Γενικά Τι να κάνω για σωστά αποτελέσματα με τα καναρίνια μου;

Η αναπαραγωγη τον Σεπτέμβρη είναι απαγορευτικη. Περνάνε πτεροροια και μετά έρχεται ο χειμώνας και πρέπει να είναι ξεκούραστα. Η αναπαραγωγη των καναρινιών γίνεται μια φορά τον χρόνο,τώρα την άνοιξη..

Λάθος νόμιζα! Οκ τότε αν αποτύχουμε φέτος του χρόνου.
 
Χριστός Ανέστη. Ελπίζω να περάσατε όλοι καλά. Να ρωτήσω σήμερα 13/4 η καναρα μου δεν κοιμήθηκε πρώτη φορά πάνω στους νεοσσούς. Τα Μικρά πουλακια γεννήθηκαν 1 και 2 Απριλίου αντίστοιχα. Υπάρχει πρόβλημα; Τι κάνω; Άρχισε να την κυνηγάει ο αρσενικός για 2 γέννα.
 
Χριστός Ανέστη. Ελπίζω να περάσατε όλοι καλά. Να ρωτήσω σήμερα 13/4 η καναρα μου δεν κοιμήθηκε πρώτη φορά πάνω στους νεοσσούς. Τα Μικρά πουλακια γεννήθηκαν 1 και 2 Απριλίου αντίστοιχα. Υπάρχει πρόβλημα; Τι κάνω; Άρχισε να την κυνηγάει ο αρσενικός για 2 γέννα.
Και ο καιρός είναι καλός και τα μικρά μια χαρά ντυμένα για να μην χρειάζονται την μαμά τους από πάνω!
Τώρα όσον αφορά τη δεύτερη γέννα εσύ θες να προχωρήσει αυτό το ζευγάρι σε δεύτερη γέννα;
 
Φυσικά θέλω. Όμως ακόμα μια γέννα για φέτος.

Όσον τα Μικρά το ένα έχει ηρεμήσει πούπουλα παντού, ενώ το άλλο δεν είναι εντελώς γεμάτο.Ακόμα βλέπω το δερματακι του
 
Φυσικά θέλω. Όμως ακόμα μια γέννα για φέτος.
Τότε βάλε νήμα και φωλιά στο κλουβί πριν τα μαδήσει η μαμά.

Όσον τα Μικρά το ένα έχει ηρεμήσει πούπουλα παντού, ενώ το άλλο δεν είναι εντελώς γεμάτο.Ακόμα βλέπω το δερματακι του
Μια χαρά είναι! Μην αγχώνεσαι!
 
Τότε βάλε νήμα και φωλιά στο κλουβί πριν τα μαδήσει η μαμά.


Μια χαρά είναι! Μην αγχώνεσαι!

Να σε ρωτησω προτείνεις να βάλω τα Μικρά σε άλλη φωλιά μέσα στο κλουβί και να δώσω κλωστή να κάνει καινούρια φωλιά στο ίδιο σημείο η το αντίθετο;
 
Να σε ρωτησω προτείνεις να βάλω τα Μικρά σε άλλη φωλιά μέσα στο κλουβί και να δώσω κλωστή να κάνει καινούρια φωλιά στο ίδιο σημείο η το αντίθετο;
Αρχικά βάζεις μια καινύργια φωλιά και νέο υλικό για να τη στρώσει. Πολλές κανάρες επιμένουν να θέλουν να στρώσουν ξανά την πρώτη φωλιά. Οπότε τότε ναι ίσως χρειαστεί να βάλεις μια νέα φωλιά στο σημείο της πρώτης και τα μικρά να μεταφερθούν παραδίπλα! 😉 Διάβασε και αυτό: Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη
 
Γιατι βιάζεστε βρε;

Να προσέξεις Νικόλα μην πάει να στρώσει φωλιά πάνω στους νεοσσούς... Με αποτέλεσμα να τους παρατήσει. Για να προχωρήσει στην νέα της γέννα. Νομίζω είναι πολύ μικρα τα πουλιά για να την αφήσουμε να προχωρήσει τόσο νωρίς.
 
