Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αααχχ Εύα λυπήσου μας! Ένα ένα! Λοιπόν...

Τον πηγα με αμαξι.. Απθ δεν τον παω γτ δεν εξεταζουν οι γιατροι που ειναι εκει μονο οι φοιτητεσ κ δεν πολυ βασιζομαι. Γενικα εδω τα κτηνιατρια δεν ξερουν απο πουλια δυστιχωσ...
Η απάντηση:
Το ΑΠΘ ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για το πουλακι. Σε οποιοδηππτε πανεπιστημιο φυσικα και τα βλεπουν φοιτητες, αλλα παντα μα παντα με επιβλεποντα καθηγητη. Ετσι παει. Και στην οδοντριατικη σχολη να πας να φτιαξεις τα δοντια σου, φοιτητες θα σε φτιαξουν αλλα οχι οπως τους φωτισει ο θεος, εχουν καθηγητες μαζι. Συνεχιζεις να ασχολεισαι με τους πετσοπαδες... Πηγαινε το κουκλα μου στο πανεπιστημιο μπας και σωθει το πουλακι.


τον πηγα στο πετ σοπ τωρα πριν κ μου ειπε κ αφτοσ δεν ειναι ασθμα απο κρυωμα ειναι χρονιο η απτν ποδαγκρα μ ειπε να τον βαζω επιθολ κ να τριβω τα ποδια του μπορει οντωσ να το παθε αφτο τι να πω ειπε αμα περασει η ποδαγκρα θα περασει κ το ασθμα αλλιωσ ειναι χρονιο... Δυστιχωσ κοριτσια τα πουλια με χρονιο ασθμα δεν ζουνε κ πολυ γτ δεν αντεχουν..
Τι σχέση έχει η ποδάγρα με το χρόνιο κρύωμα/άσθμα/πνευμονία που πιστεύει πως έχει; Να μην ακούς τους πετ σοπαδες.. μόνο γιατρούς ή έστω φοιτητές του ΑΠΘ.

τελευτεα φορα που του δινω το φαρμακο αντε στο τελοσ θα παθει τπτ απτο φαρμακο...
Για ποιο φάρμακο λες;

μολισ τελειωσει το φαρμακο θα του βαλω να πιει βιταμινεσ για πεντεσ μερεσ λετε γτ προβιοτικα δεν βρισκο εχει μ ειπε αφτο μια πολυβιταμινη τησ ραφφ που την πινουν μετα απο αρρωστιεσ μου ειπε αμ α θελω να την παρω.. 4.90 κανει 3 μου την αφηνει...
Όποιες πολυβιταμίνες για το νερό πάρεις καλό θα του κάνουν.. Αλλά όχι πάνω από 5 μέρες γιατί έχει φάει πολλά φάρμακα το καημένο.

λετε οταν ανοιγο καλοριφερ να βαζω πανω βρεγμενεσ πετσετεσ η οχι;
Η βρεγμένη πετσέτα θα αυξήσει την υγρασία.. Δε θα την μειώσει...

To pulmosan θα κάνει δουλειά.Απλά δεν ξέρω πότε πρέπει να ξαναβάλεις άλλη μια σταγόνα.
Και που ξέρουμε ότι είναι ακάρεα για να κάνει δουλειά βρε Λάμπρο; Μπορεί να έχει οτιδήποτε άλλο...

Διαβασα αυτο με τα βοτανα, αλλα αυτο που ειπατε πωσ να το κανω με σκετη ριγανη,; Γτ θυμαρι δεν εχω μονο χαμομηλι κ ισωσ φασκομηλο...
Ποσεσ μερεσ να πιει το τσαι ριγανησ και πωσ με σκετη ριγανη η να βαλω κ χαμομηλι
Θα πάρεις το μπρίκι που κάνουμε καφέ, θα βάλεις νερό, μέσα θα βάλεις ένα κουταλάκι του γλυκού ρίγανη, ένα κουταλάκι του γλυκού φασκόμηλο και ένα κουταλάκι του γλυκού χαμομήλι. Θα βάλεις φωτιά στο γκαζάκι, θα ανακατεύεις και λίγο πριν βράσει θα το σβήσεις. Θα βάλεις χαρτί κουζίνας πάνω απ το μπρίκι να μην φύγουν όλα τα αρώματα και θα το αφήσεις να κρυώσει σε θερμοκρασία δωματίου. Μόλις κρυώσεις σουρώνεις το νερό σε ένα μπουκάλι, και ρίχνεις και 2-3 κούπες νερό σκέτο. Ανακατεύεις και έτοιμο το μείγμα. Γεμίζεις από αυτό την ποτίστρα του κάθε μέρα για 3-4 μέρες.

