Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

sυμφωνω μαζι σου γρηγορη.. Ακουω κατι για βραστες τροφες και αλλα
συναφη και σκεφτομαι πως στη φυση κανενας δε τους παρεχει
τετοια.. Μπας και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που οι οικοσιτοι
παπαγαλοι ζουν λιγοτερο απο τους ελευθερους;(ο αλλος κατ εμε ειναι η
ελλειψη κινησης..)

Θοδωρε διαφωνω οτι οι ελευθεροι ζουνε περισσοτερο απο τους οικοσιτους. Ζουνε περισσοτερους απο τους οικοσιτους των οποιων οι ιδιοκτητες τους εχουν παρει ως διακοσμητικα στο σπιτι τους η μονο για την ομιλια τους. Δεν στερουνται απλα την κινηση και το πεταγμα αλλα κατα κυριο λογο τη σωστη διατροφη και ιατρικη περιθαλψη.
Διαφορετικα εχουν καταγραφει παπαγαλοι αιωνοβιοι που ζουνε σε σπιτια. :)

edit: Λιανα κι εγω γνωριζω μια κυρια 85 ετων και καπνιζει απο εφηβη. Ακομη δεν εχει παθει τιποτα παρολες τις προειδοποιησεις των επιστημονων οτι το καπνισμα σκοτωνει. Αυτο δε σημαινει ουτε οτι το καπνισμα δεν προκαλει προβληματα σε εμας ουτε οτι το κακαο δεν προκαλει προβληματα στα πουλια. :)
 
Ανεστη, δεν εννοουσα αυτο. Κ εγω τους ειχα πει οτι η σοκαλατα κανει κακο, αλλα η κοπελα που το χε μου χε πει οτι καθε φορα που εβλεπε τη σοκολατα απο μακρυα αρχιζε να φωναζει για να τη ζητησει. Δεν του εδιναν συχνα φυσικα.
Ισως ηταν λαθος παραδειγμα αυτο που χρησιμοποιησα κ σε καμια περιπτωση δεν ενθαρρυνω καποιον να δινει οτιδηποτε σοκολατουχο σε πουλια. Αυτο που ειπα ομως ειναι οτι ειναι πολυ μεγαλη η γκαμα των τροφων που τρωνε κ επειδη τρωνε καποια περιεργα φαγητα, οπως ακομα κ μακαρονια με σαλτσα ο Φοιβος, δεν σημαινει οτι τους κανει κακο κ μειωνει τα χρονια ζωης του.
 
Η σοκολάτα μπορεί να είναι επιβλαβές, ωστόσο, το ποσό που απαιτείται για θάνατο είναι υψηλή. Το ζώο πρέπει να καταναλωθούν αρκετά από τα χημικά να είναι επιβλαβές. Δεν υπάρχουν κατευθυντήριες γραμμές για παπαγάλοι, όμως εδώ είναι οι πληροφορίες για σκύλους:

Chocolate Toxicity - Veterinary Medicine

Πόσο πολύ;
Η τοξική δόση Θεοβρωμίνη (και καφεΐνης) για τα ζώα συντροφιάς είναι 100-200mg/kg. (1 kiliogram = 2,2 pounds). Ωστόσο, διάφορες εκθέσεις από το ASPCA (Αμερικανική Εταιρεία για την Πρόληψη των βασανισμός των ζώων) έχουν αναφερθεί προβλήματα σε δόσεις πολύ χαμηλότερο από αυτό - δηλαδή 20mg/kg.

Μεταφρασμένο σε ένα "τυπικό" το σενάριο, και χρησιμοποιώντας τα 20mg/kg ως μέτρο της "προβλήματα μπορεί να δει κανείς σε αυτό το επίπεδο της κατάποσης", 50 pound σκύλος θα πρέπει να καταναλώνουν 9 ουγκιών (+/-) για σοκολάτα γάλακτος να καταναλώνουν το ποσό των 20mg/kg Θεοβρωμίνη. Μερικά σκυλιά δεν θα δει τα προβλήματα σε αυτό το ρυθμό. Ορισμένοι μπορεί.

