Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορει να πεθανει απο προβλημα στο συκωτι; Φφφ αναπνεει πλ γρηγορα τωρα κ ειναι λγ φουσκομενο
 
Το καημενο μ το βλεπω ετσι και στεναχωριεμαι... Καθετε στο κλαδι ακουμπαει καπωσ στα καγκελα και ολο το σωματακι του παει πανω κατω πλ γρηγορα... Ενας γνωστοσ μ εχει 30 καναρινια κ το ενα απο αφτα ειχε ασμθα κ του βαζε φαρμακο στο λαιμο και εκεινο δεν ετρωγε καν και σημερα πεθανε... Και το δικο μ καθετε στο κλαδι μοναχα κ σηκωνετε γ νερο κ φαι μονο και φοβαμαι μην αρχισει κ δεν τρωει βρε εσεισ που ξερετε απο τετοια ξερετε αμα μηπωσ ειναι μεγαλησ ηλικιασ
 
Απο αφτους που μου εστειλεσ ενασ μονο ηταν σε μασ παλια και αφτο εχει φυγει απο κει ολοι οι αλλοι βλεπω πωσ ειναι αθηνα...
 
Χθες καθησε. Για δεκα λεπτα στον πατο...χειροτερεψαν τα πραγματα... Κ η ταχυπνοια εγινε χιροτερη η ουρα του παει πολυ γρηγορα πανω κατω
 
Τωρα ξυπνησε το καημενο και τον επιασε η κριση τωρα το παθενει ολη μερα και το χουρχουριτο ειναι χειροτερα λγ να πηδιξει στο κλο υβι ακουγετε χουρ χουρ βραζει το μεσα του παιδια ειναι χαλια θα παιθανει δεν μπορει να αναπνευσει καθε μερα κ χειροτερα
 
Πως το μετέφερες εχθές; Μήπως μέσα σ' όλα σου κρύωσε επιπλέον; Φτιάξε του ένα τσάι με ξηρή ρίγανη, όπως σου είπα να φτιάξεις και το χαμομήλι. Είναι αντιμικροβιακή. Τι να πω, μακάρι να τα καταφέρει.
 
Κι γω προτείνω για λίγες μερες ζέστη και https://community.petbirds.gr/threa...πτική-και-θεραπευτική-χρήση-στα-πουλιά.19081/
Καλό θα του κάνει!

Εύα πως τον πήγες στην κτηνίατρο; Γιατί δεν το πας στο ΑΠΘ; Δες ποιοι κτηνίατροι είναι κοντά σου και πάρε τηλ να τους ρωτήσεις αν ξέρουν από πτηνά ώστε να το πας και αλλού..
 
Απλα μην αγχονεσαι τοσο. Ουτε εγω ξερω τοσα πολλα για τα πτηνα, ρωταω και μαθαινω. Δινω οσες πληροφοριες γινεται για να τους βοηθησω και να με βοηθησουν μετα αυτοι. Εχουν να κανουν με μια ψυχη και πρεπει να δουν ολα για να σου πουν με σιγουρια. Με ηρεμια ολα. Αγχονεσαι και το στρεσαρεις. Οποιος μπορει να σε βοηθησει θα το κανει. Γι' αυτο ειναι εδω. Απλα εσυ μαθε να εισαι πιο ηρεμη και ακου!

Ευχομαι οτι περναει τωρα το καναρινι σου να ειναι περαστικο και να μην βασανιζεται κι αλλο. Καλη σου μερα.
 
Τον πηγα με αμαξι.. Απθ δεν τον παω γτ δεν εξεταζουν οι γιατροι που ειναι εκει μονο οι φοιτητεσ κ δεν πολυ βασιζομαι. Γενικα εδω τα κτηνιατρια δεν ξερουν απο πουλια δυστιχωσ...χαμομηλι του εδωσα τρισ μερεσ δεν ειδα ιδιαίτερη διαφορα.. Τον πηγα στο πετ σοπ τωρα πριν κ μου ειπε κ αφτοσ δεν ειναι ασθμα απο κρυωμα ειναι χρονιο η απτν ποδαγκρα μ ειπε να τον βαζω επιθολ κ να τριβω τα ποδια του μπορει οντωσ να το παθε αφτο τι να πω ειπε αμα περασει η ποδαγκρα θα περασει κ το ασθμα αλλιωσ ειναι χρονιο... Δυστιχωσ κοριτσια τα πουλια με χρονιο ασθμα δεν ζουνε κ πολυ γτ δεν αντεχουν.. Τελευτεα φορα που του δινω το φαρμακο αντε στο τελοσ θα παθει τπτ απτο φαρμακο... Μολισ τελειωσει το φαρμακο θα του βαλω να πιει βιταμινεσ για πεντεσ μερεσ λετε γτ προβιοτικα δεν βρισκο εχει μ ειπε αφτο μια πολυβιταμινη τησ ραφφ που την πινουν μετα απο αρρωστιεσ μου ειπε αμ α θελω να την παρω.. 4.90 κανει 3 μου την αφηνει... λοιπον τα πηρα τροφη μανιτομπα τα πηρα ζεολιθο αλλα καρβουνακι δν ειχεε κ τα πηρα σπορια υγειασ , α τον εβαλε αφτοσ προλιπτικα μια σταγονα πουλμοσαν γτ εγω δν μπορεσα... λοιπον τι να πω δυστιχωσ δεν εχω πολλεσ ελπιδεσ , απλα θα προσπαθω με φυσικουσ τροπουσ να καταπολεμω τα συμπτωματα κ τισ κρισεισ του, δεν υπαρχει αλλη λυση, απλα θελει ζεστη για να μην το παθενει συχνα.. Αλλα αυτη η υγρασια ειναι αστα να πανε... λετε οταν ανοιγο καλοριφερ να βαζω πανω βρεγμενεσ πετσετεσ η οχι;
 
