Γενικά Αντιμετωπίζω τιτανομέγιστο πρόβλημα με τα μυρμήγκια

Αστειεύομαι Γιάννη εξάλλου εσύ θες να απαλλαγής από αυτά όχι να τα υιοθετήσεις.
Πάντως δεν υπάρχει ούτε για δείγμα μυρμήγκι. Έκανε πολύ καλή δουλειά το φάρμακο.
 
Παύλο εντυπωσιάστηκα! Είδα τον δεύτερο σύνδεσμο και έμεινα άφωνος, τι κάνουν οι άνθρωποι!
Όντως είναι απίστευτο
Όταν ανέφερα ότι:
και τα μυρμήγκια για κάποιον είναι κατοικίδια

Το εννοούσα αλλά δεν θυμόμουν που το είδα και έτσι άργησα να το ποστάρω.
 
Σου εχω κατι που θα πετυχει συγουρα και θα καταστρεψει και την φωλια, πηγαινε σε ενα γεωπονικο καταστημα και ζήτα το Mirmex Gr της GEMMA δοκιμασμενο 100% δουλευει. http://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/16089/
 
Το τσιμέντο τελικά δεν κράτησε τα μυρμήγκια. Άνοιξαν νέα τρύπα 2 μέτρα πιο πέρα. Κατευθείαν ξεκίνησαν για τα κλουβιά. Ευτυχώς μόνο καμιά 20αριά πρόλαβαν και έφτασαν στις ταίστρες. Από πίσω όμως ερχόταν ολόκληρη λεγεώνα! Ευτυχώς είχα έτοιμο φάρμακο και ψέκασα κατευθείαν. Έριξα και αρκετό στην είσοδο της φωλιάς. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν τα σκοτώνει κατευθείαν αλλά έπειτα από μερικά δευτερόλεπτα. Αύριο θα ξανά ψεκάσω. Ελπίζω να απαλλαγώ μια και καλή από την παρουσία τους.
 
Γιάννη, διαβάζοντας τις οδηγίες του φαρμάκου, και εφόσον (και πιθανότατα) δεν είναι αβλαβές για τα πτηνά και για εσένα, λαμβάνεις προφυλάξεις κατά το ψέκασμα; Φοράς μάσκα, προστατευτικά γυαλιά, γάντια, είναι το δέρμα σου και τα μαλλιά σου καλυμμένα, είσαι σε όσο το δυνατό μεγαλύτερη απόσταση από το ψεκαστηρι, υπολογίζεις την κατεύθυνση του αέρα, ώστε να μην είσαι κόντρα, έχεις ήδη μετακινήσει τα πουλιά σε άλλο χώρο πριν ξεκινησεις τον ψεκασμό; Και... Καλύπτεις όλη την επιφάνεια του τοίχου περιμετρικά των θέσεων των κλουβιών, ώστε τα μυρμήγκια να θανατώνονται πριν προλάβουν να φτάσουν στα κλουβιά; Το τελευταίο το ρωτώ, γιατί γράφεις ότι δεν πεθαίνουν αμέσως, κι επομένως δυνητικά θα μπορούσαν να φτάσουν ψεκασμένη εντός των κλουβιών, με ο.,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.
Και κάτι τελευταίο. Γιατί δεν περιτυλίγεις τα κλουβια με τούλι, ώστε τα μυρμήγκια να μην μπορούν να περάσουν και γιατί δεν προμηθεύεσαι ένα από αυτά τα εντομοκτόνα βραδείας επίδρασης τύπου τζελ, τα οποία τα μυρμήγκια μεταφέρουν μέσα στη φωλιά με αποτέλεσμα να θανατωθεί στο τέλος και η βασίλισσά τους και να καταστραφεί η αποικία, αντί να κάθεσαι να ψεκαζεις κάθε λίγο και λιγάκι με κίνδυνο να επιβαρύνεις την υγεία σου;
 
Γάντια φορούσα ναι. Τα μυρμήγκια που είχαν μπει μέσα στις ταίστρες τα εβγαλα εγώ με το χέρι προτού ρίξω το φάρμακο. Γενικά ήταν πολύ πίσω τα υπόλοιπα και βρίσκονταν σε γωνία. Έτσι τα πουλιά δεν είχαν την παραμικρή επαφή με αυτό. Όσο αφορά εμένα πρόσεχα όσο μπορούσα. Κρατούσα απόσταση από το ψεκαστήρι, δεν είχε αέρα εκείνη την στιγμή και όπως είπα φορούσα και γάντια. Στην προηγούμενη φωλιά έκανα πάλι το ίδιο και εξαφανιστηκαν μια και καλή από εκεί. Ελπίζω να συμβεί το ίδιο και με αυτή την φωλιά.
 
Δεν υπάρχει κανένα εντομοκτόνο που να σκοτώνει ακαριαία εκτός απο την παντόφλα και τη μυγοσκοτώστρα. Όλα θέλουν να απορροφηθούν και να περάσουν στο σώμα του εντόμου σταματώντας κάποια ζωτική λειτουργία του. Το fendona έχει αρκετά χρόνια στην αγορά κι έχει οδηγία και για μέσα σε σπίτια. Προσωπικά, όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει φάρμακο σε ψεκασμό ρυθμίζω το ψεκαστήρι να ρίχνει σταγονίδια κι όχι νέφος ώστε να μην κινδυνεύω να το εισπνεύσω. Σαφώς ο προστατευτικός εξοπλισμός είναι πάντα ωφέλιμος.
 
