Γενικά Τι να κάνω για σωστά αποτελέσματα με τα καναρίνια μου;

Καλημέρες. Σήμερα καθάρισα τα κλουβιά. Η μια καναρα ζεσταίνει 4 από ότι φαίνονται υγιεστατα αυγά. Άντε να δούμε. Η άλλη καναρα είχε δύο μικρά αυγά μέχρι εχθές τα οποία έγιναν 16,17 του μήνα. Σήμερα το ένα ήταν σπασμένο πεσμένο στο πάτο του κλουβιού. Τι λέτε να κάνω; Ενώ κελαηδαει Ο καναρος δεν ξέρω δεν κάθετε αυτή να την βατεψει. Δεν τα έχω δει ποτέ. Να αλλάξω αρσενικό στη καναρα; Έχω ένα πυρωμένο αυτόν που τις είχα στην αρχή. Με λίγα λόγια είχα ένα αρσενικό το οποίο προσπαθούσε να τη βατεψει και το έδειχνε. Κελαηδουσε επίμονα κατέβασε τα φτερά και τη κυνηγούσε. Αυτή δεν του καθόταν. Ούτε έκανε φωλιά. Αλλάζω αρσενικό βάζω αυτόν που έχω τώρα και την ίδια μέρα αυτή έκανε φωλιά όμως δεν τον αφήνει και πάλι να τη βατεψει. Πλιν όμως έκανε τα 2 αυγά και έχω το σημερινό αποτέλεσμα. Λέτε να βάλω τον πρώτο αρσενικο; Βοήθεια! 🙂
 
Οι συχνές αλλαγές όχι μόνο δεν βοηθούν αλλά αντίθετα μας πάνε "αναπαραγωγικά" πίσω.
Γνώμη μου είναι να μην κάνεις αλλαγές αλλά να αφήσεις ήσυχα.
Βάλε το αρχικό ζευγάρι μαζί.
 
Οι συχνές αλλαγές όχι μόνο δεν βοηθούν αλλά αντίθετα μας πάνε "αναπαραγωγικά" πίσω.
Γνώμη μου είναι να μην κάνεις αλλαγές αλλά να αφήσεις ήσυχα.
Βάλε το αρχικό ζευγάρι μαζί.
Λέγοντας αρχικό εννοείς αυτό που είχα έβγαλα και έβαλα το δεύτερο. Δηλαδή αυτό που την κυνηγούσε αλλά δεν έκανε φωλιά ε;
 
Λέγοντας αρχικό εννοείς αυτό που είχα έβγαλα και έβαλα το δεύτερο. Δηλαδή αυτό που την κυνηγούσε αλλά δεν έκανε φωλιά ε;
Ακριβώς, μπορεί να μη σου έδειχναν κάτι τέτοιο... όμως πιθανολογώ πως μπορεί να έδεσαν μεταξύ τους.
 
Δε συμφωνώ πολύ με τις αλλαγές.. Και αφού ούτε τον πρώτο τον δεχόταν τι θα την κάνει να τον δεχτεί τώρα;

Νικόλα πως της γνώρισες της παράξενης τα αγόρια; Μήπως η διαδικασία ήταν λίγο απότομη και γι αυτό δεν τους δέχεται;
 
Όχι ρε παιδιά. Τα είχα στη ζευγαρωστρα 1 μήνα με χώρισμα να μην βλέπονται. Έπειτα 2 εβδομάδες με χώρισμα να βλέπονται κι έπειτα έβγαλα το χώρισμα
 
Όχι ρε παιδιά. Τα είχα στη ζευγαρωστρα 1 μήνα με χώρισμα να μην βλέπονται. Έπειτα 2 εβδομάδες με χώρισμα να βλέπονται κι έπειτα έβγαλα το χώρισμα
Οκ άρα ίσως δεν είναι έτοιμη η θηλυκιά ή απλά το παίζει δύσκολη! Βάλε την μαζί με έναν από τους δύο γαμπρούς και δώστης χρόνο!
 
Οκ άρα ίσως δεν είναι έτοιμη η θηλυκιά ή απλά το παίζει δύσκολη! Βάλε την μαζί με έναν από τους δύο γαμπρούς και δώστης χρόνο!
Τίποτα!
Ενώ συμβιώνουν μαζί αρμονικά ο αρσενικός κελαηδαει σαν Π...ης αυτή εκεί αδιαφορία. Λέτε να ρα χωρισω να μη βλέπονται και να βάλω άλλο αρσενικό στα τυφλά καμία βδομάδα και ξανα μα να από την αρχη; Πείτε καμιά ιδέα!
 
