Γενικά Αντιμετωπίζω τιτανομέγιστο πρόβλημα με τα μυρμήγκια

Κατάλαβα, δεν ξέρω τι γίνεται με αυτές τις συσκευές υπαρήχων, αλλά άμα βάλεις καμία μέσα στο σπίτι, λες να τα πιάσει;

Γιατί, "πιάνει" το μηχάνημα; Το δοκίμασε κανείς;

Δεν έχω αντιληφθεί να κυκλοφορούν τέτοιου είδους συσκευές για μυρμήγκια...
Όλες με υπερήχους κτλ
α) δεν ενοχλούν ζώα και πουλιά (το γνωρίζω γιατί τις έχω χρησιμοποιήσει)
β)...δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα από αυτά που διαφημίζουν (αυτές με υπερήχους-δονήσεις)
 
Δεν έχω αντιληφθεί να κυκλοφορούν τέτοιου είδους συσκευές για μυρμήγκια.

Εχεις δικιο Σισσυ. Να ξεκαθαρισω οτι τετοιες συσκευες ειχα δοκιμάσει για ποντίκια και κατσαρίδες..Αυτη την χρήση προδιεγραφε ο κινέζος κατασκευαστής...
Η λύση δόθηκε τελεσίδικα στο πρόβλημα από εξειδικευμένο συνεργείο συν παγίδες που μου συνέστησαν οι ίδιοι.
Για τα μυρμήγκια την δική μου, απρόσμενα αποτελεσματική, λύση την παρέθεσα παραπάνω.
 
Ένα πρόβλημα με κατσαρίδες που είχα το έλυσα με Gel εντομοκτόνο τις BAYER.
Βλέπω ότι έχει και για μυρμήγκια.

untitled_1-17.webp


Δεν το δοκίμασα αλλά θα πάρω γιατί έχω καί εγώ στο μπαλκόνι, βέβαια δεν φτάσαν ακόμη τα κλουβιά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
[automerge]1565548040[/automerge]
Αυτό είναι για μυρμήγκια.
006449-02.webp
[automerge]1565548905[/automerge]
Τα μυρμήγκια οπός και η κατσαρίδες έχουν συγκεκριμένο δρομολόγιο αν παρατηρείς που κινούνται, βάζεις μία φακή Gel σε διάφορα σημεία που περνάνε, στην συνέχεια το μεταφέρουν στην φωλιά το τρώει η φαμίλια και...
« Το πρόβλημα πάει ».

Υ. Γ.
Το τοποθετούμε σε σημείο που δεν θα ρίξουμε νερό καί δεν θα υπάρχει επαφή από κάποιο κατοικίδιο. (πχ. Πάνω σε σοβατεπί, κάτω από το μάρμαρο του παραθύρου μετά τόν νεροσταλάκτη κλπ.)
 

Συνημμένα

  • untitled_1-17.webp
    untitled_1-17.webp
    13,8 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω είναι η μοναδική λύση με 100% επιτυχία. Βέβαια δεν αξίζουν τέτοια τύχη.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μακάβριο αλλά ο τύπος έκανε ένα έργο τέχνης.
Έχω πολλά ερωτηματικά στο θέμα κατοικίδιο, συνείδηση, δεν ξέρω, και τα μυρμήγκια για κάποιον είναι κατοικίδια.
 
