Αναπαραγωγή Τι λετε, κανω καλα που θελω να τους ζευγαρωσω;

Περίμενε να σου πουν και τα παιδιά αλλά μπορεί να είναι ένσπορα τα αυγά. Έτσι κι αλλιώς πρέπει να την αφήσεις να τα κλωσσήσει. Ασβέστιο μην της βάλεις άλλο στο νερό, μόνο σουπιοκόκκαλο στο κλουβί να υπάρχει πάντα διαθέσιμο.
 
Φυσικά και μπορεί να είναι ένσπορα αφού τα χώρισες μετά! Σε 6-7 μέρες κάνε ωοσκόπηση:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν είναι κλούβια/άσπορα πέτα τα, βάλε νέα φωλιά, δώστης νήμα και μόλις τη μισοφτιάξει τα ενώνεις!
 
Έλενα αν δεν είναι ένσπορο να το πετάξεις και να ενώσεις τα πουλιά. (ότι ακριβώς έγραψε η Αλίκη).
Ακόμα και ''λίγους'' τσακωμούς να δεις μη τα χωρίσεις.
 
Καλημερα σε ολους η καναρα μου παιδια εχει μονο 2 αυγουλακια οπως σας ειχα πει και παραπανω χθες που τα εκανα ωοσκοπηση ειδα οτι το ενα απο τα 2 ειναι ενσπορο το αλλο κλουβιο. Θελω πολυ την βοηθεια σας σε καποια θεματακια. Σημερα ειναι 16 μερες απο τα 1 αυγο και ειναι το κλουβιο λογικα και η 13 μερα απο το 2{ενσπορο}. Μετραμε απο την μερα που γενναει ή απο την επομενη που αρχιζει να κλωσαει;δεν θα''πρεπε να ειναι λιγο ραγισμενο το αυγο αφου ειναι η 13 μερα και σε 14 σκαει;Φοβαμαι μην γινει οπως το καλοκαιρι που την ειχα ζευγαρωσει και δεν μπορεσε να βγει ο νεοσος και το''χασα το πουλακι. Την εδωσα και ασβεστιο και σουσαμι με τσοφλια αυγου οπου το εχω ακομα σε αυγουλοθηκη και το τσιμπολογαει. Μπορω να κανω κατι τωρα εγω να βοηθησω;
 
Μπορω να κανω κατι τωρα εγω να βοηθησω;
Έλενα.. καλύτερα να αφήσεις τα πουλάκια μόνα τους να βρουν το δρόμο... κι αν όντως υπάρχει νεοσσός μέσα στο αυγά σίγουρα θα βρει το δρόμο για τη ζωή... Ξέρει αυτό και το πως και το πότε.
Φοβαμαι μην γινει οπως το καλοκαιρι που την ειχα ζευγαρωσει και δεν μπορεσε να βγει ο νεοσος και το''χασα το πουλακι.
Συμβαίνει συχνά η εμβρυική νέκρωση... ακόμη και στο τελικό στάδιο. Μην έχεις την ψευδαίσθηση πως ακόμη και με τη δική σου βοήθεια θα ζούσε (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων).
Σημερα ειναι 16 μερες απο τα 1 αυγο και ειναι το κλουβιο λογικα και η 13 μερα απο το 2{ενσπορο}. Μετραμε απο την μερα που γενναει ή απο την επομενη που αρχιζει να κλωσαει;δεν θα''πρεπε να ειναι λιγο ραγισμενο το αυγο αφου ειναι η 13 μερα και σε 14 σκαει;
Κανονικά μετράμε από τη μέρα που επιστρέφουμε τα αυγά... στη δική σου περίπτωση από τη μέρα που ανέβασε θερμοκρασίες... η οποία είναι αδύνατον να διαπιστωθεί. Οπότε... Οπλίσου με υπομονή... και θα βγει όταν πρέπει.
 
