Αναπαραγωγή Τι λετε, κανω καλα που θελω να τους ζευγαρωσω;

Αλικη, γιατι δεν κανει να δινουμε αυγο η αυγοτροφη μολις σταματησει να γενναει;
Για δύο λόγους:
  1. Η καναρα κάθεται μόνιμα στη φωλιά οπότε δίνοντας της πρωτεΐνη (αυγό ή αυγοτροφή) παχαίνει πολύ πιο εύκολα και δεν το θέλουμε.
  2. Το αυγό ή αυγοτροφή πυρωνει τα καναρίνια, και έτσι και τον αρσενικό, κάτι το οποίο δε θέλουμε γιατί η καναρα κάθεται στη φωλιά και κλωσαει τα αυγουλακια της και δε θέλουμε να την ενοχλεί κανένας σατυρος αρσενικός! 😛
 
καλημερα το ζευγαρακι μου αρχισε απο χθες να μαλωνουν λιγο και με φωνη παρακαλω... Ξεκινησε να παιρνει κλωστες η καναρα και να κανει την φωλια της την διατροφη της την εχω οπως μου ειπες Αλικη και λεω να μην τους βαλω χωρισμα ασχετα αν τσακωνονται αν δω ομως επιθετικες κινησεις θα το κανω.

Από τη στιγμή που δεν μαλώνουν άστα μαζί. Δώσε καινούργια φωλιά, καινούργιο υλικό φωλιάς να την ξαναχτισει, και όταν έρθει η ώρα θα κάνει ξανά αυγά. Όσον αφορά τη διατροφή τους πρέπει οπωσδήποτε να ενισχύσεις με ασβέστιο τη διατροφή της κανάρας (αφού γεννάει από το καλοκαίρι), ξεκινά από τώρα να δίνεις μέρα πάρα μέρα υδατοδιαλυτο ασβέστιο. Επίσης μέρα πάτα μέρα εγώ θα έδινα και βιταμίνες στο νερό γιατί σίγουρα θα είναι ήδη εξαντλημενα και τα δύο και ειδικά η καναρα. Κάθε μέρα αυγό ή αυγοτροφή και 2-3 φορές την εβδομάδα χόρτα, λαχανικα και μηλαρακι. Όταν τελειώσει με την ωοτοκία θα δίνεις αραιά και που μόνο χόρτα, λαχανικά και μήλο. Όχι αυγό ή αυγοτροφή! Καλή τύχη! Εύχομαι αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά!
Τους βαζω μερα παρα μερα βιταμινη στο νερο και το ασβεστιο την επομένη που δεν δινω βιταμινη στο νερο μερα παρα μερα και αυτο για ποσο διαστημα Αλικη μου;
 
Η ύπαρξη του χωρίσματος βοηθά στην γρηγορότερη ηρεμία του ζευγαριού και στην αποφυγή της κούρασης από τις "μάχες" , ώστε να πάει ακμαίο προς την αναπαραγωγή.
 
Η ύπαρξη του χωρίσματος βοηθά στην γρηγορότερη ηρεμία του ζευγαριού και στην αποφυγή της κούρασης από τις "μάχες" , ώστε να πάει ακμαίο προς την αναπαραγωγή.
Επομένως να το βάλω το χώρισμα; Είναι 5 μέρες μόνο μαζί και τις 2 μαλώνουν. Να έχει και την ησυχία τής σωστά; ούτε στην φωλιά την αφήνει να παει να στρώσει δεν ταιριάζει μαζί του βρε παιδί μου;
 
Επομένως να το βάλω το χώρισμα; Είναι 5 μέρες μόνο μαζί και τις 2 μαλώνουν. Να έχει και την ησυχία τής σωστά; ούτε στην φωλιά την αφήνει να παει να στρώσει δεν ταιριάζει μαζί του βρε παιδί μου;
Να το αφήνεις τη μέρα και να το τραβάς αργά το απόγευμα.
 
Να το αφήνεις τη μέρα και να το τραβάς αργά το απόγευμα.
Ευχαριστω πολύ πολύ ωραία είδες αν ξέρεις απο ζευγάρι ξέρεις Και την ψυχολογία τους και πώς να τους βάζεις στην θέση τους 😀! Πιστεύω να μην σε πειράζει ο ενικός μού και που σου μιλάω τόσο άνετα!
 
Ευχαριστω πολύ πολύ ωραία είδες αν ξέρεις απο ζευγάρι ξέρεις Και την ψυχολογία τους και πώς να τους βάζεις στην θέση τους 😀! Πιστεύω να μην σε πειράζει ο ενικός μού και που σου μιλάω τόσο άνετα!
Η παρέα πρέπει και να είναι αλλά και να αισθάνεται άνετα στο χώρο της..
 