@Γιαννης17 , αντιμετωπίζω επίσης κατά καιρούς τεράστιο πρόβλημα με τα μυρμήγκια και μένω σε πολυκατοικία και μάλιστα πολύ ψηλά. Οι δε φωλιές τους είναι μάλλον κάμποσους ορόφους πιο κάτω, στο έδαφος. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Βόρακα σε σιρόπι με άχνη, ψεκασμένο σε τοίχους και πατώματα, φεντόνα και κάποια άλλα εντομοκτόνα, gel σε σταγονίδια βραδείας επίδρασης με το οποίο ταΐζουν άλλα μυρμήγκια στη φωλιά τους, παγίδες, κανέλες, ρίγανες, μέντες, αρμπαρόριζες, δυόσμο, βασιλικό, λεμόνια, ξύδια και ό,τι μπορείς να διανοηθείς και το πρόβλημα δεν λύνεται, αλλά βελτιώνεται. Αυτό που με φοβίζει είναι μην τραφούν τα μυρμήγκια με κάτι τοξικό ή μην ακουμπήσουν σε εντομοκτόνο και "ζαλισμένα" βρεθούν μέσα στο κλουβί, διότι δεν θα ήθελα με την καμία να μπει βόρακας π.χ. ή εντομοκτόνο στους οργανισμούς των πουλιών μου. Έτσι λοιπόν θα σου συνιστούσα, αν γίνεται, πέραν των άλλων, να τυλίξεις το κλουβί με μια πολύ λεπτή σήτα - τόσο λεπτή, ώστε από τη διατομή να μην μπορούν να περνούν τα μυρμήγκια - αν πράγματι τα τελευταία δεν είναι τόσο μικρά στο μέγεθος. Ένα τούλι με άλλα λόγια, και μόλις διαπιστώσεις ότι πράγματι η προσέγγισή τους στο κλουβί είναι αδύνατη, τότε να δοκιμάσεις τα εντομοκτόνα που θα καταφέρεις να βρεις.
Τέλος θα ήθελα να σου πω ότι επειδή είχα μυρμήγκια επίσης στα ντουλάπια της κουζίνας μου, εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι σε εκείνο στο οποίο βρίσκεται η ζάχαρη δεν πατούσαν επί ημέρες... Ο λόγος πιθανολογώ ότι είναι το σκόρδο σκόνη (το βρίσκεις στα super market) τη συσκευασία του οποίου την είχα κατά λάθος αφήσει μισάνοιχτη... Καλύτερη η σκορδίλα παρά τα μυρμήγκια σκέφτηκα και μήνες μετά, μυρμήγκι δεν πατάει για δείγμα και στα υπόλοιπα ντουλάπια με τρόφιμα στα οποία επίσης έβαλα σκόρδο σκόνη. (Η εσάνς τώρα. Είναι το κάτι άλλο 🤪)
Καλή επιτυχία!
 
Ένα πρόβλημα με κατσαρίδες που είχα το έλυσα με Gel εντομοκτόνο τις BAYER.
Βλέπω ότι έχει και για μυρμήγκια.

View attachment 66000


Δεν το δοκίμασα αλλά θα πάρω γιατί έχω καί εγώ στο μπαλκόνι, βέβαια δεν φτάσαν ακόμη τα κλουβιά αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
[automerge]1565548040[/automerge]
Αυτό είναι για μυρμήγκια.
View attachment 66001
[automerge]1565548905[/automerge]
Τα μυρμήγκια οπός και η κατσαρίδες έχουν συγκεκριμένο δρομολόγιο αν παρατηρείς που κινούνται, βάζεις μία φακή Gel σε διάφορα σημεία που περνάνε, στην συνέχεια το μεταφέρουν στην φωλιά το τρώει η φαμίλια και...
« Το πρόβλημα πάει ».

Υ. Γ.
Το τοποθετούμε σε σημείο που δεν θα ρίξουμε νερό καί δεν θα υπάρχει επαφή από κάποιο κατοικίδιο. (πχ. Πάνω σε σοβατεπί, κάτω από το μάρμαρο του παραθύρου μετά τόν νεροσταλάκτη κλπ.)
To ιδιο εχω βαλει κ εγω της μπαγιερ μεσα στο σπιτι και ξαφανιστηκανεσε μια εβδομαδα
 
Προς τελική ενημέρωση της όλης κατάστασης. Τα μυρμήγκια τελικά δεν άνοιξαν το τσιμέντο ούτε κάποια νέα τρύπα, περίεργο βέβαια αλλά είναι αλήθεια. Εγώ προνόησα όμως και αγόρασα το Basf Fendona . Μετά από λίγες μέρες παρουσιάστηκε νέο πρόβλημα με μυρμήγκια που προέρχονταν από παντελώς διαφορετική κατεύθυνση από την αρχική. Ψέκασα παντού και στην φωλιά τους. Το αποτέλεσμα ήταν η άμεση θανάτωση τους. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων και την πρόθεση να με βοηθήσετε. Αν δεν πήρα κάποιο από τα φάρμακα που προτάθηκαν δεν είναι επειδή δεν τα εμπιστεύομαι αλλά επειδή ήταν πολύ δύσκολο να τα βρω.
 
Γιάννη αν εμφανιστούν ξανά τότε μια είναι η λύση.
Καντά κατοικίδιο.
Είναι ένα κομμάτι μίας σειράς από οικοσυστήματα της NASA


Και εδώ σου εξηγεί πως να φτιάξεις την φάρμα σου.

 
Παύλο ελπίζω να το είπες για πλάκα αυτό. Μόνο μυρμήγκια δεν υιοθέτησα ακόμη!

Αστειεύομαι Γιάννη εξάλλου εσύ θες να απαλλαγής από αυτά όχι να τα υιοθετήσεις.
 
Back
Top