Γενικά Τι να κάνω για σωστά αποτελέσματα με τα καναρίνια μου;

Υπομονή Νικόλα! Επίσης να ξέρεις πως τα θηλυκά θέλουν πολύ ήλιο για να πυρώσουν και να νιώσουν ασφάλεια για να κάνουν φωλιά. Μήπως εκεί που τα έχεις μέσα στο δωμάτιο δεν έχει πολύ ήλιο; Ή μήπως είναι το κλουβί δεν ακουμπάει έστω η μία πλευρά σε τοίχο ώστε να νιώθουν ασφάλεια;
 
Ευτυχώς ακουμπάνε σε τοίχο!
Επίσης λόγω του ότι έχει ακόμα χάλια καιρό δεν έχει όντως αρκετό φως όπως μια ηλιόλουστη μέρα όμως έχω το φως του δωματίου ανοικτό. Καλά δεν κάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Ευτυχώς ακουμπάνε σε τοίχο!
Επίσης λόγω του ότι έχει ακόμα χάλια καιρό δεν έχει όντως αρκετό φως όπως μια ηλιόλουστη μέρα όμως έχω το φως του δωματίου ανοικτό. Καλά δεν κάνω;
Αν ανάβει και σβήνει σε σταθερές ώρες... Δεν κάνει κακό..
Αν όμως ανάβει και σβήνει χωρίς πρόγραμμα νομίζω κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
 
Επιτέλους έφτιαξαν σχεδόν τις φωλιές. Εγώ όταν τελειώσει το υλικό φωλιάς και βγάλω το κουτί πλέον θα μπορώ να καθαρίσω το κλουβί η οχι; Πότε ξανα; Αυτο τρίτη και αυγό θα δίνω μέχρι πότε;
 
Επιτέλους έφτιαξαν σχεδόν τις φωλιές. Εγώ όταν τελειώσει το υλικό φωλιάς και βγάλω το κουτί πλέον θα μπορώ να καθαρίσω το κλουβί η οχι; Πότε ξανα; Αυτο τρίτη και αυγό θα δίνω μέχρι πότε;

Να καθαρίσεις το κλουβί μερικές μέρες αφού ολοκληρωθεί η ωοτοκία... Να μην ενοχλούμε...
Αυγό θα βάζεις επίσης μέχρι το τέλος της ωοτοκίας
Ασβέστιο μετά το δεύτερο αυγό και μέχρι το τέλος της ωοτοκίας.
 
Φίλοι μου καλοί φιλιούνται επιτέλους το ένα ζευγάρι φιλιέται και ταυτίζει το αρσενικό την καναρα. Τέλεια!
Επίσης πειράζει που εγώ δεν έχω Εφημερίδα κάτω και δεν βάζω σουπιοκοκκαλο η ασβέστιο. Βάζω στον πατώ την ειδική άμμο!
 
Καλησπερα ευχαριστω για το ενδειαφερον. Έχω ενα θηλυκό καναρινι αλλά δεν ξέρω αν πραγματικα είναι και με αυτά που διαβάζω δε μπορω να το αναγνώρισω μπορείτε να με βοηθησεται; Έχω και φώτο
 
Καλησπερα ευχαριστω για το ενδειαφερον. Έχω ενα θηλυκό καναρινι αλλά δεν ξέρω αν πραγματικα είναι και με αυτά που διαβάζω δε μπορω να το αναγνώρισω μπορείτε να με βοηθησεται; Έχω και φώτο
Γιώργο έχεις ανοίξει θέμα γι αυτό σου το πρόβλημα.. Όταν το δουν αυτοί που γνωρίζουν περί φύλου και διάκρισης θα σου απαντήσουν. Υπάρχει και αυτό το άρθρο που μπορείς να διαβάσεις: Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό;
 
Καλησπερα ευχαριστω για το ενδειαφερον. Έχω ενα θηλυκό καναρινι αλλά δεν ξέρω αν πραγματικα είναι και με αυτά που διαβάζω δε μπορω να το αναγνώρισω μπορείτε να με βοηθησεται; Έχω και φώτο
Το θέμα σου είναι εδώ... Είναι θηλυκό το καναρίνι για να το ζευγαρώσω; περιμένουμε τις φωτογραφίες...
 
Ρε παιδιά να ρωτήσω! Πολλές φορές ενώ έχει γίνει η φωλιά μόνο (όχι όμως αυγά), κάθετε ο καναρος στη φωλιά η πάλι κάθετε έξω από τη φωλιά και τη κοιτα ενώ η καναρα κάθετε πιο σπανια. Τι μπορεί να παιζει; Για να έχουν αρκετό φως έχω μια λάμπα οικονομίας ψυχρού φωτισμού να τα φέγγει σταθερές ώρες.
 
Ρε παιδιά να ρωτήσω! Πολλές φορές ενώ έχει γίνει η φωλιά μόνο (όχι όμως αυγά), κάθετε ο καναρος στη φωλιά η πάλι κάθετε έξω από τη φωλιά και τη κοιτα ενώ η καναρα κάθετε πιο σπανια. Τι μπορεί να παιζει;
Είσαι 100% σίγουρος ότι ο αρσενικός σου είναι αρσενικό και όχι "κατά λάθος" θηλυκό; 😛
 
Να ρωτήσω κάτι! Ενώ πηγαίναμε καλά, η κανάρα έκανε φωλιά από εχθές την έχω παρατηρήσει κάθετε κάποιες δώσεις στο κλαδάκι λίγο φουσκωμένο και ψιλοκλείνει τα μάτια του. Κατα τ' άλλα τρώει και πίνει.
 
Να ρωτήσω κάτι! Ενώ πηγαίναμε καλά, η κανάρα έκανε φωλιά από εχθές την έχω παρατηρήσει κάθετε κάποιες δώσεις στο κλαδάκι λίγο φουσκωμένο και ψιλοκλείνει τα μάτια του. Κατα τ' άλλα τρώει και πίνει.
Νικόλα κοίτα την κοιλιά της και βγάλε φώτο αν μπορείς κοιλιά, στέρνο και κουτσουλιές και ανέβασε τες εδώ. Αυτή η συμπεριφορά δεν είναι φυσιολογική και δείχνει ασθένεια... ☹
 
Back
Top