Αρχικά βάζεις μια καινύργια φωλιά και νέο υλικό για να τη στρώσει. Πολλές κανάρες επιμένουν να θέλουν να στρώσουν ξανά την πρώτη φωλιά. Οπότε τότε ναι ίσως χρειαστεί να βάλεις μια νέα φωλιά στο σημείο της πρώτης και τα μικρά να μεταφερθούν παραδίπλα! 😉 Διάβασε και αυτό: Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη

Επειδή σας ακολούθησα όλους πιστά και εφάρμοσα τις συμβουλές σας και έχω πλέον 2νεοσσούς Σας εμπιστεύομαι αλλά με αγχωσε σήμερα ένας από μαγαζί pet shop που πήγα να πάρω τροφή. Μου είπε να μην βάλω τώρα τη φωλιά, είναι νωρίς,ότι τα πουλιά θα χαλαρώσουν στον 1μήνα,ότι αν βάλω τη φωλιά θα παρατήσει να ταιζει τα Μικρά, τώρα που είναι 3 εβδομάδων να μην τα βάζω ούτε μήλο ούτε μπρόκολο παρά μόνο αυγό κλπ. Δεν ξέρω τι να πω. Εσείς πάντως προτείνεται ότι έχουμε συζητήσει ως τώρα
1. Να βάζω για τους νεοσσούς μήλο και μπρόκολο
2. Να βάλω 2 φωλιά γιατί ο αρσενικός κυνηγάει την κανάρα (Αυτή ακόμα δεν του κάθεται)κλπ
Ε?
 
Επειδή σας ακολούθησα όλους πιστά και εφάρμοσα τις συμβουλές σας και έχω πλέον 2νεοσσούς Σας εμπιστεύομαι αλλά με αγχωσε σήμερα ένας από μαγαζί pet shop που πήγα να πάρω τροφή. Μου είπε να μην βάλω τώρα τη φωλιά, είναι νωρίς,ότι τα πουλιά θα χαλαρώσουν στον 1μήνα,ότι αν βάλω τη φωλιά θα παρατήσει να ταιζει τα Μικρά, τώρα που είναι 3 εβδομάδων να μην τα βάζω ούτε μήλο ούτε μπρόκολο παρά μόνο αυγό κλπ. Δεν ξέρω τι να πω. Εσείς πάντως προτείνεται ότι έχουμε συζητήσει ως τώρα
1. Να βάζω για τους νεοσσούς μήλο και μπρόκολο
2. Να βάλω 2 φωλιά γιατί ο αρσενικός κυνηγάει την κανάρα (Αυτή ακόμα δεν του κάθεται)κλπ
Ε?
Αύριο ρώτησέ τον αν έχει ποτέ ζευγαρώσει πουλιά;
 
Αύριο ρώτησέ τον αν έχει ποτέ ζευγαρώσει πουλιά;

χαχα και εγω αναρωτήθηκα γιατί ήταν αντίθετος με ότι λέγατε όλοι. Ατζαμης Μάλλον;
Εγώ πάντως συνεχίζω ότι μου είπατε
(29 εκτροφείς πουλιών συνιστούν εσάς...
Εσάς ξέρω εσάς εμπιστεύομαι 😀)
 
😀 φυσικά να δίνεις μπροκολο και λαχανικά και φρούτα και βότανα! Τώρα είναι που τα χρειάζονται περισσότερο για να μεγαλώσουν και να γίνουν υγιή καναρίνια. Δε χρειάζονται υπερβολές. Κάθε μέρα από κάτι διαφορετικό για να τα μάθουν και να τα δοκιμάσουν όλα. Όσο για τη δεύτερη φωλιά μπορείς να τη βάζεις από τώρα να είσαι έτοιμος και το νήμα για να μην μαδησει τα μικρά και όταν θα είναι έτοιμη η καναρα τότε θα αρχίσει να χτίζει τη δεύτερη φωλιά και να ταΐζει και τα μικρά. Μετά θα τα αναλάβει ο μπαμπάς και η μαμά θα προχωρήσει στη δεύτερη ωοτοκία. :)
 