Αυτή είναι μια πολύ πιο συντηρητική τοξικές επίπεδο υπολογισμό από το "πρότυπο" της 100-200mg/kg, αλλά καλύτερα από ασφαλή συγγνώμη. Ένας σκύλος κρυφός ένα ζευγάρι M & M του δεν θα πρέπει να έχει ένα πρόβλημα, αλλά δεν είναι μια καλή συνήθεια για να ενταχθούν!
Σημειώστε επίσης ότι μεγάλο μέρος της "σοκολάτας" που αγοράζουμε ως candy δεν είναι φυσικά η σοκολάτα. Πολλοί είναι πράγματι τεχνητά.
 
Πιστεύω γινόμαστε υπερβολικοί μερικές φορές και χωρίς λόγο. Με την παραπάνω λογική ούτε τα πέλετς δεν ξέρουμε ακριβώς πώς γίνοντε και με τι τρόπο (αλλά τα δίνουμε), ούτε το νερό που πίνουμε (αλλά δίνουμε) ξέρουμε τι περιέχει, ούτε οι σπόροι πως συλέγοντε, πως αποξηρένοντε και πως συσκευάζοντε στο τέλος (αλλά και απο αυτούς δίνουμε). Στην φύση τα ζώα απο στάσιμα νερά πίνουν, ιδίως σε χώρες που υποφέρουν απο την έλειψη νερού, και όμως δεν έπαθαν τίποτα (ίσως να έχουν αντισώματα). Η υπερβολή πολλές φορές παρά καλό κάνει.
Σε οποιοδήποτε θέμα αλλά & στο θέμα της υγιεινής διατροφής στο μέτρο πάντα του λογικού & του δυνατού, όταν διαφωνούμε με κάποιον, δεν τον χαρακτηρίζουμε αυθαίρετα & επιθετικά υπερβολικό, επιννοώντας άσχετες έννοιες για να καταρρίψουμε την τοποθέτησή του! Δε μίλησα για πέλλετς, για συλλογή σπόρων ούτε για το νερό της Αφρικής! Για απλό χυμό μίλησα! Ευγενικά, πολιτισμένα & κόσμια, απλά διαφορετικές απόψεις - προσεγγίσεις!
 
Σε οποιοδήποτε θέμα αλλά & στο θέμα της υγιεινής διατροφής στο μέτρο πάντα του λογικού & του δυνατού, όταν διαφωνούμε με κάποιον, δεν τον χαρακτηρίζουμε αυθαίρετα & επιθετικά υπερβολικό, επιννοώντας άσχετες έννοιες για να καταρρίψουμε την τοποθέτησή του! Δε μίλησα για πέλλετς, για συλλογή σπόρων ούτε για το νερό της Αφρικής! Για απλό χυμό μίλησα! Ευγενικά, πολιτισμένα & κόσμια, απλά διαφορετικές απόψεις - προσεγγίσεις!
Θεωρώ το μύνημα σου άκρως προσβλητικό και επιθετικό, οπότε θα σου απαντήσω με την ίδια τακτική και τρόπο. Είδες κανέναν να παραφέρθηκε ή να μην μίλησε κόσμια και πολιτισμένα; Γιατί εγώ προσωπικά δεν είδα ακόμα... Δεν νομίζω οτι είναι άσχετο το θέμα πως γίνοντε τα πελετς και απο τι υλικά, δεν νομίζω οτι είναι άσχετο το θέμα των σπόρων που δίνουμε, και όλα αυτά σε καθημερινή βάση και πάντα σε πληθώρα. Δεν καταρρίπτει κανείς την τοποθέτηση σου για χυμούς και πορτοκάλια, κάτι που προσφέρεται σε μικρές ποσότητες και σε μικρή συχνότητα, μήπως βλέποντας το δέντρο όμως χάνουμε το δάσος;
 
Ίσως και να έχεις δίκιο Γρηγόρη, αλλά όπως και να έχει, το ίδιο είναι ένας φυσικός χημός και το ίδιο η αμίτα; Θέλω να πω, ακόμη και οι διατροφολόγοι λένε να αποφεύγονται οι τυποποιημένοι χυμοί καθώς διατροφικά υστερούν.. Αφού δίνουνε τον χυμό για τις βιταμίνες του, γιατί να μη προτιμήσουμε τον φυσικό;
Διατροφολόγοι, Βιολόγοι, Εμβρυολόγοι, Γεννετιστές, Παιδίατροι και όχι μόνο!
 