Κοριτσια αμα πεθανει απο αφτο δεν λεω θα στεναχωρεθω πολυ αλλα θα παραλληλα θα ανακουφιστω γτ θα ηρεμησει και θα ξεκουραστει... Νταξ δεν λεω θα παρω αλλο αλλα θα μου λειψει πολυ αλλ οπωσ καταλαβατε δεν μπορω να κραταω τν ψυχραιμια μ κ γω αμα γινει κτ στεναχωριεμαι τι να κανω δεν μπορω απο την πρωτη μερα το αγαπησα το καημενο.. Ποσο το λυπαμε που το παιρναει ολο αφτο... Καλα εγω ενα σασ λεω ετσι και παιθανει και ειναι απτην ποδαγκρα θα παω εξει τν κωλογερο απο εκει που το πηραμε και θα τον κανω καλα εγω γτ εμαθα πωσ το λειτουργει παρανομα το σιχαμα...
 
Εγω βλεπω οτι παρα οσα σου ειπαμε παλι το τρελανες στα σκευασματα, ειτε ειναι φαρμακα ειτε βιταμινες.

Το ΑΠΘ ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για το πουλακι. Σε οποιοδηππτε πανεπιστημιο φυσικα και τα βλεπουν φοιτητες, αλλα παντα μα παντα με επιβλεποντα καθηγητη. Ετσι παει. Και στην οδοντριατικη σχολη να πας να φτιαξεις τα δοντια σου, φοιτητες θα σε φτιαξουν αλλα οχι οπως τους φωτισει ο θεος, εχουν καθηγητες μαζι. Συνεχιζεις να ασχολεισαι με τους πετσοπαδες... Πηγαινε το κουκλα μου στο πανεπιστημιο μπας και σωθει το πουλακι.
 
To pulmosan θα κάνει δουλειά.Απλά δεν ξέρω πότε πρέπει να ξαναβάλεις άλλη μια σταγόνα.
 
Α ναι δν το ξερα... Δυστιχωσ δεν μπορω τωρα.. Βασικα εξεταζουν μια φορα την βδομαδα δεν ξερω ποτε αλλα θα μαθω αλλα το θεμα ειναι να μπορω κ γω να παω γτ θα με παει ο ξαδερφοσ μ οπωσ χθεσ αλλα δουλευει κ δεν μπορει παντα
 
Μετα τεσσερισ βδομαδεσ
Αυτο ποιος στο ειπε; Ο γερος εκτροφεας ή ο πετσοπας; Πρεπει να το δει γιατρος και να σου πει συγκεκριμενα για τη δικη σου περιπτωση πιστευω.
 
Μου το ειπε ο πετ σοπασ και το λεει το χαρτι εννωω οι οδηγιεσ
 
Να τωρα το χαζουλι εκανε "μπανιο στην ποτιστρα " κ τον επιασε το χουρχουριτο αμαν φφφ
 
Διαβασα αυτο με τα βοτανα, αλλα αυτο που ειπατε πωσ να το κανω με σκετη ριγανη,; Γτ θυμαρι δεν εχω μονο χαμομηλι κ ισωσ φασκομηλο...
 
Και κατι ακομα αφτο που λεει με το χαμομηλι πχ για τουσ ατμουσ πωσ το κανω ακριβωσ δηλ θα βρασω καλα ενα χαμομηλι κ οταν γινει θα το βαλω κοντα στο κλουβι του για να το αναπνεει
 
Πως το μετέφερες εχθές; Μήπως μέσα σ' όλα σου κρύωσε επιπλέον; Φτιάξε του ένα τσάι με ξηρή ρίγανη, όπως σου είπα να φτιάξεις και το χαμομήλι. Είναι αντιμικροβιακή. Τι να πω, μακάρι να τα καταφέρει.
Ποσεσ μερεσ να πιει το τσαι ριγανησ και πωσ με σκετη ριγανη η να βαλω κ χαμομηλι
 
Back
Top