Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι αλλα θα πρεπει να την δινω σε θερμοκρασια δωματιου κ να δινω πλ λγ μεχρι να την φανε. Σε. τροφεσ κ τετοια να βαζω δαφνεσ τελικα
Η πατέ χαλάει εύκολα.. εγώ μέσα στο ψυγείο την έχω μόνιμα.. όταν τους βάζω (πολύ σπάνια). Προτιμώ να τους φτιάχνω σπιτική αυγοτροφή:
Ναι να βάλεις δάφνη για να μην "μαμουνιάσει"..

Εμαθα σε ενα πετ σοπ υπαρχει κτηνιατροσ θα τον παω εκει αλλα μολισ μπορεσω... Ναι αλλα αμα ηταν ακαρι δεν θα ηταν μαδημενω εμενα μ ειπαν ποσ δεν εχει πολλα πουπουλα λαιμο κ κεφαλι δηλ τπτ δεν εχουν μ το ειπε κ η γιατροσ εμενα ειναι γεματο
Να πάρεις τηλ να ρωτήσεις τον ίδιο αν ξέρει όντως από καναρίνια.. Και ότι είναι όντως γιατρός και όχι πετ σοπας με "γνώσεις". Για σένα το λέω και το καναρινάκι σου. Να μην τρέχετε άδικα. Αν το καναρινάκι που έχει ακάρι φτάσει στο σημείο να μην τραγουδάει και να είναι μαδημένο τότε δν σώνεται εύκολα.. Είναι στο τελευταίο στάδιο..

Αμα ειναι οντωσ ακαρι καθε μερα απολυμανση δεν θελει το κλουβι τα σκευη πατιθρεσ ποτιστρεσ κλπ και πεταμα τροφων
Ρωτάς ή το λες σαν συμβουλή σε τρίτους;
 
Η πατέ χαλάει εύκολα.. εγώ μέσα στο ψυγείο την έχω μόνιμα.. όταν τους βάζω (πολύ σπάνια). Προτιμώ να τους φτιάχνω σπιτική αυγοτροφή:
Ναι να βάλεις δάφνη για να μην "μαμουνιάσει"..


Να πάρεις τηλ να ρωτήσεις τον ίδιο αν ξέρει όντως από καναρίνια.. Και ότι είναι όντως γιατρός και όχι πετ σοπας με "γνώσεις". Για σένα το λέω και το καναρινάκι σου. Να μην τρέχετε άδικα. Αν το καναρινάκι που έχει ακάρι φτάσει στο σημείο να μην τραγουδάει και να είναι μαδημένο τότε δν σώνεται εύκολα.. Είναι στο τελευταίο στάδιο..


Ρωτάς ή το λες σαν συμβουλή σε τρίτους;
Ρωταω
 
Το καναρινι μ ηταν καλα δυο μερεσ χθεσ το βραδυ επαθε αυτο σαν δυσπνοια για μιση ωρα αλλα πηρε καθαρο αερα κ ηρεμισε επαθε και σημερα για κανα οικοσαΛεπτο αλλα μετα απο αυτο κελαιδισε.. Τι να πω το καημενο ειναι μια καλα μια οχι βρε παιδια αμα τυχον εχει μηκιτεσ μπορω να το καταλαβω απο πουθενα εε;
 
Ωρες ωρες αυτο που παθαινει μου θυμηζει σαν κρυωμα. Γτ διαβασα καπου αμα το καναρινι μια ειναι καλα μια οχι μια βιχει μια φτερνιζεται μια οχι λεει πωσ ειναι κρυωμα απο ρευματα κ τετοια αλλα μπαα θαχε γινει κλ με την αντιβισωση αλλα η αντιβιωση δεν ειναι για κρυωμα αυτη που επινε δν ξερω τι να υποθεσω
 
Αρχιζω να πιστευω πως μπορει ναχει καποιο μηκυτα η ασθμα απο φλεγμονες εξαιτιας ποδαγκρας η ασθμα χρονιο, δεν νομιζω ναναι ακαρεα αφου ειναι μια καλα μια οχι.. Αμα τυχον εχει ασθμα χρονιο πως μπορω να το βοηθαω με φυσικο τροπο οπωσ πχ βοτανα για να του παιρναει; Γτ αμα παιρνει φαρμακα καθε βδομαδα θα παιθανει στο τελοσ.. Βοηθιστεμε
 
Αρχιζω να πιστευω πως μπορει ναχει καποιο μηκυτα η ασθμα απο φλεγμονες εξαιτιας ποδαγκρας η ασθμα χρονιο, δεν νομιζω ναναι ακαρεα αφου ειναι μια καλα μια οχι.. Αμα τυχον εχει ασθμα χρονιο πως μπορω να το βοηθαω με φυσικο τροπο οπωσ πχ βοτανα για να του παιρναει; Γτ αμα παιρνει φαρμακα καθε βδομαδα θα παιθανει στο τελοσ.. Βοηθιστεμε
3 γραμματα. Α Π Θ. Και δεν κανεις το γιατρο μονη σου.
 