Θεωρώ το μύνημα σου άκρως προσβλητικό και επιθετικό, οπότε θα σου απαντήσω με την ίδια τακτική και τρόπο. Είδες κανέναν να παραφέρθηκε ή να μην μίλησε κόσμια και πολιτισμένα; Γιατί εγώ προσωπικά δεν είδα ακόμα... Δεν νομίζω οτι είναι άσχετο το θέμα πως γίνοντε τα πελετς και απο τι υλικά, δεν νομίζω οτι είναι άσχετο το θέμα των σπόρων που δίνουμε, και όλα αυτά σε καθημερινή βάση και πάντα σε πληθώρα. Δεν καταρρίπτει κανείς την τοποθέτηση σου για χυμούς και πορτοκάλια, κάτι που προσφέρεται σε μικρές ποσότητες και σε μικρή συχνότητα, μήπως βλέποντας το δέντρο όμως χάνουμε το δάσος;
Ούτε με δέντρο ούτε με δάσος σχετίζεται η λογική, η ηρεμία, η αυτοκυριαρχία & η ευγένειά μου! Περιορισθείτε στους χυμούς παρακαλώ!
 
Σημερα εφτιαξα χυμο στον αποχυμωτη, με πορτοκαλια, μηλο κ μπανανα. Αλλα δεν του αρεσε καθολου. Μαλλον θα μεινω στο σκετο πορτοκαλι.
 
Ούτε με δέντρο ούτε με δάσος σχετίζεται η λογική, η ηρεμία, η αυτοκυριαρχία & η ευγένειά μου! Περιορισθείτε στους χυμούς παρακαλώ!

Το θέμα αν δεν κάνω λάθος αναφέρει '' Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας'' οπότε και τα δέντρα και τα δάση και οι σπόροι και τα νερά, ακόμα και οι χυμοί, περιλαμβάνονται μέσα στην διατροφή και χρήζουν σχολιαμού. Σε παρακαλώ υποδείξεις εκεί που πρέπει και όχι στο άτομο μου, το thread δεν έχει όρους για το τι πρέπει να σχολιαστεί...
 
Το θέμα αν δεν κάνω λάθος αναφέρει '' Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας'' οπότε και τα δέντρα και τα δάση και οι σπόροι και τα νερά, ακόμα και οι χυμοί, περιλαμβάνονται μέσα στην διατροφή και χρήζουν σχολιαμού. Σε παρακαλώ υποδείξεις εκεί που πρέπει και όχι στο άτομο μου, το thread δεν έχει όρους για το τι πρέπει να σχολιαστεί...
Τοποθετήθηκα σε παράθεση του Φοίβου σχετική με τους χυμούς από το # 86 & στα επόμενα! Ελλείψει επιχειρημάτων που να αντέχουν σε αντίθετη λογική, καταφύγατε στην κριτική & επιστρατεύσατε χαρακτηρισμούς για την τοποθέτησή μου! Χαρακτηρίσατε τις απόψεις μου υπερβολικές, και μάλιστα δύο φορές! Όλα τα υπόλοιπα που εφευρέθηκαν & επιστρατεύθηκαν για να επεκτείνουμε - διευρύνουμε το θέμα από τους χυμούς, κρίνονται!
 
Lianita μην απογοητεύεσε, κάποια στηγμή απο περιέργια και μόνο θα δοκιμάσει και τότε θα του αρέσει. Μπορείς να του δίνεις να δοκιμάζει οτι τρώς, οπως ψωμί μήλο και άλλα εκτός απο αβοκάντο και σοκολάτα.Βλέποντας εσένα ίσος ζηλέψει.
 
τι ειναι τα σπορακια που εχουνε βγαλει ριζουλα... Και τι τα παλλετσσ; Εγο ειμαι απο εδεσσα κ δο πουλανε μονο σπορουσ χυμα παντα κ στικ... Ουτε σουπιοκοκκαλο εχο βρει... Δν εχο δει ποτε μου τετοιο... Κ στα καναρινια το δινοθν γιατι εχω,
 
Ο κοκατουα μου τρελενεται για φρουτα και οτιδηποτε και να του δωσω το δοκιμαζει! Ευτυχως που δεν εχω τετοια προβληματα αλλα πιστευω και εσυ αν του βαλεις διαφορα φρουτα στο κλουβι και τον αφησεις μονο του απο περιεργεια θα παει και θα δοκιμασει!
 