Τίποτα!
Ενώ συμβιώνουν μαζί αρμονικά ο αρσενικός κελαηδαει σαν Π...ης αυτή εκεί αδιαφορία. Λέτε να ρα χωρισω να μη βλέπονται και να βάλω άλλο αρσενικό στα τυφλά καμία βδομάδα και ξανα μα να από την αρχη; Πείτε καμιά ιδέα!
Ναζάκια... 😀.
Να τα αφήσεις αφού δεν μαλώνουν... Θα προετοιμαστούν καλύτερα...
 
Νικόλα μου δώσε χρόνο στο ζευγάρι σου και άσε τις συνεχείς αλλαγές! Υπομονή και όλα θα κυλήσουν ομαλά! Είμαι σίγουρη!
 
Παιδιά όταν με το καλό βγουν οι νεοσσοί το τσόφλι που έσπασε το βγάζουμε εμείς από τη φωλιά;
Όχι δεν χρειάζεται.. Θα το κάνουν τα πουλιά... εκτός αν θέτει σε κίνδυνο τη φωλιά.
 
Επειδή από τη μεθαύριο λογικά θα αρχίσω να περιμένω γεννητούρια οι νεοσσοί ταιζονται απο την μητέρα τους από την πρώτη μερα; Αν δω ότι δεν τους ταιζει τι κάνω, ταιζω Εγώ κάθε 3 ωρες; Από ποτε;Από την 1 μέρα και από τι ωρα; Από 7 π.χ. το πρωί έως τι ώρα το βράδυ; Τι φαγητό δινουμε;
 
Θα ελεγχεις διακριτικα αν ο προλοβος τους εχει φαγακι, γινεται σαν προγουλι και εχει σαν φουσκα με φαγακι οταν τα ταιζουν.

Την πρωτη μερα δεν τα ταιζουν συνηθως, και δεν τους χρειαζεται γιατι εχουν λαβει αρκετα θρεπτικα συστατικα απο το αυγο που βγηκαν.

Εσυ λοιπον αυτο που θα κανεις ειναι μια φορα το πρωι που θα αλλαζεις νερο και σπορακια να κοιτας χωρις να πιανεις τα μικρα αν εχουν φαγακι εκει που σου ειπα, και μια φορα το σουρουπο. ΔΕΝ παρεμβαινεις αν δεν δεις καποιο να ειναι μονιμως αταιστο, γιατι υπαρχει πιθανοτητα με δικη σου παρεμβαση να κανεις περισσοτερο κακο παρα καλο, το εξτρα ταισμα γινεται σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις.

Εσυ θα βαζεις αυγο βρασμενο για πανω απο 10-12 λεπτα (αφου κρυωσει) καθημερινα, φρεσκα σπορακια, μετα την 6-7η μερα θα βαζεις και μηλαρακι και μετα τη 10η θα αρχισεις και τα χορταρικα.

Μην αγχωνεσαι γιατι τα ζωακια μας το αντιλαμβανονται, ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της και καλη τυχη! Περιμενουμε τα νεα σου!
 
Θα ελεγχεις διακριτικα αν ο προλοβος τους εχει φαγακι, γινεται σαν προγουλι και εχει σαν φουσκα με φαγακι οταν τα ταιζουν.

Την πρωτη μερα δεν τα ταιζουν συνηθως, και δεν τους χρειαζεται γιατι εχουν λαβει αρκετα θρεπτικα συστατικα απο το αυγο που βγηκαν.

Εσυ λοιπον αυτο που θα κανεις ειναι μια φορα το πρωι που θα αλλαζεις νερο και σπορακια να κοιτας χωρις να πιανεις τα μικρα αν εχουν φαγακι εκει που σου ειπα, και μια φορα το σουρουπο. ΔΕΝ παρεμβαινεις αν δεν δεις καποιο να ειναι μονιμως αταιστο, γιατι υπαρχει πιθανοτητα με δικη σου παρεμβαση να κανεις περισσοτερο κακο παρα καλο, το εξτρα ταισμα γινεται σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις.

Εσυ θα βαζεις αυγο βρασμενο για πανω απο 10-12 λεπτα (αφου κρυωσει) καθημερινα, φρεσκα σπορακια, μετα την 6-7η μερα θα βαζεις και μηλαρακι και μετα τη 10η θα αρχισεις και τα χορταρικα.

Μην αγχωνεσαι γιατι τα ζωακια μας το αντιλαμβανονται, ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της και καλη τυχη! Περιμενουμε τα νεα σου!

Ωραία κατάλαβα. Απλά δεν κατάλαβα, εννοώ δεν μπορώ να φέρω εικόνα πως είναι αυτό που λες με το φαγητο-προγουλη. Υπάρχει Μήπως καμία φωτογραφία;
 
Back
Top