Οπως σας ειχα πει η οχι μαλλον σε ολους με την ψειρροσκονη που ειχα για τεσσερις μηνες ψεκαζα ολο το κλουβι παρα πλ ανα τρισ μερεσ κ στα πουλια μερα ανα μερα κ αφτο το φαρμακο ηταν βαρυ μπουκονεσ ενα πραγμα λεσ να πειραξε αφτο το πουλι μ αλλα τινακανα ετσι μ ειχαν πει
 
Μπορεί αλλά μην μπλέκεις στο μυαλό σου όλα τα πράγματα γιατί μπερδεύεσαι.
 
Διαβασα στο ιντερντετ πως ο βασιλικος καθαριζει τους αεροφορους σακους των πτηνων απο ακαρεα κ απο μικροβια..η ριγανη απο μηκυτες κ μικροβια κ η λεβαντα βοηθαει πλ στα αναπνευστικα προβληματα.. Εγω το πουλακι θα το αφησω να πιει νερακι και θα του κανω τσαι με ριγανη
Βασιλικο φασκομηλο κ θυμαρι κ μετα απο τρις βδομαδεσ θα του κανω τσαι λεβαντας
 
Ευχαριστωω.. Μαρια σπιτι εχω ριγανη κ βασιλικο αλλα αποξηραμενο βσκ εχω κ ενα. Βασιλικο αλλα εχει φυτοφαρμακο κ εννοειται δν ειναι για τα πουλια.. αυριο εχω λαικη κ πουλανε γλαστρουλες με βοτανα κ αλλα πολλα πλ φτηνα δηλ μπορω να παρω να τ πλενω καλα και να δινω στα πουλια μ; Αντι σε τσαι
 
αυριο εχω λαικη κ πουλανε γλαστρουλες με βοτανα
Πάρε αλλά θα περιμένεις αρκετά μέχρι να δώσεις στα πουλιά από αυτά τα βότανα. Να μεγαλώσουν και να περάσει η οποιαδήποτε εφαρμογή φαρμάκων μπορεί να έχουν πάρει τα γλαστράκια.
 
Πάρε αλλά θα περιμένεις αρκετά μέχρι να δώσεις στα πουλιά από αυτά τα βότανα. Να μεγαλώσουν και να περάσει η οποιαδήποτε εφαρμογή φαρμάκων μπορεί να έχουν πάρει τα γλαστράκια.
Καλα θα παρω βασιλικο ενα μικρο τοσο δα κ σε δεκα μερες το πλ θα μου γινει τεραστιο οσο για τα φαρμακα εχεις δικιοο.. Θα τα κανω για την ωρα τσαι με αποξηραμενα βοτανα που εχω ειδη 🙂
 
Το καναρινι μ.σημερα ηταν.σαν. Να ειχε πολλα σαλια
 
Το καναρινι μ.σημερα ηταν.σαν. Να ειχε πολλα σαλια
Τι εννοείς σάλια; Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποια φώτο; Αν βλέπεις το φτέρωμα γύρω από το ράμφος βρεγμένο τότε δεν είναι φυσιολογικό.. αλλά μήπως έκανε μπάνιο στην ποτίστρα;
 
Παιδια το καναρινι μ καθοταν πριν λιγο στο ενα ποδι κ ενω ειχε κλειστο στομα ακουγοταν κατι σαν τικι τικι η σαν κρατσ κρατσ αρα λετε ειναι ακαρεα;
 
Και ξαναρωτάω.. σε κάποιον πτηνίατρο το πήγες ξανά; Στο Α. Π. Θ.;

Στο έχουμε πει από τότε που ξεκίνησες το θέμα και πλέον το θέμα έχει φτάσει 10η σελίδα και ακόμα το παιδεύεις το καημένο...
 
Και ξαναρωτάω.. σε κάποιον πτηνίατρο το πήγες ξανά; Στο Α. Π. Θ.;

Στο έχουμε πει από τότε που ξεκίνησες το θέμα και πλέον το θέμα έχει φτάσει 10η σελίδα και ακόμα το παιδεύεις το καημένο...
Αμα μπορουσα θα το ειχα παει ειδη
 
Back
Top