Καλημερα σε ολους η καναρα μου παιδια εχει μονο 2 αυγουλακια οπως σας ειχα πει και παραπανω χθες που τα εκανα ωοσκοπηση ειδα οτι το ενα απο τα 2 ειναι ενσπορο το αλλο κλουβιο. Θελω πολυ την βοηθεια σας σε καποια θεματακια. Σημερα ειναι 16 μερες απο τα 1 αυγο και ειναι το κλουβιο λογικα και η 13 μερα απο το 2{ενσπορο}. Μετραμε απο την μερα που γενναει ή απο την επομενη που αρχιζει να κλωσαει;δεν θα''πρεπε να ειναι λιγο ραγισμενο το αυγο αφου ειναι η 13 μερα και σε 14 σκαει;Φοβαμαι μην γινει οπως το καλοκαιρι που την ειχα ζευγαρωσει και δεν μπορεσε να βγει ο νεοσος και το''χασα το πουλακι. Την εδωσα και ασβεστιο και σουσαμι με τσοφλια αυγου οπου το εχω ακομα σε αυγουλοθηκη και το τσιμπολογαει. Μπορω να κανω κατι τωρα εγω να βοηθησω;
Μετράμε από τη μέρα που κλωσσάει συστηματικά, ώστε να φθάσει η θερμοκρασία μέσα στο αυγό στους 37,8 βαθμούς και ν'αρχίσει η διαδικασία ανάπτυξης εμβρύου. Για σένα (όπως σου έγραψε ο Γιάννης) υπομονή. Κοντός ψαλμός αλληλούια.
 
Μετράμε από τη μέρα που κλωσσάει συστηματικά, ώστε να φθάσει η θερμοκρασία μέσα στο αυγό στους 37,8 βαθμούς και ν'αρχίσει η διαδικασία ανάπτυξης εμβρύου. Για σένα (όπως σου έγραψε ο Γιάννης) υπομονή. Κοντός ψαλμός αλληλούια.
το προβλημα στο ζευγαρωμα αυτο ηταν απ''την αρχη περιπλοκο γιατι συνεχεια εκανε αυγα και πριν την ζευγαρωσω τωρα θα δειξει. Ποσες μερες ακομα να περιμενω ειμαστε στις 13 αλλες 2 μερες;
 
Μα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο..Αν περάσουν αρκετές μέρες, εκεί αρχίζουν να μας ζώνουν τα φίδια.. Προς το παρόν περιμένεις
 
το προβλημα στο ζευγαρωμα αυτο ηταν απ''την αρχη περιπλοκο γιατι συνεχεια εκανε αυγα και πριν την ζευγαρωσω τωρα θα δειξει. Ποσες μερες ακομα να περιμενω ειμαστε στις 13 αλλες 2 μερες;
Ετοιμάσου για περισσότερες... Δεν έχεις και κάτι άλλο να κάνεις... Δεν μπορείς
 
εεεεεε! τι να κανω θα περιμενω... Εντω μεταξυ τους εχω με χωρισμα γιατι τσακωνοντουσαν να τους ενωσω τωρα η οχι;συγνωμη που γινομαι λιγο κουραστικη βρε παιδια...
 
Μην αισθάνεσαι άσχημα, σε λίγο καιρό θα τα λες και συ στους άλλους...
Εγώ θα'λεγα να μην τα ενώσεις τώρα. Αν έχουν προστριβές και παρατήσει τ'αυγά.. Τέλειωσε η παράσταση. Άστα χωριστά προς το παρόν.
 
καλησπέρα φτεροπαρέα μου! Παιδιά στεναχωρέθηκα γιατί έκανα μια τεράστια γκάφα πήγα να δω το αυγό της κανάρας μου και καταλάθος το έσπασα και μέσα είχε νεοσσό μέσα στο υγρό του και το σκότωσα η κακούργα. Τωρα εβγαλα την φωλια και βλεπω ψαχνεται η καημενουλα, ο αντρας μου λεει να τα την ξαναενωσω με το αρσενικο για να ξεχαστει ζηταω γνωμες επειγοντως για το τι θα κανω τωρα!
 
