Γενικά Τι να κάνω για σωστά αποτελέσματα με τα καναρίνια μου;

Νικόλα κοίτα την κοιλιά της και βγάλε φώτο αν μπορείς κοιλιά, στέρνο και κουτσουλιές και ανέβασε τες εδώ. Αυτή η συμπεριφορά δεν είναι φυσιολογική και δείχνει ασθένεια... ☹
Συμφωνώ με τη Μαρία.
Βάλε λίγες σταγόνες ασβέστιο στο νερό της.
 
Καλημέρα. Ανεβάζω μια φωτο με τα κλουβιά όπως τα έχω στο σπίτι για το ζευγάρωμα να δείτε την πατέντα με τη λάμπα που έβαλα για φωτισμό να μου πείτε αν είναι οκ!
Επίσης φωτο από το πουλάκι Που είναι που και που φουσκωμένο. Είναι πυρωμενο; Φωλιά έκανε και σήμερα μόλις άναψα το φως έκατσε και ο αρσενικός τη βατεψε.

Επειδή οι Φωτογραφίες μου είναι περίπου 2ΜΒ Πώς τις ανεβάζω;
 
Έστειλα στο mail Τις φωτογραφίες συγνωμη για τη ταλαιπωρία

Επίσης στο άλλο κλουβί που κατέβασα να βάλω τροφή είδα ένα αυγό. Η εχθες η προχθές έγινε. Το στέλνω φωτο στο mail φαίνεται καλο;
 
Έστειλα στο mail Τις φωτογραφίες συγνωμη για τη ταλαιπωρία

Επίσης στο άλλο κλουβί που κατέβασα να βάλω τροφή είδα ένα αυγό. Η εχθες η προχθές έγινε. Το στέλνω φωτο στο mail φαίνεται καλο;
Δεν μας πειράζει να βοηθάμε τους φίλους της ομάδας μας... Αυτός άλλωστε είναι κι ο λόγος της παρουσίας μας εδώ...
Το αυγό το γεννούν το πρωί... αν είναι ένα γεννήθηκε σήμερα... εκτός αν γέννησε χτες και δεν την είδες... και φυσικά δεν γέννησε σήμερα.
 
Επίσης φωτο από το πουλάκι Που είναι που και που φουσκωμένο. Είναι πυρωμενο; Φωλιά έκανε και σήμερα μόλις άναψα το φως έκατσε και ο αρσενικός τη βατεψε.
Όταν λες που και που φουσκωμένο;
 
Τρώει κανονικά, πίνει, κάθετε όπως είδα να τη βατεψει ο καναρος απλά πολλές φορές κάθετε στο κλαδάκι φουσκωμένο όχι υπερβολικά και ψιλοκλεινει τα ματάκια του. Πριν λίγο ειδα Ότι καθόταν στη φωλιά για λίγο και ο αρσενικός την τάιζε.

Οι φωτογραφίες φαίνονται καλα;

Δεν μας πειράζει να βοηθάμε τους φίλους της ομάδας μας... Αυτός άλλωστε είναι κι ο λόγος της παρουσίας μας εδώ...
Το αυγό το γεννούν το πρωί... αν είναι ένα γεννήθηκε σήμερα... εκτός αν γέννησε χτες και δεν την είδες... και φυσικά δεν γέννησε σήμερα.
Όταν την έβαλα φαγητό δεν είχε γεννήσει
 
Λοιπόν παιδιά έχω για μένα επιτέλους ευχάριστα. Το ένα μου ζευγάρι που λέω ότι φουσκώνει λίγο το θηλυκό εχθες είδα ότι τη βατεψε ο αρσενικός και σήμερα είδα το πρώτο αυγό. Το δεύτερο ζευγάρι δεν έχω δει ποτε να τη βατεψει ο αρσενικός όμως σήμερα είδα το 2 αυγό. Βέβαια είναι Μικρά τα αυγά σε σχέση με το άλλο ζευγάρι. Πειραζει; Επίσης είναι υποχρεωτικό να αντικαταστήσω τα αυγα; Τι θα γίνει αλλιως; Τέλος αυγοτροφη και αυγό βάζω μέχρι να αρχίζει να τα κλωσαει δηλαδή 5 μέρες περίπου σωστα; Μετά πότε την ξαναξεκιναω;
 
Επίσης είναι υποχρεωτικό να αντικαταστήσω τα αυγα; Τι θα γίνει αλλιως;
Είναι ρίσκο η χρήση πλαστικών αυγών;
Αντικατάσταση αυγών

