Διατροφή Τι διατροφή ακολουθούν οι παπαγάλοι μας;

εμενα δεν τρωει τους αλλους σπορους... Οταν τους βγαζω τους τρωει, αλλα δεν γινετε να τους βγαζω συνεχεια...
 
εμενα δεν τρωει τους αλλους σπορους... Οταν τους βγαζω τους τρωει, αλλα δεν γινετε να τους βγαζω συνεχεια...

Μακάρι να το έκανε αυτό, δεν θα με κούραζε να αφαιρώ τουε ηλιόσπορους από την ημερήσια ποσότητα.:D
 
εχουμε και εμεις το ιδιο προβλημα με τον κωσταντινο...η ροζα τρωει τους ηλιοσπορους και αφινει τους αλλους σπορους. Για αρχη εβγαλα τους περισοτερους και εβαλα λιγους σε ενα αλλο μπολακι. Γιατι εχει και τα μωρα, αλλα δεν γινετε καθε φορα να καθομαι να βγαζω τους ηλιοσπορους... Να τους παρω και αυτους μιγμα για μπατζι;

Aγγελε, εαν το μιγμα σπορων που τα ταιζεις περιεχει πολλους ηλιοσπορους μπορεις να αλλαξεις το μιγμα τοτε. Η vitakraft για παραδειγμα εχει μιγμα για αυστραλιανα παπαγαλακια, τα κοινα εννοω αλλα και αλλο μιγμα για κοκατιλ και ροζελες το οποιο δεν περιεχει πολλους ηλιοσπορους αν θυμαμαι καλα, τα εχω δει στο μεγαλο πετ σοπ νομιζω. Δοκιμασε τα αν θελεις, διαφορετικα μπορεις να δωσεις και το μιγμα των Budgie συμπληρωνοντας εσυ με το χερι την ποσοτητα των ηλιοσπορων που θελεις. Εγω ετσι εκανα οταν ειχα το κοκατιλ διοτι ηταν ικανη να μην τρωει τιποτε αλλο περα απο ηλιοσπορους.

Mπορεις να τα δεις εδω...

5394_1.jpg

Vitakraft%20Budgie%20Food.jpg
 
αυτο θα κανω... Θα περνω το μιγμα για μπατζι και θα συμπληρωνω και για κοκατιλ...
 
Αυτό που ήθελα εγώ να ρωτήσω, είναι ότι επειδή έχω καταργήσει τους σπόρους και δίνω pellets σαν βασική τροφή, σκεφτόμουν μήπως να έφτιαχνα ένα μίγμα μόνη μου με αποξηραμένα φρούτα και ξηρούς καρούς που προορίζονται για δική μας κατανάλωση. Μπορώ ή επειδή τα ποξηραμένα φρούτα έχουν περισσότερη ζάχαρη να τα δίνω με μέτρο ή σε καθημερινή βάση να υπάρχει μια ταίστρα μόνο με αυτά;
Δεν έχω καταργήσει όλα τα υπόλοιπα και δίνω μόνο pellets για αυτό μίλησα για "βασική διατροφή". Φρούτα και λαχανικά του δίνω καθημερινά και ότι και όσο φάει μέσα στις 3 ώρες. Επίσης, κοτόπουλο στίθος ανάλατο και ψάρι, ότι από από αυτά που μαγειρεύω εγώ για εμένα πριν ρίξω αλάτι φυσικά και λάδι. Μια φορά την βδομάδα θα του δώσω μίσο αβγό και μια μικρή μερίδα κίτρινο τυρί. Επίσης μια κουταλίτσα γιαούρτι περίπου μια την βδομάδα, όσπρια και ρύζι αν και για το τελευταίο δεν τρελαίνεται κιόλας. Επειδή τυποποιημένες τροφές για παπαγάλους έχουν από όσα έχω δει και κομμάτια αποξηραμένων φρούτων σκέφτηκα να βρω ξηρούς καρπούς ανάλατους και άψητους (κάσιους, αμύγδαλα, καρύδια...) και φρούτα αποξηραμένα σαν έξτρα στη διατροφή του και να του δίνω... Όχι να αντικαταστήσω τις φρέσκες τροφές που του δίνω Αυτό εννοούσα, αλλά αν και πάλι θεωρείτε ότι δεν επιτρέπεται, τότε δεν το συζητώ.
 
βλεπω οτι δινετε κοτοπουλο ή γαλοπουλα...
μπορω να δωσω λιγο γαλοπουλα καπνιστη σε μπατζι και κοκατιλ?
 
