Φροντίδα Τι να κάνω για να λύσω το πρόβλημα με τα μυρμήγκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Παιδιά χρειάζομαι λύση όσο πιο γρήγορα γίνεται. Τα μυρμήγκια έχουν εμφανιστεί εδώ και λιγες μέρες χωρίς όμως να ενοχλούν - περνούν την τροφή απο την ταϊστρα. Σήμερα μου άδειασαν δυο, τις οποίες γεμισα το πρωι. Αν υπάρχει λύση η οποία δεν τα θανατώνει αλλά τα απομακρύνει ας μου την πείτε. Διάβασα στο φόρουμ για την κανέλα αλλά δεν είδα διάφορα.

Ευχαριστώ.
 
αν μπορεις να βρεις απο που ερχονται κανε μια γραμμη με μια κιμωλια και δε θα την ξαναπερασουν.
 
απλα βλεπουν τη γραμμη σαν εμποδιο και δε συνεχιζουν. εναλλακτικα μπορεις να βαλεις βαζελινη
 
απο οτι ειδα εχει και τη λυση που σου εδωσα. Δε χανεις κατι να δοκιμασεις καποια απο αυτα.
 
Δοκιμασα την κιμωλία τίποτα. Η βαζελίνη κανει δουλεια αλλά για ποσο; Ασε που μπορεί να κολλήσουν πανω σε αυτή.. Βρήκαν φαγητο, δύσκολα θα τα απομακρυνω τελείως.
 
βρες απο που ερχονται! Μπορει να εχουν φωλιασει καπου εκει κοντα πρεπει να απομακρυνεις την φωλια θα μπουν και στο σπιτι...
 
Τα κλουβιά τα έχω εξω.. Ξέρω απο που έρχονται.. Θέλω μονιμη λύση. Χωρίς να τα σκοτώσω. Είναι πολλά..
 
δεν νομιζω οτι θα βρεις μονιμη λυση αν δεν κανεισ κατι δραστικο.

ασε που θα μπουν και στο σπιτι...
 
Εγώ τα διώχνω με ξερή ρίγανη ή με στάχτη από το τζάκι που πάντα φυλάω για διάφορες χρήσεις. Και τα δύο είναι απολύτως αποτελεσματικά. Δεν πατάνε όπου υπάρχει ρίγανη ή στάχτη
 
Αυτα τα βαζετε γυρω απο την φωλια η εκει στα κλουβια σας;
 
ακολουθείς την πορεία των μυρμηγκιών και ρίχνεις σε όλη την γραμμή. κανονικά μπορείς να βρεις και το σημείο εξόδου τους. Είναι και οι δύο λύσεις απόλυτα φιλικές προς το περιβάλλον και τα μυρμηγκάκια
 
Να σας δωσω την εικονα τις καταστασης. Τα κλουβια ειναι χειροποιητα και βρισκονται στην αυλη του σπιτιου. Η μια φωλια ειναι διπλα απο τα κλουβια και η δευτερη κατω απο τα κλουβια.. Την βαζελινη την εβαλα γυρω στα ποδια των κλουβιων και δεν βγηκαν αλλα δεν εξαφανιστηκαν.
 
Θα βάλεις σε όλο το μήκος της γωνίας που κάνει ο τοίχος με το δάπεδο. Την βαζελίνη δεν κατάλαβα που την έβαλες; Τα εγκλώβισες μέσα στα κλουβιά; Τίναξέ τα να φύγουν
 
Εφυγα οσα μπορουσα απο τα κλουβια. Εβαλα στα ποδια των κλουβιων βαζελινη για να μην βγουν αλλα. Και εμεινα εκει και αν εβλεπα οτι υπηρχαν πανω στα κλουβια κι αλλα τα εριχνα κατω αφου δεν θα ειχαν τροπο για να φυγουν.
 
Παιδιά δεν βρίσκω μονιμη λύση... Έχω μεγαλώσει 10 οικογένειες μυρμηγκιών.. Κάτι άλλο να προτείνεται;
 
Back
Top