Τους βαζω μερα παρα μερα βιταμινη στο νερο
Νομίζω πως βιταμίνες μέρα παρά μέρα είναι υπερβολή.. 2-3 φορές την εβδομάδα είναι καλά! Καλύτερα να δώσεις έμφαση στη διατροφή με χόρτα, λαχανικά και βότανα! 😉

Κάνε αυτό που λέει ο Γιάννης και όταν θα είναι έτοιμα θα ζευγαρώσουν!
 
Νομίζω πως βιταμίνες μέρα παρά μέρα είναι υπερβολή.. 2-3 φορές την εβδομάδα είναι καλά! Καλύτερα να δώσεις έμφαση στη διατροφή με χόρτα, λαχανικά και βότανα! 😉

Κάνε αυτό που λέει ο Γιάννης και όταν θα είναι έτοιμα θα ζευγαρώσουν!
Οκ Αλίκη μου ευχαριστώ θα κάνω ότι μου λέτε
 
καλη κυριακη φτεροπαρεα μου. Σημερα το πρωι η καναρα μου εκανε ενα αυγουλακι και καθεται στην φωλια με τον αρσενικο γιατι σας το λεω αυτο θα σας εξηγησω... Καταρχαν ακουσα την συμβουλη του Γιαννη με το χωρισμα το πρωι το εκλεινα και το βραδυ το ανοιγα αλλα σημερα το πρωι πηγα να το κλεισω και τον ειδα τον αρσενικο μεσα δεν το ειχα κλεισει καλα και καθοταν μπροστα στην φωλια και την προσεχε ξετρελαθηκα τετοιο θεαμα! 😛λεω να μην το ξαναβαλω και να τους εχω μαζι τι λετε; 🙄τωρα πρεπει να σταματησω και την αυγοτροφη ετσι δεν ειναι; Μονο ασβεστιο και χωρις βιταμινη στο νερο σωστα; Ειμαι πολυ χαρουμενηηη:D
 
καλη κυριακη φτεροπαρεα μου. Σημερα το πρωι η καναρα μου εκανε ενα αυγουλακι και καθεται στην φωλια με τον αρσενικο γιατι σας το λεω αυτο θα σας εξηγησω... Καταρχαν ακουσα την συμβουλη του Γιαννη με το χωρισμα το πρωι το εκλεινα και το βραδυ το ανοιγα αλλα σημερα το πρωι πηγα να το κλεισω και τον ειδα τον αρσενικο μεσα δεν το ειχα κλεισει καλα και καθοταν μπροστα στην φωλια και την προσεχε ξετρελαθηκα τετοιο θεαμα! 😛λεω να μην το ξαναβαλω και να τους εχω μαζι τι λετε; 🙄τωρα πρεπει να σταματησω και την αυγοτροφη ετσι δεν ειναι; Μονο ασβεστιο και χωρις βιταμινη στο νερο σωστα; Ειμαι πολυ χαρουμενηηη:D
Τέλεια... Το χώρισμα τελείωσε την αποστολή του...
Καλά, γόνιμα και όμορφα αποτελέσματα...
Το ασβέστιο το αρχίζουμε με το 2-3 αυγό και το σταματούμε μερικές μέρες μετά το τελευταίο...
 
Τέλεια... Το χώρισμα τελείωσε την αποστολή του...
Καλά, γόνιμα και όμορφα αποτελέσματα...
Το ασβέστιο το αρχίζουμε με το 2-3 αυγό και το σταματούμε μερικές μέρες μετά το τελευταίο...
ευχαριστω πολυ Γιαννη μου αχ να''σαι καλα. Την αυγοτροφη να την βγαλω απο το κλουβι;:)👎😵
 
ευχαριστω πολυ Γιαννη μου αχ να''σαι καλα. Την αυγοτροφη να την βγαλω απο το κλουβι;:)👎😵
Ας μείνει λίγες μέρες ακόμη...όταν ολοκληρωθεί η ωοτοκία τη σταματάς...
 
Με το καλό! Αλλά τώρα Έλενα μου δε βάζεις ούτε χέρι στη φωλιά ούτε τίποτα έτσι; Παρατήρηση από μακριά και ό,τι κάνεις (αλλαγή τροφής και νερού) με πολύ ήρεμες κινήσεις!
 