Δεν έχω καταργήσει όλα τα υπόλοιπα και δίνω μόνο pellets για αυτό μίλησα για "βασική διατροφή". Φρούτα και λαχανικά του δίνω καθημερινά και ότι και όσο φάει μέσα στις 3 ώρες. Επίσης, κοτόπουλο στίθος ανάλατο και ψάρι, ότι από από αυτά που μαγειρεύω εγώ για εμένα πριν ρίξω αλάτι φυσικά και λάδι. Μια φορά την βδομάδα θα του δώσω μίσο αβγό και μια μικρή μερίδα κίτρινο τυρί. Επίσης μια κουταλίτσα γιαούρτι περίπου μια την βδομάδα, όσπρια και ρύζι αν και για το τελευταίο δεν τρελαίνεται κιόλας. Επειδή τυποποιημένες τροφές για παπαγάλους έχουν από όσα έχω δει και κομμάτια αποξηραμένων φρούτων σκέφτηκα να βρω ξηρούς καρπούς ανάλατους και άψητους (κάσιους, αμύγδαλα, καρύδια...) και φρούτα αποξηραμένα σαν έξτρα στη διατροφή του και να του δίνω... Όχι να αντικαταστήσω τις φρέσκες τροφές που του δίνω Αυτό εννοούσα, αλλά αν και πάλι θεωρείτε ότι δεν επιτρέπεται, τότε δεν το συζητώ.

Εφη η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι μια χαρα η διατροφη του οπως την περιγραφεις. Ξηρους καρπους αναλατους και αψητους (κυριβς αμυγδαλα, φουντουκια και καρυδια) δινω κι εγω καθως ειναι πολυ θρεπτικοι, αλλα με μετρο. :) Ο Φοιβος τρελαινεται γι αυτους.
Τα αποξηραμενα φρουτα εαν θελεις να του δινεις μικρα κομματακια ως λιχουδιες καθως ειναι πολυ γλυκα.

Αγγελε οι μικροτεροι μεγεθους παπαγαλοι δεν εχουν τοσο μεγαλες απαιτησεις σε πρωτεϊνες, εγω προσωπικα δεν θα τους εδινα κοτοπουλο η ψαρι η κατι τετοιο.
 
Σήμερα έκανα μια νέα για το ψωμί μου Budgies, cockatiels, και finches.

Το ψωμί αποτελείται από:
1 / 2 φλιτζάνι quinoa
1 / 2 φλιτζάνι λευκό κεχρί
1 φλιτζάνι χονδρομερές λόγο καλαμπόκι (χονδράλευρο)
1 φλιτζάνι φακές
1 αυγό
1 κουταλάκι πιπέρι καγιέν
1 κουταλιά κόκκινο φοινικέλαιο
1 κουταλιά ελαιόλαδο

I χρησιμοποίησε ένα καφεκοπτείο για το τρόχισμα quinoa το κεχρί και σε αλεύρι. Επίσης, έθεσε το φακές στο λειοτριβέας να αλεύρι φακής. Ι αναμιγνύεται όλα τα συστατικά μαζί σε σκόνη. Πρόσθεσα 1 αυγό. Πρόσθεσα το κόκκινο φοινικέλαιο και 2 φλιτζάνια νερό. Ι προστίθεται νερό μέχρι το μείγμα να ήταν σαν του παναρίσματος για κέικ.

Θα χρησιμοποιείται το ελαιόλαδο για την επίστρωση το πανευρωπαϊκό. Αυτό γίνεται για να αποτραπεί το ψωμί από κολλήσουν στο τηγάνι.

Θα το ψωμί ψημένο σε φούρνο στους 350 βαθμούς Φαρενάιτ (περίπου 176 βαθμούς Κελσίου) για 25 λεπτά. I φρόντισε το ψωμί στερεών προτού βγει από το φούρνο.

Επειδή δεν περιέχει αλεύρι, ψωμί αυτό κλονίζεται. Ωστόσο, τα πτηνά την απολαμβάνουν.

Αυτό ακριβώς εννοώ με καφεκοπτείο:

http://www.target.com/Mr-Coffee-Grinder-White/dp/B00005OTXN/sr=1-2/qid=1241391968/ref=sr_1_2/177-4842928-0291447?ie=UTF8&frombrowse=0&index=target&rh = k% 3Acoffee% 20grinder & page = 1

Χονδράλευρο είναι χονδρομερές αλεύρι καλαμποκιού:
http://www.nexcelfoods.com/images/grits_image_3.jpg
 
Παλια εδινα χυμα τροφη. Εδω και πολυ καιρο της δινω συσκευασμενη πληρη τροφη για ζακο XTRAVITAL τηςBeaphar, και συσκευασμενη τροφη με διαφορους σπορους, χωρις να αφαιρω τους ηλιοσπορους, γιατι πιστευω οτι στην αναλογια που τους εχουν ειναι οφελιμοι για το πουλι. Επισης τρωει καθημερινα λαχανικα, φρουτο λιγους αναλ. Ξηρους καρπους, και καμια φορα λιγο βραστο αυγο, κοτοπουλο,& ψαρι που της αρεσουν πολυ. Και δοξα τον Θεο η υγεια της ειναι θαυμασια.
 