καλησπέρα φτεροπαρέα μου! Παιδιά στεναχωρέθηκα γιατί έκανα μια τεράστια γκάφα πήγα να δω το αυγό της κανάρας μου και καταλάθος το έσπασα και μέσα είχε νεοσσό μέσα στο υγρό του και το σκότωσα η κακούργα. Τωρα εβγαλα την φωλια και βλεπω ψαχνεται η καημενουλα, ο αντρας μου λεει να τα την ξαναενωσω με το αρσενικο για να ξεχαστει ζηταω γνωμες επειγοντως για το τι θα κανω τωρα!
Αααχχχχ βρε Έλενα! Τι δουλειά είχες να πιάσεις τα αυγα ή τη φωλιά; Στην περίοδο αναπαραγωγής δεν τα ενοχλούμε καθόλου! Διακριτικά!

Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε τώρα... Το ζευγάρι μαλώνει; Πως είναι μεταξύ τους;
 
καλησπέρα φτεροπαρέα μου! Παιδιά στεναχωρέθηκα γιατί έκανα μια τεράστια γκάφα πήγα να δω το αυγό της κανάρας μου και καταλάθος το έσπασα και μέσα είχε νεοσσό μέσα στο υγρό του και το σκότωσα η κακούργα. Τωρα εβγαλα την φωλια και βλεπω ψαχνεται η καημενουλα, ο αντρας μου λεει να τα την ξαναενωσω με το αρσενικο για να ξεχαστει ζηταω γνωμες επειγοντως για το τι θα κανω τωρα!
Σκέψου να κυοφορείς και κάποιος ''γίγαντας'' να σου σκοτώνει το έμβρυο...Βαρύ !
Δεν στο γράφω για να νοιώσεις άσχημα (αυτό έχει ήδη γίνει). Πρέπει να προσέχεις περισσότερο. Χρησιμοποίησε κουταλάκι και βαμβάκι.. Είναι πολύ ευαίσθητα. Μη θεωρήσεις ότι επειδή είναι αυγά είναι ανθεκτικά σαν της κότας... Τα ξαναενώνεις και όταν ξανακάνει αυγά, την αφήνεις στην ησυχία της. Αν δεν είσαι σίγουρη ότι μπορείς να το χειριστείς σωστά, μην αφαιρέσεις αυγά ούτε για να να ξαναβάλεις όλα μαζί, ούτε για ωοσκόπηση.
 
Αααχχχχ βρε Έλενα! Τι δουλειά είχες να πιάσεις τα αυγα ή τη φωλιά; Στην περίοδο αναπαραγωγής δεν τα ενοχλούμε καθόλου! Διακριτικά!

Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε τώρα... Το ζευγάρι μαλώνει; Πως είναι μεταξύ τους;
καλημερα Αλικη μου ασε εχω τρελαθει απο χθες τετοιο λαθος! Ειμαι αρχαρια βρε ο αντρας μου πολλες φορες μου φωναζει που τα παρακολουθω τοσο στενα{''ετσι μου λεει δεν προκειται να βγαλεις πουλια ποτε''} Τα ξαναενωσω οπως σας εγραψα, οχι δεν μαλωνουν καθολου απο χθες το μεσημερι που ανοιξα το χωρισμα ειναι ησυχα και ο αρσενικος κελαηδαει πιο πολυ συνηθως οποτε τα ριχνω την ματια μου βρισκονται κατω στο πατο του κλουβιου. Ποτε να βαλω την φωλια ξανα βρε Αλικη μου;και η διατροφη της καναρας;τους εβαλα ενα αυγο να τσιμπολογανε σημερα.