😀 φυσικά να δίνεις μπροκολο και λαχανικά και φρούτα και βότανα! Τώρα είναι που τα χρειάζονται περισσότερο για να μεγαλώσουν και να γίνουν υγιή καναρίνια. Δε χρειάζονται υπερβολές. Κάθε μέρα από κάτι διαφορετικό για να τα μάθουν και να τα δοκιμάσουν όλα. Όσο για τη δεύτερη φωλιά μπορείς να τη βάζεις από τώρα να είσαι έτοιμος και το νήμα για να μην μαδησει τα μικρά και όταν θα είναι έτοιμη η καναρα τότε θα αρχίσει να χτίζει τη δεύτερη φωλιά και να ταΐζει και τα μικρά. Μετά θα τα αναλάβει ο μπαμπάς και η μαμά θα προχωρήσει στη δεύτερη ωοτοκία. :)

Τη φωλιά την έβαλα από την απέναντι ακριβώς πλευρά της ζευγαρωστρας. Βέβαια την έχω 2μέρες αλλά από ότι έχω δει η κανάρα ταιζει μαζί με τον αρσενικό τα Μικρά, ενώ ταυτόχρονα η μαμά βάζει το νήμα στην ήδη υπάρχουσα φωλιά όμως κάτω από τα Μικρά προσεχτικά, η καλή μου, τι λέτε να κάνω;
 
Τη φωλιά την έβαλα από την απέναντι ακριβώς πλευρά της ζευγαρωστρας. Βέβαια την έχω 2μέρες αλλά από ότι έχω δει η κανάρα ταιζει μαζί με τον αρσενικό τα Μικρά, ενώ ταυτόχρονα η μαμά βάζει το νήμα στην ήδη υπάρχουσα φωλιά όμως κάτω από τα Μικρά προσεχτικά, η καλή μου, τι λέτε να κάνω;
Υπομονή! 😉 Ή που θα εκτοπίσει τα μικρά να κάνει τα νέα της αυγά ή που θα πάει στην άλλη φωλιά. Παρατηρείς και πράττεις αναλόγως!
 
Και Ναι σήμερα ο ένας από τους μικρούλιδες νεοσσούς έκατσε πρώτη φορά στο κλαδάκι. Τώρα περιμένουμε και τον δεύτερο. Επίσης η μαμά έκαμε τη φωλίτσα της. Ο μικρός που έχει λίγες κουτσουλιες στο ποδαράκι και λίγο στο ποπουδακι τις καθαρίζω εγωη τον αφήνω θα το κάνει μόνο του;
 
Ο μικρός που έχει λίγες κουτσουλιες στο ποδαράκι και λίγο στο ποπουδακι τις καθαρίζω εγωη τον αφήνω θα το κάνει μόνο του;
Μόνο του ίσως τα κάνει χειρότερα. Καθάρισε τον εσύ πριν γίνει τίποτα χειρότερο.. Μαλακά και με ήρεμες κινήσεις!
 
Αν η καναρα γεννήσει το αυγό και το παίρνουμε κάθε μέρα μέχρι το 4 όπου θα τα βάλουμε όλα μαζί για να έχουν ίδια μέρα γέννηση, όμως Δεν τα αντικαθιστούμε με πλαστικά υπάρχει πρόβλημα; Θα τα δεχτεί μετά;
 
Αν η καναρα γεννήσει το αυγό και το παίρνουμε κάθε μέρα μέχρι το 4 όπου θα τα βάλουμε όλα μαζί για να έχουν ίδια μέρα γέννηση, όμως Δεν τα αντικαθιστούμε με πλαστικά υπάρχει πρόβλημα; Θα τα δεχτεί μετά;
Νομίζω πως αυτό δεν συστήνεται... Πρέπει πάντα να αφήνεις κάτι για να καταλαβαίνει ότι είναι στη φάση της ωοτοκίας.. Δε ξέρω αν δεν βάλεις τίποτα αν μετά θα τα δεχτεί... Είναι ρίσκο.. Δεν έχεις βρει ακόμα ομοίωματα αυγων;
 
Όχι δεν βρήκα αλλά θα ακολουθήσω τον ίδιο δρόμο με την πρώτη γέννα. Ακόμα τα Μικρά δεν ενοχλούν τη μαμά, εκείνη βγαίνει τα ταιζει με τον μπαμπά έτσι λέω αφού γεννήσει όλα τα αυγά να την βάλω μόνη να τα κλωσησει με την ηρεμία της. Σωστά!
 
Back
Top