Αυτό είναι το μείγμα του ρυζιού είμαι εξυπηρετούν να μου finches, Budgies και cockatiels αυτή την εβδομάδα:

3 φλιτζάνια σύντομο κόκκους καφέ ρύζι
1 κούπα millet

μαγειρεμένο ρύζι και το millet. Αυτό γίνεται αρκετά κόκκους για 1 εβδομάδα.

Πρόσθεσα 1 / 2 σακούλα κατεψυγμένα λαχανικά (καρότα, αρακάς, καλαμπόκι, φασολάκια)
Πρόσθεσα 1 / 2 φλιτζάνι κατεψυγμένο σπανάκι

3 κουταλιές κόκκινο φοινικέλαιο

1 / 4 φλιτζανιού αμύγδαλα (έκανα τα αμύγδαλα σε ένα αλεύρι από την τοποθέτησή τους σε ένα καφεκοπτείο)

Τα πτηνά που απολαμβάνουν αυτή την τροφή.
 
Στην τελευταία μου μήνυμα:
millet = κεχρί

Όταν μαγειρεύετε τα τρόφιμα, να χρησιμοποιήσω το κεχρί που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση. Πολλοί άνθρωποι τρώνε σαν χυλός για πρωινό. Επίσης να προσθέσω ότι ζύμη ψωμιού.
 
Αυτή την εβδομάδα Το λέω αυτό μου τροφή για μικρά πουλιά:

3 φλιτζάνι σύντομο κόκκους καφέ ρύζι
1 φλιτζάνι μαύρου σιταριού

μαγειρέψτε το ρύζι και μαύρου σιταριού σε 8 φλιτζάνια νερό.

προσθέτω
1 / 2 φλιτζάνι αμύγδαλα (κομμένες σε μικρά κομμάτια)
1 / 2 φλιτζάνι μαγειρεμένο σπανάκι
1 / 2 σακούλα κατεψυγμένα λαχανικά
3 κουταλιές κόκκινο φοινικέλαιο
1 / 2 φλιτζάνι κεχρί

Ελπίζω: μαύρου σιταριού μέσα buckwheat https://en.wikipedia.org/wiki/File:Kasza_gryczana_01.jpg
 
για σασ εγώ σήμερα πήρα ένα ρικ nεκ και του βaζv διαφορα σπόρια τιs sprestige και μια βιταμίνη me μελι τισ orlux δεν ξέρω τι αλλο να του βαλω για φαγητό τα παραπανο που γραφετε κανού για όλουσ τουσ παπαγαλουσ
 
ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΓΏ ΣΉΜΕΡΑ ΠΉΡΑ ΈΝΑ ΡΙΚ NΕΚ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒAΖV ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΠΌΡΙΑ ΤΙS SPRESTIGE ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΤΑΜΊΝΗ ME ΜΕΛΙ ΤΙΣ ORLUX ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΌ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΝΟΎ ΓΙΑ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ
Kώστα γνώμη μου είναι ότι είναι πτωχή η διατροφή του μόνο με σπόρους, (βέβαια δε γνωρίζω και την ηλικία του)! Εάν τρέφεται μόνο του, πρέπει να την εμπλουτίσεις με λαχανικά, φρούτα, κάποια όσπρια βρασμένα & φύτρα, για να πλησιάζει με αυτή που βρίσκουν όταν είναι ελεύθερα! Στο εμπόριο υπάρχουν και τα πέλετς (κροκέτες), επίσης δες και αυτό https://community.petbirds.gr/threads/parrot-breakfast.12748/
 
δεν είναι μικρός τρέφεται μονος του τι είδος φρούτα και λαχανικά προτιμάνε η είναι ανάλογα με τον χαρακτήρα του παπαγάλου
 
Προσφέρεις ότι έχεις διαθέσιμο, προτιμότερη είναι η ποικιλία για να δεις τι του αρέσει, απαγορεύεται το αβοκάντο. Πλένεις και καθαρίζεις καρότο, μπρόκολο, κουνουπίδι, καλαμπόκι ροδέλα (λίγο βρασμένο ανάλατο φυσικά), σπανάκι, σέλερι, λάχανο άσπρο ή μωβ, πιπεριές, φασολίτσες κ.ά. Από φρούτα, μήλο, αχλάδι, ροδάκινο, σταφύλι, φραγκοστάφυλο, μάνγκο, ρόδι, πεπόνι, φράουλα κ.ά. Τα δίνεις μόνα τους, ανακατεμένα με λίγα πέλετς ή με ξηρούς καρπούς, κουκουνάρι, φιστίκια κάσσιους, στραγάλια ή καρύδια!
 