Τέλος αυγοτροφη και αυγό βάζω μέχρι να αρχίζει να τα κλωσαει δηλαδή 5 μέρες περίπου σωστα; Μετά πότε την ξαναξεκιναω;
Όταν τελειώσει την ωοτοκία κόβεις και αυγό ή αυγοτροφή και τα ξεκινάς λίγες μέρες πριν να σκάσουν οι νεοσσοί. :)
 
Βέβαια είναι Μικρά τα αυγά σε σχέση με το άλλο ζευγάρι. Πειραζει;
Το μέγεθος των αυγών έχει να κάνει με το μέγεθος του θηλυκού, τη διατροφή κλπ... και φυσικά δεν έχει να κάνει με την αποδοτικότητα τους... Εκτός αν είναι παθολογικά μικρά.
Επίσης είναι υποχρεωτικό να αντικαταστήσω τα αυγα; Τι θα γίνει αλλιως;
Δεν είναι υποχρεωτικό. Απλά με τα πλαστικά δίνεις τη δυνατότητα να μεγαλώσουν με τις ίδιες ευκαιρίες τα μικρά. Αν το θηλυκό είναι καλό και ταΐζει θα καλύψει τη μια μέρα της διαφοράς και ίσως και τη δεύτερη αν υπάρξει
Τέλος αυγοτροφη και αυγό βάζω μέχρι να αρχίζει να τα κλωσαει δηλαδή 5 μέρες περίπου σωστα;
Σωστά!
Μετά πότε την ξαναξεκιναω;
Μια δυο μέρες πριν την ημέρα που θα εκκολαφθούν τα μικρά.

@alicedros ταύτιση.. 😀!
 
Οδεύουμε καλά. Έχουμε 3 και 4 αυγά αντίστοιχα.
Ερώτηση: από τη στιγμή που θα γεννηθούν τα μικρα τι διατροφή ακολουθω;
Πότε βάζω 2 φωλια;
Πότε καθαρίζω το κλουβι;
 
από τη στιγμή που θα γεννηθούν τα μικρα τι διατροφή ακολουθω;
Κάθε μέρα αυγό ή αυγοτροφή, μόλις ο μικρότερος νεοσσος γίνει 7 ημερών μπορείς να δώσεις μήλο και όταν γίνει ο πιο μικρός 10 ημερών μπορείς κάθε μέρα να δίνεις και από ένα διαφορετικό λαχανικο ή χόρτο (γλυστριδα, μπροκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, ζοχος, αντρακλα κτλ)

Πότε βάζω 2 φωλια;
Πότε καθαρίζω το κλουβι;
Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη
Καθαρισμος φωλιας με νεοσους
Καθαρισμος φωλιας
Διάβασε αυτά κι αν δεν καλυφθεις ξαναρωτα! 😉
 
Όπως πάντα πληρεστατη στις απαντήσεις σου. Διευκρίνηση αν με το καλό γίνουν οι νεοσσοί 15 ημερών δεν μπορώ να τους βάλω με τη φωλιά από την άλλη πλευρά του κλουβιού ώστε να τους ταιζει ο αρσενικός και να έχω νεα φωλιά να χτίσει στο ίδιο σημείο η καναρα για να μην αλλάξει περιβαλλον;
Επίσης ρωτάω για τον καθαρισμό του πατου του κλουβιού αν μπορώ και πότε να τον καθαρισω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνωμη για τις επανειλημμένες ερωτήσεις απλά θέλω να γίνουν σωστά γιατί έχω 3 παιδιά και τα κάνουμε μαζί να χαρουνε την όλη διαδικασία.
 
Διευκρίνηση αν με το καλό γίνουν οι νεοσσοί 15 ημερών δεν μπορώ να τους βάλω με τη φωλιά από την άλλη πλευρά του κλουβιού ώστε να τους ταιζει ο αρσενικός και να έχω νεα φωλιά να χτίσει στο ίδιο σημείο η καναρα για να μην αλλάξει περιβαλλον;
Ποιος ο λόγος αυτής της μετακίνησης... Βάλε απέναντι τη φωλιά και βλέπουμε.
Επίσης ρωτάω για τον καθαρισμό του πατου του κλουβιού αν μπορώ και πότε να τον καθαρισω;
Με σύντομες κινήσεις και σχετικά γρήγορα σε χρόνο όσο συχνά το έκανες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνωμη για τις επανειλημμένες ερωτήσεις απλά θέλω να γίνουν σωστά γιατί έχω 3 παιδιά και τα κάνουμε μαζί να χαρουνε την όλη διαδικασία.
Αλήθεια... εδώ είναι όλη η ομορφιά της εκτροφής... η μικρή παρέα για μεταλαμπάδευση της διαδικασίας και φυσικά της αγάπης για τα πτηνά.
 
Back
Top