Σκέψου να κυοφορείς και κάποιος ''γίγαντας'' να σου σκοτώνει το έμβρυο...Βαρύ !
Δεν στο γράφω για να νοιώσεις άσχημα (αυτό έχει ήδη γίνει). Πρέπει να προσέχεις περισσότερο. Χρησιμοποίησε κουταλάκι και βαμβάκι.. Είναι πολύ ευαίσθητα. Μη θεωρήσεις ότι επειδή είναι αυγά είναι ανθεκτικά σαν της κότας... Τα ξαναενώνεις και όταν ξανακάνει αυγά, την αφήνεις στην ησυχία της. Αν δεν είσαι σίγουρη ότι μπορείς να το χειριστείς σωστά, μην αφαιρέσεις αυγά ούτε για να να ξαναβάλεις όλα μαζί, ούτε για ωοσκόπηση.
Νιωθω παρα πολυ ασχημα που το εκανα αυτο Νικο αλλα οπως και να νιωθω δεν μπορω να το αλλαξω παει εγινε. Την φωλια την απομακρυνα οπως ειπα και στην Αλικη να ξεχαστει για να ασχολουνται μεταξυ τους, απλα χρειαζομαι καποιες συμβουλες για τις επομενες κινησεις μου. Η καημενουλα μου τοσα αυγα απο το καλοκαιρι να κλωσσαει και να μην δει το νεοσσο της; Κριμα κριμα και το λεω αυτο γιατι απο τον οκτωμβρη γενναει μονη της για αυτο και την εβαλα να ζευγαρωσει μην μου αποτρελαθει μονο!
 
Τα ξαναενώνεις και όταν ξανακάνει αυγά, την αφήνεις στην ησυχία της. Αν δεν είσαι σίγουρη ότι μπορείς να το χειριστείς σωστά, μην αφαιρέσεις αυγά ούτε για να να ξαναβάλεις όλα μαζί, ούτε για ωοσκόπηση.

Τα ξαναενωσω οπως σας εγραψα, οχι δεν μαλωνουν καθολου απο χθες το μεσημερι που ανοιξα το χωρισμα ειναι ησυχα και ο αρσενικος κελαηδαει πιο πολυ συνηθως οποτε τα ριχνω την ματια μου βρισκονται κατω στο πατο του κλουβιου. Ποτε να βαλω την φωλια ξανα βρε Αλικη μου;και η διατροφη της καναρας;τους εβαλα ενα αυγο να τσιμπολογανε σημερα.
Κάνε αυτό που σου είπε ο Νίκος, αφού τα έχεις ενώσει, δώσε νέα καθαρή φωλιά και νήματα να φτιάξει νέα και άφησέ τα ήσυχα.
Να ενημερώνεις. Και μην στεναχωριέσαι, καλό ήταν να μην γίνει αλλά η στεναχώρια δεν ωφελεί κανέναν. Συμβαίνουν αυτά στην αρχή μιας ασχολίας. Λίγη περισσότερη προσοχή στο μέλλον.
Καλή επιτυχία!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ποτε να βαλω την φωλια ξανα βρε Αλικη μου;και η διατροφη της καναρας;τους εβαλα ενα αυγο να τσιμπολογανε σημερα.
Από τη στιγμή που δεν μαλώνουν άστα μαζί. Δώσε καινούργια φωλιά, καινούργιο υλικό φωλιάς να την ξαναχτισει, και όταν έρθει η ώρα θα κάνει ξανά αυγά. Όσον αφορά τη διατροφή τους πρέπει οπωσδήποτε να ενισχύσεις με ασβέστιο τη διατροφή της κανάρας (αφού γεννάει από το καλοκαίρι), ξεκινά από τώρα να δίνεις μέρα πάρα μέρα υδατοδιαλυτο ασβέστιο. Επίσης μέρα πάτα μέρα εγώ θα έδινα και βιταμίνες στο νερό γιατί σίγουρα θα είναι ήδη εξαντλημενα και τα δύο και ειδικά η καναρα. Κάθε μέρα αυγό ή αυγοτροφή και 2-3 φορές την εβδομάδα χόρτα, λαχανικα και μηλαρακι. Όταν τελειώσει με την ωοτοκία θα δίνεις αραιά και που μόνο χόρτα, λαχανικά και μήλο. Όχι αυγό ή αυγοτροφή! Καλή τύχη! Εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αλικη, γιατι δεν κανει να δινουμε αυγο η αυγοτροφη μολις σταματησει να γενναει;
 
Back
Top