για σασ εγώ σήμερα πήρα ένα ρικ nεκ και του βaζv διαφορα σπόρια τιs sprestige και μια βιταμίνη me μελι τισ orlux δεν ξέρω τι αλλο να του βαλω για φαγητό τα παραπανο που γραφετε κανού για όλουσ τουσ παπαγαλουσ

γεια σου κ καλως ηρθες!
Αφου το πηρες σημερα, μη βιαζεσαι! Αν δεν εχει ξαναφαει φρουτα κ λαχανικα(που αυτο ειναι κ το πιο πιθανο) μπορει να μην τα πλησιασει καν!
Σου το λεω για να μην απογοητευτεις!
Το σημαντικο τωρα ειναι να συνηθισει πρωτα το νεο περιβαλλον, εσενα κ μετα θα ερθουν κ τα υπολοιπα!
Ολα αυτα που αναφερονται κανει να τα φαει, αλλα θελει υπομονη κ επιμονη! 🙂
 
Το μείγμα του ρυζιού για την εβδομάδα:

4 φλιτζάνια καφέ ρύζι
1 κίτρινο σκουός, τριμμένο
1 κολοκύθι, τριμμένο
1 / 2 σακούλα κατεψυγμένο μπρόκολο
1 φλιτζάνι κατεψυγμένο σπανάκι

μαγειρέψτε το ρύζι σε 8 φλιτζάνια νερό
όταν το ρύζι είναι ψημένα, προσθέστε όλα τα λαχανικά. Η θερμότητα από το ρύζι θα μαγειρέψουν τα λαχανικά.

Αυτή η τροφή είναι αρκετή για 11 Budgies, 5 cockatiels, και 15 finches. Το προϊόν αυτό είναι για περίπου 5 ημέρες.
 
εγώ του δίνω ένα μείγμα τροφής που παίρνω από το pet shop. όχι συσκευασμένη όμως. και τώρα ξεκίνησα να του δίνω λίγο μήλο. τον έχω μόλις 2 εβδομάδες και δεν ξέρω απο παπαγάλους παρα μόνο αυτά που διαβάζω. Δεν έχει εξοικιωθεί ακόμα. με το μήλο πάντως τρελάθηκε. του το άφησα στο κλουβί και το έφαγε αμέσως. τι άλλο να του δίνω και σε τι ποσότητες; Μήπως να περιμένω πρώτα να εξοικιωθεί και έπειτα να αρχίσω τις λιχουδιές. τι είναι απαραίτητο στην διατροφή του και τι θεωρείται λιχουδιά;
 
εγώ του δίνω ένα μείγμα τροφής που παίρνω από το pet shop. όχι συσκευασμένη όμως. και τώρα ξεκίνησα να του δίνω λίγο μήλο. τον έχω μόλις 2 εβδομάδες και δεν ξέρω απο παπαγάλους παρα μόνο αυτά που διαβάζω. Δεν έχει εξοικιωθεί ακόμα. με το μήλο πάντως τρελάθηκε. του το άφησα στο κλουβί και το έφαγε αμέσως. τι άλλο να του δίνω και σε τι ποσότητες; Μήπως να περιμένω πρώτα να εξοικιωθεί και έπειτα να αρχίσω τις λιχουδιές. τι είναι απαραίτητο στην διατροφή του και τι θεωρείται λιχουδιά;

Πολλοί παπαγάλοι θελουν να τρώνε μήλα. Άλλα λαχανικά και φρούτα που είναι καλά είναι τα εξής:

μάνγκο
παπάγια (σπόροι, επίσης)
γλυκοπατάτες (μαγειρευμένα)
αχλάδι
κεράσια (χωρίς σπόρους)
ροδάκινα (δεν περιλαμβάνονται σπόροι για σπορά)
καλαμπόκι
μπιζέλια
πράσινα φασόλια (μαγειρεμένα)
σκουός
κολοκύθι
πεπονάκι
καρπούζι

Χρησιμοποίηστε καρύδια ως λιχουδιά. Εάν τα πτηνά είναι μικρά, δώστε τα καρύδια κομμένα σε μικρά κομμάτια. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όλα τα είδη ξηρών καρπών, αλλά τα φιστίκια μπορούν να περιέχουν επιβλαβείς φυτόχωμα σπόρια. Έτσι, είναι καλύτερο να δοκιμάσουμε αμύγδαλα, καρύδια, Καρύδια πεκάν, κλπ.
 
Back
Top