εγω πριν μπω στο φορουμ εδινα χυμα... Τωρα δινω μια συσκευασμενη τροφη την VINCI ALIMENTO PARA PAJAROS(την σειρα για κοκατιλ στα κοκατιλ και την σειρα για μπατζι στα μπατζι)... Τρωνε αυγο βραστο, μηλο, πορτοκαλι, μανταρινι, φρυγανια, μαρουλι,
σπανακι, καροτο, κουνουπιδι... (ολα αυτα οταν τα τρωνε.. Αναλωγα τις ορεξεις.. Ποτε τρωνε ποτε οχι)
δινω βιταμινες στο νερο της bogena multi-vit δυο φορες την εβδομαδα πλεον ενω πριν λιγο καιρο που δεν ηξερα εδινα καθε μερα... Επισης και σπορους με φυτρο που και που...
 
Αυτό που ήθελα εγώ να ρωτήσω, είναι ότι επειδή έχω καταργήσει τους σπόρους και δίνω pellets σαν βασική τροφή, σκεφτόμουν μήπως να έφτιαχνα ένα μίγμα μόνη μου με αποξηραμένα φρούτα και ξηρούς καρούς που προορίζονται για δική μας κατανάλωση. Μπορώ ή επειδή τα ποξηραμένα φρούτα έχουν περισσότερη ζάχαρη να τα δίνω με μέτρο ή σε καθημερινή βάση να υπάρχει μια ταίστρα μόνο με αυτά;
 
έχω καταργήσει τους σπόρους και δίνω pellets σαν βασική τροφή

Έφη δεν χρειάζεται να καταργήσεις τίποτα...όλα μπορείς να τα δίνεις αλλά με μέτρο. Και οι σπόροι κάτι προσφέρουν. 😉

σκεφτόμουν μήπως να έφτιαχνα ένα μίγμα μόνη μου με αποξηραμένα φρούτα και ξηρούς καρούς που προορίζονται για δική μας κατανάλωση. Μπορώ ή επειδή τα ποξηραμένα φρούτα έχουν περισσότερη ζάχαρη να τα δίνω με μέτρο ή σε καθημερινή βάση να υπάρχει μια ταίστρα μόνο με αυτά;

Εγώ θα προτιμούσα να τους δίνω φρέσκα φρούτα και όχι αποξηραμένα. Κάθε μέρα ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα δεν νομίζω ότι κάνει καλό... 😉

Άλλωστε τα φρέσκα προϊόντα έχουν και περισσότερες βιταμίνες. :)
 
Εφη οπως ειπες κι εσυ τα αποξηραμενα φρουτα εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε ζαχαρη η οποια βρισκεται συγκεντρωμενη πυκνοτερα αφου λειπει το νερο απο το φρουτο. Επισης η θρεπτικη αξια σε βιταμινες δεν ειναι ιδια ακριβως με τα φρεσκα. :)
 
εχουμε και εμεις το ιδιο προβλημα με τον κωσταντινο...η ροζα τρωει τους ηλιοσπορους και αφινει τους αλλους σπορους. Για αρχη εβγαλα τους περισοτερους και εβαλα λιγους σε ενα αλλο μπολακι. Γιατι εχει και τα μωρα, αλλα δεν γινετε καθε φορα να καθομαι να βγαζω τους ηλιοσπορους... Να τους παρω και αυτους μιγμα για μπατζι;
 
εχουμε και εμεις το ιδιο προβλημα με τον κωσταντινο...η ροζα τρωει τους ηλιοσπορους και αφινει τους αλλους σπορους. Για αρχη εβγαλα τους περισοτερους και εβαλα λιγους σε ενα αλλο μπολακι. Γιατι εχει και τα μωρα, αλλα δεν γινετε καθε φορα να καθομαι να βγαζω τους ηλιοσπορους... Να τους παρω και αυτους μιγμα για μπατζι;

Πίκρα Άγγελε με είχε βοηθήσει ο Ανέστης και κάτι έγινε. Τώρα τα ίδια. Όμως χαλάρωσα και τρώει μόνο μήλο καθημερινά κάτι είναι και αυτό και τους σπόρους του φυσικά.🙄
 
Back
Top