λοιπον τα πηρα τροφη μανιτομπα τα πηρα ζεολιθο αλλα καρβουνακι δν ειχεε κ τα πηρα σπορια υγειασ , α τον εβαλε αφτοσ προλιπτικα μια σταγονα πουλμοσαν γτ εγω δν μπορεσα... λοιπον τι να πω δυστιχωσ δεν εχω πολλεσ ελπιδεσ , απλα θα προσπαθω με φυσικουσ τροπουσ να καταπολεμω τα συμπτωματα κ τισ κρισεισ του, δεν υπαρχει αλλη λυση, απλα θελει ζεστη για να μην το παθενει συχνα.. Αλλα αυτη η υγρασια ειναι αστα να πανε...
Ο ζεόλιθος που θα βοηθήσει στο αναπνευστικό θέμα; Γιατί τον άφησες να βάλει στο καναρινάκι σου δηλητήριο; Γιατί αυτό το φάρμακο δηλητήριο είναι και χωρίς συνταγή γιατρού δεν το δίνουμε.. γενικά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι το δύσμοιρο το παραφορτώνεις με φάρμακα.. Δεν λέω από την αγάπη σου το κάνεις, αλλά η θεραπεία του θα είναι να το πας σε έναν γιατρό που να ξέρει από πτηνά... αν το είχες πάει εξαρχής στο ΑΠΘ που σου λέγαμε και λιγότερα λεφτά θα χαλούσες και λιγότερη ταλαιπωρία και λιγότερα φάρμακα για το καναρινάκι..
Τι να πω.. εύχομαι να τα καταφέρει το καναρινάκι.. Να είναι τυχερό μέσα στην ατυχία του...
 
Θα προσπαθησω να το σωσω με φυσικουσ τροπουσ γτ τωρα λεφτα δεν μπορουν να με ξανα δωσουν
 
Πειτε μ λιγο σας παρακαλω εδω γτ δεν εχω πολυ ιντερνετ εκτοσ απο τροφεσ που μπορω να βαλω δαφνη μπορω να βαλω κ στισ βιταμινεσ αυγοτροφεσ; Μπορω κ μεσα σε καμελινα περιλα κ τετοια
 
Τη δαφνη τι να την κανεις; Αν θες βαλε την εκει που φυλας την τροφη για να μην πιανει ζουζουνια.
 
Τροφεσ τα παντα βιταμινεσ κλπ τα βαζω σε απλα βαζα καλα κλειστα τωρα θελω να αγορασω αεροστεγεσ κ να βαζω δαφνεσ γτ ανοιχα ενα βαζω με καναβουρι κ ειχε ποιασει κτ σαν χνουδι με πεταλουδεσ αηδιαα αμεσωσ το πεταξα μαζι με το βαζω φφ ελαιοσ ηταν μονο πεντε ημερων δεν αντεχω αλλο να μου χαλανε αλλο
 
Τροφεσ τα παντα βιταμινεσ κλπ τα βαζω σε απλα βαζα καλα κλειστα τωρα θελω να αγορασω αεροστεγεσ κ να βαζω δαφνεσ γτ ανοιχα ενα βαζω με καναβουρι κ ειχε ποιασει κτ σαν χνουδι με πεταλουδεσ αηδιαα αμεσωσ το πεταξα μαζι με το βαζω φφ ελαιοσ ηταν μονο πεντε ημερων δεν αντεχω αλλο να μου χαλανε αλλο
Να προσεχεις απο που τα προμηθευεσαι και πως τα συντηρεις. Φυσικα καμια φορα συμβαινει κατι τετοιο οτι κ να κανεις, οποτε παντα ελεγχουμε την τροφη πριν τη δωσουμε στα πουλια.
 
