για περίπου 4 ημέρες. Εάν επιλέξετε να κάνετε κάτι παρόμοιο, μπορείτε να προσαρμόσετε τη συνταγή. Αυτή η συνταγή κάνει πολύ ψωμί. Μπορείτε να χρησιμοποιείται το μισό των δόσεων που αναφέρονται
 
Το χω κανει κ εγω, τα λαβ κ τα μπατζι το φαγανε πιο ευκολα, κ τα κονουρακια δοκιμασαν, το εβαλα στο ψυγειο κ τους εδινα κομματακια, μπορεις αφου ψηθει να το κοψεις σε φετες κ να τα βαλεις κ στην καταψυξη κ να βγαζεις καθε φορα οσο χρειαζεσαι κ μπορεις να βαλεις μεσα διαφορα λαχανικα κ οσπρια



εγω εβαλα αλευρι καλαμποκιου οχι σιμιγδαλι
 
  • Like
Αντιδράσεις: jamieo
Το birdbread που εκανα σημερα με φωτο
1η φωτο λαχανικα κ οσπρια(αρακας, καλαμποκι, φασολια, καροτο, κοκκινη κ πρασινη πιπερια, κολοκυθακι, φακες)
2η φωτο καλαμποκαλευρο, αυγα, λαδι (το νερο μπηκε μετα)
3η φωτο το αποτελεσμα
 

Συνημμένα

  • DSC05421.webp
    DSC05421.webp
    20,8 KB · Προβολές: 111
  • DSC05423.webp
    DSC05423.webp
    4,7 KB · Προβολές: 104
  • DSC05424.webp
    DSC05424.webp
    13,6 KB · Προβολές: 109
την επομενη φορα θα τα αλεσω λιγο τα λαχανικα για καλυτερο αποτελεσμα
 
Πολυ καλο Ανατολη! Πως γινεται ομως και το δικο σου βγαινει τοσο ανοιχτοχρωμο και αυτο που κανουμε εμεις βγαινει αρκετα πιο σκουρο; Μηπως επειδη βαζουμε σπανακι και μπροκολο και τα βαζουμε στο μιγμα ολα αλεσμενα; Η απο το φλας στη φωτο φαινεται πιο ανοιχτοχρωμο απ'οτι ειναι;
 
ανοιχτοχρωμο ειναι, οπως το χρωμα που εχει το καλαμποκαλευρο, νομιζω οτι παιζει ρολο αυτο που λες με τα αλεσμενα πρασινα γιατι φανταζομαι γινεται ενιαιο μειγμα, την επομενη φορα θα τα αλεσω κ θα σας πω αν εχει διαφορα
 
Το birdbread που εκανα σημερα με φωτο
1η φωτο λαχανικα κ οσπρια
2η φωτο καλαμποκαλευρο, αυγα, λαδι (το νερο μπηκε μετα)
3η φωτο το αποτελεσμα

Τι είναι το τρίτο υλικό του πιάτου με τον αρακά και το καλαμπόκι; Δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία. Είναι σύκα; :D
 
οχι, ειναι φασολια red kidney beans



μηπως δεν επιτρεπονται;
 
Τελειο Ανατολη!

Μηπως επειδη βαζουμε σπανακι και μπροκολο και τα βαζουμε στο μιγμα ολα αλεσμενα;
Κι'εγω βαζω σπανακι και μπροκολο αλεσμενα και γινεται σκουρο
 

Συνημμένα

  • χορτοκεικ1).webp
    χορτοκεικ1).webp
    5,2 KB · Προβολές: 119
  • χορτοκεικ2).webp
    χορτοκεικ2).webp
    5 KB · Προβολές: 116
Back
Top