Γάντια φορούσα ναι. Τα μυρμήγκια που είχαν μπει μέσα στις ταίστρες τα εβγαλα εγώ με το χέρι προτού ρίξω το φάρμακο. Γενικά ήταν πολύ πίσω τα υπόλοιπα και βρίσκονταν σε γωνία. Έτσι τα πουλιά δεν είχαν την παραμικρή επαφή με αυτό. Όσο αφορά εμένα πρόσεχα όσο μπορούσα. Κρατούσα απόσταση από το ψεκαστήρι, δεν είχε αέρα εκείνη την στιγμή και όπως είπα φορούσα και γάντια. Στην προηγούμενη φωλιά έκανα πάλι το ίδιο και εξαφανιστηκαν μια και καλή από εκεί. Ελπίζω να συμβεί το ίδιο και με αυτή την φωλιά.
Από ό,τι καταλαβαίνω, είσαι προσεκτικός σχετικά, αλλά όχι όσο θα έπρεπε, βασικά για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να πάθεις ο ίδιος κάτι, ίσως και μακροπρόθεσμα.
Σου προτείνω τα εντομοκτονα σε gel, που σου έχουν αναφέρει άλλα μέλη μέλη μας σε προηγούμενα μηνύματα, και να μην ψεκασεις εκ νέου, μια και με ακάλυπτο δέρμα ή χωρίς μάσκα, γυαλιά, και προστατευτικά μαλλιών, οι ψεκασμοί θα πρέπει να αποφεύγονται. Άλλωστε είδες, ότι το πρόβλημα επανεμφανίζεται, ενώ εσύ εξακολουθώντας να ψεκασεις, ενδεχομένως να θέτεις την υγεία σου σε σοβαρό κίνδυνο. Σκέψου σε παρακαλώ αυτά που σου γράφω και πράξε ανάλογα.
 
Πηγαινε και αγορασε αυτο που σου ειπα, η βασιλισσα της φωλιας γενναει συνεχεια, πρεπει να την σκοτωσεις. Και ο μονονς τροπος ειναι να κανεις τα μυρμηγκια να της πανε τα ιδια το δηλητηριο
 
Βέβαια υπάρχει και άλλη λύση.
Η λύση του.
[automerge]1567293226[/automerge]
hqdefault.webphqdefault.webp
[automerge]1567293667[/automerge]
Πλάκα κάνω δεν μιλάω σοβαρά.
Τα χημικά είναι η λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
😀! Αν θυμάμαι καλά ούτε ο συγκεκριμένος μυρμηγκοφάγος κατάφερε ποτέ να πιάσει το μυρμήγκι που κυνηγούσε.
Τα μυρμηγκάκια δεν εμφανίστηκαν καθόλου σήμερα. Μάλλον θα εξαφανίστηκαν και αυτά όπως και η προηγούμενη αποικία. Θα δείξει σε λίγες μέρες. Εντωμεταξύ παρατήρησα ότι ορμουσαν στα κλουβιά τις ώρες που εγώ έλειπα από το σπίτι, διάφορες στιγμές της ημέρας. Μάλλον θα είχαν στήσει ολόκληρη επιχείρηση 😛
 
Τελικό αποτέλεσμα. Τα μυρμήγκια έγιναν παρελθόν. Δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα! Το φάρμακο το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Έκανε καταπληκτική δουλειά και εξαφάνισε δύο τεράστιες αποικίες. Επιτέλους ηρέμησα και εγώ και τα πουλιά μου.
 
Εγώ πάντως αυτήν την περίοδο παίζω κρυφτο - κυνηγητό με τα μυρμήγκια, καθώς δεν γίνεται να γεμίσω όλο το σπίτι σκόρδα. Έτσι έχω πάρει ένα τζελ της Byer και στοχεύω σε γεννοκτονία (νιώθω ήδη άσχημα με τη λέξη, πόσο μάλλον με την πράξη), αλλά δεν παλεύεται η κατάσταση
Χαίρομαι για την αποτελεσματικότητά σου
Άμεσα στέλνω τα κόλυβα 🤪
 
Έτσι έχω πάρει ένα τζελ της Byer και στοχεύω σε γεννοκτονία (νιώθω ήδη άσχημα με τη λέξη, πόσο μάλλον με την πράξη)

Κοίταξε αν σε ενοχλεί τόσο η λέξη άλλαξε την, αντί για γενοκτονία πες εθνοκάθαρση.

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αλλά η λέξη πιο εκλεπτυσμένη.

Εδώ ολόκληρος υπουργός έκανε κωλοτούμπα άρα μπορείς και εσύ. 😉
 
Κοίταξε αν σε ενοχλεί τόσο η λέξη άλλαξε την, αντί για γενοκτονία πες εθνοκάθαρση.

Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αλλά η λέξη πιο εκλεπτυσμένη.

Εδώ ολόκληρος υπουργός έκανε κωλοτούμπα άρα μπορείς και εσύ. 😉
Άχ ρε Παύλο, με έκανες και γέλασα
😂
 
Ευτυχώς εμείς με τους παπαγάλους δεν έχουμε τέτοια θέματα. Τα αποξηραμένα για κάποιο λόγο δεν τα ακουμπάνε τα μυρμήγκια και έτσι δεν μας κάνουν επισκέψεις. Με όποια λύση δεις αποτέλεσμα αν σου είναι εύκολο πες μας εδώ ώστε να ξέρουμε γενικά για το πως να τα διώξουμε όποτε χρειαστεί.

Νόμιζα ότι δεν πλησίαζαν τα τσόφλια αλλά τελικά έχω 2 εβδομάδες που δεν μπορώ κ ιεγώ να τα διώξω με τίποτα.


Με ποια λύση αντιμετώπησες το πρόβλημα @Γιαννης17
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top