Καλε δεν ηταν χυμα το καναβουρι απο συσκευασια μαρκασ δεν κανει να βαζω παντου δαφνη εννοειται προσεχωω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Την βιταμνινα η την αυγοτροφη μπορω να. Την κραταω στην συσκευασιΑ?το ρωταω γτ οι συσκευασιεσ αφτεσ εχουν αφτο που κλινι το "ειδικο"
 
Την βιταμνινα η την αυγοτροφη μπορω να. Την κραταω στην συσκευασιΑ?το ρωταω γτ οι συσκευασιεσ αφτεσ εχουν αφτο που κλινι το "ειδικο"
Να μην παιρνεις τετοια σκευασματα σε διαφανη σακουλια. Μπουρδες ειναι. Μονο συσκευασμενη που λεει eggfood και βιταμινες ειτε σκονη ειτε υδατοδιαλυτες.
 
Να μην παιρνεις τετοια σκευασματα σε διαφανη σακουλια. Μπουρδες ειναι. Μονο συσκευασμενη που λεει eggfood και βιταμινες ειτε σκονη ειτε υδατοδιαλυτες.
Την eggfood πηρα σημερα βρε:) αλλα πηρα και την πατε γκολντ αλλα δεν ηξερα πωσ εχει λγ αυγο αυτο σου λεω να το αφηνω στην συσκευασια τ η οχι
 
Καλύτερα να την έχεις σε τάπερ την πατέ μέσα στο ψυγείο για να μην χαλάσει από την υγρασία. Και αυτό είναι αυγοτροφή.. όχι βιταμίνη... :)
 
Και που ξέρουμε ότι είναι ακάρεα για να κάνει δουλειά βρε Λάμπρο; Μπορεί να έχει οτιδήποτε άλλο...
Από το δεύτερο βίντεο (δεν ξέρω και πόσα έχουνε μπει) μάλλον για ακάρεα το βλέπω αλλά από ένα βίντεο δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά.Αφού του έριξε pulmosan ο πετσοπάς ας το αφήσει να ηρεμήσει το πουλί γιατί ήδη θα την έχει ακούσει από το φάρμακο. Οπότε ησυχία στο πουλί και καθαρό νερό και φαγητό και βλέπουμε σε λίγες μέρες.
 
Παιδια δεν ξερω γτ αλλα μου φενετε καλυτερα το πουλι η ειναι απτην αντιβιωση που ειχε πιει η εκανε λγ δουλεια το φαρμακο... Τι να πω ουτε βραχναδα εχει σημερα.. Φτου φτου φτου μην το ματιαξω
 
Παιδια δεν ξερω γτ αλλα μου φενετε καλυτερα το πουλι η ειναι απτην αντιβιωση που ειχε πιει η εκανε λγ δουλεια το φαρμακο... Τι να πω ουτε βραχναδα εχει σημερα.. Φτου φτου φτου μην το ματιαξω
Ποια αντιβιωση; Το πουλμοσαν;

Μην εφησυχαζεις... Προτεινω μολις μπορεσει κ ο ξαδερφος σου (?) Να σας παει στο ΑΠΘ.
 
Μπράβο! Πιθανότατα είναι ακάρεα και ωφελήθηκε από την σταγόνα που του έβαλε η γιατρός. Τσάι βοτάνων ή σκέτης ρίγανης και μην ξεχάσεις την επανάληψη της εφαρμογής. Περαστικά.
 
Καλύτερα να την έχεις σε τάπερ την πατέ μέσα στο ψυγείο για να μην χαλάσει από την υγρασία. Και αυτό είναι αυγοτροφή.. όχι βιταμίνη... :)
Ναι αλλα θα πρεπει να την δινω σε θερμοκρασια δωματιου κ να δινω πλ λγ μεχρι να την φανε. Σε. τροφεσ κ τετοια να βαζω δαφνεσ τελικα
 
Εμαθα σε ενα πετ σοπ υπαρχει κτηνιατροσ θα τον παω εκει αλλα μολισ μπορεσω... Ναι αλλα αμα ηταν ακαρι δεν θα ηταν μαδημενω εμενα μ ειπαν ποσ δεν εχει πολλα πουπουλα λαιμο κ κεφαλι δηλ τπτ δεν εχουν μ το ειπε κ η γιατροσ εμενα ειναι γεματο
 
Αμα ειναι οντωσ ακαρι καθε μερα απολυμανση δεν θελει το κλουβι τα σκευη πατιθρεσ ποτιστρεσ κλπ και πεταμα τροφων
 
Back
Top