Με το καλό! Αλλά τώρα Έλενα μου δε βάζεις ούτε χέρι στη φωλιά ούτε τίποτα έτσι; Παρατήρηση από μακριά και ό,τι κάνεις (αλλαγή τροφής και νερού) με πολύ ήρεμες κινήσεις!
Αντε με το καλο βρε Αλικη μου. Σημερα τους κατεβασα να τους καθαρισω αλλα τωρα θα το σταματησω και οπως μου λες ηρεμες κινησεις ωστε να μην γινομαι πολυ αντιλιπτη εκανε και το 2 αυγο το κοριτσακι μου😛καπου διαβασα σε''να φιλο απο το forum οτι χρειαζεται να βαλω λαμπακι; Για ποιο λογο; 🙄
 
Σημερα τους κατεβασα να τους καθαρισω
Τι ακριβώς έκανες δλδ; :)


καπου διαβασα σε''να φιλο απο το forum οτι χρειαζεται να βαλω λαμπακι; Για ποιο λογο; 🙄
Αυτό το βάζουν πολλοί όταν υπάρχουν νεοσσοί στη φωλιά ώστε να ταίζουν και το βράδυ οι γονείς. Εγώ ποτέ δεν έχω βάλει και ποτέ δεν είχα θέμα με τους νεοσσούς. :)
 
Τι ακριβώς έκανες δλδ; :)



Αυτό το βάζουν πολλοί όταν υπάρχουν νεοσσοί στη φωλιά ώστε να ταίζουν και το βράδυ οι γονείς. Εγώ ποτέ δεν έχω βάλει και ποτέ δεν είχα θέμα με τους νεοσσούς. :)
Τους άλλαξα το χαρτί από κουτσουλιες υπήρχαν κλωστές λερωμένες που τις έβαζε στο ράμφος. Να μην το αλλάζω;τους επλυνα τα κλαδάκια και τις ταιστρες. Μετα σχίζει καμιά φορά την σακούλα που έχω απ"έξω το κλουβί και παίρνει το λάστιχο και συνήθως μπλέκεται με το πόδια τους. Αυτά βέβαια τα έκανε όταν έκανε την φωλιά για αυτό τους έβαλα 2 ποιότητας νήμα απο χθες όμως δεν το κάνει και έβαλα και βαμβάκι γιατί εσχιζε το χαρτί από κάτω για αυτό το αλλαξα αφού ήταν λερωμένο.όσο για το λαμπακι άαπλά ρώτησα. Θα σας ενημερωνω κάθε μέρα να με συμβουλευετε. Αν λερώνει η φωλιά δεν την καθαρίζω χωρίς να πειράξω τα αυγά;Η να αλλαξω την τσόχα;βάζοντας ξανά την φωλιά στην θέση της; Πάντα προσεκτικά εσείς θα μού πείτε αλλιώς δεν αγγίζω
 
Εφοσον δεν προκειται ναα αλλαξεις τα αυγα, ασε τη φωλια οπως ακριβως ειναι. Για αλλαγη τσοχας ή καθαρισμο φωλιας θα μιλησουμε ξανα οταν οι νεοσσοι ειναι 7-10 ημερων.

Απο κει και περα, μια σχετικα τακτικη καθαριοτητα σε οσα προανεφερες επιβαλλεται, αλλα προσοχη! Ηρεμες και διακριτικες κινησεις.
 
Τους άλλαξα το χαρτί από κουτσουλιες υπήρχαν κλωστές λερωμένες που τις έβαζε στο ράμφος. Να μην το αλλάζω;τους επλυνα τα κλαδάκια και τις ταιστρες. Μετα σχίζει καμιά φορά την σακούλα που έχω απ"έξω το κλουβί και παίρνει το λάστιχο και συνήθως μπλέκεται με το πόδια τους. Αυτά βέβαια τα έκανε όταν έκανε την φωλιά για αυτό τους έβαλα 2 ποιότητας νήμα απο χθες όμως δεν το κάνει και έβαλα και βαμβάκι γιατί εσχιζε το χαρτί από κάτω για αυτό το αλλαξα αφού ήταν λερωμένο.όσο για το λαμπακι άαπλά ρώτησα. Θα σας ενημερωνω κάθε μέρα να με συμβουλευετε. Αν λερώνει η φωλιά δεν την καθαρίζω χωρίς να πειράξω τα αυγά;Η να αλλαξω την τσόχα;βάζοντας ξανά την φωλιά στην θέση της; Πάντα προσεκτικά εσείς θα μού πείτε αλλιώς δεν αγγίζω
Εφοσον δεν προκειται ναα αλλαξεις τα αυγα, ασε τη φωλια οπως ακριβως ειναι. Για αλλαγη τσοχας ή καθαρισμο φωλιας θα μιλησουμε ξανα οταν οι νεοσσοι ειναι 7-10 ημερων.

Απο κει και περα, μια σχετικα τακτικη καθαριοτητα σε οσα προανεφερες επιβαλλεται, αλλα προσοχη! Ηρεμες και διακριτικες κινησεις.
Άψογες οι οδηγίες της Μιράντας... Δεν ενοχλούμε πλέον τη φωλιά αν δεν θέλουμε να έχουμε κακές και άσχημες εκπλήξεις...
 
Back
Top